Navn Fartøjsstype Farvand Sted Vrag Sprængt Bjærget Dato Måned År Hjemsted Kaptajn Last Afgået fra Destination
11 favne
Tannis Bugt Gl. Skagen V x









14 favne vrag
Kattegat Frederikshavn Ø x









2 ankre ID1139 2 ankre Vestkysten Kærgaard Strand


02 07 1982
2 Brødre 1826 Båd Øresund Kalkbrænderiet X



1826 København, Danmark N. Jürgensen


2 Brødre 1844 Slup Kattegat Hou X

07 01 1844 Holstebro, Danmark G. Sønnichsen Stykgods

2 Brødre 1864 Slup Østersøen Vest Møn - Hårbølle


22 12 1864
Andersen Kanoner, Ammunition

2 Brødre 1878 Bark Vestkysten Harboøre - Pælediget S X

20 07 1878 Laurvig (Larvik), Norge Kjerrand Ballast Ipswich, England Laurvig (Larvik), Norge
2 fv. vraget
Tannis Bugt Skagen - Skiveren










2 Gebrüder 1833 Galease Øresund Kastrup X


03 1833
P. F. Suhlberg Hvede, Rug, Malt, Stralsund, Tyskland Bergen, Norge
2 spanter
Kattegat Anholt x



1985




2 Søstre 1835 Jagt Kattegat Djursland - Boeslum X

18 12 1835 Svendborg, Danmark Erik Petersen Byg Næstved, Danmark Randers, Danmark
2 Søstre 1865 Brig Kattegat Læsø S

X 14 01 1865 Nakskov, Danmark J. Willaisen Hvede Nakskov, Danmark England
2 Søstre 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt -

X 13 11 1872 Fredrikstad, Norge J. Leegaard


2 ukendte vrag Ukendt Skagerrak Svensk Farvand X









2 Venner 1872 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt -

X 13 11 1872 Sarpsborg / Farsund, Norge E. Østgaard


2 vrag
Kattegat Læsø Ø - Østerby x



1700+1950




22 Favne Vrag nr. 1
Jammerbugt Hirtshals V x









22 Favne Vrag nr. 2 Sejlskib Jammerbugt Hirtshals NV x









24 Favne Hold Ikke angivet Kattegat Læsø Ø X









25 spanter
Kattegat Sæby - Lyngså - Stensnæs x






Sten

3 Brødre 1856 Jagt Kattegat Stavnshoved x

15 11 1856 Ängelholm, Sverige
Sirup og Porter

3 Brødre 1866 Jagt Kattegat Ebeltoft X


12 1866

Twist, Blikplader, Jernplader

3 Sødskende 1859
Smålandsfarvandet Øster Flakkebjerg


16 03 1859 Bogense



3 Sødskende 1894 Galease Østersøen Øst Bornholm S X

06 08 1894 Marstal, Danmark N. C. Albertsen Ærter 1.850 cnt. Königsberg (Pillau) Femern, Tyskland
3 Venner 1830
Kattegat Skagen Rev X

09 04 1830 Fredrikshald (Halden), Norge Henrish Lorange Jern og planker Göteborg, Sverige London, England
3 venner 1864 Kuf Nordsøen
X


11-12 1864 Løkken, Danmark Hoffmann


30 spanter
Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa x






Ballaststen

37 favne vraget
Kattegat Skagen NØ x









39 favne vraget
Kattegat Skagen Ø x









4 spanter
Kattegat Anholt x









5 biler Biler Kattegat Mariager Ø for










5 Biler 1999 Bil






1999
5 Brødre 1870 Slup Kattegat Skagen Rev S X

13 11 1870 Tønsberg, Norge C. S. Christensen Trælast Tønsberg, Norge Århus, Danmark
5 Sødskende 1864 Jagt Kattegat Sonnerup Lyng X



1864 Horsens, Danmark Thomsen Trælast København, Danmark Århus, Danmark
5 Sødskende 1867 Slup Kattegat Sæby Syd Forstrand X

16 11 1867 Stavanger, Norge Østen Gaudesen Sild 390¼ tdr. Bergen, Norge Rostock, Tyskland
5 Søstre 1844 Brig Kattegat Læsø NØ X

04 11 1844 Arendal, Norge Christen Olsen Trælast Arendal, Norge Århus, Danmark
52 favne vraget

Skagen Nord










7 Brødre 1848 Slup Kattegat Sæby - Voersaa - Sørå X

21 08 1848 Tvedestrand, Norge Rasmus Christoffersen Trælast Arendal, Norge Mariager, Danmark
9 favne vrag
Kattegat Frederikshavn










A. C. Blikkenslager 1859 Skonnert Kåg Limfjorden Struer - Østerby - Volstrup



11 1859 Jegindø, Danmarl
Mursten, Drænrør Hostrup Teglværk
A. E. Denham 1874 Dampskib Kattegat Læsø NV X

20 03 1874 Newcastle, England Stroud Kul Newcastle, England København, Danmark
A. J. Mewes 1949 Fiskefartøj Kattegat Anholt NØ X x
01 12 1949 Tyskland



A. Libanon 1896 Skonnert Brig Storebælt Sprogø Ø Rev X

13 11 1896 Frederikshald (Halden), Norge A. Andreasen Byg Bandholm, Danmark Kristiania (Oslo), Norge
Aage 1943 Galease Kattegat Hals - Skindsækken


X 12 01 1943 Svendborg, Danmark
Ballast København, Danmark Aalborg, Danmark
Aage 1949 Motor Galease Smålandsfarvandet Storstrømmen - Stubbekøbing


X 17 02 1949 Rønne, Danmark



Aalborg 1877 Bark 3m Østersøen Øst Bornholm - Svaneke S X

10 11 1877 Aalborg, Danmark A. C. becker Trælast minetømmer Lovisa, Finland Hull, England
Aalborg 1907 Hjuldampskib Smålandsfarvandet Vejrø NØ Rev X

08 04 1907 Stege, Danmark J. A. F. Riddersborg Stykgods København, Danmark Nakskov, Danmark
Aalen 1944 Dampskib Østersøen Vest Gedser Ø X

22 10 1944


Gotenhafen Kristiansand, Norge
Aaltje Brongers 1869 Skonnert Kattegat Hesselø - Lysegrund X

22 09 1869 Wildervank, Holland A. F. Kuperus Kul, Gasrør Leith, England Narva, Rusland
Aalto 1852 Brig Vestkysten Sdr. Lyngvig X

14 08 1852 Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland Aron Ludvig Bergström Salt Kertsch (Kerch), Krim (Ukraine) Kronstadt (St. Petersburg), Rusland
Aar 1919
Østersøen Vest Gedser SØ X



1919 Sten
Aardal 1931 Dampskib Nordsøen Horns Rev V X

28 01 1931 Bergen, Norge
Fisk Bergen, Norge Boulogne, Frankrig
Aase Henny 1943 Motor Skonnert Kattegat Hesselø X

16 01 1943 København, Danmark
Brunkul Vejle, Danmark København, Danmark
Aasland 1995 Motorskib Kattegat Kalundborg

X 14 07 1995
Abegg 1839
Vestkysten Lemvig X


01 1839 Emden, Tyskland
Rug

Abel Mechine 1855 Jagt Kattegat Hou - Hals

X 11 05 1855 Arendal, Norge K. Larsen Korn 50 tdr. Grenå, Danmark Norge
Abelone 1872 Galease Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

18 03 1872 Sønderho, Fanø, Danmark Clemmensen Kalksten, Tjære og Jern Farø Esbjerg, Danmark
Abelone Kirstine 1876 Skonnert Kattegat Sæby - Stensnæs

X 26 11 1876 Sønderho, Fanø, Danmark Mortensen Kul Charlestown, Scotland Odense, Danmark
Abelone Kjerstine 1878 Skonnert Brig Østersøen Øst Bornholm - Hasle S X

18 05 1878 Sønderho, Danmark P. Sonnik Mortensen Kul Blyth, England St. Petersburg, Rusland
Abeona 1827 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Rønne


24 03 1827 England William Innes
Montrose, Scotland Danzig
Abergeldie 1889 Fregat Kattegat Læsø Trindel X


11 1889 Aberdeen, Scotland W. Renant Ballast London, England Sundsvall, Sverige
Abigael Margrethe 1863 Jagt Østersøen Vest Holtug Forstrand - Kalkgrund X

14 05 1863 Sønderborg, Danmark Erik Nielsen Erichsen Stykgods København, Danmark Sønderborg og Flensburg
Abisag 1872 Jagt Kattegat Hou

X
04 1872 Tønsberg, Norge Helgesen Trælast

Aboen 1805
Øresund Dragør - Saltholm X

17 10 1805
Thomas Peitrells Trölast Riga, Rusland (Letland) København, Danmark
Aboeten 1841 Skonnert Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Krage - Kærsgård X

02 06 1841 Båstad, Sverige Bengt Peter Nilsson Kul Charlestown, England Malmø, Sverige
Aboukir 1914 Krigsskib Nordsøen Nordsøen X

22 09 1914




Abraham 1836
Vestkysten Ringkøbing


11 10 1836
Taash


Abraham 1869 Skonnert Vestkysten Fjaltring - Mads Dalgaads Len X

04 06 1869 Frederikshald (Halden), Norge O. L. Mørck Kul Hartlepool, England København, Danmark
Abraham Berg 1764
Dansk Farvand Jyllands Kyst


21 12 1764


Lovira?? Lovisa, Finland Cadiz, Spanien
Abrahams Minde 1863 Skonnert Vestkysten Tolbøl X

07 11 1863 Fanø, Danmark J. S. Abrahamsen Tjære Råneå, Finland Newcastle, England
Abrahams Offer 1678 Galiot Østersøen Vest Stevns Klint X

04 12 1678
Jørgen Thorkildsen


Abril 1895 Dampskib Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 25 09 1895 Bilbao, Spanien F. Iturriago Kul Cardiff, England Stockholm, Sverige
Absalon 1908 Motor Skonnert Øresund Borteblevet X

30 08 1908 Holbæk, Danmark H. Nielsen Andersen Sten Rørvig, Danmark København, Danmark
Absalon 1944 Dampskib Kattegat Samsø NØ X X x 13 12 1944 København, Danmark



Abyssinian 1898 Bark Vestkysten Harboøre


30 06 1898 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge
Ballast

Acacia 1947 Dampskib Øresund Flinterenden - Skanør V X X
12 04 1947 Sverige



Acasta 1828 Brig Kattegat Læsø

x 25 10 1828 London, England William Pike
Hamburg, Tyskland Århus, Danmark
Acrockers 1825 Fregat Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 26 08 1825 England G. J. Sopor Trælast, Talg, Jern St. Petersburg, Rusland London, England
Actinia 1951 Fiskefartøj Kattegat Skagen

X 09 01 1951 Esbjerg, Danmark
Fisk Fiskeplads i Skagerrak Skagen, Danmark
Actinia RI220 2012 Fiskefartøj Nordsøen
X

09 07 2012 Hvide Sande, Danmark



Activ 1839 Skonnert Tannis Bugt Tversted - Vester Klit X

10 01 1839 Rostock, Tyskland Simon Lüth Hvede 1.000 tdr. Rostock, Tyskland Hulll, England
Activ 1844 Slup Kattegat Læsø NV X

18 09 1844 Øster Risør, Norge W. Emanuelsen Trælast Øster Risør, Norge Frederikshavn, Danmark
Activ 1846 Brig Nordsøen Helgoland NVtV 8mil X

08 12 1846 Norge Hadne Ballast Brake Stavanger, Norge
Activ 1848 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa


X 24 10 1848 Kristiansand, Norge H. Andersen Rug 158 tdr. Kerteminde, Danmark
Activ 1859 Skonnert Kattegat Frederikshavn

X 12 01 1859 Assens, Danmark



Activ 1864 Jagt Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

11 03 1864 Bergen, Norge H. Clausen Sild 500 tdr, Tran 20 tdr Bergen, Norge Königsberg, Tyskland
Activ 1867 Brig Kattegat Sæby - Ud for Knappen X

02 12 1867 Fehmern, Tyskland P. M. Hartmann Havre Randers, Danmark Leith, England
Activ 1868 Skonnert Vestkysten Thyborøn - Agger X

26 10 1868 Kalmar, Sverige P. O. Daurell Stenkul, Koks Hartlepool, England Norrköping, Sverige
Activ 1869 Skonnert Galiot 2m Vestkysten Haurvig X

26 10 1869 Lemvig, Danmark Joseph Pedersen Havre Helsingborg, Sverige Colchester, England
Activ 1869 Galease Kattegat Skagen Rev

X 09 01 1869 Ærøskøbing, Danmark I. S. Lund Kul Charlestown, England Eckernførde, Tyskland
Activ 1875 Jagt Kattegat Sæby - Voersaa


07 10 1875 Hadsund, Danmark A. C. Nielsen


Activ 1882 Brig Kattegat Ålbæk - Bunken


24 03 1882 Rostock, Tyskland R. Krohn Træ Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Brügge, Belgien
Activ 1887 Brig Kattegat Fynshoved - Lillegrund X X
17 11 1887 Rostock, Tyskland Robert Krohn
Horsens, Danmark Rostock, Tyskland
Activ 1888 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen


01 01 1888 Sønderborg, Danmark Nielsen Stenkul Newcastle, England Sønderborg, Danmark
Activ 1903 Jagt Lillebælt Als - Ærø X

04 10 1903 Marstal, Danmark H. H. Dreimann Mursten 21.500 stk. Egernsund, Danmark Kiel, Tyskland
Activ 1904 Galease Nordsøen Hanstholm 26 sm NNV X

18 04 1904 Marstal, Danmark A. H. Petersen Trælast Kalmar, Sverige Sunderland, England
Activ 1905 Galease Østersøen Øst Bornholm S - Rixhöft 3sm NØ X

15 08 1905 Marstal, Danmark H. C. Madsen Oliekager 106 ton Königsberg (Kaliningrad), Rusland Halmstad, Sverige
Activ 1918 Skonnert 3m Kattegat Borteblevet X


09 1918 Danmark
Træmasse Gøteborg, Sverige Grenå, Danmark
Activ 1966 Motor Skonnert 3m Øresund Kronborg Syd


08 01 1966 Randers

Svendborg København
Active 1814
Kattegat Læsø X

25 11 1814 Liverpool, England Zachor


Active 1846 Brig Kattegat Læsø Ø - Syrodde X

14 08 1846 Memel (Klaipeda), Tyskland H. R. Behrendt Trælast jernbanetømmer Memel (Klaipedaeda), Tyskland (Litauen) Leith, England
Active 1847 Brig Kattegat Skagen Rev

X 16 10 1847 Liverpool, England Kann Jernbaneskinner Newport, England Stettin
Active 1856 Brig Østersøen Øst Bornholm - Hvidodde Rev S X

23 10 1856 Harlingen, Holland P. J. Frankena Ballast Saint-Servant, Frankrig Riga, Rusland, (Letland)
Active 1863 Skonnert Vestkysten Hennegård Strand


11 12 1863 Stralsund, Tyskland H. F. Rottibartz Trælast Planker Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Schiedam, Holland
Active 1921 Motor Skonnert 3m Kattegat Kattegat


24 02 1921 Haugesund, Norge
Cement Aalborg, Danmark København, Danmark
Ada 1867 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Nexø X

09 12 1867 Montrose, Scotland Trail Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Irland
Adagio 1861 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev


04 04 1861 Frederikstad, Norge F. Eggers Rug 1.220 tdr, Ærter Danzig Flekkefjord, Norge
Adam Wilhelm 1868 Jagt Tannis Bugt Skagen - Butteren

X 09 12 1868 Færøerne Fænøe Kul Leith, England København, Danmark
Adamar 1969 Motorskib Østersøen Vest Keldsnor S x x
11 12 1969 Hamburg, Tyskland



Adda 1943 Motor Jagt Kattegat Frederikshavn - Bangsbo - Sæby


24 11 1943 København, Danmark Henrik Petersen Ballast Falkenberg, Sverige Nørresundby, Danmark
Addely 2001 Fiskefartøj



X 24 09 2001
Adelaide 1822 Brig Vestkysten Hanstholm X

12 04 1822 England / Gøteborg, Sverige ??? Johan Hedenberg Ballast Newry, Irland Gøteborg, Sverige
Adelaide 1851 Skonnert Galease Østersøen Øst Bornholm - Nexø - Broe Rev


25 10 1851 Papenburg, Tyskland Wolbert W. Walker Talg, Hamp St. Petersburg, Rusland Corck
Adele 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Rødvig


19 11 1872 Oskarshamn, Sverige Janson Trælast

Adele 1898 Dampskib Østersøen Øst Bornholm SØ - Stolpebank
Tysk farvand
X

11 12 1898 Kiel, Tyskland Ernst Krützfeld Stål, Stykgods Hamburg, Tyskland Könighsberg, Tyskland
Adele 1901 Galease Østersøen Øst Bornholm - Arnager

X 13 11 1901 Marstal, Danmark H. A. Rasmussen Ballast Rügenwalde, Tyskland Hasle, Danmark
Adele 1955 Motor Galease Østersøen Vest Großenbrode, Tyskland X

02 11 1955 Marstal, Danmark
Kali Wismar, Tyskland Næstved, Danmark
Adelheid 1822
Øresund



11 09 1822
J. F. Hubner
Amsterdam, Holland Riga, Rusland, (Letland)
Adelheid 1824 Galease Jammerbugt Klim - Svinkløv - Slettestrand X

22 09 1824 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) J. S. Hübner Trælast, Zinkplader
Le Havre, Frankrig
Adelheid 1855 Kuf Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Nexø S - Galgerev


10 11 1855 Großefehn, Tyskland H. Addicks Hvede, Ærter, Königsberg, Tyskland Leith, England
Adelheid 1885 Skonnert Vestkysten Vangså X

15 08 1885 Weener, Tyskland
Trælast

Adelina 1882 Galease Vestkysten Agger


08 09 1882 Wischhafen, Tyskland Tiedemann Kul, ildfaste sten, lerrør Morrisons Haven, Skotland Lemvig, Danmark
Adeline 1856 Skonnert Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

01 09 1856 Flensburg, Tyskland Ulrichsen Kul Hull, England Flensburg, Tyskland
Adelphi 1869 Skonnert Brig Vestkysten Lodbjerg - Tolbøl Strand X

03 03 1869 Fredrikshald (Halden), Norge J. Wilse Trælast Fredrikshald (Halden), Norge Antwerpen, Belgien
Adelaar 1879 Brig Østersøen Vest Gedser Rev X

25 10 1879 Blijham, Holland Derk Timmerman Potjewijd Trælast Byske, Skellefteå, Sverige Kiel, Tyskland
Adeona 1809
Kattegat Anholt



10 1809 Sverige Koller
Stockholm, Sverige London, England
Adeona 1861 Bark Tannis Bugt Tversted X

19 11 1861 Øster Risør, Norge Henrichsen Tømmer Sundsvall, Sverige Dundee, England
Adi K171 1952 Fiskefartøj




16 08 1952 København, Danmark



Adina 1878 Skonnert 3m Jammerbugt Tornby - Krage Strand X

31 12 1878 Åland, Finland Daniel Janson Ballast Antwerpen, Belgien Åland
Adler 1863 Skonnert Vestkysten Klitmøller Ndr. Strand X

25 11 1863 Delfzijl, Holland H. Nijhoff Trælast Fredrikstad, Norge Delfzeil, Holland
Adler 1874 Skonnert Kattegat Skagen

X 16 04 1874 Eckernførde, Tyskland



Adler 1923 Slæbebåd Øresund Brøndby Strand




1923
Admiral Nelson 1805
Nordsøen Nordsøen


27 09 1805
Bittle


Admiral P. Tordenskjold Bark Øresund Køge Havn N mole


14 10 1873 Kristiania, Norge M. Saxlund Ballast London Sundsvall
Admiral von Schröder 1917 Vagtskib Vestkysten Bjerregård


X 01 09 1917 Tyskland
Ammunition

Admiralen 1820 Dæksbåd Kattegat Læsø



01 1820

Jern, Jernplader, Søm Stål, Glas etc. Gøteborg, Sverige Randers, Danmark
Admiralen 1827
Kattegat Hals - Hou



02 1827 Kungälv, Sverige Svend Berntsen Stykgods Helsingør, Danmark Frederikshald (Halden), Norge
Admiralen 1832 Slup Jammerbugt Tornby X

09 05 1832 Lysekil, Sverige N. Vallin Sild saltede og røgede, Tørfisk Stavanger, Norge Gøteborg, Sverige
Admiralen 1859 Skonnert Kattegat Sæby - Knappen Forstrand

X 02 04 1859 Lysekil, Sverige Øhnberg Trælast Kristiania (Oslo), Norge Holbæk, Danmark
Admiraal de Winther 1854 Skonnert Kuf Vestkysten Agger - Røn Strand X

13 05 1854 Zuidlaren, Holland E. H. Sissinghurst Stenkul Newcastle, England Gøteborg, Sverige
Admiraal Graaf Van Heijden 1854 Kuf Vestkysten Harboøre

X 20 08 1854 Zuidlaren, Holland W. Drent Salt Glouchester, England Königsberg, Tyskland
Adolf Michels 1890 Brig Vestkysten Bovbjerg X

05 06 1890 Rostock, Tyskland H. N. Niemann Kul Hartlepool, England Gävle, Svberige
Adolf von Lowtzow 1860 Brig Jammerbugt Klim Strand X

09 10 1860 Rostock, Tyskland Voss Trælast tømmer Riga, Rusland (Letland) London, England
Adolph 1839 Brig Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

02 12 1839 Jacobstad (Pietarsaari), Finland I. Forssman Trælast planker Göteborg, Sverige Bordeaux, Frankrig
Adolph 1853 Galease Nordsøen
X


09 1853 Danmark



Adolph 1864 Skonnert Kattegat Skagen - Napstjert - Jerup X

14 12 1864 Ystad, Sverige P. Nordstrøm Havre Ystad, Sverige London, England
Adolph 1880 Bark Vestkysten Fjand X

12 12 1880 Helsingborg, Sverige N. A. Ledquist


Adolph & Frederik 1857 Brig Nordsøen



08 12 1857


København, Danmark Newcastle, England
Adolph Andersen 1905 Dampskib Kattegat Sæby - Voersaa - Asaa

X 27 10 1905 Randers, Danmark C. O. L. Schubert
Horsens, Danmark Namsos, Norge
Adolph Frederik 1863 Kuf Jammerbugt Hanstholm X

09 01 1863 Amsterdam, Holland F. H. Klein Trælast planker Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
Adolphine 1881 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Højen

X 17 03 1881 København, Danmark Christian Poulsen Frugt Messina, Sicilien København, Danmark
Adonis 1853 Fregat / Bark Vestkysten Agger X

05 10 1853 Drammen, Norge H. Larsen Ballast London, England Drammen, Norge
Adonis 1871 Jagt Kattegat Helgenæs - Sletterhage


03 12 1871 Århus, Danmark Tangaard Trælast Kristiania (Oslo), Norge Skanderborg, Danmark
Adonis 1884 Jagt Kattegat Tangen X

28 10 1884 Randers, Danmark
Gulvsand Hurup, Danmark Randers, Danmark
Adonis 1892 Skonnert Kattegat Anholt NV Rev

X 25 02 1892 Thurø, Danmark
Ballast Thurø, Danmark Gøteborg, Sverige
Adrette 1870 Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

27 11 1870 Gøteborg, Sverige A. E. Bokelund Kul 500 tdr. Hull, England Göteborg, Sverige
Adriane 1836
Østersøen Vest Stevns - Holtug X

26 12 1836 Danzig
Trælast, Pibestaver Danzig Hull, England
Adriane 1888 Bark Kattegat Anholt



11 1888 Memel
Trælast

Adventure 1788
Øresund Hven Ø


17 12 1788 Leith, England D. Gibbo Trælast, Pibestaver, Jern Stettin, London
Adventure 1814 Brig Øresund Dragør


X 24 10 1814 England Thomas Stonhausen Trælast St. Petersburg, Rusland Plymouth, England
Adventure 1817 Slup Østersøen Øst Bornholm


09 12 1817
Hans Rosen rug og lærred Rügenwalde København
Adventure 1818
Vestkysten Skallingen X

11 03 1818 England William Irving
London, England Hamburg, Tyskland
Adventure 1830

Jyllands Kyst


23 04 1830
Young


Adventure 1838 Ikke angivet Kattegat
X


10 1838 Newcastle, England Bell Kul Newcastle, England København, Danmark
Aegir 1913 Skonnert Kattegat Hatter Rev


13 04 1913 Hamburg, Tyskland Wegener / H. Delfs Cement Aalborg, Danmark Hamburg, Tyskland
Aeolus 1825 Brig Tannis Bugt Skagen N X

21 09 1825 Varberg, Sverige J. C. Wolhert Salt St. Ybes (Setúbal), Portugal Varberg, Sverige
Aeolus 1872 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns


13 11 1872 Norge



Aeolus 1899 Bark Vestkysten Søndervig S - Klegod X

23 09 1899 Hamburg, Tyskland E. Krentzien Træ 45.000 rå tøndestaver Drammen, Norge Itzehoe, Tyskland
Aerial 1895 Skonnert Brig Kattegat Læsø - Silde Rev / Røn

x 01 12 1895 Marstal, Danmark J. C. Simonsen Byg Nakskov, Danmark Sunderland, England
Aerial 1914 Skonnert Brig Vestkysten Nørre Vorupør x

10 05 1914 Marstal, Danmark J. R. Christensen Is ca. 200 ton Brevig (Brevik), Norge Ipswich, England
Aernte 1876 Evert Østersøen Øst Bornholm - Svaneke S


11 04 1876 Neuenfelde, Tyskland Rolf Rugmel Palhude ?? Bremen
Affaire 1893 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Årsdale X

15 12 1893 Stavanger, Norge
Oliekager Riga, Rusland (Letland) Helsingør, Danmark
Afina Agatha 1865 Kuf Kattegat Frederikshavn x

06 04 1865 Veendam, Holland K. G. Kanning Kul

Afina Hillechiena 1857 Kuf Østersøen Øst Bornholm - Allinge X

09 10 1857 Holland D. H. Drewes Sukker Amsterdam St. Petersburg
Agatha 1874 Kuf Jammerbugt Nørlev Strand X

11 09 1874 Appingedam, Holland Nienhuis Ballast sand Delfzijl, Holland Laurvig (Larvik), Norge
Agatha Geertruide 1862 Kuf Kattegat Frederikshavn - Napstjert x

13 12 1862 Pekela, Holland F. Bekkering Havre og Byg Ängelholm, Sverige London, England
Agatha Henderika 1861 Kuf Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

25 04 1861 Groningen, Holland B. J. Bernardus Kul, Blikplader Newcastle, England Aalborg, Danmark
Agathe 1869 Skonnert Brig Kattegat Hjelm X

21 09 1869 Flensburg, Tyskland Wrang Kul 1.400 tdr Charlestown, Scotland Neustadt, Tyskland
Agathe Catharina 1855 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Allinge X

06 08 1855 Flensburg, Tyskland P. A. Lenith Mursten ca. 35.000 stk Flensburg, Tyskland Memel, Tyskland
Agda 1944 Dampskib Kattegat Endelave - Møllevingen X X X 15 01 1944 Horsens, Danmark Carl Edv. Mortensen Stykgods, Passagerer Snaptun, Danmark Endelave, Danmark
Agda 1948 Fiskefartøj Jammerbugt Løkken Mole X

20 05 1948 Skagen, Danmark
Fisk Nordsøen Løkken
Agder 1868 Slup Vestkysten Thyborøn Kanal N


30 09 1868 Lemvig, Danmark T. E. Nielsen Kreaturer, fedevarer, Lemvig, Danmark Norge
Agenoria 1826
Kattegat Anholt


26 09 1826
Barker
Lübeck, Tyskland London, England
Agersø 1944 Dampskib Østersøen Vest
X

28 09 1944 København, Danmark Fr. Olsen Sten Rønne, Danmark Sakskøbing, Danmark
Aggersundvraget 1230 Fragtskib Limfjorden Borreholmen - Aggersund




1230




Aggl 1893 Dampskib Østersøen Vest Faxe Bugt - Store Heddinge

X 09 10 1893 Gävle, Sverige P. A. Anderson


Agie 1891 Kuf Vestkysten Klitmøller - Vangså


16 10 1891 Greetsiel, Tyskland Gerjos Trælast Härnösand, Sverige Greetsiel, Tyskland
Agil 1910 Fiskefartøj
Skagen


01 11 1910 Mosterhamn, Norge



Agil 1910 Fiskefartøj 2m Kattegat Skagen S ydermole

X 01 11 1910 Haugesund, Norge Sigurd Mikkelsen Sild saltet Bergen, Norge Malmö, Sverige
Agill 1935 Skonnert Kattegat Gilleleje NØ - Svensk farvand X

12 09 1935
Aglaia 2018 Fritidsfartøj Østersøen Øst Bornholm - Svanneke X


08 2018 Tyskland



Agn 1863 Skonnert Kattegat Anholt


23 12 1863 Montrose, England James Pearn
Montrose, England
Agnes 1835 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

01 02 1835 Gøteborg, Sverige H. P. Höök Jern, planker m.v. Göteborg, Sverige England
Agnes 1849 Skonnert Vestkysten Fjand

X 28 06 1849 Ipswich, England David Hamblin Olivenolie Sevilla, Spanien St. Petersburg, Rusland
Agnes 1865 Skonnert Vestkysten Vangså Sdr. Strand X

14 09 1865 Bergen, Norge J. C. Kahrs Sild 929½ td. Bergen, Norge St. Petersburg, Rusland
Agnes 1874 Skonnert Brig 2m Nordsøen Borteblevet X


11-12 1874 Kerteminde, Danmark Albert S. C. Norden
Libau Schiedam, Holland
Agnes 1879 Bark Kattegat Skagen Ø X

17 12 1879 Orust, Sverige Christensen Kul Grimsby, England Göteborg, Sverige
Agnes 1881 Skonnert Vestkysten Vangså X

14 10 1881 Montrose, Scotland A. Wischard Trælast egetræ, brædder, planker Danzig, Tyskland Rouen, Frankrig
Agnes 1885 Brig Vestkysten Lemvig - Fjaltring X

17 08 1885 Rostock, Tyskland F. Holtz Kridt London, England Riga, Rusland, (Letland)
Agnes 1888 Dampskib Kattegat Læsø Trindel



03 1888
Lithmann Korn Østersøhavn Bergen, Norge
Agnes 1895 Brig Vestkysten Fanø

X 08 12 1895 Gøteborg, Sverige A. W. Fager Props Boldtstraand, Sundsvall, Sverige Clarelly, Wales, England
Agnes 1911 Bugserdamper Kattegat Lille Grund


09 01 1911 Hamburg, Tyskland H. Jungclaus Ballast Århus, Danmark Hamburg, Tyskland
Agnes 1918 Galease Kattegat Fynshoved - Lillegrund X X

01 1918




Agnes 1920 Motor Skonnert 3m Kattegat Sæby - Voersaa


X 10 01 1920 Svendborg, Danmark
Ballast Kalundborg, Danmark Hulll, England
Agnes 1940 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - Læsø


16 11 1940


Frederikshavn, Danmark Læsø, Danmark
Agnes 1958 Fiskefartøj Kattegat Skagen Gren

X 28 03 1958 Skagen, Danmark

Fiskeplads i Skagerak Skagen, Danmark
Agnes GG 582 1918 Damptrawler Kattegat Læsø N - Skagen Ø X

11 05 1918 Gøteborg, Sverige

Göteborg, Sverige Skagen, Danmark
Agnes Linck 1870 Fregat Kattegat Skagen Rev

X 20 02 1870 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) A. J. Feiland


Agnes M 1937 Tjalk Lillebælt Nordborg NV X

18 03 1937 Kragenæs
Briketter
Agnes Tobias 1898 Skonnert 3m Jammerbugt Hanstholm - Nordre Strand X X
25 03 1898 Brake, Tyskland H. Reemts en Ladning Is Drøbak, Norge Brake, Tyskland
Agnete 1838 Galease Øresund Middelgrunden


18 12 1838 Svendborg, Danmark C. F. Glad


Agnete 1845 Kuf Vestkysten Fanø - Sønderho


19 10 1845 Greetsiel Daniels Trælast Drammen, Norge Bremen, Tyskland
Agnete 1847
Kattegat Anholt


16 08 1847




Agnete 1866 Jagt Kattegat Aalborg Bugt - Sellegaard Als



12 1866

Trælast

Agnete 1870 Galease Kattegat Sæby

X 25 03 1870 Rønne, Danmark Dahm Kul Burntisland, Scotland Rønne, Danmark
Agnete 1898 Jagt Kattegat Djursland - Fornæs NØ X X
04 08 1898 Ommel, Marstal, Danmark R. J. Nielsen Chamotte Sten og Jernbaneskinner 85 ton Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Aalborg, Danmark
Agnete 1916 Motor Skonnert Kattegat Gilleleje X

01 10 1916 Skagen, Danmark J. Christiansen Petroleum, Benzin, Ulæsket Kalk København, Danmark Skagen, Danmark
Agnete 1926 Fiskefartøj Kattegat Sjællands Odde X

01 12 1926
Agnete 1934 Motor Galease Østersøen Vest Rødbyhavn SØ X

07 01 1934 Rønne
Drænrør Egernsund Rødby Havn
Agnethe 1961 Motor Skonnert Øresund Helsingør Ø X

18 08 1961 Odense, Danmark Hjalmar Wadskjær Briketter Stralsund Aalborglborg, Danmark
Agoff 1872 Brig Østersøen Vest Gedser Rev


18 04 1872 England Georg Lackmann Kul St. Davids Kiel
Agterstævn
Vestkysten Rømø










Agu 1939 Dampskib Nordsøen Borteblevet X


12 1939 Tallinn
Kul Tyne, England Gøteborg, Sverige
Aid 1828 Slup Jammerbugt Løkken - Furreby X

14 09 1828 Scarborough, England John Rennison Stenkul 50 tdr., Bomuldsgarn 230 pd., Kramvarer Newcastle, England Aalborg, Danmark
Aid of Arbroath 1847 Skonnert Jammerbugt Thorup Strand


19 09 1847
James Bridel Råjern Glasgow Stettin
Aighefs 1937 Dampskib Østersøen Øst Bornholm SØ X

01 05 1937
Aimable Adele 1833 Skonnert Jammerbugt Torup Strand - Yderste revle X

28 06 1833 Bordeaux, Frankrig
Vin, piber og oksehoveder med Vin

Aina 1946 Skonnert Østersøen Vest Grønsund X

06 10 1946 Halmstad, Sverige
Trælast
Ainamo 1888 Dampskib Vestkysten Vangså

X 14 11 1898 Björneborg (Pori), Finland C. J. Panelius Kul Blyth, England Svinesund, Norge
Aino 1918 Skonnert 3m Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Bønsvig

X 15 10 1918 Raumo (Rauma), Finland H. J. Grønman Gransparre 19.040,45 kbfd. Raumo, Finland København
Aino 1951 Motorskib Kattegat Læsø S - Anholt N

X 04 11 1951 Vejle, Danmark Løhmann Johannes Henning Rug Århus, Danmark Göteborg, Sverige
Aire 1900 Skonnert Kattegat Ålbæk

X 07 10 1900 Goole, England A. Smith Havre Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Newhaven, England
Aislaby 1905 Dampskib 2826brt. Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 28 02 1905 West Hartlepool, England C. Wahlquist Bomuldsfrøkager og Majs New Orleans, Amerika Århus, Danmark
Ajax 1860 Skonnert Øresund Helsingborg - Helsingør X

04 10 1860 Gävle, Sverige Malmgren Kul Hull, England Gävle, Sverige
Ajax E287 1969 Fiskefartøj Nordsøen Lister Dyb - Saltsand X

18 01 1969 Havneby, Rømø



Akershus 1885 Dampskib Nordsøen
X


01 1885 Norge

Grangemouth, England Kristiania (Oslo), Norge
Aksa 1943 Motor Jagt Kattegat Endelave V

X 10 05 1943
Aktiv 1890 Slup Østersøen Vest Rødvig X

22 11 1890 Karlshamn, Sverige Svensson Fyrre- og birkebrænde samt limlæder Sølvesborg, Sverige Køge Havn, Danmark
Aktiv 1908 Galease Smålandsfarvandet Grønsund X

23 06 1908 Viken, Sverige N. P. Holm Bøgebrænde Karlshamn, Sverige Odense, Danmark
Aladdin 1881 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Højen


15 11 1881 Kragerø, Norge T. Olsen Kul Charlestown, England Aalborg, Danmark
Alart 1879 Slup Kattegat Sæby

X 26 03 1879 Mandal, Norge Tobias Tellefsen Trælast Mandal, Norge Frederikshavn, Danmark
Alban 1920 Motor Skonnert 3m Nordsøen
X

06 09 1920 Odense, Danmark
Kul og Koks 463 ton Newcastle, England Køge, Danmark
Albania 1939 Dampskib Nordsøen
X

23 10 1939 Göteborg, Sverige Lind He Stykgods London, England Newcastle, England
Albatros 1837 Brig Kattegat Skagen Rev


25 11 1837 Bremen, Tyskland Scholberg Kaffe og Sukker Rio de Janeiro, Brasilien København, Danmark
Albatros 1877 Bark Vestkysten Fjaltring X

15 10 1877 Narestø, Norge Ellingsen Trælast Arendal, Norge Cherbourg, Frankrig
Albatros 1897 Jagt Køge Bugt


X 20 10 1897 Thisted, Danmark A. Andreasen Trælast fyrresveller Køge, Danmark København, Danmark
Albatros 1929 Motor Galease 3m Lillebælt Ærø - Søby - Leby X

15 09 1929 Marstal, Danmark
Briketter Flensburg, Tyskland Bagenkop, Danmark
Albatros 1938 Motor Jagt Storebælt Langelands Bælt - Albuen X

06 05 1938 Odense, Danmark
Mursten, Tagsten Egernsund, Danmark Nakskov, Danmark
Albatros 1945 Galease Smålandsfarvandet


X 27 11 1945 Neksø, Bornholm, Danmark
Mursten

Albatros 2005 Fiskefartøj Vestkysten Hanstholm NV X

17 02 2005 Hanstholm

Albatros SG59 1995 Fiskefartøj Kattegat Djursland - Grenå Ø X

10 11 1995
Alberdina 1867 Kuf Kattegat Læsø Ø - Danzigman X

03 10 1867 Veendam, Holland Van der Boss


Alberdina Lammechina 1854 Skonnert Galiot Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen

X 12 09 1854 Wildervank, Holland Peter Kornelius Duiven Sild 917 tdr. Bergen, Norge Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Albert 1826 Fregat Vestkysten Thorup Strand


09 06 1826

Talg St. Petersborg, Rusland London, England
Albert 1857 Dampskib Øresund Trekroner NV

X 03 09 1857 Frankrig H. F. Agán champ. viin, silketøi, conserves, m. m. Dunkerque, Frankrig Cronstadt
Albert 1864 Skonnert Østersøen Vest Rødsand

X 17 10 1864 Barth, Tyskland F. Schacht Havre Ca. 800 tdr.

Albert 1868 Skonnert Vestkysten Agger X

21 01 1868 Stralsund, Tyskland J. J. Wiese Stentøj, Fajance 80.000 stk. løst lastet Sunderland, England Lübeck, Tyskland
Albert 1873 Brig Kattegat Skagen

X 07 05 1873 North Shields, England Adams


Albert 1877 Skonnert Vestkysten Hanstholm - Bragen


12 12 1877 Rostock Fr. Lass Rug Königsberg Papenburg
Albert 1894
Østersøen Vest Møen X


04 1894 Vestervik, Sverige



Albert 1906 Skonnert 3m Nordsøen Borteblevet X

12 03 1906 Marstal, Danmark C. K. Fabricius Ballast Svendborg, Danmark Leith, England
Albert 1909 Skonnert Kattegat Hals Barre

X 16 09 1909 Strynø, Danmark Andreas Albertsen Superfosfat 87 tons Limhamn, Sverige Aalborg, Danmark
Albert 1919 Galease Østersøen Vest Femern Bælt X

30 11 1919 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Kartofler Stettin, Tyskland Kiel, Tyskland
Albert 1925 Galease Østersøen Vest Grønsund X

01 12 1925 Tyskland
Albert Høeg 1920 Bark Kattegat Vinga - Vrångö


14 02 1920 Odense, Danmark M. J. Lauridsen Oliekager 2.100 ton Savannah Nyborg
Albertha Römelingh 1890 Skonnert Kuf Vestkysten Mandø - Kore Sand X

03 10 1890 Farmsum, Delfzijl, Holland J. Mulder Planker Memel Middlesborough, England
Albertina Mariana 1816
Øresund Dragør

X 02 05 1816 Holland

Memel Amsterdam, Holland
Albion 1803 Bark Kattegat Læsø SØ - Kobbergrunden X

30 11 1803 Yarmouth, England Nicolay Dobson Jern og hør St. Petersborg, Rusland Yarmouth, England
Albion 1850 Brig Jammerbugt Lønstrup - Nørlev X

06 03 1850 Stockholm, Sverige Magnus Klingstedt Sukker 5.000 sæk., Jern, Bly, Kobber, Bolte og Spiger Pernambucco, Brasilien Gøteborg, Sverige
Albion 1856 Bark Vestkysten Klitmøller Sønder Strand X

22 11 1856 London, England James Hutton Jernbanetømmer Danzig, Tyskland Southampton, England
Albion 1869 Bark Kattegat Læsø Nv. Rev

X 13 06 1869 Rostock, Tyskland Peter Dade Salt Liverpool, England Narva
Albis 1897 Dampskib Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 17 10 1897 Christiania (Oslo), Norge Carsten Langlie Kul Shields, England København, Danmark
Albrecht Thaer 1860 Skonnert Vestkysten Ferring - Bovvbjerg Fyr X

03 10 1860 Dornumersiel, Tyskland Lübbert Hinrichs Rudolf Hommes Ballast Patentsmørelse 492 fustager Antwerpen, Belgien Riga, Rusland, (Letland)
Alcedes 1894 Brig Kattegat Læsø Ø

X 19 05 1894 Korpo (Korppoo), Finland J. E. Johansson Trælast Åbo (Turku), Finland Dunkerque, Frankrig
Alcyon 1863 Bark Vestkysten Houstrup X

27 03 1863 Dunkerque, Frankrig Soubitez Ballast Calais, Frankrig Kristiania (Oslo), Norge
Aldan S246 1990 Fiskefartøj Kattegat Skagen NØ X

07 03 1990 Skagen, Danmark Ove Poul Durhuus


Aldebaran 1883 Skonnert Brig Tannis Bugt Gl. Skagen X

19 11 1883 Rønne, Danmark P. J. Kure Sild 1720 tdr. 300 ton Lerwick, England Helsingør, Danmark
Alegria I 1976 Fritidsfartøj Østersøen Vest Fehmern Bælt - Rødby SV X

20 06 1976
Aleida & Maria 1872 Bark Kattegat Læsø - N for Østerby

X 28 08 1872 Nieuwediep, Holland R. Verbeck Ballast Grangemouth, England Riga, Rusland, (Letland)
Aleida & Maria 1880 Bark Vestkysten Trans - Tuskjær X

10 11 1880 Nieuwediep, Holland R. Verbeck Trælast Nyland Nieuwediep, Holland
Aleksandra 1921 Dampskib Smålandsfarvandet Stenhagen - Bøgestrømmen

X 03 11 1921 Tromsø, Norge A. Trones Soyamel og kokosolie Karlshamn Stege
Alemine 1854 Slup Vestkysten Agger Kanal


08 04 1854 Kristiansand, Norge



Alert 1825 Fregat Jammerbugt Thorup Strand X

04 12 1825 Peterhead, Scotland Penny Hamp 1.248 skp., Talg 700 skp. St. Petersburg, Rusland London, England
Alert 1883 Skonnert Kattegat Anholt Ø. Rev X


05 1883 Haugesund, Norge Sandvig Kridt London, England Riga, Rusland, (Letland)
Alert 1885 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

15 11 1885 Sandefjord, Norge Julius Jacobsen Kul England Frederikshavn, Danmark
Alerte 1840 Brig Kattegat Skagen Rev


17 06 1840 Calais, Frankrig Gombert Rug Stralsund, Tyskland Calais, Frankrig
Alerth 1832 Brig Tannis Bugt Højen - Kandestederne X

09 05 1832 Chepstow, England Thomas Nixon Bomuld

Alertjedina 1898 tjalk Vestkysten Rømø


05 08 1898
Helsebusch ballast Esbjerg, Danmark Makkum, Holland
Alex 1906 Galease Storebælt Langelands Bælt X X
11 12 1906 Hamburg, Tyskland U. Höhncke Majs Hamburg, Tyskland Nakskov, Danmark
Alex 1944 Fiskefartøj
Skagen


01 11 1944 Skagen, Danmark H. Pedersen FISK Nordsøen Skagen, Danmark
Alex 1974 Jolle
Skagen


17 12 1974 Skagen, Danmark



Alex T381 1990 Fiskefartøj Jammerbugt Hanstholm N X

09 11 1990 Thisted, Danmark Villy Ringgård Nytorp


Alexander 1802 Skib Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns - Lille Heddinge


05 10 1802 London, England Robert Duncan Brænde, Jernbjælker mm. Danzig Cork, England
Alexander 1803 Bark Kattegat Læsø S - yderste Udgrunde

X

30 11 1803 London, England John Watson Tælle og Jern St. Petersborg, Rusland London, England
Alexander 1815 Skib Kattegat Gilleleje

X 16 07 1815 Rusland Niekiefer Koboff Salt, Vine Lissabon, Portugal St. Petersburg, Rusland
Alexander 1845 Bark Vestkysten Kjærgård strand


21 10 1845
King


Alexander 1852 Brig Kattegat Læsø NØ X

27 10 1852 Libau (Liepaja), Rusland (Letland) H. J. Müller Ballast St. Valery, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Alexander 1856 Skonnert Kattegat Læsø Sdr. Rønner X

11 11 1856 Gullholmen, Sverige Lars Jönsson Mursten Flensburg, Tyskland Göteborg, Sverige
Alexander 1894 Skonnert Jammerbugt Løkken - Fureby


01 04 1894 Memel J. Schewitz


Alexander Brandt 1852 Bark Vestkysten Nørre Lyngvig


08 11 1852 Rusland F. Martens Ballast London Riga, Rusland, (Letland)
Alexander de Comte Dohna 1741
Kattegat Læsø - Danzigmand


27 11 1741 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Jørgen Michleÿ


Alexander Duncan 1814
Nordsøen Nordsøen


28 06 1814
Dangerfield


Alexander I 1892 Bark Kattegat Hesselø - Lysegrund X

30 11 1892
Winquist Kul Grimsby, England Helsingfors, Finland
Alexander III 1894 Dampskib Vestkysten Horns Rev NV X

23 12 1894 København, Danmark J. J. Rabe Stykgods, Korn, Trælast Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien og Sortehavet
Alexander Newsky 1868 Dampskib Vestkysten Harboøre - Nord for høfde 41 X

25 09 1868 St. Petersburg, Rusland Oscar von Kræmer Kanoner 51 stk Piræus, Grækenland St. Petersborg, Rusland
Alexander Shukoff Dampskib Nordsøen Aspø, Norges Vestkyst X

22 08 1917 København, Danmarek
Ballast København, Danmark Lerwick, England
Alexander Tod 1871 Dampskib Kattegat Borteblevet




1871 Rostock F. Gude Hvede Rostock Leith
Alexander von Humboldt 1873 Bark Kattegat Læsø N - N for Østerby X

19 09 1873 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) A. Grantz Kul Grimsby, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Alexander von Humbolt 1852 Skonnert Øresund Amager S X


11 1852
H. Hornfelt Kul Newcastle, England Stralsund, Tyskland
Alexander Wilhelm 1777 Fregat Kattegat Læsø X

04 12 1777
Peder Andersen
København Vestindien
Alexandra 1840 Bark Vestkysten Øster Agger - Aalum X

28 10 1840 Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland H. Åmann Ballast London, England Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland
Alexandra 1872 Skonnert Jammerbugt Lilleheden



04 1872 Gøteborg, Sverige A. Nilsson Trælast

Alexandria 1860 Dampskib
Hanstholm - 4 sømil fra X

07 08 1860 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) T. Scheele Hvede og zink Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Hull, England
Alexandrina 1844 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen

X 17 08 1844 Whitby, England Isac Ballast Whitby, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Alexandros 1915 Bark Vestkysten Husby Klit X

06 11 1915 København, Danmark M. Petersen Kul 588 tons West Hartlepool, England Korsør, Danmark
Alf 1894 Skonnert Nordsøen Hirtshals V - Forladt X

01 11 1894 Rudkøbing, Danmark A. Rasmussen Kul 200 ton Hull, England Rudkøbing, Danmark
Alf 1909 Bark 3m Nordsøen Harborough Sands X

23 11 1909 Larvik, Norge

Porsgrunn, Norge Birkenhead, England
Alf 1926 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen - 3 Sm V for

X 07 01 1926 København, Danmark
Kul Blyth, England København, Danmark
Alfa 1867 Skonnert Kattegat Sæby - Ud for Heden

X 11 03 1867 Marstal, Danmark H. C. F. Hansen Byg 1.500 tdr. Kalundborg, Danmark Hull, England
Alfa 1893 Skonnert Smålandsfarvandet Vejrø - Bandholm

X 16 07 1893 Viken, Sverige A. Ohls Trælast Norrköping, Sverige Ballen, Samsø, Danmark
Alfa HM5 2001 Fiskefartøj Nordsøen Vestkysten X

09 07 2001
Alfen 1788 Bark Kattegat Læsø - Kirkebugten på N side af øen


X 05 12 1788 København, Danmark Joachim Bunemann Glas Svelvigen (Svelvig), Norge København, Danmark
Alfgar 1878 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Hammeren


29 11 1878 Hull, England Spinck Kul Hull, England Pillau
Alfhil 1903 Galease Kattegat Læsø Ø - Mellemflak

X 10 10 1903 Agnesberg, Sverige J. Hilmertz Granstaver Frederiksstad, Norge Trelleborg, Sverige
Alfhild 1923 Motor Galease Kattegat Sjællands Rev X

08 01 1923 Porsgrunn, Norge
Råjern 100 ton Porsgrunn, Norge Frederiksværk, Danmark
Alfonso 1874 Bark Vestkysten Vejrs Strand X

25 10 1874 Porsgrunn, Norge
Trælast planker Söderhamn, Sverige London, England
Alfred 1820

Skagen - Sydsiden


13 10 1820 Guernsey, England Marett
København, Danmark Bergen, Norge
Alfred 1843 Hukkert Galease Vestkysten Hvidbjerg X


09 1843 Blankenese, Tyskland J. Møller Vin Cádiz, Spanien St. Petersburg, Rusland
Alfred 1855 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Hadingen X

21 06 1855 Halmstad, Sverige John Anderson Ballast København, Danmark Skellefteå, Sverige
Alfred 1876 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet

X 17 04 1876 Frederikshald (Halden), Norge A. Christophersen Trælast Sandefjord, Norge Aalborg, Danmark
Alfredo El Grande 1871 Dampskib Vestkysten Thyborøn - Agger X

13 12 1871 Sunderland, England Th. Cockerill Kul Newcastle, England København, Danmark
Alfrida HG136 1992 Fiskefartøj Jammerbugt Lønstrup NNV X

21 10 1992
Algarve 1941 Dampskib Nordsøen North Sheringham X

19 02 1941 København, Danmark Jes Mikkelsen


Algonguin 1845 Bark Vestkysten Bovbjerg X

22 10 1845 Flensburg, Tyskland Bleicken Salt Liverpool, England Flensburg, Tyskland
Aliance 1844 Galease Kattegat Sæby

X 07 01 1844 Frederikshald (Halden), Norge Ole J. Olsen Rug 752 tdr. Hvede 50 tdr. Karrebæksminde, Danmark Norge
Alice 1866 Brig Østersøen Øst Bornholm - Gudhjem X

16 11 1866 Piteå, Sverige N. A. Skogström Trælast brædder, planker og tjære Piteå, Sverige Horsens, Danmark
Alice 1872 Brig Køge Bugt Strøby Forstrand


13 11 1872 Brevik, Norge H. J. Johnsen Tømmer Sundsvall Marykott, England)
Alice 1884 Dampskib Øresund Drogden - Hollænderdyb X

09 09 1884 Hamburg, Tyskland Jensen Råjern Middlesbro, England Stettin, Tyskland
Alice 1891 Brig Kattegat Læsø Trindel ØNØ



01 1891
Christensen


Alice 1918 Motor Skonnert Kattegat Ålbæk Bugt - Jerup Strand X

20 04 1918 Nordvik, Sverige A. Olausson Brosten Lysekil, Sverige Nørresundby, Danmark
Alice 1920 Skonnert 3m Jammerbugt Hanstholm - Bragerne


29 07 1920 Banff, England
Koks 150 ton Middlesbrough, England Landskrona, Sverige
Alice 1944 Galease Østersøen Vest
X


11 1944
Alice 1951 Motorbåd Øresund Prøvestenen Ø - Saltholm V X

21 01 1951
Alice Beck S200 2002 Trawler Kattegat Skagen Gren 5-6 sømil N X

25 07 2002 Skagen, Danmark Erik Nielsen Fisk

Alice Busse 1925 Damptrawler Kattegat Hatter Rev

X 31 12 1925 Geestemünde, Tyskland



Alida 1842 Kuf Vestkysten Vangså Ndr. Strand X

31 12 1842 Oldenburg, Tyskland Mehrends Trælast Windau Antwerpen, Belgien
Alida 1854 Kuf Vestkysten Thyborøn


26 12 1854 Thisted, Danmark
Havre

Alida 1861 Skonnert Øresund Snekkersten

X 27 10 1861 Pekela, Holland Cornelius Harms Veen Trælast Riga, Rusland (Letland) Holland
Alida 1865 Kuf Øresund Snekkersten Stenrev


27 10 1865 Pekela, Holland Cornelius Harms Veen Trælast bjælker Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
Alida 1872 Brig Vestkysten Harboøre X

18 07 1872 Porsgrunn, Norge
Kul England Århus, Danmark
Alida 1880 Kuf Vestkysten Fanø X

30 12 1880 Oldersum, Tyskland
Trælast brædder Riga, Rusland (Letland) Brake, Tyskland
Alida 1883 Jagt Kattegat Djursland - Grenå N - Fornæs S X

25 01 1883 Aalborg, Danmark Foldager Trælast Malmø, Sverige Århus, danmark
Alida 1899 Skonnert 3m Tannis Bugt Hankjær Strand - 1km Ø. for Kandestederne X

29 03 1899 Delfzijl, Holland B. E. Geertzema Kokes Brake, Tyskland Oxelösund, Sverige
Alida & Theodora 1863 Brig Kattegat Læsø NØ

X 27 03 1863 Pekala, Holland Haaijer Ballast Harlingen, Holland Danzig, Tyskland
Alida Ikina 1845 Kuf 2m Kattegat Djursland - Fornæs ØNØ ½ mil X

27 10 1845 Veendam, Holland Wolter Alberts de Jonge Ærter Odense, Danmark Holland
Alide 1912 Skonnert Limfjorden Løgstør

X
11 1912 Riga, Rusland (Letland) Mühlmann Ballast Lemvig, Danmark Aalborg, Danmark
Alijda Antonia 1880 Kuf Østersøen Øst Bornholm - Svaneke - Nørremark X

09 11 1880 Delfzijl, Holland R. Balkema Rug Libau Schiedam, Holland
Aline 1863 Skonnert Kuf Vestkysten Fjand


23 12 1863 Rhauderfehn, Tyskland Eilert Kahlohr Byg

Alkaja 1863 Brig Vestkysten Harboøre - Vrists Lehn X

07 12 1863 Nystad (Uusikaupunki), Finland Swanström Træ Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland Marseille, Frankrig
Alkanna Elisabeth 1847
Østersøen Øst Bornholm

X
05 1847
Van Duynen
Amsterdam St. Petersburg
Alkor 1853 Skonnert Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

06 10 1853 Stockholm, Sverige O. J. Nordin Salt St. Ybes (Setúbal), Portugal Stockholm, Sverige
Alku 1935 Dampskib Vestkysten Vangså

X 16 02 1935 Åbo (Turku), Finland
Koks Sunderland, England Åbo (Turku), Finland
Allegonda 1880 Kuf Kattegat Læsø

X 31 07 1880 Groningen, Holland B. Uuldriks Kul St. Davids, Scotland Königsberg
Allegro 1841 Brig Østersøen Vest Grønsund - Tolken


05 10 1841 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Joachim Albert Regiser / Regeser Ballastet London, England Stettin, Tyskland
Alliance 1835

Thisted


31 03 1835




Alliance 1862 Skonnert Vestkysten Fjaltring - Dalgaards Lehn X

28 10 1862 Caen, Frankrig Jean Ballast

Alliance 1866 Skonnert Vestkysten Thyborøn - Agger - Røn Strand X

15 03 1866 Kappeln, Tyskland C. Haack Stensalt Hamburg, Tyskland Fredericia, Danmark
Alliance 1873 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen


18 06 1873 Åland, Finland J. Blomquist Ballast Hull, England Söderhamn, Sverige
Alliance 1920 Skonnert 3m Borteblevet Borteblevet



09-10 1920 København, Danmark
Kul West Hartlepool, England Gävle, Sverige
Alliance F17 1925 Fiskefartøj



X 15 12 1925 Fisk
Alliance H156 1942 Fiskefartøj Kattegat Gilleleje Flak X

26 11 1942 Gilleleje, Danmark
Fisk Gilleleje, Danmark Fiskeri i Kattegat
Alliancen 1766 Fregat Vestkysten Voldbjerg X

24 10 1766 Stockholm, Sverige Aron Wyche


Alliancen 1809 Brig Jammerbugt Vigsø X

01 09 1809 Sverige Stolpe Trælast, Jern, Stenmos, Tjære

Alliancen 1860 Skonnert Vestkysten Bjerregård - Sdr. Lyngvig


08 10 1860 Gøteborg, Sverige A. Samuelsson Trælast

Alline 1816
Kattegat Læsø


16 11 1816 Tyskland Netzell
Pillau London
Allison 1845 Brig Øresund Kronborg Fæstning


19 12 1845 Hartlepool, England John Seringer Ballast Hartlepool, England Riga, Rusland, (Letland)
Allo 1874 Skonnert Kattegat Anholt Ø. Rev X

13 12 1874 Åland, Finland Zettermann Kokes Sunderland, England Stockholm, Sverige
Alloa 1898 Skonnert 3m Nordsøen Borteblevet X

16 10 1898 København, Danmark N. P. Pedersen Kul 264 ton Wemyss, Scotland Lemvig, Danmark
Ally 1936 Dampskib Kattegat Samsø Bælt X

26 11 1936 Mariager, Danmark
Cement Mariager, Danmark Karrebæksminde, Danmark
Alm 1913 Bark Østersøen Vest Faxe Ladeplads

X 31 12 1913 Risør, Norge A. Tallaksen Ballast Riga, Rusland (Letland) Artendal, Norge
Alma 1858 Skonnert Kattegat Læsø - NV. Revet

X 04 07 1858 Rendsburg, Tyskland Boyesen Hvede Rostock, Tyskland London, England
Alma 1866 Brig Vestkysten Houvig X

06 09 1866 Tvedestrand, Norge Anders Jensen Ballast Frankrig Tvedestrand, Norge
Alma 1868 Jagt Kattegat Skagen Rev X

29 04 1869 Frederikshald (Halden), Norge O. P. Buvig Brædder Frederikshald (Halden), Norge Aalborg, Danmark
Alma 1869 Bark Østersøen Øst Bornholm - Allinge S X

02 12 1869 Brevik / Kragerø, Norge Thomas Eilertsen Trælast Riga, Rusland (Letland) Cork, England
Alma 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Aalebæk Strand - Møn


14 11 1872 Grimstad, Norge L. Andersen Tømmer og planker på dækket Hernøsand
Alma 1876 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Spirbakken Ø X

19 01 1876 Sandefjord, Norge Mathiessen Salt Cagliari, Italien Gøteborg, Sverige
Alma 1894 Galease Kattegat Æbeltoft Vig - Sandhagen


29 10 1894 Hamburgsund, Sverige C. A. Andersson Hvedeklid Kønigsberg Skælskør, Danmark
Alma 1896 Skonnert Smålandsfarvandet Bøgestrømmen


X 20 01 1896 Lohals, Danmark N. P. O. Frandsen Bomuldsfrøkager, Byg 873 cent. København, Danmark Sønderborg, Danmark
Alma 1898 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Nørremark - Aarsdale


27 03 1898 Swinemynde, Polen A. Wolff cement Swinemynde Kønigsberg
Alma 1905 Fiskefartøj Østersøen Vest Møn - 16 kml. Ø


07 05 1905 København,Danmark H. P. Andersen ledig Stralsund København
Alma 1915 Bark Kattegat Mariager Fjord - Mariager



07 1915 Norge



Alma 1920 Galease Storebælt Romsø NNV X

30 04 1920 Kolding, Danmark
Kul Fredericia, Danmark Nyborg, Danmark
Alma 1928 Motorskib Limfjorden Oddesund


13 12 1928 Tyskland
Moler Ejerslev, Mors, Danmark England
Alma 1936 Stenfisker Lillebælt Åbenrå Fjord X

12 10 1935
Almee 1944 Motor Galease Østersøen Vest
X

21 10 1944 København, Danmark Klinker Hasle, Bornholm, Danmark Kolding, Danmark
Almina 1879 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

20 10 1879 Helsingborg, Sverige Anderson Stenkul Blyth, England Nakskov, Danmark
Almuth 1860 Kuf Tjalk Vestkysten Rotbøl 2½ sm fra stranden X

15 09 1860 Lübbertsfehn, Tyskland Hinrich W. G. Meyer Kul og cinders Hartlepool, England Thisted, Danmark
Almuth 1900 Kutter Kattegat Skagen Rev NØ


26 10 1900 Bremen, Tyskland Grosseng Flasker Göteborg, Sverige London, England
Alpha 1837 Brig Jammerbugt Slettestrand X

04 04 1837 Scarborough, England R. W. Hill Ballast London, England Danzig
Alpha 1857 Jagt Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård


16 09 1857 Stavanger, Norge Eilert Enertsen Sild 250 tønder Stavanger, Norge Østersøen
Alpha 1859 Slup Kattegat Sæby - Voersaa Forstrand

X 16 04 1859 Mandal, Norge Abrahamsen Byg og Rug Holbæk / Kalundborg, Danmark Mandal, Norge
Alpha 1870 Skonnert Østersøen Vest Stenshoved X


12 1870 Troense, Danmark P. Clausen
Hull, England Kiel, Tyskland
Alpha 1880 Skonnert Vestkysten Husby


12 12 1880 Thisted, Danmark Tranum


Alpha 1881 Brig Vestkysten Vrist


17 10 1881 Grimstad, Norge
Træ

Alpha 1886 Galease Kattegat Hals - Nordmandshage


17 10 1886 Emden, Tyskland D. de Vries Hvedeklid Danzig, Tyskland Hals / Aalborg, Danmark
Alpha 1888 Skonnert Brig Jammerbugt Løkken - Furreby X

24 11 1888 Arendal, Norge A. Jacobsen Trælast

Alpha 1890 Galease Kattegat Læsø NV. Rev

X 09 04 1890 Kopervik, Norge Larsen Sild Haugesund, Norge København, Danmark
Alpha 1893 Skonnert Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 04 07 1893 Drammen, Norge
Kul Bristol, England GBrenå, Danmark
Alpha 1899 Kuf / Galiot Vestkysten Lodbjerg Fyr S - Tolbøl X

05 12 1899 Westrhauderfehn, Tyskland H. O. Ulpts Trælast Brædder af fyr 9.948 stk. Bøle, Langesund, Norge Großensiel, Nordenham, Tyskland
Alpha 1906 Jagt Limfjorden Hostrup X

11 11 1906 Aalborg, Danmark A. Fuglsang Kul 15 ton Aalborg, Danmark Skive, Danmark
Alpha 1907 Dampskib Kattegat Skagen Rev

X 18 06 1907 Åbenrå, Danmark Brink / Richter Trælast

Alpha 1926 Fiskefartøj Øresund
X X
01 11 1926
Alpha FN24 1901 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Asaa Landgrunden

X 14 11 1901 Sæby, Danmark Rasmus Hansen Hyttel


Alphavrag
Kattegat Anholt




1967




Alphine 1856 Kuf Vestkysten Agger Kanal


08 03 1856 Nykøbing Mors, Danmark J. Petersen StenKul Hartlepool, England Nykøbing Mors, Danmark
Alraune 1943 Fiskefartøj Lillebælt Brandsø N - Flækøjet X

10 06 1943 Svendborg, Danmark Rasmus Jørgen Rasmussen Svendborg, Danmark Fiskeri i Lillebælt
Alright 1932 Motorbåd Limfjorden Røjensø Hage - Helligsø X

03 02 1932 Thyborøn, Danmark
Alfaolie Struer, Danmark Thyborøn, Danmark
Alrike 1860 Skonnert Vestkysten Tolbøl Strand X

21 10 1860 Hannover, Tyskland Badewien


Alsvinn 1872 Brig Østersøen Vest - Fakse Bugt - Delhoved

X 13 11 1872 Tønsberg, Kristiania (Oslo), Norge Knudsen


Alte Peter 1879 Brig Vestkysten Vejrs - Grærup X

18 02 1879 Rostock Ferd. Schwebke Kul Newcastle, England Christiania (Oslo), Norge
Alte Weser 1995 Coaster Storebælt Langelands Bælt

X 02 05 1995
Altefähr 1899 Galease / Jagt Østersøen Vest Møens Klint - Maglevands Fald X

27 11 1899 Altefähr, Stralsund, Tyskland C. Mierendorff Hvede Heiligenhafen, Tyskland København, Danmark
Althæa 1903 Skonnert Nordsøen Terschelling X

09 04 1903 Marstal, Danmark R. Albertsen Sten 180 ton Århus, Danmark Rotterdam, Holland
Altnes 1998
Kattegat Anholt Ø - Svensk farvand X

15 01 1998 Bergen, Norge
Petrolcoal US Gulf Sundsvall, Sverige
Aluda 1871 Skonnert Jammerbugt Hanstholm X

26 08 1871 Sappemeer, Holland P. Cadee Dyreknogler, Ben St. Petersburg, Rusland Aberdeen, Scotland
Alva 1902 Skonnert 3m Nordsøen Borteblevet X

26 03 1902 København, Danmark L. C. Nielsen Pitprops Uddevalla, Sverige Granton, Scotland
Alvi 1956 Skibsvrag Nordsøen Thorsminde X

07 01 1956 Panama Paul Skute Papirmasse Söderhamn, Sverige Holland
Alvilde 1905 Fiskefartøj Øresund Lappe Grunden


X 13 11 1905 Grenaa,Danmark C. Jensen ledig København Kattegat
Alvina 1858 Brig Vestkysten Fanø - Rømø


26 07 1858 Hamburg, Tyskland
Kobber og jern, Stenkul

Alvine 1874 Bark Kattegat Djursland - Jessens Grund X


12 1874

Kul
Århus, danmark
Alvine 1875 Bark Kattegat Djursland - Jessens Grund X



1875




Alwin & Fritz 1884 Skonnert Vestkysten Fjaltring


30 08 1884 Barth, Tyskland
Trælast

Amager Bonden 1751
Vestkysten Ryssensten - Nørre Klit X

12 09 1751 Drøbak, Norge Engelbret Engelbretsen Trælast

Amalia 1817
Nordsøen Nordsøen


09 12 1817
Wallis


Amalia 1825 Skib Øresund Dragør Rev


20 12 1825
Johan Georg Wagner zink, bielker, planker, byg, m.m. Danzig London
Amalia 1828 Galease Jammerbugt Slettestrand - Svinkløv X

01 10 1828 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) G. Schwartzenhauer Trælast bøgestaver

Amalia 1847 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Nexø


15 11 1847
L. E. Hoppenrath Trælast egebjælker, fyrreplanker Memel Grimsby
Amalia & Laura 1855 Bark Kattegat Drevet til Lysekil

X 18 02 1855 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Robert Theodor Dannenberg Jernbanetømmer og 500 fade portersprit Danzig, Tyskland Grimsby, England
Amalie 1824 Slup Galease Vestkysten Vorupøre - Torup X

04 11 1824 Stralsund, Tyskland Georg Christian Siverts Ballast sand London, England Stralsund
Amalie 1836 Galease Østersøen Vest Falster - Bøtø X

23 12 1836 Libau H. P. Hensing Hørfrø 787 tdr. Riga, Rusland (Letland) Lübeck, Tyskland
Amalie 1840 Jagt Kattegat Skagen Rev


05 10 1840 Tønsberg, Norge Johannes Berg Trælast Tønsberg, Norge Århus, Danmark
Amalie 1853 Jagt Kattegat Sæby - Voersaa - Stensnæs - Nær vraget af Hanne Quist

X 29 08 1853 Sandefjord, Norge E. Grøn Trælast Sandefjord, Norge Kalundborg, Danmark
Amalie 1882 Skonnert Brig 2m Kattegat Læsø - Ndr. Rønner - Borfeld


04 12 1882 Svendborg, Danmark C. C. Kromann Ballast Svendborg, Danmark Falkenberg, Sverige
Amalies Minde 1859 Galease Tannis Bugt Hirtshals - Lilleheden


12 01 1859 Skive, Danmark Hansen Ballast Hull, England København, Danmark
Amalies Minde 1865 Skonnert Kattegat Bjerre


27 01 1865 Lønstrup, Danmark Wrendsted Kul
Randers, Danmark
Amanda 1856
Vestkysten Fanø



12 1856




Amanda 1861 Skonnert Kattegat Romsø - Hindsholm



02 1861 Fanø, Danmark
Cement Udlandet Itzehoe
Amanda 1863 Skonnert Vestkysten Harboøre - Mærsks Lehn X

15 07 1863 Borgå (Porvoo), Finland C. F. Lundgreen Stykgods, Ost, Tobak Amsterdam, Holland
Amanda 1869 Galiot Vestkysten Harboøre X

13 10 1869 Rendsburg, Tyskland Lütkens Kul, Råjern Boness, Scotland Rendsburg, Tyskland
Amanda 1876 Skonnert Brig Vestkysten Hvidbjerg X

01 01 1876 Åland, Finland Berndtsson Kul Burntisland, Scotland Århus, Danmark
Amanda 1877 Skonnert Vestkysten Harboøre


25 12 1877 Spetzerfehn, Tyskland Köster Trælast Frederikstad, Norge Hamburg, Tyskland
Amanda 1896 Jagt Østersøen Vest Møn - Raabymagle Strand X

31 08 1896 Odense, Danmark N. P. L. Nielsen Mursten Landskrona, Sverige Kiel, Tyskland
Amanda 1916 Skonnert Smålandsfarvandet Helleholm Flak


18 11 1916 Gävle, Sverige C. Malmberg Trælast Norrsund Århus
Amanda 2006 Fiskefartøj Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup X

29 12 2006 Hirtshals, Danmark

Hirtshals, Danmark Fiskeri ved Lønstrup
Amanda L22 1993 Fiskefartøj Vestkysten Hanstholm NV


18 09 1993
Amandus 1845 Slup Kattegat Jerup Strand


12 12 1845 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Matth O. Berg Byg 1.000 tdr., Hvede 50 tdr. Holbæk, Danmark Christiania (Oslo), Norge
Amandus 1885 Kuf Vestkysten Thorsminde N for slusen X

14 08 1885 Papenburg, Tyskland H. Walther/Walker Kokes Papenburg, Tyskland Kønigsberg, Tyskland
Amarant 1908 Brig Tannis Bugt Råbjerg - Kandestederne X

16 11 1908 Rønne, Danmark J. Kyhn Kul 338 ton Grimsby, England Rønne, Danmark
Amaranth 1872 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Nyord X

13 11 1872 Scarborough, England Richard Wough Trælast, Jern 30 ton, Granit 70 ton, Skutskär, Sverige Newcastle
Amaranth 1875 Bark Vestkysten Agger


27 06 1875 Christiania (Oslo), Norge



Amasis 1940 Dampskib Kattegat Lysekil VSV X

09 04 1940 Hamburg, Tyskland
Stykgods, Kul 2.000 ton Stettin, Tyskland Oslo, Norge
Amazon 1857 Galease Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård X

19 01 1857 Svendborg, Danmark H. Hansen Kul England
Amazon 1899 Bark Øresund Falsterbo - Måkläppen - Fyret X

24 10 1899 Holmestrand, Norge Hansen Kul 516 Ton Ayrshire, Scotland Gävle, Sverige
Amazone 1858 Brig Østersøen Øst Christiansø



01 1858 Aberdeen, Scotland
Hør

Amazone 1865 Bark Vestkysten Harboøre - Kruses Lehn X

26 11 1865 Stralsund, Tyskland
Jernbaneskinner, Stenkul

Amazone 1867 Bark Vestkysten Vestervandet - Klitmøller X

07 07 1867 Barth, Tyskland Zillmer Kul Newcastle, England København, Danmark
Amazone 1882 Bark Kattegat Höganäs - Svensk Farvand X


05 1882 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge
Trælast

Amazone 1890 Bark Nordsøen Borteblevet X



1890 Rostock, Tyskland E. A. Konow Trælast Sundsvall, Sverige Sunderland, England
Ambassador 1874 Bark Vestkysten Sdr. Lyngvig X

09 11 1874 North Shields, England
Trælast

Ambiona 1827
Østersøen Øst Bornholm


24 03 1827 England

Montrose Memel
Amelia 1855 Skonnert Vestkysten Blåvand - Langgrund


09 05 1855 Boston, England Wilson Kul Cardiff, England Helsingør, Danmark
Amelia 1871 Skonnert 3m Øresund Drogden

X
11 1871 England R. Thoms
St. Petersburg, Rusland
Amelia 1871 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen X

24 02 1871 Tønsberg, Norge Jacobsen Salt Algier Tønsberg, Norge
Amelie 1856 Skonnert Kattegat Læsø - NV. Revet

X 20 11 1856 Stavanger, Norge
Rug Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Norge
Amelie 1880 Brig Østersøen Øst Bornholm - Nexø

X 06 10 1880 St. Malo, Frankrig Leherpeur Trælast planker Oskarshamn, Sverige Frankrig
Amerika 1859 Brig Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 24 06 1859 Arendal, Norge



Ameta 1922 Motor Skonnert Kattegat Sæby - Dvalegrunden

X 09 01 1922 Trondheim, Norge
Stykgods Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Bergen, Norge
Amethyst 1844 Brig Vestkysten Lyngvig - Søgård Strand X

28 08 1844 London, England Hart Byg 3.000 tdr. Greifswald, Tyskland London, England
Ami 1856 Skonnert Kattegat Refsnæs N side X

29 04 1856 Blankenese C. Stehr Wilkens


Amicitia 1840
Jammerbugt Bovbjerg - Kollerup Strand



08 1840 Leer, Tyskland Ukena
Riga, Rusland (Letland) Leer, Tyskland
Amicitia 1883 Skonnert Kattegat Anholt X

17 02 1883 København



Amigo 1974 Skonnert Storebælt Sprogø NV X

20 12 1974 Lemvig

Amizade 1814 Brig Kattegat Læsø - NV. Revet
X

27 08 1814 Lissabon, Portugal Thomas de Walfa Ribiero Sejldug, Ravndug, Linned, Tov, Voxlys, hampolie Kronstadt, Rusland Lissabon, Portugal
Ammy Fiskefartøj Nordsøen Hirtshals NØ - Skagen SV X









Amor 1853 Skonnert Vestkysten Thisted


16 10 1853 Leer, Tyskland H. Stollberg Ballast London, England Østersøen
Amor 1854 Galease Vestkysten Harboøre X

05 11 1854 Blankenese, Tyskland
Byg Nykøbing Sjælland, Danmark Schiedam, Holland
Amor 1860 BarkSkonnert 3m Jammerbugt Furreby X

04 10 1860 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Otto Vitt Hvede St. Petersborg, Rusland London, England
Amor 1903 Skonnert Brig Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 18 07 1903 Nyhamn, Sverige
Pitprops Falkenberg, Sverige Burntisland
Amor 1912 Galease Kattegat Juelsminde - Bjørnsknude X

16 05 1912 Skärhamn, Sverige A. Johansson Brosten Lysekil, Sverige Fredericia, Danmark
Amor 1945 Motor Galease Smålandsfarvandet Vejrø NV X

01 03 1945 Femø, Danmark
Brunkul Kolding, Danmark København, Danmark
Amphion 1810 Fregat Kattegat Læsø - Kobbergrunden X

30 10 1810 Åbo (Turku), Finland Thomas Peträll Planker og Jern Åbo (Turku), Finland Göteborg, Sverige
Amphion 1837 Fregat Kattegat Læsø NØ X

02 01 1837 Nykarleby (Uusikaarlepyy), Finland P. W. Bergendahl Trælast planker Wiborg, Rusland Gloucester, England
Amphion 1840 Jagt / dæksfartøj Øresund Kronborg - Helsingør


X 23 11 1840 Fiskebäckskil, Sverige Bernt Børjesson Trælast 294 tylter, 18 stk. bådshagestager Gøteborg, Sverige Helsingør, Sverige
Amphion 1841 Skib Østersøen Øst Bornholm - Svaneke Hollenakke


27 10 1841
H. W. Fallenborg Trælast planker 500 tylt Nystad Marseille
Amphion 1914 Krydser Nordsøen Nordsøen sydlige del


06 08 1914 England



Amphitrite 1881 Bark Tannis Bugt Skagen - Spirbakken


16 11 1881 Memel (Klaipeda), Tyskland John Grau Ballast London, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Amphitrite 1883 Brig Østersøen Vest Ystad - Abekås X

28 09 1883 Risør, Norge



Amphitrite 1916 Dampskib Jammerbugt Løkken - Furreby Strand

X 24 12 1916 Helsingborg, Sverige E. Ewald Bomuldsfrøkager Savannah, Georgia, USA Malmö, Sverige
Amstel 1919 Dampskib Kattegat Herthas Flak Ø X

01 04 1919 Rotterdam, Holland

Gøteborg, Sverige Rotterdam, Holland
Amstel 1945 Dampskib Østersøen Vest Fehmern Bælt - Langeland SØ X

17 11 1945 Rotterdam, Holland
Ballast Dordrecht, Holland Piteå, Sverige
Amstel 1946 Skibsvrag Østersøen Vest Langeland SSØ X



1946
Amsterdam Paquet 1827 Galease Øresund Helsingør


01 09 1827 København, Danmark H. A. N. Dollner


Amy Louise 1866 Bark Kattegat Skagen Rev X

16 11 1866 Montrose, England Hughes Havre Kronstadt, Rusland London, England
Ana Christiane 1801 Skib Øresund Dragør


04 11 1801
Edvard Brun Fisk m.m. Bergen Stokholm
Ana Maria Quist 1816 Galease Øresund Kastrup Rev X

12 03 1816
Christopher Wessel Stykgods, The, Kanel, Kaffe, Sild, Riisengryn, Platfisk København Danzig
Ana Nicolai 1838 Brig Vestkysten Sdr. Lyngvig X

16 10 1838 Sandefjord, Norge Niels Grønn Trælast Drammen, Norge Calais, Frankrig
Ananda 1986 Skibsvrag Vestkysten Søndervig SV X

21 09 1986
Anbang 1871 Skonnert Kattegat Sjællands Odde



12 1871 Kristiania (Oslo), Norge Strøm Rug

Ancient Briton 1896 Dampskib Øresund Tårbæk - "Stubben"


07 11 1896 Cardiff, England J. Hole Kul Blyth, England Stralsund, Tyskland
Ancke & Johan 1861 Skonnert Kuf Vestkysten Hvidbjerg


12 04 1861 Groningen, Holland Groenenbergh Mursten, Slibesten, Soda, Malervarer m.m. Newcastle, England Riga, Rusland, (Letland)
Ancke & Marie 1809 Brig Kattegat Sæby - Lyngså - Sønderklit X

17 04 1809 København, Danmark Hans Jørgen Schou Byg, Tobak Kalundborg, Danmark Bergen, Norge
Ancona 1905 Dampskib Øresund Drogden - Dragør


25 06 1905 Leith, Skotland J. Mitchell Kul 1.464 ton Alloa Kønigsberg
Anders 1837
Vestkysten Thisted


30 11 1837
Olsen


Anders Martin 1988 Sandsuger Kattegat Anholt NØ X X X 05 11 1988 23-06-1989
Anders Martin Stf.1694 1983 Motorskib Kattegat Hesselø X

20 10 1983 Frederikshavn, Danmark Lasse Gunnar Flyvbjerg Grus og sten Anholt, Danmark Frederikssund, Danmark
Anders Meldahl 1854 Skonnert Kattegat Ålbæk - Bunken forstrand

X 23 02 1854 Kalundborg, Danmark Find Andersen Huder, Uld, Ærter, Hørfrø København, Danmark Leith, England
Anders Werner 2003 Motorskib Fehmern Bælt



21 09 2003 Svendborg, Danmark



Anderson 1823
Østersøen Øst Bornholm



12 1823 England



Andrea 1876 Bark Vestkysten Fjaltring


02 09 1876 Christiania (Oslo), Norge Myhre Ballast Bordeaux, Frankrig København, Danmark
Andrea 1891 Bark Jammerbugt Hirtshals X

14 08 1891 Frederikshald (Halden), Norge Berg Kul Hull, England Gefle (Gävle), Sverige
Andrea 1921 M/Kvase Kattegat Frederikshavn


23 10 1921 Frederikshavn, Danmark
Ballast Frederikshavn, Danmark Læsø, Danmark
Andreas 1782 Skib Østersøen Øst Bornholm - Rønne


18 08 1782
Svend Jansen Torp Hørr og hamp Riga, Rusland (Letland) København
Andreas 1862 Galease Østersøen Vest Rødsand - Nysted - Gedser


21 03 1862 Asnæs Henrik Petersen Ballastet Asnæs Danzig
Andreas 1865 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 26 10 1865 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Stahucke Kul Grimsby, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Andreas 1883 Skonnert Brig Kattegat Læsø - NV. Revet X

04 12 1883 Helsingborg, Sverige P. Jönsson Pitprops Vestervik, Sverige West Hartlepool, England
Andreas 1898 Galease Kattegat Aalborg Bugt - Hals - Korsholm


09 04 1898 Aalborg, Danmark N. C. Weisbjerg Trælast og Tagspaan, 8000 Kbf. Halmstad, Sverige Aalborg, Danmark
Andres 1931 Motorskib Kattegat Sjællands Rev X

07 02 1931 Frederikstad, Norge
Soyaskrå København, Danmark Odense, Danmark
Andrew Heylmand Punaw 1784
Østersøen Øst Bornholm X


12 1784 Holland

Memel Amsterdam, Holland
Andricken 1717 Snau Vestkysten Vestkysten


20 09 1717 Danmark Andreas Biørn Kanoner 16 stk

Andromeda 1889 Bark Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

29 01 1889 Helsingør, Danmark L. Funder Ballast Flintesten 160 ton Dieppe, Frankrig Riga, Rusland, (Letland)
Andvake 1898 Brig Kattegat Ålbæk Strand

X 06 05 1898 Tvedestrand, Norge O. Olsen Kul Methil, Scotland Nørresundby, Danmark
Ane 1882 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Feddet Strand


04 12 1882 Svendborg, Danmark A. Eilersen Ballast København, Danmark Svendborg, Danmark
Ane 1903 Jagt Kattegat Læsø Ø X

09 09 1903 Frederikshavn, Danmark J. A. Christiansen
Ballast Frederikshavn, Danmark Læsø, Danmark
Ane 1905 Skonnert 3m Øresund København`s Rhed


11 04 1905 Thurø, Danmark P. C. Jørgensen
Neufahrwasser Sunderland
Ane 1944 Fiskefartøj Kattegat Minesprængt


11 01 1944 Skagen, Danmark



Ane & Marie 1867 Brig Kattegat Anholt X

02 12 1867 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Bugdahl Hvede Stettin, Tyskland Grangemouth, England
Ane Caroline 1856 Galease Vestkysten Ferring


31 08 1856 Ringkøbing, Danmark
Træ

Ane Caroline 1872 Galease Vestkysten Oksby


24 09 1872 Ribe, Danmark
ballast Ribe, Danmark Newcastle, England
Ane Cathrine 1837 Jagt Kattegat Frederikshavn - Busserev


22 11 1837 Horsens, Danmark A. P. Thomsen


Ane Cathrine 1845 Galease Kattegat Vejle Fjord X

01 02 1845 Fanø, Danmark J. P. Svendsen Kul Newcastle, England Vejle, Danmark
Ane Cathrine 1856 Galease Kattegat Mariager Fjord

X 08
1856 Sønderho, Fanø, Danmark Michelsen StenKul Newcastle, England Randers, Danmark
Ane Cathrine 1866 Jagt Lillebælt Båring Vig X

19 11 1866 Horsens, Danmark Kjellerup Raps Horsens, Danmark Kiel, Tyskland
Ane Cathrine 1871 Skonnert Brig Kattegat Læsø - NV. Revet

X 17 12 1871 Thurø, Danmark



Ane Cathrine 1876 Jagt Smålandsfarvandet Dyrefod Rev


21 12 1876
P. Hansen Hvedemel 375 sække Rudkøbing København
Ane Cathrine 1900 Jagt Smålandsfarvandet Grønsund - Tolken X

01 03 1900 Marstal, Danmark M. Jørgensen Kalksten Fakse, Danmark Marstal, Danmark
Ane Cathrine Marie 1854 Jagt Øresund Hornbæk X

04 10 1854 København, Danmark Christian Thorvald Meyer 10 favne bøgebrænde Dronningmølle, Danmark København, Danmark
Ane Cecilie 1880 Skonnert Vestkysten Agger X

11 12 1880 Fåborg, Danmark Albertsen Hvedemel 1.356 sække Sønderborg, Danmark Leith, England
Ane Christine 1852 Bark Vestkysten Klitmøller X

16 03 1852 Kristiansand, Norge Ole Tellefsen Ballast

Ane Christine 1876 Skonnert Kattegat Læsø NØ - Jegen - Danzigmand X

06 11 1876 Aalborg, Danmark H. M. Kofoed Hvede, Havre Helsingborg, Sverige Leith, England
Ane Christine 1879 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa

X
09 1879 Arnis, Tyskland Peter Ulrich Jessen Trælast Kristiania (Oslo), Norge Arnis, Tyskland
Ane Dorthea 1825 Jagt Smålandsfarvandet Vordingborg




1825 København, Danmark R. Hammer


Ane Dorthea 1882 Skonnert Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup


01 08 1882 Nykøbing Mors, Danmark



Ane Helene 1838 Jagt Kattegat Als Rev X

15 10 1838 Nykøbing Falster, Danmark C. Møller Byg, Hvede Nykøbing Falster, Danmark Bergen, Norge
Ane Hellevad 1862 Jagt Kattegat Hals - Sønderhage


21 11 1862 Sandefjord, Norge H. Nielsen
Sandefjord, Norge
Ane Johanne 1860 Ukendt Vestkysten Hennegård Strand


07 10 1860 Papenburg, Hannover, Tyskland G. Kuber StenKul Hartlepool, England Riga, Rusland, (Letland)
Ane Johanne 1890 Fiskefartøj Vestkysten Harboøre

X 07 06 1890 Lemvig, Danmark Chr. F. Jensen


Ane Johanne E30 1919 kutter Vestkysten Blåvand - Ulven X

22 11 1919




Ane Johannes 1811 Smakke Vestkysten Husby


31 12 1811 Fanø, Danmark
Rug

Ane Kathrine S219 1984 Fiskefartøj Tannis Bugt Skagen N X

29 03 1984 Skagen, Danmark Børge Christensen Fisk

Ane Kirstine 1840 Evert Vestkysten Årgab


04 06 1840 Fanø, Danmark Laust Hansen Lauridsen Stykgods Altona, Tyskland Ringkøbing, Danmark
Ane Kirstine 1857 Galease Kattegat Læsø N

X 25 11 1857 Fanø, Danmark P. Jørgensen
Kul Charlestown, England Odense, Danmark
Ane Kirstine 1870 Jagt Galease Tannis Bugt Vestre Tversted

X 19 12 1870 Svendborg, Danmark Fr. Johansen Trælast Frederikshald (Halden), Norge Svendborg, Danmark
Ane Kirstine 1879 Galease Kattegat Aalborg Bugt - 4 sm Ø for Hals X

08 10 1879 Svendborg, Danmark Carl Sophus Valentin Tach Granitsten Allinge, Danmark Lemvig, Danmark
Ane Kirstine 1903 Skonnert 2m Øresund Helsingør SSØ - Baadsgaard-
Vig
X

08 09 1903 Tuborg, Danmark E. Svendsen Mursten 35.000 stk Baadsgaard Vig, Danmark København, Danmark
Ane Lene & Johanne 1830 Slup Jammerbugt Klim Strand X

05 10 1830 Fanø, Danmark Anders Jørgensen


Ane Louise 1842 Tjalk Vestkysten Henne - Houstrup X

06 08 1842 Ringkøbing, Danmark P. J. Pedersen Kul Hartlepool, England Ringkøbing, Danmark
Ane Margrethe 1843 Jagt Kattegat Læsø NV. Rev - Nyeland
X

15 12 1843 Falsled, Fåborg, Danmark C. J. Møller Sukker, Tobak, Pibeleer, Bønner, Sild, Ost, Jern, Stål Amsterdam, Holland København, Danmark
Ane Margrethe 1845 Slup Køge Bugt Strøby Strand


09 10 1845 København, Danmark J. Rasmussen Brændetræ Ca. 50 favne Rügenwalde, Tyskland
Ane Margrethe 1852 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa


27 10 1852 Randers, Danmark Jens Johs. Funder Raps, Smør, kød, flæsk og ost
København, Danmark
Ane Margrethe 1859 Kuf Vestkysten Agger Kanal


03 07 1859 Fanø, Danmark



Ane Margrethe 1872 Kuf Kattegat Læsø

X 05 05 1872 Amsterdam, Holland C. E. Hoeksma Bly

Ane Margrethe 1873 Jagt Østersøen Vest Holtug


01 11 1873 Rønne, Danmark



Ane Margrethe 1882 Evert Vestkysten Skallingen


15 04 1882 Hamburg, Tyskland.



Ane Margrethe E455 1945 Fiskefartøj Vestkysten Fanø - Våde Bjælke X

01 04 1945 Esbjerg, Danmark

Ane Margrethe Kirstine 1850 Slup Tannis Bugt Råbjerg forstrand X

09 07 1850 Dragør, Danmark Peder Mortensen Kul Newcastle, England København, Danmark
Ane Marie 1814 Galease Kattegat Skagen Rev X

05 12 1814 Aalborg, Danmark Peter Kock Trælast og Tøndebånd Bergen, Norge Aalborg, Danmark
Ane Marie 1825 Galease Jammerbugt Lønstrup - Mårup X

15 07 1825 Odense, Danmark Johan Carl Andersen Stenkul, Slibesten, Stykgods Newcastle, England Odense, Danmark
Ane Marie 1841 Jagt Kattegat Skagen Rev


30 04 1841 Korsør, Danmark Peter Egholm Træ og Jern Frederikshald (Halden), Norge Korsør, Danmark
Ane Marie 1853 Galease Vestkysten Årgab X


04 1853 Fanø, Danmark
Jernhjul 70 par til transportvogne, Løsdele til do. Folkstone, England
Ane Marie 1860 Slup Kattegat Hellum - Hindsted X

17 12 1860 Randers, Danmark
Kartofler Aalborg, Danmark Randers, Danmark
Ane Marie 1862 Galiot Kattegat Hirsholmen - Græsholmen

X 16 11 1862 Papenburg, Tyskland R. Kempen Kul og Cinders Hartlepool, England Skive, Danmark
Ane Marie 1864 Brig Østersøen Øst Bornholm - Christiansø


09 09 1864
H. P. Stephensen Jernbanetømmer Windau Fosdykbrigde
Ane Marie 1865 Jagt Østersøen Vest Holtug Strand - Kalkgrunden


13 11 1865 Dragør, Danmark Didrik Hansen Præst Hvede 371 tdr. Nakskov, Danmark København, Danmark
Ane Marie 1868 Galease Vestkysten Henne - Møllestrøm


05 11 1868 Neuhaus, Hannover, Tyskland Theodor van Boostel Oliekager Holsten Berwick, England
Ane Marie 1869 Skonnert Brig Vestkysten Vang - Vang sogn X

18 10 1869 Sønderho, Fanø, Danmark Sørensen
St. Petersburg, Rusland Weser, Tyskland
Ane Marie 1878 Skonnert Kattegat Djursland - Ebeltoft Vig - Bogensholm


26 12 1878 Fanø, Danmark Mandø Kul Hartlepool, England Odense, Danmark
Ane Marie 1894 Jagt Kattegat Borteblevet X


10 1894 Horsens, Danmark Anton Pedersen Cement Aalborg, Danmark København, Danmark
Ane Marie 1898 Fiskefartøj Kattegat Anholt S X

23 03 1898 Hundested, Danmark Lars Ole Jensen


Ane Metthea 1873 Skonnert Galease Vestkysten Horns Rev - Svenske Knolde - Bjælken X

14 01 1873 Fanø, Danmark
Jernbaneskinner Hull, England Esbjerg, Danmark
Ane Pouline 1871 Skonnert 3m Jammerbugt Løkken


14 01 1871 Riga, Rusland (Letland)



Aner 1880 Brig Kattegat Læsø N - Hornex

X 25 05 1880 Fiskebäckskil, Sverige G. Johansson Ballast Saint Malo, Frankrig Ljusne, Söderhamn, Sverige
Anes Minde 1854 Jagt Vestkysten Vust X


12 1854 Fåborg, Danmark



Anes Minde 1904 Skonnert Kattegat Gilleleje X X
28 12 1904 Grenå, Danmark J. Petersen Brændetræ 42 fv. Grenå, Danmark Kattinge, Roskilde Fjord, Danmark
Anette Brøgger 2008 Fiskefartøj Kattegat Ålborg Bugt - Svitringen

X 14 02 2008 Bønnerup, Danmark

Hirtshals, Danmark Bønnerup, Danmark
Angantyr 1856 Brig Vestkysten Stenbjerg Nordre Strand


21 04 1856 Visby, Gotland, Sverige J. A. Westöö FyrKul Newcastle, England Kronstadt, Rusland
Angela 1881 Skonnert Brig Vestkysten Fanø - Sønderho X

19 12 1881 Tyskland Walker Trælast bjælker Riga, Rusland (Letland) Delfzijl, Holland
Angela 1919 Fiskefartøj Kattegat Skagen Gren

X 13 10 1919 Skagen, Danmark



Angela E16 1995 Fiskefartøj Vestkysten Rømø V X

28 06 1995
Angela FN541 1935 Fiskefartøj Kattegat Skagen

X 03 07 1935 Voersaa, Danmark P. Nielsen
Skagen, Danmark Voersaa, Danmark
Angela S109 1993 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm NØ X

22 04 1993 Skagen, Danmark
Fisk
Angelika Catharina 1792 Smakke Vestkysten Rømø X

10 12 1792 Groningen, Holland Lammert Jans Rug Pillau Zwolle, Holland
Angina II 1931 Motorskib Østersøen Øst Bornholm - Rønne N X



1931
Anglo 1927 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen fyr


05 07 1927 Hull, England Cusworth Kul Hull, England Helsingborg, Sverige
Anholt 1775
Dansk Farvand
X



1775
Ole Grubbe


Anian 1841 Slup Kattegat Frederikshavn


21 10 1841 Holmestrand, Norge Anders Mathiasen Sanne Brædder Sandefjord, Norge Rørvig og Nyborg, Danmark
Anian 1844 Slup Tannis Bugt Skagen Nordstrand


29 11 1844 Holmestrand, Norge
Brædder Holmestrand, Norge Århus, Danmark
Anine Nielsine 1839 Brig Kattegat Læsø Ø

X 19 10 1839 Svendborg, Danmark P. C. Jacobsen Byg Kalundborg, Danmark London, England
Anita 1949 Fiskefartøj Tannis Bugt Skiveren

X 30 01 1949 Åstol, Tjörn, Sverige



Anita 1986 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X

03 03 1986
Anker 1995 Anker




06 04 1995
Anker 2010 Anker Kattegat Skagen SSØ


22 11 2010
Anker 2011 Anker Kattegat


X 28 02 2011
Anker ID2530 Anker Øresund



25 01 2010
Anker ID2558 Anker Kattegat


X



Anker ID1975 1995 Skibs anker Storebælt Halsskov SV




1995
Anker ID2462 2008 Anker Nordsøen Thyborøn V


30 10 2008
Anker ID2463 2007 Anker Kattegat Skagen S


23 10 2007
Anker ID2465 2007 Anker Øresund Skovshoved Ø


26 11 2007
Anker ID2467 2008 Anker Jammerbugt Hanstholm NØ


01 02 2008
Anker ID2475 2008 Anker Kattegat Sæsø SØ - Kobbergrunden Ø


25 11 2008
Anker ID2915 2012 Anker Kattegat Skagen SSØ X

23 12 2012




Anker løst Skibsanker Kattegat Anholt X









Anker m. kæde 2006 Anker Storebælt Langelands Bælt - Keldsnor Ø X


06 2006
Anker mistet Stort anker Kattegat Læsø - Ndr. Rønner - NV. Rev X

02 11 1922 København, Danmark

Sundsvall, Sverige Melbourne, Australien
Anker mistet 1859 Anker Kattegat Aalborg Bugt - Muldbjerge - Ø. Hurup Rhed


12 01 1859




Anker mistet 1999 Skibsanker Kattegat Skagen Ø - Herthas Flak NV X

03 12 1999




Anker mistet 2008
Kattegat Læsø SØ - Kobbergrunden X

25 11 2008




Anker og spil
Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård










Anker tabt 2016 Anker med kæde Kattegat Ålbæk Bugt - Skagen S




2016




Ankerkæde ID1995 1997 Ankerkæde Nordsøen Hvide Sande VNV


09 09 1997
Ankerkæde ID2439 Ankerkæde Kattegat Skagen Ø


01 07 2008
Ankers Haab 1825
Vestkysten Mandø X


11 1825
Anker Trælast Drammen, Norge Holland
Anklam Packet 1918 Dampskib Kattegat Sletterhage Ø - Skadegrund X

22 12 1918 Auclam H. Struck Gødningssalt Hamburg, Tyskland Aalborg, Danmark
Ann 1808
Nordsøen Nordsøen


08 11 1808
Duncan


Ann 1810
Dansk Farvand Jyllands Kyst


19 01 1810
John Stables Kul
Anholt, Danmark
Ann 1818
Vestkysten Thisted


23 01 1818 England Minton
Boston, Lincolnshire, England Banff, Aberdeenshire, England
Ann 1822 Brig Kattegat Skagen

X 04 03 1822 North Shields, England William Redhead Kul North Shields, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Ann 1831 Brig Dansk Farvand Hvidbjerg Strand X

14 11 1831 Arundel, England Alfred Barker Trælast bjælker & planker Memel, Tyskland England
Ann 1837 Skonnert Kattegat Skagen

X 28 03 1837 Dundee, Scotland
Ballast Dundee, Scotland Pillau (Baltiysk), Tyskland (Rusland)
Ann 1846 Skonnert Kattegat Skagen Rev

X 28 11 1846 Sunderland, England Robert Johnson Byg Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Ann 1867 Skonnert Brig Tannis Bugt Gl. Skagen X

08 05 1867 Aberdeen, Scotland Heyer Kul Newcastle, England Göteborg, Sverige
Ann Eliza 1852 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen

X 19 03 1852 Whitby, England Robert Sleigthon Kul, Råjern, Soda, Olie Leith, England Stettin, Tyskland
Ann-Iona H117 1990 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm - Hammer Havn V X

09 06 1990 Hundested, Danmark
Fisk
Anna 1743
Kattegat Anholt Rev


11 04 1743 England



Anna 1796
Dansk Farvand Jyllands Kyst


05 02 1796
Kruse
Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Anna 1797 Galease Kattegat Læsø N


24 06 1797 Karlskrona, Sverige Truls Torngreen Trælast, Tjære, Jern Karlskrona, Sverige London, England
Anna 1810 Chalup Kattegat Frederikshavn - Apholmen X

19 02 1810 Porsgrunn, Norge Lars Thomsen


Anna 1831 Skonnert Kattegat Skagen

X 10 02 1831 København, Danmark D. F. Clausen Appelsiner, Citroner samt anden frugt Messina, Sicilien København, Danmark
Anna 1838
Øresund Trekroner


06 04 1838
Berg


Anna 1844 Skib Øresund Maglebylille Hage


10 09 1844
B. Carlsson Bøgetøndestaver, Tjære, Papir Carlshamn, Sverige Bergen, Norge
Anna 1851 Kuf Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 10 06 1851 Großefehn, Tyskland O. O. J. Schön Havre, Kalveskind Königsberg London, England
Anna 1853 Galease Vestkysten Fanø X

12 11 1853 Fanø, Danmark Anchersen Trælast

Anna 1854 Skonnert Brig Tannis Bugt Tversted Vester Klit X

04 11 1854 Rostock, Tyskland Ludvig Berg StenKul Grangemouth, England Rostock, Tyskland
Anna 1856 Kuf Kattegat Hesselø


10 02 1856 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Ballast Århus Danzig
Anna 1857 Bark Vestkysten Fjaltring - ½ mil S for Tuskjær X

12 08 1857 Stockton, England
StenKul
St. Petersborg, Rusland
Anna 1858 Jagt Kattegat Djursland - Hevringholm X

09 11 1858 Århus, Danmark H. Momme


Anna 1859 Skonnert
Skagen


25 06 1859 Ueckermünde, Tyskland



Anna 1860 Kuf Kattegat Læsø

X 24 10 1860 Dornumersiel, Tyskland Frühling Kul Grangemouth, England Roskilde, Danmark
Anna 1862 Slup Kattegat Hals


26 11 1862 Lysekil, Sverige Sonnensteen Brædder Sarpsborg, Norge Odense, Danmark
Anna 1863 Bark Vestkysten Harboøre - Langers Lehn


22 11 1863 Åbo (Turku), Finland Brunström Salt

Anna 1865 Slup Vestkysten Husby


01 08 1865 Mandal, Norge
Ballast 4
Anna 1866 Galease
Borteblevet




1866 Rostock, Tyskland Fr. Haase
Sunderland, England Haderslev, Danmark
Anna 1868 Galease Vestkysten Harboøre - Thyborøn X

24 09 1868 Fanø, Danmark P. J. Aarre Kul Newcastle, England Skive, Danmark
Anna 1869 Galease Vestkysten Rotbøl - Ørum X

27 09 1869 Sønderho, Fanø, Danmark Michelsen Trælast Lillesand, Norge Ribe, Danmark
Anna 1871 Skonnert Kattegat Middelgrunden



12 1871 Fanø, Danmark



Anna 1872 Skonnert Kattegat Frederikshavn - Sælrevet X

13 11 1872 Skien, Norge H. Christophersen Trælast Skien, Norge Korsør, Danmark
Anna 1874 Bark
Jylland




1874 Kristiansand, Norge Bendix Mathiesen


Anna 1876 Skonnert Vestkysten Blåvands Huk


29 05 1876 Oldersum, Tyskland
Ballast Antwerpen, Belgien Allangen, ...... ?
Anna 1881 Skonnert Kattegat Læsø - Syrodde

X 17 03 1881 Hannover, Tyskland Pauls Oliekager Caen, Frankrig København, Danmark
Anna 1881 Galiot Kattegat Ålbæk - Bunken X

14 10 1881 Wildervank, Holland E. R. Dik Trælast Bøgetræ Stolpemünde, Tyskland Sunderland, England
Anna 1882 Skonnert Vestkysten Søndervig X

04 08 1882 Nykøbing Mors, Danmark H. P. Thomsen Kul 100 ton Morrisonshaven, England Limfjorden, Danmark
Anna 1883 Galease Vestkysten Tolbøl Strand


12 08 1883 Nordby, Fanø, Danmark H. N. Mikkelsen Trælast Fyrrestaver 56.500 stk Drammen, Norge Schwarzenhütten, Hemmoor, Tyskland
Anna 1884 Skonnert Kattegat Læsø - Sdr. Rønner X

27 10 1884 Marstal, Danmark R. H. Hansen Kul Wemyss, Scotland Hellighafen, Tyskland
Anna 1886 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen - Spirbakken

X 03 11 1886 Åbo (Turku), Finland Kuffschenoff Jern, Kul, Ildfaste sten

Anna 1887 Skonnert Galiot Vestkysten Hanstholm - Lodbjerg - Tolbøl X

10 06 1887 Dornumersiel, Tyskland Onno Bontjes Peters
Mariensiel, Tyskland Arendal, Norge
Anna 1888 Skonnert Tannis Bugt Råbjerg - Kandestederne X

28 04 1888 Oude Pekela, Groningen, Holland K. D. Hesseling Ballast Harlingen, Holland Windau
Anna 1890 Skonnert Østersøen Vest Falster Ø - Bøtø Fanggaard


28 11 1890 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Albert Knochenhaver Klid Danzig Stege
Anna 1891 Brig Kattegat Anholt Ø Rev

X
08 1891 Tønsberg, Norge
Trælast Sundsval, Sverige Douglas, England
Anna 1896 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Svaneke - Aarsdale X

04 11 1896 Karlshamn, Sverige Ola Persson Ballast Nexø, Bornholm, Danmark Karlshamn, Sverige
Anna 1897 Dampskib Kattegat Frederikshavn - Marens Rev


X 29 09 1897 Stavanger, Norge C. Clausen Saltede Sild Stornoway, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Anna 1898 Brig Vestkysten Fjand - Bjerrehusene X

08 07 1898 Papenburg, Tyskland Többens Koks 240 ton Papenburg, Tyskland Stockholm, Sverige
Anna 1899 Skonnert Tannis Bugt Starholm - Kandestederne X

06 01 1899 Marstal, Danmark C. H. Tønnesen 100 ton Liverpool, England Svendborg, Danmark
Anna 1901 Skonnert Kattegat Aalborg Bugt - 6 sm SØ for Hals Fyrskib X X
03 07 1901 Nakskov, Danmark Christian Georg Philipsthal Nielsen Nafta 420 tdr. Hals, Danmark Tuborg Havn, København, Danmark
Anna 1902 Dampskib Nordsøen
X

23-31 12 1902 Larvik, Norge
Råjern Middlesborough, England Vejle, Danmark
Anna 1903 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Dueodde 8sm SØ X

25 11 1903 Assens, Danmark H. Pedersen Lermasse 121 ton København, Danmark Stettin
Anna 1904 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Gudhjem


31 12 1904 Gudhjem, Danmark N. C. Mogensen


Anna 1905 Brig Vestkysten Haurvig


04 10 1905 Brevig (Brevik), Norge



Anna 1910
Kattegat Hals - Muldbjerge

X 19 02 1910 Uetersen, Tyskland M. Freudenberg Hvede Hamburg, Tyskland Thisted, Danmark
Anna 1911 Dampskib Kattegat Anholt

X 09 09 1911 Bergen, Norge Roness Pettersen Fosfat Afrika Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Anna 1913 Galease Østersøen Vest Møn Ø - Falsterbo VSV X



1913
Anna 1914 Jagt Limfjorden Grættrup Strand X

28 09 1914 Nykøbing Mors, Danmark P. C. Jensen Støbegods 15 tons Nykøbing Mors, Danmark Thisted, Danmark
Anna 1915 Fiskefartøj 2m Vestkysten Sønderho - Peter Meyers Sand X

25 11 1915 Esbjerg, Danmark G. Nielsen Fisk Vesterhavet Esbjerg
Anna 1916 Galease Kattegat Sæby - Understed Forstrand


X 01 03 1916 Nykøbing Mors, Danmark S. Rønn Skærver Lysekil, Sverige Lemvig, Danmark
Anna 1917 Galease Kattegat Borteblevet


21 09 1917 Århus, Danmark Niels Jensen Malm 29 tons Århus, Danmark København, Danmark
Anna 1918
Østersøen Øst Bornholm - Rønne X

23 08 1918 Lohals, Danmark C. Pedersen Mursten 55.766 kg Rønne, Danmark København, Danmark
Anna 1920 Motor Skonnert Nordsøen Nymindegab V X

05 11 1920 Hamburg, Tyskland
Erts (Jernmalm) Norge Hamburg, Tyskland
Anna 1921 Skonnert Kattegat Læsø Ø


23 10 1921 Ulvesund, Sverige



Anna 1923 Tjalk Østersøen Vest Stevns X

06 11 1923 Krautsand, Tyskland
Anna 1924 Motor Galease Limfjorden Nymølle X

10 09 1924 Aalborg, Danmark
Kul Nykøbing Mors, Danmark Nymølle, Skive, Danmark
Anna 1926 Motor Skonnert Østersøen Vest Rødvig SV X

09 09 1926 Korsør, Danmark
Mursten Egernsund, Danmark København, Danmark
Anna 1927 Galease Kattegat Hjelm SØ X

01 03 1927 Falkenberg, Sverige Rug Falkenberg, Sverige Århus, Danmark
Anna 1928 Skonnert Østersøen Vest Køge Bugt X

03 01 1928 Varberg, Sverige
Kalisalt 90 ton Lübeck, Tyskland Køge, Danmark
Anna 1929 Kvase Kattegat Æbelø N


06 04 1929 Middelfart, Danmark Hansen Ballast Bogense, Danmark Endelave fiskeplads
Anna 1930 Motor Tjalk Kattegat Samsø Ø X

09 12 1930 Køge, Danmark
Skærver 120 ton Sjællands Odde, Danmark Haderslev, Danmark
Anna 1931 Motor Skonnert Storebælt Sprogø


28 02 1931 Middelfart
Kalksten 66 Ton Faxe Ladeplads Middelfart
Anna 1933 Jagt Kattegat Aalborg Bugt X

14 09 1933 Ballen, Samsø, Danmark



Anna 1936 Motortjalk Kattegat Samsø X

15 01 1936 Odense, Danmark P. T. Hansen Oliekager Nørresundby/Aalborg, Danmark Odense, Danmark
Anna 1938 Motor Jagt Østersøen Vest Møn Ø X

27 12 1938 København, Danmark Jens Østergaard Oliekager København, Danmark Svendborg, Danmark
Anna 1942 Fiskefartøj Vestkysten Harboøre


26 06 1942 Agger, Danmark
Fisk

Anna 1942 Motor Galease Kattegat Samsø S - Paludans Flak X X
19 06 1942 Thurø, Svendborg, Danmark E. Jørgensen Brunkul Horsens, Danmark København, Danmark
Anna 1946 Motor Galease Kattegat Djursland - Skødshoved Bro X

18 02 1946 Århus, Danmark
Sten Stenfiskeri Kattegat Århus, Danmark
Anna 1954 Motor Galease Øresund Skanør - Falsterbo X

03 01 1954 Masnedsund, Danmark
Brunkuls briketter Stralsund, Tyskland Nykøbing Sjælland, Danmark
Anna 1996 Motorskib Østersøen Øst Bornholm

X 22 11 1996 St. Petersburg, Rusland

Anna & Bertha 1865 Bark Kattegat Skagen Rev

X 09 04 1865 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) P. H. A. Haefert Kul Sunderland, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Anna & Hanne Margretha Skib Vestkysten Husby


11 09 1788 Føhr
Træ

Anna & Maria 1846 Kuf Vestkysten Harboøre


21 09 1846 Norden, Tyskland
Ballast

Anna & Mathilde 1896 Skonnert 3m Øresund Dragør Sandrev


25 09 1896 Riga, Rusland (Letland) C. Kehse tømmer Danzig Liverpool, England
Anna Alvina 1914 Skonnert 3m Kattegat Anholt Ø Rev

X 02 01 1914 Riga, Rusland (Letland)
Trælast Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Middlesbrough, England
Anna Bella 1866 Skonnert Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

29 10 1866 Perth, England William Brown Porcelænsjord Charlestown, England Göteborg, Sverige
Anna Berendina 1864 Kuf Jammerbugt Vust Strand X

04 03 1864 Hoogezand, Holland H. M. Kwint Ballast Groningen, Holland Danzig, Tyskland
Anna Breum 1911 Skonnert Brig Vestkysten Harboøre


05-06 11 1911 Odense, Danmark P. C. M. Rasmussen Træ Räfsö, Finland London, England
Anna Brigitta 1826 Skib Østersøen Vest Lolland - Rødsand - Hyllekrog


07 11 1826
John Bengtson jern Stochholm, Sverige Eckernførde
Anna Caroline 1856 Galease Vestkysten Ferring Strand X

31 08 1856 Nymindegab, Danmark S. Lauritsen Trælast

Anna Casper 1896 Bark Øresund Refshalegrunden

X 04 11 1896 Dragør, Danmark C. J. Jans Kul 794 ton Granton København, Danmark
Anna Catharina 1784 Skib Østersøen Vest Møn - Østre Hage Grund


29 09 1784
Andreas Amonsen Kornvarer, gryn og brændevin Danzig Tønsberg, Norge
Anna Catharina 1809
Kattegat Anholt


13 10 1809
Freedland


Anna Catharina 1821 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen X

24 11 1821 Norge
Trælast Kragerø, Norge Holland
Anna Catharina 1856 Kuf Kattegat Skagen Rev


17 04 1856 Großefehn, Tyskland Hermann Meyer Kul Newcastle, England Aalborg, Danmark
Anna Catharina 1886 Kuf Tannis Bugt Råbjerg


15 11 1886 Stiekelkamperfehn, Tyskland
Ballast Göteborg, Sverige Drammen, Norge
Anna Catharine 1839 Slup Jammerbugt Horne X

14 04 1839 Drammen, Norge Ole Salvesen Trælast Drammen, Norge Randers, Danmark
Anna Cathrina 1780
Kattegat Læsø SØ - Kobbergrunds Revlen X

15 04 1780 Stralsund, Tyskland Michael Kreft Tjære, Beeg, Jern, Brunrødt Stockholm, Sverige Amsterdam, Holland
Anna Cathrina 1793 Galease Kattegat Læsø SØ - Kobbergrunden



13 12 1793 Sverrig Henrich Busch Rug København, Danmark
Schiedam, Holland
Anna Cathrina 1863 Jagt
Skagen


18 01 1863 Frederikshavn, Danmark



Anna Cathrine 1813 Slup Kattegat Skagen Rev X

25 10 1813
Galleschon Trælast, Kul, Salt Sandefjord, Norge Aalborg, Danmark
Anna Cathrine 1818 Slup Køge Bugt Strøbye Land



07 1818 Helsingborg, Sverige Borkmann / Bjørkmann


Anna Cathrine 1844 Jagt Kattegat Endelave - Svanegrunden


19 05 1844 Flensburg, Tyskland



Anna Cathrine 1868 Skonnert Kattegat Hatter Rev X

24 12 1868 Nyborg, Danmark Jensen


Anna Charlotta 1829
Nordsøen
X

27 10 1829 Tønning, Tyskland Tieman
Tønning, Tyskland Hull, England
Anna Charlotta 1881 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen


30 12 1881 Helsingborg, Sverige N. P. Bengtsson Kul Grimsby, England Helsingborg, Sverige
Anna Charlotte 1825 Galease Kattegat Anholt


26 04 1825
Kraeft


Anna Charlotte 1872 Brig Kattegat Skagen Gren


30 12 1872 Helsingborg, Sverige A. Elfverson Kul Hull, England Malmö, Sverige
Anna Charlotte 1873 Skonnert Vestkysten Harboøre


19 09 1873 Sønderho, Fanø, Danmark
Havre

Anna Christina 1815
Østersøen Vest Præstø


29 04 1815 Norge Gerhard J. Jansen Sild 150 tdr. Bergen, Norge Königsberg, Tyskland
Anna Christina 1827
Tannis Bugt Skagen


08 03 1827
Marstram


Anna Christina 1833
Vestkysten Sild - Amrun



11 1833 Danmark

Tønder Hull
Anna Christina 1857 Brig Kattegat Skagen Rev


31 10 1857 Sundsvall, Sverige



Anna Dorothea 1806 Jagt / Evert Vestkysten Søgårds - Gabet X

28 11 1806 Fanø, Danmark Søren Nielsen Lauritsen Havre 600 tdr Ringkøbing, Danmark Itzehoe, Tyskland
Anna Dorothea 1814
Nordsøen Nordsøen


07 06 1814
Brochwardt


Anna Dorothea 1816
Nordsøen Nordsøen


05 01 1816
Peterson


Anna Dorothea 1847 Galease Tannis Bugt Skagen - Højen Ø X

29 04 1847 Rostock, Tyskland H. H. Bradthering Jern Rostock, Tyskland Lynn, England
ANNA DOROTHEA 1879 Skonnert 2m Jammerbugt Tversted


09 04 1879 Flushing (Vlissingen), Holland J. A. Vogelsang Kul Newcastle Memel
Anna Dorthea 1860 Galease Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk Bro Rev X


04 1860 Ærøskøbing, Danmark J. C. Steen Rug Königsberg, Tyskland Bergen, Norge
Anna Dorthea 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt -


13 11 1872 Marstal



Anna Drot 1945 Motorskib Kattegat Hundested NV - Korshage N X

18 12 1945
Anna Elisabet 1798 Skib Smålandsfarvandet Tolken


04 08 1798 Tyskland Wägener Ladning ombord Udspecificeres ikke. Stettin Lübeck, Tyskland
Anna Elisabeth 1783
Kattegat Læsø - Nylands Rende X

07 09 1783 Aalborg, Danmark Jens Sørensen Krogbech Rug, Hør, Hørblaar og noget Hampeblaar Riga, Rusland (Letland) Aalborg, Danmark
Anna Elisabeth 1798 Galease Smålandsfarvandet Grønsund


24 12 1798 Visby, Gotland, Sverige Christen Ohlsen Sild, Kabliau (saltfisk) Marstrand, Sverige Kjærgaard, Kjørnekald
Anna Elisabeth 1824 Evert Vestkysten Fanø X


11 1824 Fanø, Danmark Hans J. Berg


Anna Elisabeth 1858 Skonnert Galiot Nordsøen
X


09 1858 Groningen, Holland W. J. de Jonge
Newcastle, England St.Petersburg, Rusland
Anna Elisabeth 1859 Kuf Jammerbugt Blokhus S - Rødhus X

02 04 1859 Wildervank, Holland J. G. Leffers Ballast Harlingen, Holland Fredrikstad, Norge
Anna Elisabeth 1871 Brig Kattegat Læsø - Vesterø


09 09 1871 Heiligenhafen, Tyskland
Palmenøddekerner, Kokosnødder ? London, England Flensburg, Tyskland
Anna Elisabeth 1899 Jagt Vestkysten Sædenstrand X

22 09 1899 Mandal, Norge O. Christensen Is Mandal, Norge Esbjerg, Danmark
Anna Elise 1896 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Butteren X

02 01 1896 Glimsås, Orust, Sverige C. G. Lindh Kul Alloa, Scotland Gottskär, Sverige
Anna Eliza 1879 Tjalk Kattegat Karred Søndre Strand

X 24 09 1879 Groningen, Holland Lukje Hamp Reval, Estland Dundee, Scotland
Anna Elsabe 1847 Evert Galease Kattegat Læsø - Ndr. Rønner
X
X 07 02 1847 Blankenese, Tyskland Thies Spiesen Ballast London, England Nyborg, Danmark
Anna Erika 1852 Slup Kattegat Sæby - Lyngså - Stensnæs X

21 12 1852 Lysekil, Sverige N. Ellström Brædder Frederikshald (Halden), Norge Middelfart, Danmark
Anna Friederica 1843 Galease Nordsøen Borteblevet X



1843 Rostock Lud. Jensen
Trondheim, Norge Rostock, Tyskland
Anna Gertrude 1854 Jagt Kattegat Skagen Rev

X 15 04 1854 Femern, Tyskland J. C. Hüttemann Kul Firth of Forth, Scotland København, Danmark
Anna Harboe 1876 Skonnert Nordsøen Borteblevet X


12 1876 Skelskør, Danmark Rasmus Eriksen Hansen Kul Hull, England Skelskør, Danmark
Anna Hedevig 1825
Kattegat Læsø




1825


Riga, Rusland (Letland) Bremen, Tyskland
Anna Hedevig 1843 Evert Vestkysten Fjaltring


31 12 1843  
Stykgods

Anna Helena 1832
Vestkysten
X


05 1832
A. Wencke Rom Gravesend, England Bremen, Tyskland
Anna Helena Maria 1782
Dansk Farvand Jyllands Kyst


30 09 1782


Hull, England Danmark
Anna Hendrika 1880
Øresund Snekkersten



07 1880 Holland Freij Korn St. Petersburg Geestemünde
Anna Henriette 1890 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Lille Heddinge Vig


19 04 1890 Pukavik, Sverige Johansen Bøge- og birkebrænde Carlshamn, Sverige København, Danmark
Anna Horne 1961 Fiskefartøj Jammerbugt Blokhus X X
05 02 1961 Hirtshals, Danmark
Fisk Hirtshals, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Anna Horne HG 1961 Fiskefartøj Jammerbugt Løkken - Saltum Strand X

05 02 1961 Hirtshals, Danmark


Fiskeri i Nordsøen
Anna K462 1943 Fiskefartøj Østersøen Vest Grønsund - Hestehoved Fyr Ø X

28 07 1943 Stege, Danmark
Fiskeri i Østersøen
Anna Kathrine 1839 Evert Vestkysten Søgård X

24 09 1839 Sønderho, Fanø, Danmark H. N. Thøgersen Trælast Lillesand, Norge Ribe, Danmark
Anna Katrine 1886 Jagt Østersøen Vest Stevns - Fakse

X 18 04 1886 Lohals, Danmark C. Mortensen


Anna Kirstine 1824 Galease Storebælt Nyborg - Slipshavn


03 11 1824
Maglebye Ballast København, Danmark Århus, Danmark
Anna Lovise 1914 Fiskefartøj Kattegat Læsø - Sdr. Rønner


14 02 1914 Frederikshavn, Danmark

Anholt, Danmark Frederikshavn, Danmark
Anna Magdalena 1845 Evert Galease Vestkysten Fanø - Sønderho


20 08 1845 Leer, Tyskland J. G. Spröch Ballast London, England Leer, Tyskland
Anna Margaretha 1817
Dansk Farvand Nordjyllands Kyst



03 1817
Møller
Stockholm, Sverige London, England
Anna Margaretha 1827
Dansk Farvand Jylland


01 11 1827 Danmark

Haderslev, Danmark Wyborg, Rusland
Anna Margaretha 1845
Kattegat Frederikshavn - Døde Anders


21 10 1845 Iheringsfehn, Tyskland Henrich Odmann Büskes Raps eller Rug 700 tdr. Odense, Danmark Antwerpen, Belgien
Anna Margaretha 1861 Galease Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk Bro Rev


10 12 1861 Rostock, Tyskland Joh. Fr. Eggers Trælast jernbanetømmer, Pibestaver Danzig, Tyskland Grimsby, England
Anna Margaretha 1888
Øresund Saltholm

X
06 1888 Holland Coerkamp
Sundsvall, Sverige Delfzijl, Holland
Anna Margrethe 1801 Galease Smålandsfarvandet Stubbekøbing


13 11 1801 Nykøbing Falster, Danmark Jørgen Loye / Jens Madsen Byg 800 tdr.
København, Danmark
Anna Margrethe 1844 Jagt Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen - Hvidstens rev



10 04 1844 Stubbekøbing, Danmark H. P. Sriende 938 tønder Stubbekøbing, Danmark Leith, England
Anna Margrethe 1860 Kuf Vestkysten Husby - Aaberg forstrand X

24 08 1860 Sønderho, Fanø, Danmark Peder Pedersen Ballast Smør og kød Ribe, Danmark Sarpsborg, Norge
Anna Margrethe 1898 Galease Østersøen Øst Bornholm - Rønne Ndr. Rev


05 11 1898 Rønne, Danmark P. Schou Ballast København, Danmark Rønne, Danmark
Anna Maria 1781 Galease Kattegat Frederikshavn - Hirsholm - Tyveholmen X

21 08 1781 Aalborg, Danmark Jens Nielsen Hierting


Anna Maria 1800 Galiot 3m Kattegat Skagen

X
07 1800 Holmestrand, Norge Arendt Jensen Wulf


Anna Maria 1804
Dansk Farvand Jyllands Kyst


26 10 1804
Rabe


ANNA MARIA 1818
Vestkysten Thisted


13 11 1817
O. E. Ockerstrøm
Kønigsberg Amsterdam, Holland
Anna Maria 1825 Galease Jammerbugt Lønstrup X

14 07 1825 Odense, Danmark J. C. Anderschou Stenkul, Slibesten, Stentøj, Sæbe Newcastle, England Odense, Danmark
Anna Maria 1840 Jagt Vestkysten Skallingen - Høje Knolde X


08 1840 Uddevalla, Sverige Götteberg Trælast

Anna Maria 1843 Galease Kattegat Læsø NV. Rev X

16 12 1843 Sønderho, Fanø, Danmark H. Peder Brinch Kul Newcastle, England Vejle, Danmark
Anna Maria 1852 Kuf Vestkysten Vangså


10 11 1852 Sappemeer, Holland Swier Tiemen Swiers Trælast, Zink Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Anna Maria 1877 Galease Kattegat Ålbæk - Klitlund X

20 11 1877 Thisted, Danmark Niels Christian Nielsen Kul 800 tdr Charlestown, England Nykøbing Mors, Danmark
Anna Maria 1899 Galease Limfjorden Løgstør Grunde Nord X

03 11 1899 Brantevik, Sverige Ola Olsson Ballast Struer, Danmark Aalborg, Danmark
Anna Marie 1822 Jagt Øresund Avedøre - Kalvebod Strand X

27 11 1822
Diederick C. S. Jull Sild København, Danmark Pillau
Anna Marie 1867 Skonnert Brig Storebælt Langelands Bælt - Magleby


08 03 1867 Colberg, Tyskland
Trælast

Anna Marie A234 1965 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

29 09 1965 Hadsund, Danmark Hans Chr. Arntoft
Hadsund, Danmark Sæby, Danmark
Anna Metta 1868 Kuf Jammerbugt Lild - Bragen X

28 07 1868 Appingedam, Holland E. J. Ulrichs Stykgods, Tungspat, Tobaksstilke Bremerhafen, Tyskland St. Petersburg, Rusland
Anna Oline 1887 Slup Kattegat Læsø SV X

02 12 1887 Sandefjord, Norge Andreas Thorsen Havre Varberg, Sverige Nibe, Danmark
Anna Olivia 1897 Skonnert Øresund Skovshoved Bro NØ - 1 kml. afstand på ca. 3 favne vand


18 02 1897 Köpstadsö, Sverige E. Nielsson Korn København Landskrona
Anna Peters 1944 Minelægger / Minestryger Kattegat Sæby - Lyngså - Voersaa X

11 11 1944 Hamburg, Tyskland
Miner Frederikshavn, Danmark Minelægning
Anna Poelmann 1885 Brig Vestkysten Fjaltring X

04 10 1885 Delfzijl, Holland Jan Schuitema Træ Sundsvall, Sverige Groningen, Holland
Anna Sietsia 1852 Kuf Jammerbugt Hirtshals - Horne X

06 11 1852 Delfzijl, Holland Nantko Jans Huisman Rug St. Petersburg, Rusland Amsterdam, Holland
Anna Solveig 1959 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa

X 20 01 1959 Hou, Danmark Alfred Madsen Fisk Fiskeri i Kattegat Asaa, Danmark
Anna Sophia 1686
Kattegat Læsø


22 10 1686 Tønsberg, Norge Mathias Jespersen


Anna Sophia 1907 Galease / Evert Smålandsfarvandet Nyord - Balle strand

X 24 05 1907 Laumühlen, Tyskland H. Otte Kuglesten 64 ton Kjøbenhavn Hamburg
Anna Sophie 1844 Slup / Galease Kattegat Skagen Rev X

19 11 1844

Kul

Anna Sophie 1922 Fiskefartøj Tannis Bugt Skagen X

14 10 1922 Skagen, Danmark

Skagen, Danmark Fiskeplads i Skagerak
Anna Van Chenz 1924 Tjalk Smålandsfarvandet Vejrø NØ - Femø N X

28 04 1924
Anna Violette 1923 Jagt Kattegat Århus Bugt - Samsø V X

30 05 1923
Anna Wilhelmine 1863 Skonnert Kattegat Ålbæk Bugt X

20 05 1863 Stockholm, Sverige Foblin Havre Stockholm, Sverige Hartlepool, England
Anna Willy 1909 Galease Kattegat Juelsminde - Bjørnsknude X

10 06 1909 Vejle, Danmark J. Thomsen Melasse 64 ton Nakskov, Danmark Vejle, Danmark
Annagreta 1914 Dampskib Nordsøen Borteblevet X


12 1914 Malmø, Sverige

England Sverige
Annatje 1866 Galiot Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

18 04 1866 Rhauderfehn, Tyskland Shoemaker Kul og Jern Boness, England Nykøbing Mors, Danmark
Anne 1857 Kuf Nordsøen
X

27 08 1857 Papenburg, Tyskland Abheyen Kul Walworth, England Brake, Tyskland
Anne 1858 Brig Vestkysten Vester Agger X

03 10 1858 England Forster


Anne 1863 Galease Vestkysten Fanø - Kjeldsandet


31 10 1863 Sønderho, Fanø, Danmark Hans Johansen Salt England Ribe, Danmark
Anne 1872 Skonnert Kattegat Læsø - Østen for øen

X 13 09 1872 Schiedam, Holland J. De Pater Jernbanetømmer Danzig, Tyskland Dordrecht, Holland
Anne 1885 Jagt Kattegat Gilleleje - Bjørstrup Strand


20 03 1885 Marstal, Danmark Jens Hansen Ballast Sakskøbing, Danmark Varberg, Sverige
Anne 1895 Skonnert Kattegat Bortebleven X


12 1895 Ommel, Danmark L. H. Lauritzen Hvede 115.000 pd. Neustadt, Tyskland Strømstad, Sverige
Anne 1906 Slup Lillebælt Fænø X

23 03 1906 Fredericia, Danmark Brink / J. Buch Rullesten / Søsten 2 fv³ Svendborg, Danmark Kolding, Danmark
Anne & Christine 1844 Galease Vestkysten Haurvig X

28 10 1844 Sønderho, Fanø, Danmark
Trælast Lillesand, Norge Ribe, danmark
Anne Birthe 2012 Coaster Kattegat Hesselø

X 09 09 2012 Marstal, Danmark



Anne Cathrine 1775 Ikke angivet 3m Vestkysten Hansted Strand


03 04 1775

Trælast Norge
Anne Cathrine 1898 Galease Kattegat Sæby - Voersaa ¼ Mil Syd X

10 12 1898 Marstal, Danmark R. H. Staugaard Mursten og Lerrør ca. 60 ton 7.100 stk. Landskrona, Sverige Aalborg, Danmark
Anne Cathrine 1912 Jagt Kattegat Sjællands Odde - Yderby Lyng X

07 10 1912 Nyord, Danmark C. Mikkelsen Mursten24.700 stk Sæby, Danmark Nakskov, Danmark
Anne Cathrine Marie 1809 Galease Kattegat Fladstrand



04-05 1809 Bergen, Norge Lars Sundt Tran Bergen, Norge
Anne Cathrine Marie 1854 Slup Øresund Helsingør X

04 10 1854 København, Danmark J. P. Dohm


Anne Cecilie 1877 Skonnert 2m Jammerbugt Grønhøj Forstrand X

23 01 1877 Sønderho, Fanø, Danmark C. G . Sørensen Kul Charlestown, England Horsens, Danmark
Anne Christine Bark Vestkysten Harboøre - Langers Lehn X


11 852 Drammen, Norge Trælast

Anne Christine 1789
Kattegat Læsø

X 11 09 1789 Århus, Danmark Hans Andersen Trælast Christiania (Oslo), Norge Århus, Danmark
Anne Christine 1810 Jagt Kattegat Læsø V


06 03 1810 Flensburg, Tyskland Jacob Lundt Kornbrændevin

Anne Christine 1852 Bark Vestkysten Harboøre


10 10 1852 Drammen, Norge
Trælast

Anne Christine 1854 Galease Vestkysten Blåvand



10 1854

Trælast

Anne Christine 1857 Brig Kattegat Skagen Rev


31 10 1857 Newcastle, England C. C. Sundberg Kul, soda og raffinerier
Stockholm, Sverige
Anne Dorothea 1830 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Dueodde X

22 11 1830 Marstal, Danmark Hans Rasmus Hansen Rug Königsberg Kiel, Tyskland
Anne Dorothea 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand


13 11 1872 Marstal, Danmark H. Hansen


Anne Dorthe AS12 1973 Fiskefartøj Nordsøen Thyborøn V X

28 04 1973 Århus, Danmark Edward Rasmussen
Anne Gertrude 1875 Galease Østersøen Vest Keldsnor - Snekkegrund


23 12 1875 Kiel, Tyskland C. Feil Stenkul Burntisland, England Neumühlen
Anne Grethe L500 1979 Fiskefartøj Nordsøen Thorsminde VSV X

19 02 1979 Thorsminde, Danmark
Fisk Thorsminde, Danmark Fiskeplads i Nordsøen
Anne Hendrikke 1844 Jagt Øresund Dragør X

25 10 1844
A. Torgersen Rug Memel Bergen, Norge
Anne Kirstine 1854 Galease Vestkysten Horns Rev - Østen Refshorn, 1 mil fra Blåvand


20 10 1854 Struer / Fanø?, Danmark K. N. Lauridsen Ballast, Smør, Skind Struer, Danmark Hamburg, Tyskland
Anne Kirstine FN284 1926 Fiskefartøj Nordsøen Doggerbank X

12 10 1926 Frederikshavn, Danm,ark Jens Peter larsen


Anne Lene R88 1990 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X

14 02 1990 Nexø

Anne Lovise 1855 Galease Kattegat Stavnshoved X

14 02 1855 Fanø, Danmark Sønnichsen Hvede Korsør, Danmark Dundee, Scotland
Anne Malene 1854 Jagt Kattegat Skagen Rev

X 15 05 1854 Karmsund, Norge John Truesen Sild Egersund, Norge Gøteborg, Sverige
Anne Margretha 1814 Jagt Øresund Dragør - Sandrevet X

12 11 1814
Peter Petersen Havre 480 tdr., Byg 70 tdr. Vordingborg, Danmark København, Danmark
Anne Margrethe 1868 Jagt Vestkysten Bjerregård X

13 09 1868 Fanø, Danmark Niels Hansen Ballast Fanø, Danmark Newcastle, England
Anne Margrethe 1904 Skonnert Kattegat Samsø - Ballen X

18 02 1904 Marstal, Danmark E. Hansen Raahauge Mursten 48.800 stk. Vejle, Danmark København, Danmark
Anne Maria FN82 1942 Fiskefartøj Kattegat Læsø Rende X

13 10 1942 Vesterø, Læsø, Danmark Thorvald Olsen Fisk
København, Danmark
Anne Marie 1793 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet - Vesterbye Rif


30 07 1793 Ærøskøbing, Danmark Jens Hansen Birkholm Trælast Langesund, Norge Ærøskøbing, Danmark
Anne Marie 1835 Jagt Øresund Prøvestenen


01 11 1835
Teilmann


Anne Marie 1836 Galease Øresund Køge Bugt - Karlslunde X

30 12 1836 Malmö, Sverige l. Nilsson Tjære, Kommen, Vokslys, Jernblik, Kobber, Talg m.m. Stockholm, Sverige Malmö, Sverige
Anne Marie 1840 Slup Kattegat Sæby - Voersaa - Sørå


28 10 1840 Lysekil, Sverige Hans Elström Ballast Odense, Danmark
Anne Marie 1895 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen Fyr

X 25 05 1895 Tvedestrand, Norge A. Araldsen Kul Hartlepool, England Varberg, Sverige
Anne Marie 1897 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Munkerup


13 05 1897 Rønne, Danmark H. P. E. Hammer Lerjord 1.450 centner Munkerup, Bornholm, Danmark København, Danmark
Anne Marie 1920 Galease Kattegat Grønne Revle X

16 01 1920
Anne Marie 1923 Jagt Lillebælt Sønderborg - Vemmingbund


07 09 1923
Anne Marie Caroline 1874 Skonnert Øresund Hundige Strand


14 04 1874 Pukavik, Sverige Østberg 475 tylter brædder

Anne Mette S291 1969 Fiskefartøj
Skagen


14 07 1969 Skagen, Danmark

Skagen, Danmark Fiskeplads i Skagerak
Anne Smith 1868 Dampskib Kattegat Skagen Rev

X 08 01 1868 London, England
Kul
Korsør, Danmark
Anne Sofie 1916 Galease Kattegat Gerrild Bugt X

14 11 1916 Hadsund, Danmark Christen Bech Nielsen Cement Aalborg, Danmark Marstal, Danmark
Anne Sophie 1809 Jagt Kattegat Sæby - Lyngså - Sønderklit X


12 1809 Randers, Danmark Mikkel Bornert Kød, Smør, Guul Bor ?, Træsko

Anne Sørine 1871 Skonnert 2m Kattegat Sæby - Voersaa - Middelgrund X X
17 12 1871 Sønderho, Fanø, Danmark Johs. Niels Nissen Hvede og byg Bandhagen, Issefjorden, Danmark Antwerpen, Belgien
Annechiena 1856 Kuf Tannis Bugt Horne - Kjul Strand X

10 11 1856 Wildervank, Holland Jacob Goules Oostra Trælast fyr og gran planker, Jern Göteborg, Sverige Hull, England
Annegiena 1853 Tjalk Tannis Bugt Uggerby - Tolstrup Strand X

18 10 1853 Veendam, Holland E. J. de Jonge Havre 1.100 tdr. Riga, Rusland (Letland) London, England
Annegina 1850 Kuf Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

21 08 1850 Hoogezand, Holland Wicher Wichers Pattje Ballast Hoogezand, Holland Østersøen
Annemonevraget
Kattegat Anholt










Annetta Clara 1837 Kuf Vestkysten Rømø

X 08 09 1837 Veendam, Groningen, Holland Willem Derks Dekker
Wolgast Rotterdam/Amsterdam, Holland
Annette 1823 Brig Jammerbugt Løkken X

05 09 1823 Jacobstad (Pietarsaari), Finland Elias Sundholm Sukker 700 pd., Kaffe 1.700 pd. Grimsby, England Jacobstad, Finland
Annette 1865 Galiot Kattegat Læsø - Syrodde

X 14 01 1865 Weimar, Tyskland O. J. Wachter
Malmø, Sverige Colchester, England
Annette 1885 Skonnert
Bratten


12 01 1885 København, Danmark Nielsen Salt Liverpool, England København, Danmark
Annette 1927 Skonnert Kattegat Sæby S

X 29 01 1927 Visby, Gotland, Sverige Carl Johan Svensson Ballast brosten Aalborg, Danmark Oscarshamn, Sverige
Annette 1985 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X

30 03 1985 Fisk
Annette Cathalina 1860 Tjalk Østersøen Øst Bornholm - Seenebugten


18 08 1860 Groningen, Holland P. J. Krauser Ballast Randers, Danmark Danzig, Tyskland
Annette Cornelia 1876 Kuf Vestkysten Fjaltring X

21 09 1876 Delfzijl, Holland H. Leeuwe Tagsten Brüssel, Belgien Memel
Annette Hage 1862 Skonnert Kattegat Djursland - Fornæs 1¾ mil SØ


19 12 1862
A. Engel Kull Hull, England Nakskov, Danmark
Annette Henriette 1843 Bark Vestkysten Harboøre


03 10 1843 Christiania (Oslo), Norge
Ballast

Anni 1923 Skonnert Øresund
X

05 10 1923
Anni 1942 Motor Jagt Kattegat Anholt S - ca. 2 Sm. NV.. af Kolby Kaas X X
17 09 1942 Hamburg, Tyskland
Svovlkis Ebeltoft, Danmark Kiel, Tyskland
Anni 1986 Fiskefartøj Vestkysten Thorsminde


26 08 1986 Thorsminde, Danmark
Fisk

Anni NF399 1923 Fiskefartøj Lillebælt
X


01 1923
Annie 1881 Bark
Borteblevet


18 10 1881 Rønne, Danmark
Kul 2.600 tdr Burntisland Rønne
Annie 1905 Fritidsfartøj Øresund Refshaleøen X

18 08 1905 København, Danmark



Annie 1910 Jagt Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Kinde Rev

X 23 04 1910 København, Danmark J. C. Andersen Oliekager 500 centner København, Danmark Mullerup, Danmark
Annie FN196 1942 Fiskefartøj Nordsøen Island - Skeiðarársandur

X
06 1942 Frederikshavn, Danmark Ole Chr. Larsen


Annie Holland 1877 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen

X 27 03 1877 Porthmadog, England Johns Guano gødning Hamburg, Tyskland København, Danmark
Annina Cathrine 1852 Jagt Kattegat Borteblevet X

02 10 1852 Sæby, Danmark Jacob Christian Nielsen Kongsbak Stykgods København, Danmark Sæby, Danmark
Anniona 1990 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm - Hammeren V




1990




Annola 1842 Brig Kattegat Læsø S


06 10 1842 Björneborg (Pori), Finland A. F. Salin Trælast Björneborg (Pori), Finland London, England
Anny 1916 Motor Skonnert 2m Vestkysten Fjaltring NV


X 12 10 1916 Terneuzen, Holland Jan Kuipers Props minetømmer Kristiania (Oslo), Norge West Hartlepool, England
Anny R5 1970 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X

16 03 1970 Arnager

Ansgar 1900 Bark 3m Kattegat Læsø NØ - Syrodde
X X
14 11 1900 Mariehamn, Finland (Åland) P. A. Anderson Koks West Hartlepool, England København, Danmark
Ansgarius 1899 Skonnert Kattegat Hatter Rev

X 04 08 1899 Egernsund, Norge
Kul England Middelfart, Danmark
Ansio 1897 Bark Tannis Bugt Skagen V


15 11 1897 Nystad, (Uusikaupunki), Finland D. R. Pihlmann Ballast Caen, Frankrig Kotka, Finland
Antares 1942 Motorskib Storebælt Langelands Bælt X

02 06 1942 Groningen, Holland J. Koopman Trælast Hönösund, Sverige Delfzijl, Holland
Antares E367 1972 Fiskefartøj Vestkysten Tørre Bjælke X

11 01 1972 Esbjerg, Danmark
Fisk Fiskeplads i Nordsøen Esbjerg, Danmark
Antelope 1652 Fregat Vestkysten Jyllands Kyst


30 09 1652 England Andrew Ball Kanoner 56 stk Øresund England
Antelope 1837 Bark 3m Øresund Kronborg Fæstning

X 02 11 1837 Boston, Amerika M. A. Low Hamp, Jern, Dreils, Flamsk Lærred St. Petersburg, Rusland New York, Amerika
Antelope 1867 Galease Østersøen Øst Bornholm - Nexø


21 12 1867
C. H. Diesner Stenkul 1.800 tdr.

Anthonette Marie 1837 Galease Kattegat Skagen Rev X

09 12 1837 Svanneke, Bornholm, Danmark J. R. Petersen Ballast Laurvig (Larvik), Norge Svaneke, Danmark
Antiena 1889 Tjalk Vestkysten Thorsminde X

01 07 1889 Thisted, Danmark N. P. Andersen Stenkul 104 ton Hartlepool, England Nessund*, Limfjorden, Danmark
Antina 1817
Vestkysten Thisted - Ørum


26 09 1817 Tyskland E. E. Kuilema
Köningsberg Amsterdam
Antina 1861 Tjalk Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærgård


22 11 1861 Neuefehn, Tyskland Alb. H. de Buhr
Norge Bremen, Tyskland
Antina 1862 Skonnert Kuf / Galiot Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård

X 30 04 1862 Leer, Tyskland J. H. Leewog Jern Leer, Tyskland Stettin, Tyskland
Antina 1864 Galease Vestkysten Nymindegab


13 09 1864 Varde, Danmark W. S. Larsen Kul, Fajance Hartlepool, England Ringkøbing, Danmark
Antina 1867 Kuf Østersøen Vest Faxe Bugt - Høierup Forstrand X

14 12 1867 Pappenburg, Tyskland Kerjeis Hamp og hør Rügen, Tyskland Drammen, Norge
Antina 1875
Nordsøen
X


11 1875 Hannover, Tyskland Dinkela Trælast Laurvig (Larvik), Norge Emden, Tyskland
Antina 1880 Kuf Tjalk Vestkysten Ringkøbing



06 1880 Ihlowerfehn, Tyskland Heiko Schoon
Bremen Gothenburg
ANTINA TJAKKELINA 1849 Kuf Vestkysten Agger Kanal

X 24 06 1849 Delfzeil, Holland Kleindijk Sukker London Østersøen
Antje 1849 Kuf Kattegat Læsø - NV. Revet

X 20 10 1849 Hoogezand, Holland Jan F. Klein Sprit og stykgods Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Amsterdam, Holland
Antje 1868 Tjalk Østersøen Øst Bornholm - Rønne S X

24 02 1868 Meeden, Holland H. E. Kruizenga Trælast egeplanker Danzig, Tyskland Hamburg, Tyskland
Antje 1874 Kuf Vestkysten Klitmøller


14 04 1874 Papenburg, Tyskland



Antje Witsenburg 1854 Kuf Kattegat Sæby - Voersaa

X 28 11 1854 Holland Hangelbroek Rug / Byg 1542 tdr. Odense, Danmark Schiedam, Holland
Antoinette 1830 Slup Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

13 12 1830 Larvik, Norge Henrick Becken Stangjern Larvik, Norge Aalborg, Danmark
Antoinette 1861 Skonnert Galiot / Kuf Kattegat Læsø

X 20 11 1861 Rhauderfehn, Tyskland Christoffers Rug Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Leer, Tyskland
Anton 1853 Skonnert Kuf Tannis Bugt Gl. Skagen X

07 04 1853 Papenburg, Tyskland H. H. Albers Salt Liverpool, England Libau (Liepaja), Litauen
Anton 1895 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Ud for Rubjerg Kirke X X
02 01 1895 Kiel, Tyskland Adolph Hermann Stykgods og Terpentin Hamburg, Tyskland Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Anton Madsens Hold
Kattegat Ålbæk Bugt










Antonette 1827 Jagt Øresund København - Kalkbrænderiet X



1827 København, Danmark J. C. Torbensen


Antonia 1801 Hukkert Galease Østersøen Øst Bornholm - Sandvig Bugt X

07 11 1801
Hans Sonne Rug Danzig København, Danmark
Antonin 1872 Slup Vestkysten Nørre Vorupør


18 07 1872 Noirmoutier, Frankrig



Anø 1940 Motorskib Kattegat Djursland NØ - Anholt SV X

03 11 1940 Grenå, Danmark
Stykgods og passagerer København, Danmark Aalborg, Danmark
Anø 1944 Skibsvrag Kattegat Aalborg Bugt

X

1944
Aoline 1896 Galease Kattegat Læsø - Jegens Odde X

11 11 1896 Mandal, Norge D. Tønnesen Træmasse 485 baller Kristiansand, Norge Vejle, Danmark
Aphrodite 1854 Bark Tannis Bugt Tversted - Vester Klit X

04 10 1854 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) J. TH. Hundt Trælast Danzig, Tyskland Hulll, England
Aphrodite 1872 Brig Kattegat Hulsig - Starholm

X 29 03 1872 Newcastle, England R. Hall Kul Shields, England København, Danmark
Apis 1867 Galease Vestkysten Klegod


03 10 1867 Ringlkøbing, Danmark



Apoline Cathrine 1897 Jagt Limfjorden Risgårde Bredning - Stistrup X

15 11 1897 Aalborg, Danmark J. Pedersen Foderstoffer og Trælast Aalborg, Danmark Stistrup Mølle, Risgaard Bredning, Danmark
Apollo 1816 Skonnert Kattegat Læsø X

04 06 1816 Antwerpen, Belgien Jan Striack Hvede Libau Amsterdam, Holland
Apollo 1844 Brig Vestkysten Haurvig - Søgård X

09 06 1844 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) L. Maass Jernbaneskinner 285 ton Newport, England Stettin, Tyskland
Apollo 1848 Kuf Jammerbugt Vigsø


28 04 1848 Tyskland C. Elsering Sild 700 tdr., Tran 2 dk. Bergen Narva
Apollo 1873 Skonnert Vestkysten Fjaltring


25 11 1873 Barth, Tyskland
Ballast

Apollo 1882 Brig Vestkysten Øster Agger X

03 08 1882 Drammen, Norge M. Braaseth Trælast Gøteborg, Sverige Shields, England
Apostle 1811
Jammerbugt Blokhus X

02 12 1811
Konpecke Trælast, Tjære

Apparance 1842 Brig Kattegat Skagen Rev


25 11 1842 Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland Andreas Widstrøm Tjære og planker London, England Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland
Apparance 1843 Dæksbåd Kattegat Sæby - Solsbæk Strand

X 07 06 1843 Uddevalla, Sverige Johannes Poulsen Trælast

Apparancen 1835

Skagen


14 08 1835
Hornberg


Apparencen 1825
Vestkysten Fanø V X


12 1825 Sverige Lundevall Salt Middelhavet Gøteborg, Sverige
Appelsinskibet 1764
Vestkysten Fanø




1764

Appelsiner, citroner og vindruer

Aquarius 1854 Kuf Kattegat Hals - Skindsækken

X 22 11 1854 Veendam, Holland G. D. Douwes
Danzig
Aravna 1880 Skonnert Kattegat Læsø - NV. Revet - Stokken


X 10 11 1880 Laurvig (Larvik), Norge A. Hansen Rug Grenå, Danmark Christiania (Oslo), Norge
Araxes 1869 Dampskib Nordsøen
X

20 10 1869 Hull, England Elder


Arbartroos 1853 Slup Vestkysten Houstrup X

19 09 1853 London, England Henry Butt Ballast Yarmouth, England Kronstadt, Rusland
Arcade 1837 Brig Østersøen Øst Bornholm - Rønne Sdr. Rev

X 10 03 1837 Sunderland, England L. Wilson Stenkul Sunderland, England Danzig
Arche 1856 Skonnert Kattegat Skagen Rev


19 05 1856 Blankenese, Tyskland



Archimedes 1850 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Hvideodde

X 18 10 1850 Kronstadt, Rusland V. A. Glazenap Kanoner 23 stk.

Archimedes 1884 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Præstø

X

1884 Rostock, Tyskland A. L. Lindenberg Trælast egeplanker Danzig, Tyskland Rouen, Frankrig
Archipel 1800 Brig Vestkysten Husby


11 06 1800 Emmelev, Danmark
Tagsten

Arcona 1898 Brig Kattegat Læsø Ø - Flyndergrund

X 21 07 1898 Haugesund, Norge Vermundsen Trælast planker Kotka, Finland Boness, England
Arctic 1860 Dampskib Vestkysten Harboøre - Ud for høfde 41 X

04 10 1860 Hull, England John Bowes Stykgods Jernplader, Stangjern, Båndjern, Toghjul Hull, England St. Petersborg, Rusland
Arcturius 1861 Brig Vestkysten Thyborøn


02 05 1861
J. Wilder Kul Inverkeithing, Scotland Kronstadt, Rusland
Arcturus 1887 Dampskib Øresund Falsterbo X

05 04 1887 København, Danmark J. J. Barfoed Ballast København, Danmark Danzig, Tyskland
Arde 1872 Brig Smålandsfarvandet Stege



11 1872 Hartlepool, England Henry Youlden Træ

Ardent 1916 Destroyer Nordsøen
X

01 06 1916 England A. Marsden


Ardgour 1825 Brig Øresund Amager - Sandrevet


19 11 1825 England Trueforth Mead Havre, Penneposer 18 baller ?? Riga, Rusland (Letland) London, England
Are 1858 Skonnert Vestkysten Agger




24 04 1858 Montrose, England Saunders Sukker London, England Königsberg, Tyskland
Arendina 1856 Kuf Øresund Hornbæk

X 20 04 1856 Wildervank, Holland Leeuwe Roelfs Leeuwes steenkul Newcastle, England Lübeck, Tyskland
Arentina Hendrika 1858 Kuf Østersøen Øst Bornholm - Hammeren VNV X

21 05 1858 Pekala, Holland H. O. van Wijk Tagsten, Kultjære, Maskinfedt Antwerpen, Belgien Riga, Rusland, (Letland)
Arentine Marie 1886 Slup Kattegat Sæby - 400 alen S for Sæby Havn X

28 04 1886 Aalborg, Danmark L. J. Andersen Ballast - Trælast var losset Malmø, Sverige Sæby, Danmark
Arete 1942 Dampskib Storebælt Langelands Bælt X

20 04 1942 Gøteborg, Sverige Job Tillroth Stykgods, Trælast, Papir Gøteborg, Sverige Delfzijl, Holland
Arethusa 1793 Brig Tannis Bugt Asdal - Diget - Uggerby X


10 1793 England Bell Stangjern St. Petersborg, Rusland London, England
Arethusa 1839 Galease Øresund Helsingør

X 17 04 1839 Stralsund, Tyskland A. Appelmann Byg, sukker og bastmåtter Greifswald, Tyskland Skotland, Perth
Argentina 1908 Bark Jammerbugt Hirtshals - Horne Strand
360 m. fra land.
X

08 02 1908 Råå, Sverige J. Olsson Ballast Calais, Frankrig Helsingborg, Sverige
Argo 1784 Sejlskib 3m Kattegat Skagen Rev NØ X

06 12 1784 Liverpool / London, England Friend Trælast, Bjælker og stokke Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Liverpool / London, England
Argo 1803 Bark Kattegat Læsø


X 30 11 1803 London Jeremias Williams Potaske, Hamp, Tælle, Ravndug og Flamsk Linned St. Petersborg, Rusland London, England
Argo 1824
Storebælt Kalundborg Rhed



11 1824
Schauer
Kalundborg, Danmark Amsterdam, Holland
Argo 1840
Kattegat Skagen

X 31 08 1840 Boston, Amerika
Sukker Havana, Cuba St. Petersburg
Argo 1844 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

13 09 1844 Dundee, Scotland Robert Law StenKul St. Davids, Scotland Riga, Rusland, (Letland)
Argo 1875 Skonnert Øresund Jersie - Skillingsbroen X

17 10 1875 Råå, Sverige C. Svendsen Trælast Holtenau Kotka, Finland
Argo 1878 Bark Tannis Bugt Hirtshals


15 04 1878 Arendal, Norge Berthelsen Ballast

Argo 1886 Skonnert Brig Jammerbugt Hanstholm NØ - Hirtshals SV X

12 08 1886 Harlingen, Holland G. Mensonides Asfalt og Oliekager London, England Danzig, Tyskland
Argo 1887 Skonnert Kattegat Læsø NØ

X 01 09 1887 Hoogezand, Holland J. F. Walvius Trælast Hamburg, Tyskland St. Petersburg, Rusland
Argo 1890 Skonnert Jammerbugt Bragerne - Lild Strand X

19 09 1890 Hoogezand, Holland J. Leuning Trælast Libau Harlingen, Holland
Argo 1891 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Allinge S X

06 01 1891 Helsingfors (Helsinki), Finland Jacobsen Hampfrø, Hørfrø
Hull, England
Argo 1898 Skonnert Øresund Maglebylille Hage

X 03 01 1898 Hasle, Danmark N. C. Hansen Stykgods København, Danmark Hasle, Danmark
Argo 1920 Dampskib Østersøen Øst Utklippan X

03 03 1920 Stockholm, Sverige
Bjergnings & Dykkerudstyr Simrishamn Kalmar
Argo 1944 Galease Østersøen Vest Stevns NØ


23 12 1944
Argus 1843 Jagt Kattegat Djursland - Grenå - Ebeltoft X

22 07 1843 Aalborg, Danmark Gölstorff Rug Aalborg, Danmark Holsten
Argus 1856 Brig Kattegat Læsø NV. Revet


30 12 1856 Århus, Danmark J. G. Schjoldann Byg, Ærter m.m. Århus, Danmark London, England
Arhl 1856 Skonnert Kattegat Skagen Rev

X 19 05 1856 Blankenese, Tyskland Bechmann Hvede Rostock, Tyskland Grangemouth, England
Ariadne 1810 Skib Øresund Dragør - Middelgrunden

X 11 01 1810
Johan Brinck Hørfrø, Pibesteene, Trælast planker Danzig Amsterdam, Holland
Ariadne 1836
Østersøen Vest Stevns


26 12 1836 Danzig
Trælast pibestaver Danzig
Ariadne 1878 Brig Jammerbugt Løkken X

22 10 1878 Rostock, Tyskland C. Peters Trælast Riga, Rusland (Letland) Hartlepool, England
Ariadne 1888 Bark Kattegat Anholt X

26 10 1888 Memel, Tyskland
Trælast

Ariadne 1914 Dampskib Nordsøen Helgolandsbugten X

28 08 1914 Tyskland



Ariadne 1945 Motorskib




05 05 1945
Ariel 1863 Brig Vestkysten Ørum - Rotbøl Strand X

15 12 1863 Arendal, Norge Johnsen Trælast Sundsvall, Sverige Jersey, England
Ariel 1887 Brig Kattegat Skagen

X 23 03 1887 Rostock, Tyskland L. Westendorff


Ariel 1897 Dampskib Vestkysten Thorsminde - Traneholmen
X X X 26 02 1897 Amsterdam, Holland J. Bakema Stykgods, Jernbaneskinner Amsterdam, Holland København, Danmark
Arion 1856 Jagt Kattegat Frederikshavn

X
11 1856 Fehmern, Tyskland Weislahn Sild

Arion 1858 Kuf Skonnert Kattegat Jerup Strand


27 12 1858 Randers, Danmark Myhlheimer Kul England
Arion 1870 Skonnert Nordsøen Borteblevet X



1870 Rostock, Tyskland P. Voß
Charlestown, England Rostock, Tyskland
Ariaantje 1917 Kuf Vestkysten Sønder Lyngvig

X 06 12 1917 Vlaardingen, Holland O. Bosma Æbler Rotterdam, Holland Göteborg, Sverige
Arken 1901 Skonnert Brig Kattegat Voersaa - Asaa

X 14 11 1901 Brantevik, Sverige B. Ohlsson Dyreknogler, Ben i sække Hamburg, Tyskland Hobro, Danmark
Arken 1906 Skonnert Brig Smålandsfarvandet Omø

X 24 11 1906 Larvik C. J. Olsen Kul Charlestown Stege
Arken 1944 Fiskefartøj Vestkysten Klitmøller X X
01 06 1944 Klitmøller, Danmark Kresten Odder Pedersen

Fiskeri i Nordsøen
Arken 1989 Fritidsfartøj Østersøen Øst Ystad S X

19 11 1989
Arla 1917 Dampskib Limfjorden Storevorde

X 05 02 1917 Gøteborg, Sverige H. Stjerna Kul Newcastle, England Aalborg, Danmark
Armeninan 1882 Dampskib Nordsøen
X


08 1882 England

Middlesborough, England Østersøen
Armenius 1802 Galease Kattegat Tisvilde X

12 01 1802 Köningsberg Johan Ehlert Stangjern, Hørfrø, Hamp, Trævarer, Bastmåtter Memel London, England
Armide 1812 Galease Kattegat Skagen Rev X

06 10 1812 Tyskland Michael Crawitz Tælle Kronstadt Hull, England
Armide D'Auray 1868 Skonnert Vestkysten Fjaltring X

04 11 1868 Nantes, Frankrig
Trælast

Arndt 1895 Bark Vestkysten Agger - Aalum Strand X

03 12 1895 Mandal, Norge Tørres Salvesen Trælast tømmer Kronstadt, Rusland Leith, England
Arno 1797
Kattegat Skagen Rev


13 06 1797
Nicols
Yarmouth, England Riga, Rusland, (Letland)
Arnold 1881 Skonnert
Kjærsgaard Strand


06 12 1881 Barth, Tyskland Viereck Trælast cedertræ 237 blokke, Ris 240 sække Bremen, Tyskland København, Danmark
Arnold 1913 Dampskib Kattegat Skagen

X 13 08 1913 Gøteborg, Sverige G. Maigren Kul og Stykgods Swansea, England Göteborg, Sverige
Aros 1858 Slup Østersøen Øst Bornholm - Allinge

X 13 10 1858
A. Petterson Egebark, Brædder, Tøndestaver, evt. m.m. Kalmar, Sverige København, Danmark
Arre 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Nyord


13 11 1872 Hartlepool, England



Arre 1944 Motor Skonnert Kattegat Liseleje NV

X 06 01 1944 Ærøskøbing, Danmark
Skrotjern Odense, Danmark Frederiksværk, Danmark
Artemis 1938 Dampskib Øresund Dragør - Drogden

X 04 12 1938 Stockholm, Sverige

Helsingborg Visby, Sverige
Arthur 1851 Brig Vestkysten Vorupøre - Harboøre X

05 11 1851 Newcastle, England Powes Trælast Eg & Fyr Danzig London, England
Arthur 1861 Dampskib Kattegat Læsø NØ - Stenrev i SSØ

X

19 04 1861 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) E. Voss Tvist, Bomuld, Blåtråd, Warps, Zinkplader m.m. Hull, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Arthur 1863 Brig Jammerbugt Tornby - Krage - Kærsgård X

09 09 1863 Memel (Klaipeda), Tyskland A. C. Giedeberg


Arthur 1891 Skonnert Brig Kattegat Strandby

X 14 11 1891 Barth, Tyskland



Arthur 1916 Dampskib Kattegat Skagen Ø X

23 11 1916 Stockholm, Sverige G. P. L. Witting Kul og Post Leith, England Göteborg, Sverige
Arthur 1918
Kattegat Skagen Ø


19 09 1918




Arthur 1920 Fiskefartøj 2m Vestkysten Søren Jessens Sand X

25 03 1920 Esbjerg, Danmark
Fisk 5.000 kg Fiskeplads i Nordsøen Esbjerg, Danmark
Arthurshof 1863 Bark Tannis Bugt Skagen - Kandestederne X

27 02 1863 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Rosenberg Kul og kister Sunderland, England København, Danmark
Artina 1861 Tjalk Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård



11 1861 Stiekelkamperfehn, Tyskland A. H. de Buhr Trælast Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Bremen, Tyskland
Artushof 1899 Dampskib Kattegat Skagen SSØ X

18 06 1899 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) J. Wilke Stenkul Blyth, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Arusa 1943 Motorskib Kattegat Aalborg Bugt

X 14 05 1943 Århus, Danmark
Ballast Mariager, Danmark Wismar, Tyskland
Arvid 1897 Brig Vestkysten Bjerregård


23 09 1897 Kalmar, Sverige C. M. Lidman Kul Goole, England Gefle (Gävle), Sverige
Arvio 1896 Bark Øresund Saltholms V

X 20 09 1896 Raumo (Rauma), Finland Palmroos kul og kokes Newcastle Åbo, Finland
Arvo 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Rødvig X

19 11 1872 Hartlepool, England Youlden Trælast Gävle, Sverige Hartlepool, England
Asgerd 1962 Motorskonnert Kattegat Djursland - Gjerrild Fyr N X

29 09 1962 Nordby, Fanø, Danmark
Cement Aalborg, Danmark København, Danmark
Asia 1851 Skonnert Brig Jammerbugt Hirtshals - Tornby X

07 01 1851 Dragør, Danmark Niels Pedersen Pibestaver Riga, Rusland (Letland) Bordeaux, Frankrig
Asia 1858 Bark Vestkysten Vrist


06 05 1858 Kristiansand, Norge G. N. Møller Ballast London, England Sverige
Asinga 1880 Kuf Kattegat Aalbæk Bugt X

27 12 1880 Zoutkamp, Holland Zijlstra Byg Trelleborg, Sverige London, England
Askelad 1916 Dampskib Kattegat Læsø NV. Revet

X 24 09 1916 Kristianssand, Norge Olsen Majs og Rug Baltimore, Amerika Aalborg, Danmark
Aslaug Motorskib Nordsøen 110 eng. mil NØ for Humber X

04 09 1934 Trondheim, Norge


London, England
Assistance 1850 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

19 08 1850 Annan, England Joseph Johnstone Hvede Stettin London, England
Assistent 1942 Motorskib Storebælt Langeland Ø - Omø 4sm SSV X X
13 11 1942 Bandholm, Danmark
Association 1855 Kuf Kattegat



01 12 1855
F. J. Frankema Gammelt jern
London, England
Asstroom 1875 Kuf
Thisted



10 1875 Holland



Asta FN304 1947 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

14 10 1947 Sæby, Danmark Johs. M. Møller Fisk Asaa, Danmark Sæby, Danmark
Astarte 1876 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen

X 07 12 1876 Hull, England
Hørfrø Reval Hull, England
Aster 1998 Motorskib Nordsøen Hvide Sande NV X

16 10 1998 Ukraine
Fosfat (fosfor) 3.000 t

Asteria 1867 Brig Jammerbugt Hedegaarde


16 09 1867 London, England



Asterix 2010 Fiskefartøj Øresund


X 29 07 2010
Asterix NF35 2007 Fiskefartøj Smålandsfarvandet Bandholm

X 07 06 2007
Astolf 1851 Skonnert Vestkysten Thyborøn X

09 07 1851 Gøteborg, Sverige Johannes Nielsson Kul Hartlepool, England Göteborg, Sverige
Astoria 1867 Bark Vestkysten Øster Agger - Vester Agger X

04 11 1867 Norge



Astraea 1881 Skonnert Brig Tannis Bugt Skagen N


12 03 1881 Hamburg, Tyskland Zimmermann Palmekerner Lagos Flensburg, Tyskland
Astraea 1927 Tjalk Lillebælt Lyø - Avernakø


04 07 1927 Groningen, Holland M. H. M de Boer salt Heiligenhafen, Tyskland Lübeck, Tyskland
Astrea 1806 Skib Øresund Saltholm

X 05 01 1806 England J. George Wilson hør, hamp og sød øl Riga, Rusland (Letland) Hull, England
Astrea 1843 Galease Vestkysten Hvidbjerg X

04 09 1843 Blankenese, Tyskland J. Møller Blybarrer 330 stk. 31.000 pd., Vin Cadiz, Spanien St. Petersburg, Rusland
Astrea 1849 Bark Tannis Bugt Skiveren - Raabjerg X

19 10 1849 Uleåborg (Oulu), Finland Johan Henrik Emelius Planker og Tømmer Uleåborg (Oulu), Finland Cadiz, Spanien
Astrea 1852 Skonnert Kattegat Skagen - Bratten

X 05 10 1852 Randers, Danmark Niels Christian Darum Kul Hartlepool, England Randers, Danmark
Astrid 1895 Skonnert Vestkysten Amrum Fyr NV - Amrum Banke X

17 04 1895 Esbjerg, Danmark J. M. Mortensen Stykgods, Sukker, Mel 131.000 pd. Cuxhaven, Tyskland Esbjerg, Danmark
Astrid 1942 Dampskib Kattegat Aalborg Bugt - 3,2 Sm. 145° af Ø. Flak fyrskib

X 19 09 1942 København, Danmark
Kul Götenhafen, Tyskland Aalborg, Danmark
Astrid Dahl RI448 1997 Fiskefartøj Nordsøen Horns Rev SV X

24 04 1997




Astrid HG13 1961 Fiskefartøj Tannis Bugt Hanstholm NNØ X

20 02 1961 Hirtshals, Danmark Orla Larsen Fisk Hirtshals, Danmark Fiskeri i Skagerak
Astræa 1908 Skonnert 2m Nordsøen Borteblevet X


01 1908 Marstal A. Rasmussen Hvede
Sunderland, England
Astræa 1927 Motorskonnert Kattegat Sæby - Sulbæk

X 26 01 1927 Marstal, Danmark
Ballast Oporto (Porto), Portugal Marstal, Danmark
Asturias 1957 Dampskib Østersøen Vest Tysk farvand X

31 03 1957
Atalanta 1828
Kattegat Kattegat


26 09 1828
Grawitz


Atalanta 1852 Skonnert Kattegat Læsø - Syrodde - Kobbergrunden X

03 10 1852 Kalmar, Sverige N. P. Johansson Tøndestaver og splitholter Kalmar, Sverige London, England
Atalanta 1859 Galease
Borteblevet




1859 Rostock, Tyskland J. Polchow
Boness Rostock
Atalanta 1862 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns Klint X



1862 Rostock, Tyskland L. Niemann
Danzig, Tyskland Grimsby, England
Atalante 1853 Brig Kattegat Læsø

X 30 06 1853 Flensburg, Tyskland Baltzer Hvede Danzig England
Atelante 1850 Brig Tannis Bugt Skagen - Batteriet

X 08 04 1850 Stockholm, Sverige D. Lundsteen Sukker 700 kv., Arak, Ris, Kamel, Peber Batavia Stockholm, Sverige
Athene 2000 Fritidsfartøj Lillebælt


X 28 08 2000 Sønderborg, Danmark

Athenic 1906 Dampskib Jammerbugt Skallerup

X 01 09 1906 Hull, England Wm. Kell Korn og Foderstoffer Sortehavet Århus, Danmark
Athi 1924 Bark
Skagen


31 01 1924 Nystad (Uusikaupunki), Finland Johan Anton Janson


Atlantic 1858 Fregat Jammerbugt Hirtshals - Købsted Strand

X 05 04 1858 Gøteborg, Sverige Fleetwood Ballast Rotterdam, Holland Göteborg, Sverige
Atlantic 1862 Bark Vestkysten Nørre Vorupøre


24 10 1862 Weymouth T. F. Dunn


Atlantic 1885 Bark Kattegat Skagen Rev N


03 11 1885 Rügenwalde, Tyskland Jäger / A. Meyer Kul Swansea, England København, Danmark
Atlantic 1903 Bark Kattegat Skagen Rev N X

07 08 1903 Bremerhaven, Tyskland F. Kohlsaat Trælast Hudiksvall, Sverige Cape Town, Sydafrika
Atlantic 1920 Skonnert 3m Borteblevet Borteblevet




1920

Salt 450 ton St. Ybes (Setúbal), Portugal Göteborg, Sverige
Atlantic LL628 1994 Fiskefartøj Skagerrak Skagen NV X

14 04 1994
Atlantis R37 2008 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm

X 21 05 2008 Rønne, Danmark
Fisk
Atlas 1811 Skonnert Brig Kattegat Skagen Gren Ø X

06 02 1811 England Hinrich Johnsen Kanoner, ammunition og glasruder London, England Anholt, Danmark
Atlas 1841 Bark Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

22 10 1841 Björneborg (Pori), Finland Ernst Philip Selin Ballast London, England Björneborg (Pori), Finland
Atlas 1872 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Tommestrup X

13 11 1872 Frederiksstad, Norge Anders Hansen Træ Sundsvall, Sverige London, England
Atlas 1903 Dampskib
Skagen X

26 09 1903 Gøteborg, Sverige

Peterhead, England Königsberg, Tyskland
Atlas 1915 Dampskib Østersøen Vest Gedser Rev


21 02 1915 Bremen, Tyskland C. Schwartz Rug, hvede, mel Kønigsberg, Tyskland Bremen, Tyskland
Attienna Henderika 1868 Kuf Tjalk Østersøen Øst Bornholm - Nylars - Bauneodde X



1868 Groningen, Holland H. H. Meijer


Attila 1897 Dampskib Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 25 08 1897 Middlesbrough, England J. Hughes Petroleum 3.000 ton Philadelphia, Amerika Århus, Danmark
Attila 1922 Dampskib Østersøen Vest Møn Ø - Kriegers Flak X

05 01 1922 Sverige Jerntråd Stettin København, Danmark
Atty 1803 Pinkskib Kattegat Læsø - Nordre strand X

30 11 1803 Whitby, England William Harrison Trælast

Atwick 1842
Kattegat Læsø

X 18 09 1842 Bridlington, England Mathew Bly, Bomuld og mahogniblokke Liverpool, England St. Petersborg, Rusland
August 1716 Orlogsskib Kattegat Anholt X

10 11 1716 England



August 1857 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen X

12 02 1857 Bandholm, Danmark Rasmussen Kul Leith, England Bandholm, Danmark
August 1863 Brig Jammerbugt Krage Strand


09 09 1863 Memel, Tyskland August Edward Siedeberg Ballast South Shields, England Memel
August 1864 Ikke angivet Nordsøen Forladt


03 12 1864 Kiel, Tyskland Olsen
Rügenwalde, Tyskland Leith, England
August 1899 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Hasle

X 28 10 1899 Bremen, Tyskland Tyldmers Stykgods og Bomuld Bremerhaven, Tyskland St. Petersburg, Rusland
August 1903 Galease Limfjorden Visbyaa


09 10 1903 Halmstad, Sverige I. B. Rifve Trælast Sverige Visbyaa, Limfjorden, Danmark
August & Eduard 1893 Brig Nordsøen Borteblevet




1893 Rostock, Tyskland P. Schöning
Grangemouth, England Danzig, Tyskland
August Blanche 1879 Dampskib
Skagen


16-17 12 1879 Gøteborg, Sverige H. F. Janson Kul og Stykgods Newcastle, England Göteborg, Sverige
August Leonhardt 1940 Dampskib Kattegat Anholt S X X
11 04 1940 Hamburg, Tyskland J. Wiese
Norge Tyskland
August Wilhelm 1823 Galease Jammerbugt Svinkløv - Slettestrand X

20 05 1823 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) C. F. Sauer Trælast, Egetræ Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Bristol, England
Augusta 1842 Jagt Kattegat Skagen Rev X

27 11 1842 Egersund, Norge Gabriel Birkeland Ballast Danzig, Tyskland Egersund, Norge
Augusta 1843 Skonnert Østersøen Vest Lolland - Hyllekrog X

31 05 1843 Kalmar, Sverige J. Rosenlund Trælast, Stangjern 44 stg. Kalmar, Sverige Kolding, Danmark
Augusta 1850 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Batteriet X

19 02 1850 Korsør, Danmark L. Ewers Kul Hartlepool, England Korsør, Danmark
Augusta 1860 Skonnert Kattegat Ålbæk Bugt

X 04 03 1860 Simrishamn, Sverige Lundgreen Ærter, Hvede og havre Simrishamm, Sverige Newcastle, England
Augusta 1862 Jagt Øresund Gilbjerg Hoved


X 15 12 1862 Årnäs, Sverige A. H. Hansen Jern og brædder. Karlstad, Sverige København, Danmark
Augusta 1865 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Rødvig Havn


11 11 1865 Fårøsund, Gotland, Sverige Oscar Drysen


Augusta 1868 Brig Tannis Bugt Skagen - Butteren

X 10 05 1868 Papenburg, Tyskland Ivan v. Veen Stensalt Hamburg, Tyskland Helsingør, Danmark
Augusta 1869 Kvase Kattegat Sæby - Nørre Klit - Stensnæs

X 25 04 1869 Svanneke, Bornholm, Danmark Knudsen


Augusta 1870 Jagt Kattegat Jerup - Napstjert X

07 12 1870 Helsingborg, Sverige Nielsson Kul Dysart (Scotland), England Helsingborg, Sverige
Augusta 1872 Skonnert Vestkysten Stenbjerg



11 1872 Heiligenhafen, Tyskland J. Bruun Kul Newcastle, England Kiel, Tyskland
Augusta 1877 Brig Kattegat Læsø SØ X

28 01 1877 Dragør, Danmark Peter Thorvald Schmidt Kul Hartlepool, England København, Danmark
Augusta 1889 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen

X 29 01 1889 Frederiksværk, Danmark Jensen Kul Newcastle, England Holbæk, Danmark
Augusta 1891 Skonnert Østersøen Vest Rødsand - Vestre Holme X

25 08 1891 Stockholm, Sverige Axel Lundberg Ballastet Kolding, Danmark Oskarshamn, Sverige
Augusta 1894 Dampskib Vestkysten Thyborøn - Trans

X 23 10 1894 Thisted, Danmark P. Kløvborg Petroleum, Stykgods m. m. Hamburg, Tyskland Thisted, Danmark
Augusta 1898 Skonnert Brig Jammerbugt Lild Strand


X 31 08 1898 Bergkvara, Sverige R. Johnson Sparrer og Props Bergqvara, Sverige Hulll, England
Augusta 1919 Jagt Limfjorden Skarrehage Arup Holme, Knudsbjerg X

03 06 1919 Aalborg, Danmark N. P. Hvidbjerg Kunstgødning 6½ Ton, Cement 31 ton Aalborg, Danmark Gullerup, Erslev, Danmark
Augusta & Robert 1866 Skonnert Kattegat Sæby Forstrand

X 09 11 1866 Sæby, Danmark C. A. Ørum Tagsten Antwerpen, Belgien Sæby, Danmark
Augusta Caroline 1854 Skonnert Kattegat Læsø - NV. Rev - Vesterø Kirke ½ mil fra land X

04 03 1854 Stralsund, Tyskland F. Ruge Kul Hartlepool, England København, Danmark
Augusta FN31 1961 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - Simons Rev

X 10 03 1961 Frederikshavn, Danmark

Frederikshavn, Danmark København, Danmark
Augusta Friedericha 1843 Brig Kattegat Læsø - NØ for Østerby

X 25 11 1843 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Carl August Sprenger Sukker London, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Augusta Marie 1919 Motor Skonnert Nordsøen
X


06 1919 Nakskov, Danmark
Kul
Nakskov, Danmark
Auguste 1716 Fregat Kattegat Anholt X

10 11 1716 England Robert Johnson Kanoner 54 stk København, Danmark England
Auguste 1836
Kattegat Læsø - NV. Rev


29 01 1836
Poulsen


Auguste 1841 Galease Vestkysten Fanø X

10 07 1841 Rostock, Tyskland Daniel Holtz Stykgods

Auguste 1853 Skonnert Brig Kattegat Borteblevet




1853 Rostock, Tyskland H. W. Peters
Grangemouth Rostock
Auguste 1871 Skonnert Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - Spirbakken X

06 10 1871 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) F. Anton Kul Sunderland, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Auguste 1893 Dampskib Vestkysten Trans - Bovbjerg ¾ mil S X

08 03 1893 Kiel, Tyskland J. Arp Stykgods, Kaffe Hamburg, Tyskland København, Danmark
Auguste Lau 1901 Galease Østersøen Øst
X



1901 Rostock, Tyskland August Schwartz
Rostock Bremen
Augustenborg 1918 Dampskib Storebælt Langelands Bælt - Keldsnor Ø X

10 12 1918
Augusti 1830 Slup Kattegat Læsø X

10 06 1830 Porsgrunn, Norge Lars Larsen Trælast, Fladjern Langesund, Norge Bogense, Danmark
Augustinus 1887 Brig Vestkysten Hanstholm X

25 05 1887 Sverige Westin Trælast Bjørneborg (Pori), Finland Hamburg, Tyskland
Aune H. 1936 Dampskib Vestkysten Vangså

X 17 12 1936 Björneborg (Pori), Finland K. N. Palander Kul Methil, Scotland Björneborg (Pori), Finland
Aura 1876 Skonnert Brig 2m Kattegat Djursland - Katholm X

23 12 1876 København, Danmark Ludvig Ferdinand Andersen Kul Charlestown, Scotland København, Danmark
Aurelia 1919 Motor Tjalk Øresund Dragør S X

18 09 1919 Horten, Norge Cement Åhus, Sverige Tønsberg, Norge
Aurora 1799 Fregat Kattegat Læsø Ø - 1½ miil fra landet -
Kobbergrunden ?



18 12 1799 Peterhead, Scotland William Lind Jern, Trælast fyrreplanker Stockholm, Sverige London, England
Aurora 1815

Jyllands Kyst


20 01 1815 England Mellimar
Hamburg, Tyskland London, England
Aurora 1819

Skagen


18 03 1819 England Robinson
Sunderland, England Riga, Rusland, (Letland)
Aurora 1820
Smålandsfarvandet Fejø - Lolland


28 11 1820
H. M. Munck Bomuld, Hampefrø, Gummi København, Danmark Bremen, Tyskland
Aurora 1821
Østersøen Vest Lolland



12 1821
Munck
København, Danmark Bremen, Tyskland
Aurora 1830 Kuf Kattegat Læsø

X 06 11 1830 Emden, Tyskland H. G. de Walt Rug Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Amsterdam, Holland
Aurora 1837 Sejlskib 3m Øresund Dragør - Lillegrunden


18 11 1837
M. G. Kraefft Trælast biælker, Hørfrøe Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Aurora 1843 Bark Vestkysten Vangså Sdr. Strand X

07 12 1843 Frederiksstad, Norge Cock Ballast Dieppe, Frankrig Frederiksstad, Norge
Aurora 1849 Skonnert Kattegat
X

05 05 1849 Strømstad, Sverige Strömsten Kul Sunderland, England København, Danmark
Aurora 1855
Vestkysten Amrum - Sylt


22 10 1855

Tømmer og Stave Memel Caen, Frankrig
Aurora 1856 Slup Kattegat Gjerrild Strand


29 04 1856 Tønsberg, Norge Hans Olsen Ballast Horsens, Danmark Tønsberg, Norge
Aurora 1861
Kattegat Ø. Hurup - Ud for Als Kirke


12 02 1861
Petersen


Aurora 1862 Kuf Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård


21 04 1862 Weener, Tyskland Jacob L. de Haan Cement London, England Königsberg, Tyskland
Aurora 1865 Tjalk Vestkysten Harboøre

X 01 08 1865 Groningen, Holland J. F. van Dijk Ballast Vardø, Norge Grimstad, Sverige
Aurora 1867 Jagt Kattegat Læsø N X

02 12 1867 Nyborg, Danmark P. Lund Havre Nyborg, Danmark Leith, England
Aurora 1871 Dampskib Kattegat Læsø NØ - Syrodde
X X
04 12 1871 Hull, England N. Silverwood Planker og hamp Riga, Rusland (Letland) Dublin, Irland
Aurora 1872 Skonnert 2m Kattegat Læsø S


X 02 01 1872 Odense, Danmark H. N. Koch
Kerteminde, Danmark Antwerpen, Belgien
Aurora 1873 Tjalk Østersøen Vest Rødsand ved Kroghage X

27 04 1873 Blumentahl, Hannover, Tyskland William Huusmann Mursteen Illen, Flensborg Fjord Gedser, Danmark
Aurora 1876
Vestkysten List


02 11 1876


Fanø Cranz
Aurora 1878 Bark Jammerbugt Hanstholm - Bragen


17 12 1878 Memel Robert Hamann Sleapers, Pibestaver Memel London, England
Aurora 1880 Skonnert 2m Kattegat Skagen


29 10 1880 Odense, Danmark H. N. Koch Stenkul Lynn, England Odense, Danmark
Aurora 1883 Jagt Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


18 12 1883 Lysekil, Sverige



Aurora 1886 Skonnert 2m Kattegat Ålbæk Bugt - Bratten X

08 12 1886 Marstal, Danmark Johan Albertsen Pafler Stenkul 155 tons St. Davids, Scotland Karrebæksminde, Danmark
Aurora 1887 Kuf Kattegat Fornæs - Stavnshoved X

12 03 1887 Bandholm, Danmark Anders Andersen Trælast brædder København, Danmark Mariager, Danmark
Aurora 1890 Bark Storebælt Nyborg - Vresen Grund X

30 10 1890 Frederikshald (Halden), Norge Petersen Ballast Bandholm, Danmark Frederikshald (Halden), Norge
Aurora 1919 Skonnert Brig 2m Østersøen Øst Bornholm - Hammer Odde VNV X

04 04 1919 Karlshamn, Sverige K. Andersen Brosten 310 ton Pukavik, Sverige Århus, Danmark
Avance 1876 Brig Østersøen Øst Bornholm - Nexø



11 1876 Råå, Sverige D. Møller Trælast Härnösand, Sverige
Avance 1898 Bark Øresund Vedbæk X

24 03 1898 Soon (Moss), Norge H. Svendsen Is Soon (Moss), Norge Stettin
Avance 1903 Skonnert Østersøen Vest Bidsinge Strand


06 05 1903 Djurvig, Sverige
træ, spær og bjælker Kalmar, Sverige Flensborg
Avegatten 1985 Lystfartøj Smålandsfarvandet Knudsskov Rev X

04 08 1985
Aveking 1862 Skonnert Vestkysten Ålum Strand X

09 07 1862 Stockholm, Sverige Olafsson
Oporto, Portugal Stockholm, Sverige
Avenir 1879 Brig Kattegat Anholt


24 08 1879 Dieppe / Le Havre, Frankrig Morcrede Ballast Brest, Frankrig Sundsvall, Sverige
Avon 1807 Bark Kattegat Læsø - Ø under øen
X

01 10 1807 London, England Ralf Pearson Materiel fra Holmen København, Danmark London, England
Avon 1860
Kattegat Anholt


18 11 1860




Avon W. Bentley 1858 Brig Kattegat Anholt Ø Rev


25 08 1858 Dundee, Scotland
Jernbaneskinner Newport Riga, Rusland, (Letland)
Avona 1903 Dampskib Vestkysten Fjand - Bjerghuse

X 30 01 1903 Bergen, Norge Dreyer Frøkager New Orleans, Amerika Århus, Danmark
Axe 1858 Skonnert Vestkysten Agger


24-26 04 1858 Montrose, England



Axel 1855 Jagt / Slup Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa


03 12 1855 Fiskebäckskil, Sverige Carl Martin Ödemann Ballast Korsør, Danmark
Axel 1872 Bark Køge Bugt Ølsemagle Forstrand


13 11 1872 Tønsberg, Norge Otto Sørby Haraldsen Planker Hernøsand, Sverige Dieppe
Axel 1936 Motorskib Kattegat Lillegrund - Fynshoved X X
27 09 1936 Kållandsö, Sverige
Hvede Mariestad, Sverige Odense, Danmark
Axel & Olaf 1872 Skonnert Brig Østersøen Vest Faxe Bugt -


13 11 1872 Helsingborg, Sverige



Axel & Valborg 1828 Slup Tannis Bugt Råbjerg


18 10 1828 Porsgrunn, Norge
Trælast Porsgrunn, Norge Bogense, Danmark
Axelstad 1876 Brig Jammerbugt Tornby X

06 04 1876 København, Danmark Mathias Outzen Ballast Kul

Aziru 1909 Skonnert Kattegat Anholt


04 05 1909




Azoff 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Jungshoved X

13 11 1872 Lowestoft, England



B. C. Peters 1888 Bark Nordsøen Skagerrak X



1888 Rostock, Tyskland F. Harder
Grimsby Rostock
B. O. Börjesson 1939 Dampskib Nordsøen
X

19 11 1939 Helsingborg, Sverige

Northfleet Tyne
B. Pieper 1865 Bark Vestkysten Thorsminde X

24 02 1865 Memel (Klaipeda), Tyskland Robert Weiss Stenkul Cardif, England København, Danmark
Bacalao R481 1996 Fiskefartøj




25 09 1996
Bacarat 1969 Coaster
Skagen Havn

X 12 11 1969 Svendborg, Danmark



Bacardi FN114 1999 Fiskefartøj Kattegat Strandby

X 11 08 1999 Strandby, Danmark



Bacchus 1919 Dampskib Kattegat Skagen

X 09 07 1919 Bremen, Tyskland S. Berg Sild Trondheim, Norge Neer
Bachus 1888 Bark Vestkysten Fjand X

19 04 1888 Brahestad (Raahe), Finland Björkqvist Ballast Frankrig København, Danmark
Bahia Castillo 1940 Dampskib Kattegat Herthas Flak

X 01 05 1940 Hamburg, Tyskland

Tyskland Norge
Bajart 1819 Slup Østersøen Vest Faxe Bugt


30 10 1819 Rostock, Tyskland Jacob Schmidt Luksusvarer, bl.a. 41 piber, rom, fajance m.m.

Bajorai 1999 Motorskib Østersøen Øst Bornholm

X 05 11 1999
Bakkely Gravemaskine Østersøen Vest Møn ØSØ X









Bakkus 1795 Galease Kattegat Læsø - Ø under øen X

14 12 1795 København, Danmark Daniel Petersen Vin, Krystallysekroner, Isenkram Amsterdam, Holland København, Danmark
Balance 1809
Kattegat Anholt


13 10 1809
Grosz


Balance 1880 Brig Vestkysten Sild




1880 Rostock, Tyskland C. Frädland
Gävle Grimsby
Balder 1890 Skonnert Brig 2m Kattegat Skagen Ø X

05 10 1890 Marstal, Danmark Jens Clausen Hansen Oliekager Dunkirk, Frankrig Göteborg, Sverige
Baldur 1833 Brig Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård X

21 04 1833 Härnösand, Sverige C. O. Nygren Vin, Brændevin, Korkpropper Cette, Frankrig Rostock, Tyskland
Baldur 1866 Bark Østersøen Øst Bornholm - Hasle S X


11 1866 Danzig, Tyskland



Baldur 1870 Bark Vestkysten Bovbjerg - Ferring X

28 04 1870 Kristiania (Oslo), Norge A. Eriksen Kul Newcastle, England Stockholm, Sverige
Ballaststen Skibsvrag Storebælt Nyborg Bugt






Ballonen
Nordsøen Gl. Skagen NNV X









Balmoral 1876 Brig Østersøen Vest Holtug Klint

X 11 09 1876 Sunderland, England William Redman Kul 2.200 tdr.

Baltic 1775
Østersøen Øst Bornholm X


09 1775 England Scott
Memel, Tyskland Yarmouth, England
Baltic 1864 Skonnert Østersøen Vest Møn - Tolken - Vindebæk X

22 12 1864 Flensburg, Tyskland H. Lynge Hør, Hørfrø, Hamp, Tobak Riga, Rusland (Letland) Flensburg, Tyskland
Baltic 1871 Jagt Kattegat Mariager Fjord udløb


4 12 1871 Mariager, Danmark Nielsen Kartofler 300 tdr Hadsund, Danmark Randers, Danmark
Baltic 1876 Dampskib Vestkysten Vestervig - Ålum


23 12 1876 Gøteborg, Sverige



Baltic 1887 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen X X
26 01 1887 Bergen, Norge Mohn Stenkul Alloa, Scotland Libau
Baltic 1903 Galease Østersøen Øst Bornholm - Svaneke


29 04 1903 Marstal, Danmark C. H. Christensen Oljekager Königsberg Nakskov, Danmark
Baltic 1924 Dampskib Kattegat Læsø Ø - SØ

X

28 11 1924 København, Danmark H. A. Heilmann Hansen Stykgods ca. 230 ton København, Danmark Göteborg, Sverige
Baltic 1939 Skonnert 4m Østersøen Vest Stevns SØ X

02 10 1939 Mariehamn, Finland (Åland) Pentti Lähteenmäki Flintesten Strøby Ladeplads, Danmark Stockholm, Sverige
Baltica 1866 Skonnert Kattegat Læsø Ø


30 12 1866 Stavanger, Norge



Baltimore 1864 Brig Østersøen Øst Bornholm - Allinge - Rø Strand X

24 08 1864 Memel, Tyskland E. Wilson Trælast bjælker, planker, splitholt Memel Newcastle, England
Baltrum 1929 Dampskib Kattegat Læsø SV

X 10 02 1929 Bremerhaven, Tyskland

Geestemünde, Tyskland Fiskeplads i Nordsøen
Bams 1907 Skonnert Brig Kattegat Anholt

X 26 12 1907 Kristiansand, Norge Carl Andersen Kul England Mariager, Danmark
Bamse 1909 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård

X 09 12 1909 Bergen, Norge J. Brue Kul Seaham Harbour, England Nykøbing Falster, Danmark
Bamse 2005 Motorskib



X 10 09 2005
Bangsbo FN46 1951 Fiskefartøj Kattegat Anholt S - Stensøre X

02 02 1951 Frederikshavn, Danmark Jens Martin Sulbæk
Anholt, Danmark Fiskeplads i Kattegat
Banline 1856 Brig Vestkysten Tolbøl Strand




1856 Brake, Tyskland Renhaus Ballast Brake, Tyskland Newcastle, England
Bannockburn 1866 Skonnert Vestkysten Vorupøre Sdr. Strand X

18 11 1866 Peterhead, Scotland G. Stephen Stenkul Newcastle, England Colberg
Banquisher 1861 Brig Kattegat Læsø Ø

X 20 11 1861 Sunderland, England John Stoodley Hvede Kronstadt, Rusland London, England
Bantam 1869 Brig Østersøen Øst Bornholm - Allinge S X

09 11 1869 Amsterdam, Holland J. P. Claassen Trælast fyrreplanker Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
Baquira 2010 Fritidsfartøj Østersøen Vest Gedser - Rødsand X

28 09 2010 Röbel, Tyskland

Bar 1925 Lystkutter
Skagen


19 06 1925 Oslo, Norge



Barbara 1876 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk X

19 11 1876 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Sturm Pibestaver Memel Alloa, Scotland
Barbara 1931
Østersøen Øst Bornholm - Arnager X

10 01 1931 Hamburg, Tyskland
Briketter 150 ton Stettin, Tyskland Karlskrona, Sverige
Barbara 1968 Motorskib Østersøen Øst Bornholm N - Simrishamn ØSØ X

24 01 1968 Tyskland Trælast Hanko, Finland London, England
Barder 1858 Skonnert Vestkysten Harboøre - Pælediget ¼mil S


28 10 1858 Åsgårdstrand, Norge Wesmann Stenkul Hartlepool, England København, Danmark
Barend 1860 Skonnert Kuf 2m Vestkysten Harboøre X

04 10 1860 Harlingen, Holland Jan Ooites Stuut Raps, Hørfrø St. Petersborg, Rusland Harlingen, Holland
Barend 1880 Skonnert Kattegat Anholt X


11 1880 Holland Mulder


Barendrecht 1898 Dampskib Østersøen Vest Lolland - Hyllekrog

X 29 12 1898 Rotterdam, Holland de Jonge Kul Swansea, England København, Danmark
Bark
Kattegat Anholt










Bark 1871 Bark Kattegat Anholt NV t V X


01 1871




Bark 1885 Bark Østersøen Øst Bornholm - Hasle



02 1885 Tyskland
Petroleum

Bark 1889
Kattegat Anholt Knob X


02 1889




Bark 1897 Bark Tannis Bugt Hirtshals - Lilleheden


30 12 1897




Barka 1965 Trawler Tannis Bugt Hirtshals X

02 11 1965 Kolobrzeg, Polen



Barkasse 1809 Barkasse Øresund Søllerød X


11 1809
Søliutnant Kaas


Barkasse 1939 Marine Barkasse Østersøen Vest Langeland S - Kelds Nor


08 12 1939 Tyskland



Barnard Castle 1879 Dampskib
Skagen


07 01 1879 North Shields, England Bell


Barossa 1898 Bark Øresund Søndre Røse


06 06 1898 London, England F. Chichester Ballast 350 ton "pig iron" London, England Gävle, Sverige
Barracuda 1955 Motorskib Kattegat Hirsholmen

X 20 10 1955 Groningen, Holland
Ballast Göteborg, Sverige Aalborg, Danmark
Barteld Witteveen 1792 Kuf Jammerbugt Houstrup X

07 12 1792 Lemmer, Holland Frideric Witteveen Hørfrø, Hamp Riga, Rusland (Letland) Ostende, Belgien
Bartey 1836 Brig Kattegat Udsholt Strand


18 12 1836 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) O. P. Kunau Ballast, Humle Amsterdam Stettin
Barthol 1926 Galease Limfjorden Thyborøn Fjordgrunde 3 sm S X

19 04 1926 Aalborg, Danmark Larsen Cement 65 ton Aalborg, Danmark Thyborøn, Danmark
Barton 1823 Fregat Vestkysten Husby Klit X

09 09 1823 Hull, England Bacon Stykgods
St. Petersburg, Rusland
Bass Rock 1924 Dampskib Kattegat Skagen Rev

X 07 03 1924 Liverpool, England
Kul Leith / Hull, England Randers, Danmark
Basto 1958 Motorskib Kattegat Læsø - NV. Rev

X 08 11 1958 Haugesund, Norge J. Sæveend Salpeter Odda, Norge Vejle, Danmark
Basviolen 1880 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen X

29 01 1880 Oskarshamn, Sverige Götherström Kul Swansea, England København, Danmark
Bataillon 1865 Dampskib Kattegat Skagen

X 18 05 1865 Leith, England Carøe


Batavia 1923 Motorskib Vestkysten Thorsminde

X 09 12 1923 Kristiania (Oslo), Norge Bagge Stykgods, Jernbaneskinner Rotterdam, Holland Kristiania (Oslo), Norge
Batavier 3 1942 Sicherungsschiff Kattegat Anholt NV X X
15 10 1942 Hollandsk/tysk



Baunhøj HG114 1954 Fiskefartøj Skagerrak Skagen NV - Hirtshals N X

06 08 1954 Hirtshals, Danmark Jens Baun Andersen Fisk
Fiskeri i Skagerak
Bayard 1819 Skib Østersøen Vest Faxe Bugt - Vemmetofte X

30 10 1819
Jacob Smith Salt, Fajance, Rom, Champs, Vin Liverpool, England Rostock
Beacon Light 1905 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård

X 12 01 1905 Liverpool, England J. G. Kell Ballast København, Danmark South Shields, England
Beata 1809
Jammerbugt Lild Strand


13 04 1809 Gøteborg, Sverige



Beata Sophia 1877 Brig Vestkysten Thyborøn X

18 01 1877 Ramsjö, Sverige Södermann Koks Hartlepool, England Göteborg, Sverige
Beate 1845 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen X

01 01 1845 Landskrona, Sverige Peer Gudmundsen Kul Hartlepool, England Landskrona, Sverige
Beatrice 1857 Brig Vestkysten Stenbjerg - Hvidbjerg


08 12 1857 Gøteborg, Sverige Almqvist Kaffe, Sils, Ost, Olie Wiin og tobak Amsterdam, Holland Göteborg, Sverige
Beatrice 1861 Brig Kattegat Spodsbjerg - Liseleje X

16 11 1861 South Shields, England James Newton Hvede Kronstadt London, England
Beatrice 1876 Skonnert Brig Østersøen Øst Bornholm - Bodilsker - Langeskanse


22 12 1876 Nyborg, Danmark Niels Langkilde Hvede / Havre 1.532 quarter Libau London, England
Beatrice 1882 Brig Nordsøen Borteblevet




1882 Rostock G. Baselow
Hartlepool Stralsund
Beauport 1889 Brig Kattegat Anholt Ø Rev

X 19 04 1889 Pappenburg, Tyskland M. Krull Kokes Gestemünde, Tyskland Riga, Rusland, (Letland)
Beauty H947 1887 Fiskesmakke Vestkysten Bjerregård X

26 05 1887 Hull, England S. Ray Fisk Hull, England Fiskeri i Nordsøen
Beda 1941 Motor Skonnert Kattegat Anholt - Pakhusbugten


02 06 1941 Näset
Ballast København, Danmark Oddesund, Danmark
Bedre Tider 1825 Skonnert Vestkysten Harboøre X

02 11 1825
Nelson Vin, Kaffe, Sukker m.m.

Bee 1845 Galease / Galiot Vestkysten Rømø X

21 08 1845 England
Byg, Uld, Mel, Jernvarer Hamburg, Tyskland Hull, England
Begeda 1869 Brig Vestkysten Lemvig - Trans
J. P. Kirkebys Lehn



02 03 1869 Skien, Norge H. A. Pettersen Trælast

Begithe 1999 motorbåd Lillebælt Barsø S



10 1999




Beika FN430 Fiskefartøj Skagerrak Skagen N X




Frederikshavn, Danmark



Bele 1886 Dampskib Tannis Bugt Tversted - Uggerby

X 15 03 1886 Gøteborg, Sverige Ericsson Jern, Stykgods, Levende kreaturer Gøteborg, Sverige London, England
Belette 1812 Brig-Sloop Kattegat Læsø NV - Johns Knold X

24 11 1812 England David Sloane / James Turnbull 16 x 32 pund carronader + 2 x 6 pund kanon

Belfield 1803 Pinkskib Kattegat Læsø
Drev bort


X 08 10 1803 England James Taylor Trælast fyrreplanker og stokke Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Plymouth, England
Belgard 1967 Motorskib Nordsøen Thorsminde - Bovbjerg Fyr VSV X

21 10 1967 Duisburg, Tyskland Cellulose Arendal, Norge Duisburg, Walsum, Tyskland
Belgrove 1921 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup


02 11 1921 Landskrona, Sverige Sachariasen 400 ton Jern og 400 stdr. træ Skutskär, Sverige Hull, England
Belinda 1915 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen fyr


25 04 1915 Gøteborg, Sverige Kjör Kul Leith, England Halmstad, Sverige
Belle Poule 1891 Skonnert Vestkysten Søndervig X

20 11 1891 Saint Malo, Frankrig Le Galle Porcelænsjord Plymouth, England Stettin, Tyskland
Bellerophon 1870 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

05 01 1870 Memel (Klaipeda), Tyskland Deutschbein Kul Hartlepool, England Pillau (Baltiysk), Tyskland (Rusland)
Bellevue 1868 Bark Jammerbugt Horne - Krage Strand X

13 01 1868 Memel, Tyskland C. J. Walther Kul Leith, England Memel, Tyskland
Bellona 1860 Brig Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk X



1860 Memel, Tyskland G. Stief Tagsten

Bellona 1867 Galease Østersøen Vest Gedser




1867 Rostock C. H. L. Eggers Trælast Söderham Lübeck
Bellona 1924 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård

X 18 12 1924 Odense, Danmark
Stykgods og Kul 762 ton Leith, England Frederikshavn, Danmark
Bellrock 1967 Motor Skonnert Jammerbugt Tversted - Uggerby X

20 12 1967 Skudeneshavn, Norge Fiskekasser tomme Skagen, Danmark Egersund, Norge
Bells 1852 Skonnert Brig Vestkysten Harboøre


09 04 1852 Beyth
StenKul

Bells 1865 Brig Jammerbugt Lønstrup X

24 05 1865 Blyth, England Samuel Ryder Kul Blyth, England Kronstadt
Belrivert 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Roholte Sogns Forstrand ?



11 1872




Ben Avon 1888 Dampskib Vestkysten Fjaltring X

03 05 1888 Aberdeen, Scotland John S. Scorgie StenKul Newcastle, England Libau (Liepaja), Rusland (Letland)
Benediction 1790
Nordsøen Nordsøen


28 05 1790
Southern


Benevolence 1794

Råbjerg




1794


Shields, England Aalborg, Danmark
Bengal 1893 Brig Kattegat Ålbæk - Bunken

X 04 08 1893 Loppersum, Holland A. W. Smit Træ Hernösand, Sverige Delfzijl, Holland
Benjamin 1757
Nordsøen Nordsøen


20 12 1857
Smallwood


Benjamin 1819 Brig Tannis Bugt Skagen X

13 03 1819 Newcastle, England Spottswood Kul Newcastle, England København, Danmark
Benjamin S. Coston 1947 Libertyskib Kattegat Skagen Gren

X 17 07 1947 Pensacola, Amerika
Kul New York, Amerika København, Danmark
Benli T142 1982 Fiskefartøj Nordsøen Thyborøn 10sm SV X

07 06 1982 Hanstholm, Danmark Orla Christiansen Fisk Fiskeri ved Horns Rev Hanstholm, Danmark
Benmanden
Kattegat Hulsig










Benoni 1849 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

15 02 1849 Sunderland, England Teasdale Colledge Kul Newcastle, England Flensburg, Tyskland
Bent 1937 Fiskefartøj Kattegat Sæby


08 02 1937 Sæby, Danmark Legaard Christensen
Sæby, Danmark Fiskeplads
Benthe Maria 1835
Kattegat Djursland - Fuglsang Strand X

15 02 1835 Hornbæk, Danmark Ole Jensen Jyde Salt 100 tdr Helsingør, Danmark Grenå, Danmark
Bentinck 1888 Dampskib Nordsøen Hirtshals Fyr NVtV 7 sm X

14 08 1888 Liverpool, England

Kotka, Finland Gent, Belgien
Benwick 1902 Dampskib. Vestkysten Stenbjerg

X 23 06 1902 Newcastle, England A. Cordiner Kul Sunderland, England Kronstadt
Bera 1898 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa


X 08 09 1898 Strømstad, Sverige J. Jensen


Berckholdt 1914 Galease Østersøen Vest Hjelmsbugten - Holdemase ?

X 28 07 1914 Nykøbing Falster, Danmark Carl Oluf Sørensen Ballast Klintholm, Danmark Nykøbing Falster, Danmark
Berendina 1888 Skonnert Kattegat Anholt

X
10 1888 Schiedam, Holland C. Brussaardt Trælast Kroonstad Amsterdam, Holland
Bergliot 1899 Dampskib Nordsøen Horns Rev X X
08 06 1899 Stavanger, Norge O. A. Monsen Kul Newport, England Frederikshavn, Danmark
Bergnoegen 1784 Kuf Østersøen Vest Stevns - Holtug X


11 1784 Holland ? Lucke Berends de Jonge Hamp, Trælast Planker

Bergö 1924 Skonnert Kattegat Lysegrund

X 31 08 1924 Vaasa (Vasa), Finland
Trælast Finland Aalborg, Danmark
Berlinga FN197 1983 Fiskefartøj Skagerrak Skagen NV - Hirtshals NNØ X

27 07 1983 Frederikshavn, Danmark

Skagen, Danmark
Bernadotte 1843 Skib Østersøen Øst Bornholm




29 11 1843
F. Pettersen Klæde, Papir, Bøger, Tobak, Stivelse, Søm, mm. Norköping, Sverige Malmø, Sverige
Bernadotte 1889 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Nexø - Snogebæk

X 11 04 1889 Stavanger, Norge
Rug

Bernhard 1867 Skonnert Kattegat Gilleleje - Smidstrup


05 04 1867 Stralsund, Tyskland J. B. Schilling Hvede Stralsund, Tyskland Antwerpen, Belgien
Bernhard 1885 Dampskib Vestkysten Nørre Vorupør


02 02 1885 Bremen, Tyskland



Bernhardine 1854
Nordsøen Forladt i synkende tilstand


22 10 1854
Friedrichs Raps Thisted, Danmark Hull, England
Bernhardine 1855 Skonnert Kuf Øresund Hornbæk


03 02 1855 Dornummersyhl, Holland H. L. De Jong Hamp og hørfrø, garneringsmåtter og brædder Memel Antwerpen, Belgien
Bernlef 1945 Dampskib Kattegat Hesselø Bugt X

14 08 1945 Tyskland
Ammunition København, Danmark
Berny 1961 Motorskib Kattegat Læsø - NØ Kummelbanke X

16 02 1961 Mariehamn, Finland (Åland) Algot Johansson Papirmasse

Berta 1927 Motorskib Østersøen Vest Langeland X

21 11 1927 Byg
Bertha 1820
Tannis Bugt Skagen V X

20 05 1820 Memel, Tyskland E. Krause
Memel, Tyskland Amsterdam, Holland
Bertha 1841 Brig Tannis Bugt Skagen - Kantestederne


22 10 1841 Ueckermünde, Tyskland Ludvig Wilhelm Boeltz Ballast Rundholter London, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Bertha 1846 Bark Kattegat Skagen Rev

X 27 10 1846 Stralsund, Tyskland
Kul Newcastle, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Bertha 1860 Bark
Skagen



X 12 05 1860 Memel (Klaipeda), Tyskland Strid Ballast og tagsten Antwerpen, Belgien Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Bertha 1863 Skonnert Vestkysten Agger - Ålum Strand X

04 07 1863 Pölitz, Stralsund, Tyskland Koch Salpeter Hamburg, Tyskland St. Petersburg, Tyskland
Bertha 1865 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen X

26 05 1865 Memel (Klaipeda), Tyskland F. Strichs Salt Hull, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Bertha 1867 Bark 3m Tannis Bugt Råbjerg - Kandestederne X

08 05 1867 Kristiania (Oslo), Norge O. Ulsteen Ballast London, England Sundsvall, Sverige
Bertha 1868 Kuf / Galiot Kattegat Hals - Nordmandshage

X 21 11 1868 Leer, Tyskland G. G. Oltmann Hørfrø 1.090 fustager Riga, Rusland (Letland) Dundalk, Irland
Bertha 1879 Slup Østersøen Vest Faxe Bugt - Rødvig - Korsnæbbet


19 11 1879 Wøllin, Polen Carl Benzon Gipssten Stettin Kastrup, Danmark
Bertha 1889 Jagt Vestkysten Bjerregård X

26 07 1889 Geestemünde, Tyskland Glöp / Glup Rom, Brændevin, Likør, Tobak ect. Geestemünde, Tyskland Forhandling i Norsøen til Engelske fiskere.
Bertha 1890 Jagt Kattegat Hesselø NV Rev X

18 06 1890 Randers, Danmark Jens Peter Nielsen Trælast Halmstad, Sverige Kalundborg, Danmark
Bertha 1895 Skonnert Brig Nordsøen Forladt af mandskabet X

28 03 1895


Leith, England Memel, Tyskland
Bertha 1907 Fiskekvase Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Stampen


26 11 1907 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) W. Dørning Ballast Stralsund, Tyskland Karlskrona, Sverige
Bertha 1908 Galease Kattegat Sæby - Voersaa - Vageren ved Stensnæs X

12 11 1908 Torekov, Sverige G. Ohlsson Trælast Varberg, Sverige Aalborg, Danmark
Bertha 1941 Dampskib

X X
11 01 1941 Helsingborg
Koks
Bertha 1942 Dampskib Nordsøen Emden N X

28 03 1942 København, Danmark Willi Schulte Kul Emden, Tyskland Esbjerg, Danmark
Bertha Friederike 1860 Galease Kattegat Anholt X

16 12 1860 Ueckermünde, Tyskland
StenKul Newcastle, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Bertha Köhn 1867 Skonnert Brig Kattegat Læsø N - Hornex X

03 12 1867 Hamburg, Tyskland H. Schultz Kaffe Rio de Janeiro, Brasilien Göteborg, Sverige
Bertha Laura 1844 Slup Vestkysten Fanø


24 01 1844 Flensburg S. hansen Kul Newcastle, England Roskilde: Danmark
Bertha Victoria 1857 Skonnert Brig Jammerbugt Nørlev strand X

23 11 1857 Westfriesland, Holland G. H. Strootman Olie, potaske, uld og reb St. Petersborg, Rusland Amsterdam, Holland
Berthe 1959 Fiskefartøj Kattegat Hulsig

X 26 08 1959 Skagen, Danmark

Skagen, Danmark Frederikshavn, Danmark
Bertie 1900 Bark Vestkysten Bovbjerg - Trans Kirke X

20 09 1900 Kristiania (Oslo), Norge Th. Thomassen Ballast Dieppe, Frankrig Sundsvall, Sverige
Bertine 1874 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

16 04 1874 Porsgrunn, Norge H. Grimmesen Ballast Aalborg, Danmark Porsgrunn, Norge
Bertius 1808
Dansk Farvand



07 12 1808 England



Bervadors Held 1885 Skonnert Kattegat Århus Bugt - Saxild Strand


03 05 1885 Tønsberg, Norge M. Hansen Kullast England Saxild
Bessel 1884 Dampskib Nordsøen Lemvig V X

29 10 1884 Bremen, Tyskland Johann Wiegand Korn Byg, Havre, Rug Riga, Rusland (Letland) Schiedam, Holland
Bessie Lewis 1875 Smakke Vestkysten Haurvig


27 09 1875 Hull, England
Fisk

Betania 1921 Skonnert 3m Vestkysten Vrist

X 12 12 1921 Riga, Rusland (Letland)
StenKul 600 ton Tyne, England Libau (Liepaja), Litauen
Bethesda 1903 Fiskefartøj Kattegat Skagen Rev


21 07 1903
Henriksen

Skagen, Danmark
Bethy E. Gunnarson A599 1947 Fiskefartøj Kattegat Als Odde


09 06 1947 Udbyhøj, Danmark Verner Nielsen
Udbyhøj Hadsund
Betonbunker ID2000 Betonbunker Kattegat Skagen NØ






Betonbunker ID2001 Betonbunker Kattegat Skagen NØ






Betonklods ID1991 Betonklods Øresund Skodsborg






Betonpram 1985 Pram Kattegat Djursland - Bønnerup Strand X



1985




Betonpram 2013 Pram Kattegat Roskilde Fjord

X

2013 Roskilde


Betriebsamkeit 1825 Galease
Skagen X

01 12 1825 Lübeck, Tyskland Johan P. Holst Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Betsey 1768
Kattegat Læsø Ø - Syrodde X

14 03 1768 England Charles Browell Tobak London, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Betsey 1770 Brig Jammerbugt Vigsø X


10 1770 Sunderland, England Thomas John Trælast Frederikshald (Halden), Norge Hull, England
Betsey 1793

Jyllands Kyst


15 01 1793
Storey
St. Petersburg, Rusland London, England
Betsey 1794 Brig Kattegat Hals - Nordmandshage


14 01 1794 England Hutcheson


Betsey 1796
Nordsøen Nordsøen


15 03 1796
Alexander


Betsey 1802 Brig Kattegat


X 03 11 1802 Borrougsnes, England William Scott
Danzig, Tyskland Leith, England
Betsey 1814

Thorso


25 11 1814
Leslie


Betsey 1824
Vestkysten Thisted


14 12 1824 England



Betsey 1825 Brig Vestkysten Hvidbjerg X

16 04 1825 Shields, England Charles Pollard Ballast London, England Memel
Betsey 1845 Brig Vestkysten Fanø X

20 08 1845 England Th. Bruce Ballast Glückstadt, Tyskland Sunderland, England
Betsy C. Milne 1872 Skonnert Kattegat Skagen NØ


29 03 1872 Dundee, Scotland W. Milne Kul Alloa, Scotland Königsberg, Tyskland
Bettina 1882 Kuf Vestkysten Thyborøn


02 10 1882 Wildervank, Holland Leffers Kul, Jern Grangemouth, Skotland Nykøbing Mors, Danmark
Betty 1775
Dansk Farvand Sjælland X


05 1775 England Wood
South Carolina / Cowes
Betty 1834 Brig Vestkysten Hjerting




1834 Memel Danneberg


Betty 1889 Skonnert Kattegat Anholt

X 15 11 1889 Oskarshamn, Sverige Søstrand Trælast Memel Hull, England
Betty 1897 Skonnert Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 14 04 1897 Oskarshamn, Sverige S. Ohlsson props Oskarshamn, Sverige Scotland
Betty 1898 Skonnert Køge Bugt Ølsemagle Forstrand

X 25 03 1898 København, Danmark J. V. Jensen Ballast Stolpmynde København, Danmark
Betty 1907 Skonnert Kattegat Anholt Ø Rev X

25 04 1907 Gøteborg, Sverige Wahlgren Trælast Göteborg, Sverige Struer / Aalborg, Danmark
Betty Frederikke 1844 Skonnert Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

29 03 1844 Altona, Tyskland P. Töckis Ballast Altona, Tyskland Landskrona, Sverige
Betty Marie 1844 Evert Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe


04 11 1844 Glückstadt, Tyskland Diderik Mittelborger Kalksten København
Betty Nansens vrag Stålskib
Skagen - Ud for Betty Nansens villa










Betyg 1872 Skonnert Øresund Ølby Forstrand


13 11 1872 Amsterdam, Holland J. R. Vildhuus Rug St. Petersburg, Rusland København, Danmark
Beurs Van Groningen 1860 Kuf Kattegat Kullen V X

19 10 1860 Groningen, Holland Abraham Hendriks Puister Kul
Helsingborg, Sverige
BG Stone 1 2012 Sandsuger



X 20 10 2012 Svendborg



Biarke 1889 Brig Kattegat Anholt Østerrev X

23 11 1889 Kalmar, Sverige Söderström Trælast Kalmar, Sverige Hartlepool, England
Bico HG66 2009 Fiskefartøj Jammerbugt Hirtshals NV X

18 09 2009 Hirtshals

Bien 1854 Fiskekvase Kattegat Hals - Bisnap


25 11 1854 Frederikshavn, Danmark Christiansen
København, Danmark Frederikshavn, Danmark
Bien 1879 Skonnert Kattegat Ålbæk

X 13 03 1879 Århus, Danmark Jeppe Christensen Havre Århus, Danmark London, England
Bien 1888 Skonnert 2m Kattegat Samsø - Ringbjergsand X

22 11 1888 Århus, Danmark Jeppe Christensen Stenkul Blyth, England Horsens, Danmark
Bien 1891 Slup Vestkysten Thyborøn

X 22 10 1891 Struer, Danmark J. Christensen Tørv og Kartofler

Bien E53 1903 Kvase 2m Vestkysten Blåvandshuk - Skallingen


03 07 1903 Esbjerg, Danmark N. P. Jensen Ballast Esbjerg, Danmark
Biene 1914 Kuf Østersøen Vest




01 1914
Bieszczady 2000 Skoleskib Nordsøen Thyborøn VSV X

?? 09 2000 Polen


Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Bijka 1865 Tjalk Kattegat Bratten - Elling

X 17 10 1865 Veendam, Holland E. J. Gort Trælast brædder

Billow Crest 1894 Skonnert Kattegat Læsø - NV. Revet

X 02 06 1894 Plymouth, England H. Carry Skifersten Porth Madoc, England Korsør, Danmark
Billys Hold Dampskib Nordsøen Hirtshals - 18,76 sømil VtN










Bilvrag 2011 Bil Ringkøbing Fjord Ud for Skjern Å udløb




2011




Bine 1880 Skonnert Kattegat Læsø - Poldegrund

X

1880 Elsfleth, Tyskland Feldt Palme nødder Kokosnødder ? Afrika Flensburg, Tyskland
Bine 1882 Kuf Jammerbugt Hjortdal - Kollerup Strand X

11 11 1882 Iheringsfehn, Tyskland B. L. Trey Trælast Brædder 63 3/4 læster Moss, Norge Papenburg, Tyskland
Binz 1915 Kanonbåd Østersøen Vest
X

15 12 1915 Tyskland

Birger Jarl 1813 Fregat Østersøen Vest Faxe Bugt X

28 04 1813 Sverige
Kanoner 22 x 36 pd. 10 x 24 pd. Karlskrona, Sverige Malmø, Sverige
Birgit 1918 Dampskib Øresund Helsingør N


19 11 1918
Birgit 1937 Motor Galease Østersøen Øst Bornholm X

06 02 1937 København, Danmark Volmer Hansen Jernspåner København, Danmark Gdynia, Polen
Birgit AS24 1997 Fiskefartøj Kattegat Djursland - Grenå SØ X

18 06 1997 Århus, Danmark Lars Mølgaard Kristensen


Birgit SG36 2009 Fiskefartøj Lillebælt Lillegrund NØ X

03 03 2009 Fåborg, Danmark

Birgit Thor 1978 Motorskib Kattegat Sjællands Odde NV X

05 10 1978 Randers, Danmark Niels-Henrik Thordsen Skrotjern Vejle, Danmark Frederiksværk, Danmark
Birgit Wang 1971 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm


07 07 1971 Hasle, Bornholm, Danmark

Fiskeplads Hasle, Bornholm, Danmark
Birgitte 1913 Skonnert Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Bøgenakke


19 11 1913 Gaabense, Danmark H. C. Hansen Klid 40 tons København, Danmark Stege, Danmark
Birgitte 1946 Galease




26 02 1946 Hasle

Birgitte Boye 1885 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Hasle S


14 11 1885 Næstved, Danmark F. C. Sørensen Hvede Karrebæksminde, Danmark Kalmar, Sverige
Birgitte Cathrine 1850 Jagt Kattegat Skagen Rev


05 05 1850 Rudkøbing, Danmark



Birgitte Høeg 1947 Motor Skonnert 3m Kattegat Grønne Revle 3 Sm. NV.t.N X

24 01 1947 Udbyhøj, Danmark Roar Hansen Brunkul Vejle, Danmark København, Danmark
Birgitte Thomas L746 1989 Fiskefartøj Nordsøen



26 05 1989 Lemvig, Danmark

Birli E270 1970 Fiskefartøj Vestkysten



01 03 1970 Esbjerg, Danmark



Birte 1872 Jagt Smålandsfarvandet Fejø


13 11 1872 Kjeldenæs, Lolland, Danmark Chr. Hansen


Birthe 1946 Fiskefartøj Kattegat Skagen - 20 Sm. Ø. for - Pater Noster


27 07 1946 Løkken, Danmark

Skagen, Danmark Fiskeplads
Birthe N2 1960 Fiskefartøj Kattegat Læsø Rende

X 02 04 1960 Femø, Danmark

Fiskeplads Frederikshavn, Danmark
Birthe N2 1968 Fiskefartøj Kattegat Aalborg Bugt - Hals Barre - Knold Rende


11 01 1968 Femø, Danmark

Anholt, Danmark Frederikshavn, Danmark
Birthe R186 1996 Fiskefartøj




12 09 1996
Birthe S477 1974 Fiskefartøj Kattegat Skagen Ø X

02 01 1974 Skagen, Danmark Kurt Christensen Ballast Skagen, Danmark På fiskeri
Birthe VE242 1986 Fiskefartøj




08 06 1986 Vejle

Bismarck 1903 Galease Kattegat Frederikshavn - Trestens Rev X

01 10 1903 Tvedestrand, Norge Berntsen Feldspat (Kvarts) Risør, Norge Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Bismarck VP18 1917 Damptrawler Vestkysten Horns Rev SV - Fanø V X

29 03 1917 Nordenham, Tyskland



Bitten 1952 Fiskefartøj Limfjorden Aalborg X

30 09 1952 Aalborg, Danmark


Fiskeri i Limfjorden
Bjarke 1867 Skonnert Jammerbugt Nørre Tornby - Lilleheden X

03 12 1867 Sakskøbing, Danmark P. P. Woldsgaard Hvede 1.900 tdr. Sakskøbing, Danmark Antwerpen, Belgien
Bjerka 1915 Dampskib Storebælt Langelandsbælt - Albuen SV X X
20 02 1915 Porsgrunn, Norge Kul Burntisland, Leith, England Nakskov, Danmark
Bjørg 1873 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

16 12 1873 København, Danmark Cornelius Holen Kul Sunderland, England Bandholm, Danmark
Bjørn 1857 Slup Kattegat Læsø - NV. Revet


26 05 1857 Tønsberg, Norge S. Anderson Træ Sarpsborg, Norge Roskilde, Danmark
Bjørn 1895 Dampskib Dansk Farvand Jyllands Kyst


25 05 1895 Gøteborg, Sverige



Bjørn 1901 Dampskib Kattegat Læsø - NV. Revet


X 11 01 1901 Bergen, Norge L. Schage Kul og Kokes Shields, England Århus, Danmark
Bjørn 1943 Motorskib Bjærgningsskib Jammerbugt Løkken - Blokhus X

13 02 1943 Esbjerg, Danmark Christian Jespersen
Lild Strand Stenrevene Bragerne Hirtshals, Danmark
Bjørn 1961 Slæbebåd Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X X
21 04 1961
Bjørn H97 1955 Fiskefartøj Kattegat Hornbæk Bugt X

26 07 1955 Helsingør

Bjørn S179 1965 Fiskefartøj Tannis Bugt Skagen V - Hirtshals NØ X

23 06 1965 Skagen, Danmark Valdemar Thomsen


Bjørn AA365 1945 Fiskefartøj Lillebælt Aabenrå Fjord X

08 08 1945 Sønderborg, Danmark

Bjørneborg 1836 Bark Østersøen Øst Bornholm - Tejn N


27 09 1836 Björneborg (Pori), Finland Carl peterson Trælast, Tjære Bjørneborg, Finland Helsingør, Danmark
Bjørnø 1938 Motor Galease Kattegat



27 06 1938 Danmark
Bjørnø 2012 Fiskefartøj Lillebælt
X

25 09 2012 Fåborg



Black Cat 1782
Kattegat Anholt Rev X


09 1782
Peterson


Black Prince 1916 Krydser Nordsøen
X

31 05 1916 England



Black Star 1985 Fritidsfartøj Lillebælt
X

16 09 1985
Blenda 1918 Galease Kattegat Aalborg Bugt - Tangen


10 11 1918 Mollösund, Orust, Sverige A. Th. Carlsson Cement 1.280 ton Nørresundby, Danmark Helsingør, Danmark
Blenda 1928 Dampskib Kattegat Anholt NØ X

06 12 1928 Gøteborg, Sverige
Kalkstenspulver 330 ton, Kul 6 ton Faxe, Danmark Surte, Sverige
Blenda GG434 1912 Fiskefartøj Kattegat Gl. Skagen

X 05 12 1912 Hönö, Sverige Zachariasson Sild 200 kasser Fiskeri ved Hirtsholmen, Danmark Skagen, Danmark
Blessing 1792
Vestkysten Hvidbjerg Strand X

07 12 1792 England James Hodgson Trælast bjælker og mastetræ Memel, Tyskland England
Blikskursvragene
Tannis Bugt Hirtshals - Skiveren










Blondine 1867 Kuf Jammerbugt Madsbøl Vestre Strand X

08 10 1867 Hooksiel, Tyskland E. S. Ennen
Narva, Rusland London, England
Blondine 1868 Galease Nordsøen Skagerak X

11 03 1868 Blankenese, Tyskland P. Schultz Kul St. Davids, Scotland Nyborg, Danmark
Bloomer 1882 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen X

12 01 1882 Kungsbacka, Sverige A. Cullberg Salt Cagliari, Sardinien, Italien Göteborg, Sverige
Blue Bird 1970 Fiskefartøj Kattegat Læsø X

03 12 1970 Långvind, Sverige



Blue Falcon 1963 Bugserbåd Kattegat Ålbæk

X 18 11 1963 England



Blue Lady 2009 Fiskefartøj Nordsøen
X

21 05 2009
Blue Star 2007 Fiskefartøj Kattegat Skagen


Vrag Fjernet


X 18 09 2007 Skagen, Danmark



Bluhman 1918 Skonnert 2m Østersøen Vest Falster Ø - Bøtøgaard

X 08 04 1918 Hamborg, Tyskland Siwers Brosten Lybeck Carlskrona
Blushing Aurora 1781
Dansk Farvand Jyllands Kyst


20 11 1781
London / Lowdon


Blücher 1856 Galease Østersøen Øst Bornholm - Dueodde X

28 03 1856 Greifswalde



Blyskibet Skibsvrag Kattegat Læsø N X





Boas 1878 Bark Kattegat Anholt

X 05 03 1878 Kristiansand, Norge Jacobsen Trælast Helsingør, Danmark London, England
Bob 2015 Lystbåd Kattegat Anholt S X

09 06 2015




Bobbelvrag
Kattegat Anholt










Bodil 1943 Motor Tjalk Østersøen Øst Ystad SV - Smygehamn SØ X


12 1943 Gråsten, Danmark Alfred Hansen Brunkul, Danmark Århus, Danmark København / Hasle, Bornholm, Danmark
Bodil 1961 Slæbebåd Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X X
21 04 1961
Bodil & Bjørn 1961 Slæbebåd Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X X
21 04 1961




Bodil Flint E517 1969 Fiskefartøj Nordsøen Engelsk farvand X

15 03 1969 Esbjerg, Danmark
Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Bodil Marie 1898 Jagt Øresund Kastrup Knæ - Roggensgrund

X 22 03 1898 Nakskov, Danmark J. H. N. Schrøder Byg Kostager, Nakskov, Danmark København, Danmark
Bodil MT72 1948 Fiskefartøj Lillebælt Galsklint X

25 11 1948 Båring Vig, Danmark
Fisk Kolding, Danmark Middelfart, Danmark
Bodil Skare E163 1987 Fiskefartøj Nordsøen
X

28 03 1987 Esbjerg
Fisk
Bogani E855 1973 Fiskefartøj Nordsøen Grådyb 40sm V X

06 11 1973 Esbjerg Niels Ejnar Mikkelsen Esbjerg, Danmark Fiskeplads i Nordsøen
Bogatyr 1917 Dampskib Nordsøen Aberdeen Ø X

12 08 1917 København, Danmark A. Jacobsen Kul Sunderland, England Århus, Danmark
Bogø 1945 Motorskib Kattegat Aalborg Bugt - Anholt NV X X
29 07 1945 Nykøbing Mors, Danmark Stykgods København, Danmark Frederikshavn, Danmark
Bojert 1684
Vestkysten Klitmøller X

15 07 1684




Bolante 1883 Jagt Kattegat Læsø - Engelskmands Rev X

21 01 1883 Stavanger, Norge J. Davidsen Sild Rosehearty, Scotland Danzig
Boldise 1888 Skonnert Kattegat Anholt



11 1888 Rivig ??
Trælast

Bolette 1848 Jagt Kattegat Skagen Rev


10 08 1848 Kristiansand, Norge J. Groth Trælast Kristiansand, Norge Aalborg, Danmark
Boline Marie 1902 Skonnert Østersøen Vest Præstø Fjord

X 04 12 1902 Thurø, Svendborg, Danmark J. P. Hansen 2.748 centrer oliekager Libau Præstø, Danmark
Boline Petrea 1849 Jagt Kattegat Læsø - Ndr. Rønner


X 14 12 1849 Svendborg, Danmark Nielsen Tømmer Kragerø, Norge Svendborg, Danmark
Bolivar 1841 Brig Øresund Ramsø - Skillingskroen



10 1841 Newcastle, England Beatyman


Bolo 1913 Dampskib Kattegat Anholt


11 04 1913 Hull, England
Stykgods England København, Danmark
Bombe
Kattegat Anholt S










Bomtrawler Trawler Nordsøen Hanstholm - Hirtshals




1980 ? Holland



Bomuldsskibet 1882
Vestkysten Fanø




1882




Bonafide 1863 Brig Tannis Bugt Skagen - Skivern X

11 12 1863 Arendal, Norge Edv. Omholt Træ

Bonit 1961 Fritidsfartøj Øresund
X

21 08 1961
Boomerang 1876 Bark Kattegat Læsø N - Hornex

X 06 11 1876 Stockholm, Sverige Samuelsen Trælast Skellefteå, Sverige Hull, England
Boothia L173 1979 Fiskefartøj Vestkysten Thyborøn - S siden af høfde 59



20 11 1979 Thyborøn, Danmark Ejner Andersen Fisk
Thyborøn, Danmark
Bordeaux 1884 Dampskib Kattegat Ålbæk - Bunken

X 26 02 1884 Gøteborg, Sverige Hedlund Sprit Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Valencia, Spanien
Bordplanker
Kattegat Anholt










Bore 1915 Dampskib Vestkysten Agger

X 04 04 1915 Stockholm, Sverige A. Svedberg Salt og Kork Lissabon, Portugal København, Danmark
Boreas 1798 Ukendt Kattegat
X


07 1798 Rusland Peifchen
Pärnu (Pärnumaa), Estland Liverpool, England
Boreas 1812
Øresund Dragør

X
10 1812 Rusland

Pärnu England
Boreas 1817
Øresund Dragør



10 1817 Sverige

St. Ubes, Spanien Vyborg, Rusland
Boreas 1822
Øresund Helsingør

X 12 11 1822 Sverige Carl. G. Kurtin Potaske Karleby (Kokkola), Finland Marseilles, Frankrig
Boreas 1825

Skagen


06 12 1825
Annand


Boreas 1868 Bark Jammerbugt Lønstrup - Rubjerg Strand X

05 04 1868 Rostock, Tyskland G. Kröger Kul, Cinders Newcastle Swinemünde
Boreas 1972 Fritidsfartøj Østersøen Vest Langelans - Ristinge X

27 07 1972
Borerør ID1745 Borerør Nordsøen



28 12 1987
Boringia 1975 Motorskib Kattegat Aalborg Bugt


13 08 1975 Stege, Danmark
Cement 220 ton i sække Nørresundby, Danmark Neksø, Danmark
Bornholm 1916 Dampskib Nordsøen Borteblevet - Kanalen X

15 11 1916 Vejle, Danmark
Kul Tyne, England Rouen, Frankrig
Boroussia 1900 Dampskib Østersøen Vest Gedser - Ludvigsgave

X 13 12 1900 Svinemünde, Polen Johan Spiegel Ballastet Svinemünde, Polen Bilboa, Spanien
Borup
Nordsøen Hanstholm N - Hirtshals V X









Bothnia 1917 Dampskib Øresund Dragør - Drogden


05 12 1917 Tyskland



Bougina 1851 Kuf Kattegat Læsø - Syrodde - Knuderne X

08 11 1851 Wildervank, Holland J. E. Veen Trælast mastetræ og egetræ Danzig, Tyskland Paimbouf, Frankrig
Bounty L236 1979 Fiskefartøj Nordsøen Thorsminde V X

14 02 1979 Thorsminde, Danmark
Fisk Thorsminde, Danmark Fiskeplads
Bouwina 1860 Kuf Vestkysten Rømø


27 08 1860 Appingedam, Holland T. S. Middel Tømmer Fredrikstad, Norge Delfzijl, Holland
Bouwina 1882 Kuf Vestkysten Oksbøl - Grærup strandlen X

31 10 1882 Delfzijl, Holland Riepma Trælast Spær og Bjælker Øster Risør, Norge Delfzijl, Holland
Box 1853 Brig Jammerbugt Slettestrand X


10 1853 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)



Boxer 1868 Skonnert Nordsøen
X

11 08 1868 England Haar Salt Liverpool, England Riga, Rusland, (Letland)
Braes Of Enzie 1872 Skonnert Vestkysten Rømø X

16 09 1872 Portgordon
Sild Fraserburg Hamburg, Tyskland
Bragdø 1921 Fullrigger Vestkysten Harboør - Vrist S X

01 11 1921 Kristiansand, Norge Karlsen Ballast Liverpool, England Kristiansand, Norge
Brage 1872 Galease Østersøen Vest Faxe Bugt -


13 11 1872 Stavanger, Norge



Brage 1895 Bark Kattegat Skagen Rev

X 27 09 1895 Härnösand, Sverige O. Forsberg Kul Grangemouth, England Örnsköldsvik, Sverige
Brage 1903 Skonnert 2m Tannis Bugt Skagen - Spirbakken


18 03 1903 Svendborg, Danmark H. P. Hansen Granit 215 tons Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Newcastle, England
Brage 1911 Dampskib Vestkysten Fanø



X
03 1911 Tvedestrand, Norge
Oliekager Hull, England Esbjerg, Danmark
Brahesminde 1892 Kvase Øresund Drogden

X 31 12 1892 Arnager, Bornholm, Danmark Johansen Torsk Arnager, Bornholm, Danmark København, Danmark
Brake BX106 1919 Damptrawler Vestkysten Fjaltring X

13 12 1919 Geestemünde, Tyskland Pokotzki Fisk 25 ton Fiskeplads, Island Geestemünde, Tyskland
Branch 1874 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen - 1/4 mil Ø


27 03 1874 Berwick
Pitprops

Brandenburg 1841 Brig Østersøen Vest Møn - Busemark X


11 1841 Rostock Ibe Gottschalk
Amsterdam Rostock
Brattskär FG142 1990 Fiskefartøj Kattegat Skagen Ø 15 sm


01 09 1990 Falkenberg, Sverige



Brattvik GG725 1970 Fiskefartøj Tannis Bugt Tversted X X
19 10 1970
Braune Ross 1803 Jagt / Evert Vestkysten Klegod


23 09 1803 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Deulfky Ballast

Braunschweig 1880 Dampskib Nordsøen Vestkysten X

11 09 1880




Bravik GG201 Fiskefartøj Kattegat Skagen NØ X




Styrsjö, Sverige



Bravo 1840 Brig Kattegat Skagen Rev

X 27 04 1840 Hull, England James Murray Stykgods Hull, England St. Petersborg, Rusland
Bravo 1899 Galease Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 17 08 1899 Lyngør, Norge T. Nielsen Kul 95 ton Boness, England Stege, Danmark
Bravo 1911 Brig / Bark Kattegat Lysegrund X

06 12 1911 Brantevik, Sverige Carl Victor Nilsson Kul / Koks 288 ton West Hartlepool, England Malmö, Sverige
Brda 1975 Motorskib Vestkysten Hanstholm Havn


10 01 1975 Gdynia (Gotenhafen), Polen



Brederode 1658 Orlogsskib Øresund Espergærde


29 10 1658 Holland
Breitenburg 1933 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen Fyr

X 30 03 1933 Hamburg, Tyskland



Breme 1933 Trawler Vestkysten Horns Rev SV X

03 07 1933 Skudeneshavn, Norge
Koks Nordenham, Tyskland Halden, Norge
Bremen 1906 Sandpumper Vestkysten Fanø - Søren Jessens sand X X
09 02 1906




Bremen 1946 Bugserbåd Kattegat Hesselø SV - Sjællands Rev NØ X X
09 05 1946 Tyskland
Brenda 1838 Brig Kattegat Læsø Ø - 3/4 mil fra land


10 11 1838
Stephan


Bressay HG151 1985 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X

03 02 1985 Hirtshals, Danmark
Fisk Hirtshals, Danmark Svaneke, Bornholm, Danmark
Bretton 1860 Brig Vestkysten Bjerregård X

08 10 1860 Saint Malo, Frankrig Villcaumores Jernbane vognhjul Roun, Frankrig Kronstadt
Brevig 1859 Skonnert Jammerbugt Rotbøl



12 1859 Porsgrun, Norge Ludvigsen Ballast Lowestoft, England Porsgrun, Norge
Bridget 1799 Fregat Kattegat Læsø Ø - Drev bort


18 12 1799 Hull, Engelland Thomes Bell Hør, Hamp og blaar Riga, Rusland (Letland) Hull, England
Brielley Hill 1877 Brig Jammerbugt Klim Strand X

28 12 1877 Shields, England Duncan Trælast staver Kotka, Finland London, England
Briendschap 1881 Skonnert Vestkysten Fjand


03 11 1881 Sappemeer, Holland



Brig Brig Østersøen Vest Stevns - Falsterbo


11 05 1867




Brig 1777 Brig Kattegat Læsø Ø X

04 12 1777 Norge Zacharias Storm The, Sukker, Porcelæn København, Danmark Kristiansand, Norge
Brig 1792 Brig Vestkysten Rømø - Havsand X

12 12 1792

Vin, Stykgods Mallaga, Spanien København, Danmark
Brig 1811 Brig Kattegat Sæby S


23 09 1811 England



Brig 1836 Brig Vestkysten Årgab


19 08 1836 England
Olie 318 fustager Palermo, Italien St. Petersburg, Rusland
Brig 1843 Brig Kattegat Skagen - Bratten


03 08 1843
Groth


Brig 1845 Brig Vestkysten Blåvand X

22 08 1845 Lübeck, Tyskland
Kaffe, Ris

Brig 1854 Brig
Skagen


30 10 1854 Tyskland



Brig 1858 Brig Kattegat Læsø - Kobbergrunden X


10 1858




Brig 1865 Brig Øresund Kastrup S - Maglebylille Hage X


04 1865




Brig 1870 Brig Øresund Disken S X


08 1870

Stenkul

Brig 1877 Brig Kattegat Læsø N X


11 1877




Brigadier 1877 Dampskib Kattegat Anholt Ø. Rev - 3 sm fra fyret X

16 03 1877 Newcastle, England Searle Stykgods, Kreaturer 123, Får 27 København, Danmark Newcastle, England
Brigantine 1811 Brigantine Kattegat Djursland - Elsegårde X


08 1811




Brigetta Sophia 1820
Kattegat Læsø


01 12 1820
Beck


Brigitte Frederikke 1876 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Højrup Klint


03 04 1876 København, Danmark J. C. Stoltenberg
Libau, Rusland London, England
Briket last 1966 Hindring Østersøen Vest Hestehoved Fyr SØ


01 12 1966 Briketter fra "Tina Jack 1966"
Brilliant 1861 Brig Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 19 11 1861 England Harley Hvede Kronstadt London, England
Brilliant 1876 Bark 3m Kattegat Skagen Rev


X 29 03 1876 Peterhead, Scotland Morison Egetømmer Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Brilliant Star 1829 Brig Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk X

11 11 1829 Sunderland, England George Thompson Trælast Memel Youghal, Irland
Bringhjem 1848 Jagt Vestkysten Klitmøller


13 10 1848 Norge Niels Andersen


Bringsværd 1829 Slup Kattegat Bratten X

17 10 1829 Nedenes Lehn, Øster Risør, Norge Halvor Sørensen Trælast Nedenes Lehn, Øster Risør, Norge Danmark
Bris 1945 Skonnert Kattegat Sjællands Rev X

16 03 1945 København, Danmark
Brunkul Vejle, Danmark København, Danmark
Bris 1968 Motorskib Østersøen Øst Bornholm V - Ystad S X

09 09 1968 Hasle, Bornholm, Danmark Stenmel Rønne, Danmark København, Danmark
Bris 1981 Motor Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Hasle VNV X

07 11 1981 Rønne, Bornholm, Danmark Stykgods København, Danmark Rønne, Bornholm, Danmark
Bris E93 1922 Fiskefartøj Vestkysten Blåvand fyr X

21 12 1922 Esbjerg, Danmark H. Terkelsen


Brisk 1948 Dampskib Vestkysten Thorsminde

X 27 01 1948 København, Danmark
Ballast Charlestown, England København, Danmark
Bristol 1825 Brig Tannis Bugt Skagen Vesterby


04 05 1825 Plymouth, England Samuel Barreth Ballast Plymouth, England Memel
Brita 1919 Damptrawler Tannis Bugt Skagen - Højen Fyr


05 02 1919 Gøteborg, Sverige G. A. Clasen Sild 120 kasser Fiskepladsen Skagerrak
Britannia 1764
Kattegat Læsø X

20 11 1764 Leith, England Robertson Hør, Hamp, Jern St. Petersborg, Rusland Leith, Scotland
Britannia 1768 Brigantine Kattegat Skagen Rev X

18 03 1768 Newcastle, England Georg Robson Stenkul ballast Newcastle, England Danzig, Tyskland
Britannia 1792
Jammerbugt Rubjerg - Fureby X

15 12 1792 London, England Heavysides Trælast St. Petersborg, Rusland Liverpool, England
Britannia 1801
Østersøen Øst Bornholm X


12 1801 England

St. Petersburg London
Britannia 1825 Fregat Øresund Helsingør


17 08 1825 London, England John Davidson


Britannia 1862 Brig Vestkysten Klitmøller X

12 09 1862 Hartlepool, England Musgrove Kul Hartlepool, England Kronstadt, Rusland
Britannia 1867 Brig Kattegat Anholt - X

16 11 1867
Craigie Stenkul Newcastle, England København, Danmark
Britannia 1876 Brig Kattegat Djursland - Grenå - Ålsrode X

07 11 1876 Tønsberg, Norge Bastiansen Kul Firth of Forth Århus, Danmark
Britannia 1905 Galease Kattegat Frederikshavn

X 15 09 1905 Køge, Danmark F. Christensen Ballast Frederikshavn, Danmark Oscarshamn, Sverige
Britannic 1942 Dampskib Kattegat Hals Barre SØ


06 09 1942 Helsingfors (Helsinki), Finland
Træ Kemi, Finland Nørresundby, Danmark
British Merchant 1831
Kattegat Anholt


13 12 1831
Caithness


British Merchant 1885 Bark Vestkysten Harboøre


01 10 1885 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) C. W. Prohl StenKul

Briton 1864 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen X

05 11 1864 Whitby, England Roope Ballast Lowestoft, England Gøteborg, Sverige
Britta 1930 Fiskefartøj
Skagen


17 10 1930 Dansø



Britta Aaen FN20 1999 Fiskefartøj
Skagen

X 06 10 1999 Strandby, Danmark Niels Chr. Aaen


Britta FN343 1954 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Voersaa - Asaa


09 11 1954 Asaa, Danmark

Fiskeplads i Kattegat Asaa, Danmark
Brittannia 1870
Kattegat Anholt Sønderbjerg NVtV ½V X



1870 Tyskland



Brittish Queen 1855 Skonnert Vestkysten Fjaltring

X 09 05 1855 Yorkshire, England B. Braham Ballast Antwerpen, Belgien Aalborg, Danmark
Brockeswalde HH55 1920 Trawler Vestkysten Harboøre - Knobberne X

25 03 1920 Cuxhaven, Tyskland
Fisk 40 ton Fiskeplads i Nordsøen Cuxhaven, Tyskland
Brodjaga 1875 Brig Vestkysten Agger - Tolbøl Strand X

16 01 1875 Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Lewerbowicz Salt Grimsby Libau (Liepaja), Rusland (Letland)
Broncekanonen Bronzekanon Kattegat Skagen NØ










Broncesøm Vrag
Kattegat Læsø - NV. Revet X









Brooklands 1893 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen X

29 12 1893 West Hartlepool, England R. Roope Kul Boness, England København, Danmark
Broomhaug 1903 Dampskib Kattegat Vinga


27 01 1903 Newcastle
ballast Stettin Tyne
Brothers 1790

Jyllands Kyst


29 06 1790
Levingston


Brothers 1834 Brig Vestkysten Vangså X

10 03 1834 Sunderland, England John Baker Stenkul Sunderland, England Stettin
Brothers 1843 Skonnert Kattegat Læsø Ø


30 11 1843 Gainsboro, England Benjamin Ward Hamp og Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Gainsboro, England
Brownfield 1850 Skonnert Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 21 12 1850 Glasgow, Scotland James Lighton Byg Kalundborg, Danmark London, England
Brudgommen 1823 Båd Køge Bugt Køge




1823 København, Danmark N. Hansen


Brudgommen 1851 Jagt Kattegat Frederikshavn - Deget X

18 11 1851 Sandefjord, Norge Søren Larsen Aarøe Rug, Byg, Smør Randers, Danmark Sandefjord, Norge
Bruges 1894 Dampskib Jammerbugt Hanstholm N X

12 10 1894 Grangemouth, England
Jute / hamp

Brunette 1872 Bark Køge Bugt Køge Forstrand X

13 11 1872 Hartlepool, England Tose Træ og jern Skibsvig Hartlepool, England
Brunla 1896 Dampskib Vestkysten Lodbjerg X

17 04 1896 Moss, Norge
Kul Spanien Moss, Norge
Bruno 1871 Kuf Jammerbugt Vigsø



04 1871 Leer, Tyskland J. Severins


Brutus 1822
Kattegat Læsø X

22 02 1822 England John Newton
Hull, England Riga, Rusland, (Letland)
Brutus 1896 Galease Østersøen Øst Bornholm - Nørremark - Malkværn X

20 04 1896 Stralsund, Tyskland E. Borgwardt Hvede 75 ton Kønigsberg (Pillau), Tyskland Bandholm, Danmark
Brutus 1996 Sejlskib Øresund


X 13 08 1996
Brynil 1894 Skonnert Kattegat Læsø - Trindelen

X 22 06 1894 Sandefjord, Norge Johansen Salt Middlesbrough, England Fredericia, Danmark
Brynje 1941 Motorskib Kattegat Kalundborg Fjord X X X 20 07 1941 Porsgrunn, Norge
Koks Rotterdam, Holland Harstad, Norge
Bröderna 1921
Kattegat Læsø - Kobbergrunden


03 06 1921




Brødrene 1812 Jagt Kattegat Læsø

X 06 09 1812
Rasmus Baastad Trælast Frederikshald (Halden), Norge Åbenrå, Danmark
Brødrene 1847 Brig Kattegat Læsø NØ X

05 04 1847 Porsgrunn, Norge J. Wille Trælast Porsgrunn, Norge Holbæk, Danmark
Brødrene 1855 Jagt Kattegat Læsø - Ndr. Rønner


19 10 1855 Kristiansand, Norge Christophersen Tømmer Kristiansand, Norge Danmark
Brødrene 1859 Brig Tannis Bugt Starholm Strand


06 10 1859 Åbo (Turku), Finland



Brødrene 1869 Slup Vestkysten Thyborøn


28 04 1869 Mandal, Norge C. Danielsen Tømmer
Limfjorden, Danmark
Brødrene 1882 Slup Vestkysten Thyborøn


12 06 1882 Mandal, Norge P. Edvardsen Træ Norge Limfjorden, Danmark
Brødrene 1887 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Spirbakken


06 07 1887 Arendal, Norge H. Hansen Kul Dysart (Scotland), England Bogense, Danmark
Brødrene 1889 Slup Vestkysten Fanø - Søren Jessens Grund


31 03 1889 Mandal, Norge H. J. Frederiksen Trælast Mandal, Norge Esbjerg, Danmark
Brødrene 1897 Slup Tannis Bugt Skagen - Butteren


28 04 1897 Porsgrunn, Norge Ole Vraalsen Brædder Porsgrunn, Norge Thisted, Danmark
Brødrene 1907 Jagt Kattegat Læsø S - Anholt N

X 07 12 1907 Frederikshavn, Danmark Frederik Petersen Grønhøj Trælast tømmer 2.800 Kbfd. Halmstad, Sverige Frederikshavn, Danmark
Brønsodde 1947 Lægter Kattegat Sjællands Odde X

31 12 1947
Buchan Maid 1855 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Sorthat Rev


23 09 1855 Sunderland, England H. Whitehead Sild saltede 874 tdr. Peterhead Danzig
Buenos Aires 1940 Dampskib Kattegat Skagen - Herthas Flak X

01 05 1940




Buketten
Tannis Bugt Skagen V - Hirtshals NØ










Bukken Den Raske 1809 Slup Kattegat Djursland - Grenå - Rugaard X

11 10 1809 Bergen, Norge



Buller 1982 Fiskefartøj
Hirtshals


19 05 1982 Hirtshals, Danmark



Bulten 1847 Galease Jammerbugt Løkken - Furreby X

10 03 1847 Brake, Tyskland Reinar Gerhard Kloppenburg Sild salte og røget wyck, Scotland Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Bultern 1822
Kattegat Skagen Rev

X 22 04 1822
Søren Strøm Byg Fredericia, Danmark Arendal, Norge
Bunte Kuh ON165 1941 Damptrawler Kattegat Djursland - Grenå SØ X X
19 09 1941 Nordenham, Tyskland



Burgemeester Huidekoper 1861 Dampskib 3m Kattegat Hästens Grund X X
20 11 1861 Amsterdam, Holland H. B. de Jong Stykgods, Kaffe, Zink, Kobber, Jern, Frø Amsterdam, Holland København, Danmark
Bussy Fiskefartøj Tannis Bugt Hirtshals NØ X









Butjadingen 1945 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Rønne S X

01 03 1945
Butjadingen BX80 1927 Damptrawler Kattegat Anholt Ø Rev


18 01 1927 Bremerhaven, Tyskland



BW 26 Skibsvrag Østersøen Vest Møn Ø X





Bygdø 1890 Dampskib Jammerbugt Tornby Strand

X 14 09 1890 Kristiania (Oslo), Norge Brekke Kul Grangemouth, England Stockholm, Sverige
Bygdø 1914 Dampskib Kattegat Skagen Rev N - Skagen Ø X

09 03 1914 Kristiania (Oslo), Norge Timm Stykgods Hamburg, Tyskland Chistiania (Oslo), Norge
Bürgermeister Karsten 1863 Brig Nordsøen Borteblevet X


11 1863 Rostock, Tyskland N. H. Voß
Newcastle, England Lübeck, Tyskland
Bürgermeister Stüwe 1888 Brig Nordsøen Hirtshals Fyr NVtV 12 sm X
X
11 1888 Papenburg, Tyskland
Trælast

Bæveren 1975 Sandpumper Kattegat Anholt V X

24 08 1975 København, Danmark
Ballast Göteborg, Sverige Fredericia, Danmark
Bølle 1997 Fiskefartøj Kattegat Djursland - Bønnerup N

X 09 07 1997
Båd 1831
Kattegat Sæby




1931 Skagen, Danmark
Fisk

C-Dur 2011 Lystfartøj

X

01 09 2011
C. A. Beug 1886 Skonnert Kattegat Skagen

X 02 11 1886 Stralsund, Tyskland C. Zander Beg, Tjære

C. A. Wichmann 1908 Galease Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Sandvig Rev

X 02 02 1908 Kragenæs, Nakskov, Danmark H. Lund Stenkul København, Danmark Nyborg, Danmark
C. A. Wichmann 1923 Motor Skonnert Storebælt Onsevig V X

18 12 1923 Nakskov, Danmark
Mursten 75 ton Egernsund, Danmark København, Danmark
C. B. Hazeltine 1875 Bark Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 24 04 1875 New York, Amerika Gilkay


C. F. Jensen S156 1994 Fiskefartøj Skagerrak Skagen X

05 05 1994 Skagen, Danmark



C. F. Wilhelmine 1833 Skonnert Kattegat Frederikshavn - Bratten X

12 10 1833 Riga, Rusland (Letland) Peter Johansen Dyreknogler, Ben 240 centner Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Berwich, England
C. H. Bremer 1862 Bark
Skagen


03 04 1862 Sandefjord, Norge T. Jacobsen Ballast Sandefjord, Norge Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
C. H. Brockelmann 1862 Brig Kattegat Borteblevet




1862 Rostock, Tyskland N. Niemann
West Hartlepool, England Wismar, Tyskland
C. H. Miether Brig Kattegat Anholt Ø X






Kul

C. L. Bahr 1871 Fregat Tannis Bugt Skagen - Højen X

12 12 1871 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) G. R. Falcke Kridt, Cement London, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
C. Schou 1942 Fiskefartøj 2m Nordsøen Nordsøen X

20 07 1942 Frederikshavn, Danmark


Fiskeri i Nordsøen
C'est La Vie 2003 Fritidsfartøj Kattegat Ebeltoft Vig X


07 2003
Cagun Moon 1995 Fritidsfartøj Vestkysten Blåvandshuk

X 21 08 1995 Dienteloord

Cahneck 1894 Dampskib Østersøen Vest Faxe Bugt - Store Heddinge

X 15 01 1894 Bremen, Tyskland P. Busehm


Cairnross 1897 Dampskib Øresund Saltholm


28 07 1897 Newcastle,England E.W.Hammond kobbererts Huelva Stettin
Cairo 1901 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen Forstrand

X 04 06 1901 Hull, England R. L. Webster Kul og maskingods Hull, England Helsingfors, Finland
Cajus 1824 Fregat Vestkysten Harboøre


05 11 1824 Hull, England
Ballast
Riga, Rusland, (Letland)
Calabria 1914 Dampskib Vestkysten Grådyb - Langli Sand - Grisen X

15 04 1914 Leith, England J. Bain Stykgods Riga, Rusland (Letland) Leith, England
Calcutta 1853 Fregat Kattegat Læsø Ø - Flyndergrund X

05 10 1853 Åbenrå, Danmark Joachim Adolph Bruhn Ballast Åbenrå, Danmark London, England
Caledonia 1856
Jammerbugt Løkken


13 07 1856 Løkken, Danmark C. Thomsen


Caledonia 1882 Skonnert Vestkysten Husby X

04 08 1882 Nykøbing Mors, Danmark A. Jørgensen Ballast Nykøbing Mors, Danmark England
Caledonia 1884 Brig Kattegat Læsø N - Ø for Hornex


27 10 1884 Sandesund, Norge Jørgen Thorsen Ballast Kiel, Tyskland Tønsberg, Norge
Caledonia 1935 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen

X 02 07 1935 Gøteborg, Sverige



California 1898 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Sorthat Rev

X 30 01 1898 Swinemynde,Polen G.Gollin bomuld Bremerhaven Reval
California 1906 Skonnert Kattegat Anholt

X 12 03 1906 Halmstad, Sverige T. Jönsson Træ Falkenberg, Sverige Kolding, Danmark
Calisto 1823 Brig Kattegat Skagen Rev


20 07 1823 Boston, England Thomas Winslow
Stockholm, Sverige Boston, Lincolnshire, England
Calline Motor Skonnert Kattegat Læsø Rende - Sdr. Rønner





Thurø, Danmark



Callmar Castel 1677 Orlogsskib Østersøen Vest Falster Ø X



1677 Sverige



Calminda 1803
Kattegat Anholt


04 10 1803
Meinerts


Calvin 1896 Dampskib Øresund Saltholm SØ-side

X 15 10 1896 London, England T. Hunter Jernerts Luleå, Sverige Rotterdam, Holland
Calypso 1828 Brig Østersøen Øst Bornholm - Sommerodde X

03 12 1828 Sverige J. C. Holst Jern, Trælast brædder Stockholm, Sverige Saint-Brieuc, Frankrig
Calypso 1870 Bark Tannis Bugt Skagen N X

25 04 1870 Arendal, Norge H. Jensen Ballast Arendal, Norge Gävle, Sverige
Camel 1803
Vestkysten




08 1803 Etruria (Italien) Smith
Livorno / London, Italien Narva, Rusland
Camilla 1809 Korvette Østersøen Vest Hjelm Bugt X



1809 Karlskrona, Sverige J. G. Escholin Karlskrona, Sverige
Camilla 1825 Brig Kattegat Læsø V X

30 11 1825 England Heinrich Hendlin Trælast, Tjære, Potaske Jakobstad (Pietarsaari), Finland Dunkirk, Frankrig
Camilla 1866 Kutter Kattegat Stevnshoved X


12 1866 København, Danmark Ache


Camilla 1888 Skonnert Vestkysten Vestervig - Ørum Sdr. Strand X

21 11 1888 Fanø, Danmark J. Pedersen Sirup / Maltet Rug 462 tdr. 276.738 pund Bandholm / Helsingør, Danmark Dunkirk, Frankrig
Camilla 1894 Fiskekvase Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

29 03 1894 Frederikshavn, Danmark J. Clemmen Madsen / Sørensen ? Levende Rødspætter Frederikshavn, Danmark Fiskeri i Skagerrak
Camilla 1953 Stenfisker Storebælt Omø Stålgrunde X

08 09 1953 Korsør, Danmark Ral Stenfiskeri ved Omø, Danmark Onsevig, Danmark
Camilla C H54 2006 Sidetrawler Kattegat Anholt SØ - W for Rute D. Lystønde No. 2 W.


21 05 2006 Gilleleje, Danmark

Gilleleje, Danmark Fiskeri i Kattegat
Camilla C H72 2012 Fiskefartøj Kattegat Hesselø ØNØ X

20 12 2012 Gilleleje



Campbell 1896 barkskib Kattegat Læsø Ø - Stenknuderne

X 27 08 1896 Arendal, Norge Wilhelmsen Trælast Gefle (Gävle), Sverige London, England
Campinas 1940 Motorskib Øresund Drogden S X X
10 05 1940
Canada 1838 Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

26 10 1838 Newcastle, England Richard Young Talg St. Petersburg, Rusland London, England
Canada 1859 Brig Vestkysten Ferring


19 10 1859 London, England
Ballast

Canadia 1874 Brig Vestkysten Fjaltring X

24 09 1874 Swansea, England Pedrich Ballast Hamburg, Tyskland Finland
Canlive 1814
Øresund Dragør X

12 12 1814 England



Canning 1833
Vestkysten Vangså X

07 11 1833 Shoreham by Sea, England J. Bray Ballast Shoreham by Sea, England Kiel, Tyskland
Canning 1851 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

09 12 1851
Ole Pedersen


Canton 1814
Jammerbugt Kjul Strand - Tolstrup Strand X


12 1814
Kopperhøj
København, Danmark St. Thomas, Dansk Vestindien
Canton 1836 Skib Vestkysten Harboøre


05 12 1836 England Bellamy Ballast

Capella 1857 Skonnert Kattegat Skagen Rev


10 07 1857 Fowey, England



Capella 1871 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev X

20 11 1871 Stavanger, Norge Kviding Byg Riga, Rusland (Letland) Holland
Capella 1876 Skonnert Tannis Bugt Råbjerg - Bunken

X 11 10 1876 Barth, Tyskland Bankow


Capella 1903 Bark Vestkysten Ferring - Kollerup Strand X

22 11 1903 Arendal, Norge H. Gundersen Trælast Arendal, Norge Table Bay, Sydafrika
Capella 1914 Lystkutter Østersøen Vest Stevns - Fakse X

28 07 1914 Swinemünde, Tyskland H. Zillmer
Malmö, Sverige Swinemünde, Tyskland
Capella 1928 Galease Østersøen Vest Møn Fyr SØ X X
22 06 1928 Sten
Capella 1938 Fiskefartøj Vestkysten Lyngvig SV X

24 11 1938 Esbjerg, Danmark
Fisk Fiskeplads i Nordsøen Esbjerg, Danmark
Capella 1940 Galease Kattegat Nekselø S - Havnsø VNV X X
20 04 1940
Capella 1943 Motor Jagt Storebælt Langeland V X X
25 03 1943 Fredericia, Danmark Carl Otto Rasmussen Brunkul Vejle, Danmark København, Danmark
Capella 1977 Fiskefartøj Vestkysten
X

18 11 1977 Hvide Sande, Danmark
Fisk Fiskeplads Hvide Sande, Danmark
Capitaine Louis Malbert 1963 Dampskib Kattegat Anholt NØ - Varberg SV X

30 12 1963 Rouen, Frankrig

Hartlepool
Caprico 1922 Lystkutter
Skagen


15 07 1922 Christiania (Oslo), Norge



Captain Cornelis 1777
Kattegat Læsø


10 10 1777




Cardinal 1908 Lystkutter Storebælt Halskov Rev


29 07 1908 København S. Andersen
Skovshoved Storebælt
Carel Anton 1898 Tjalk / Galiot Vestkysten Bovbjerg Fyr - 15 sm NV X

20 07 1898 Westrhauderfehn, Tyskland
Stenkul 96 ton Wemyss, Scotland Lemvig, Danmark
Carl 1792 Brig Kattegat Skagen Rev X

15 12 1792 Gøteborg, Sverige Johan Christian Klein Sild saltede, Maskiner ? Göteborg, Sverige Leghorn (Livorno), Italien
Carl 1794 Hukkert Galease Kattegat Læsø SØ - Kobbergrunden X

25 12 1794 Öregrund, Sverige Andreas Westerberg Sild 400 tdr Marstrand, Sverige Stockholm, Sverige
Carl 1843 Slup Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev

X 16 03 1843
P. Mews Rug 1.400 tdr Stolpemünde København
Carl 1846 Galease Østersøen Vest Rødsand - Nysted


24 09 1846 Runnaby, Sverige Carl Petersen
Lübeck Calmar
Carl 1859 Skonnert Jammerbugt Blokhus


30 12 1859 Landskrona, Sverige Carl Höglander Byg og havre Stockholm, Sverige Hull, England
Carl 1860 Skonnert Jammerbugt Vigsø Bugt - Lild Strand X

05 10 1860 Leer, Tyskland J. M. Backer Kul 1.000 tdr England København, Danmark
Carl 1863 Slup Tannis Bugt Skagen - Kandestederne


07 11 1863 Strømstad, Sverige Andersson Sild og Flæsk Bergen, Norge Karlskrona, Sverige
Carl 1865 Skonnert Vestkysten Klegod


23 10 1865 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Ballast

Carl 1867 Brig Vestkysten Husby - Vedersø X

10 10 1867 Ditzum, Emden, Tyskland Richtering Kul Newcastle, England København, Danmark
Carl 1875 Skonnert Kattegat


X 14 12 1875 Nyhamn, Kullen, Sverige Niels Jönsson Kul Hartlepool, England Landskrona, Sverige
Carl 1880 Brig Vestkysten Årgab


14 12 1880 Kungsbacka, Sverige Christiansen Trælast Gävle, Sverige Newcastle, England
Carl 1881 Skonnert Tannis Bugt Råbjerg


21 08 1881
Kampmeyer Ris Bremen, Tyskland Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Carl 1889 Skonnert Brig Vestkysten Løkken - Lyngby 1/4 mil S X

04 01 1889 Mölle, Kullen, Sverige Olsson / Westerström Kul Boness, Scotland Malmø, Sverige
Carl 1891 Dampskib Kattegat Læsø NØ

X 04 02 1891 Stavanger, Norge Olsen Sild Lysekil, Sverige Memel, Tyskland
Carl 1897 Brig Øresund Dragør Sandrev


02 09 1897 Aalborg, Danmark L. D. Larsen Kul Newcastle, England Helsingfors, Finland
Carl 1898 Galease Limfjorden Rønbjerg Strand X

11 12 1898 Thisted, Danmark H. P. Thomsen Kul 450 tdr Aalborg, Danmark Lemvig, Danmark
Carl 1899 Dampskib Kattegat Skagen Rev Ø


21 10 1899 Helsingborg, Sverige L. P. Norman Kul 2.100 ton Blyth, England Stockholm, Sverige
Carl 1920 Motor Skonnert Vestkysten Husby - Vedersø Klit X

01 03 1920 Thisted, Danmark
Moler 130 ton Thisted, Danmark Colchester, England
Carl & Conrad 1902 Skonnert Vestkysten Haurvig X

14 10 1902 Wyk Auf Föhr, Tyskland C. H. A. Homann Pibeler / Cement Hamburg, Tyskland Kristiania (Oslo), Norge
Carl & Ernst 1866 Yacht Østersøen Vest Rädsand - Nysted




1866 Rostock Adolf Krenkel
Rügenwalde Flensburg
Carl & Nana 1913 Jagt Kattegat Lysekil V - Svensk farvand X

04 12 1913 Svendborg, Danmark J. Michaelsen Sædekorn 225 ton Nakskov, Danmark Stavanger, Danmark
Carl Albert 1890







1890




Carl August 1832 Slup Kattegat Læsø Ø


31 10 1832 Gribbestad, Sverige Hans Simonsen Ballast
Gribbestad, Sverige
Carl August 1850 Skib Østersøen Vest Rødsand


26 04 1850 Grifswalde, Tyskland Ernst Christensen Klude 125 bal., Trælast, Hørfrø. Memel Hamborg
Carl August 1866 Galease Kattegat Hirsholmen



11 1866

Hvede

Carl August 1875 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen

X 08 01 1875 Pillau (Baltiysk), Rusland J Siewertz Bomuld Savannah, Amerika Reval (Tallin), Rusland (Estland)
Carl August 1887 Slup Østersøen Vest Rødsand


28 12 1887 Råå, Sverige Axel Hansson Trælast planker og brædder 128 5/12 tylter Karlskrona, Sverige Nykjøbing Falster, Danmark
Carl Behnke 1892 Dampskib Øresund Saltholm

X 30 11 1892 Rostock, Tyskland
Hvede

Carl Bruun FN19 1945 Fiskefartøj Kattegat Læsø Ø

X 21 12 1945 Frederikshavn, Danmark Carl Bruun Pedersen
Frederikshavn, Danmark Fiskeplads i Kattegat
Carl der Grosse 1873 Bark Vestkysten Nørre Vorupør X

05 12 1873 Rostock Bernhardt Voß Jern Middlesborough Rostock
Carl Edward 1819 Skib Vestkysten Bøvling


16 04 1819 Preussen Goltz Stykgods

Carl Emil 1908 Galease Østersøen Øst Rügen


04 07 1908 Marstal R. M. Rasmussen Sten 63 ton Hammerhavn Aabenraa
Carl Frederik 1842 Skonnert Øresund Brøndbyvester X



1842
Gustaf Frederik Thuring
Kaskö (Kaskinen), Finland London, England
Carl Friedrich 1877 Brig Nordsøen Borteblevet




1877 Rostock P. Stäben
Grangemouth Rostock
Carl Friedrich 1884 Bark Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

10 01 1884 Demmin, Tyskland O. Jahnke Kul Hartlepool, England Danzig, Tyskland
Carl Friedrich 1888 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Højen X

06 12 1888 Colberg, Tyskland L. Scheel Stenkul og Kokes St. Davids Colberg, Tyskland
Carl Gustaf 1849 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Højen X

30 10 1849 Gøteborg, Sverige August Wilh. Appelmann Stenkul Charlestown, Scotland Göteborg, Sverige
Carl Gustaff 1809
Kattegat Anholt


10 10 1809
Brask


Carl Gustav 1852 Skonnert Øresund Saltholm


02 10 1852
M. Andersson rugmeel, hvedemeel, byg og malt Malmø Skelefteå
Carl Gustav 1864 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

01 12 1864 Barth, Tyskland Bossert Kul Newcastle, England Stralsund, Tyskland
Carl Gustav 1874 Skonnert Østersøen Vest Falster Ø - Bøtø


14 04 1874 Gamlaby, Vestervik, Sverige Sven Johan Spångberg Trælast brædder 533 tylter, planker 42 tylter Westerviik Lybeck
Carl Herrmann 1860 Skonnert Nordsøen Borteblevet X



1860 Rostock, Tyskland C. Horn
Riga, Rusland (Letland) London, England
Carl Johan 1833 Skonnert Vestkysten Bjerregaard X

04 11 1833 Båstad, Sverige J. Pahlson Tvist, Merinos, Bomulds fløjl Hull, England Gøteborg, Sverige
Carl Jolle E750 1970 Fiskefartøj Nordsøen
X

09 11 1970 Esbjerg

Carl Ludvig 1825 Galease Østersøen Øst Bornholm - Svaneke X

05 11 1825 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) T. Bleikert Hamp, Bastmåtter m.m. Riga, Rusland (Letland) Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Carl Martin Wittusen 1856 Skonnert Nordsøen



23 11 1856


Næstved, Danmark England
Carl Max 1889 Skonnert Bark Østersøen Øst Bornholm - Rønne




1889 Rostock



Carl Milberg 1893 Skonnert Galiot Nordsøen Leith Rhed X

18 11 1893 Odense, Danmark M. C. Jørgensen Ballast Randers, Danmark Leith, Scotland
Carl Rex 1903 Dæksbåd Kattegat Gilleleje

X
01 1903




Carl Tottie 1877 Bark Vestkysten Fjaltring X

25 12 1877 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Syvertsen Ballast Calais, Frankrig Fredrikstad (Frederiksstad), Norge
Carl XV 1861 Bark Vestkysten Agger - Ålum Strand


27 11 1861 Stockholm, Sverige Østerberg Bomuld 2.000 baller m.m. Bombay, Indien Christiania (Oslo), Norge
Carlos 1894 Dampskib Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 06 09 1894 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Wunderlich Kul Sunderland, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Carma 1914 Dampskib Nordsøen Borteblevet X


12 1914 Helsingborg, Sverige

England Sverige
Carmen FN99 1908 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

03 10 1908 Frederikshavn, Danmark J. Nielsen


Carola 1898 Dampskib Kattegat Skagen Ø X

24 07 1898 Helsingborg, Sverige Otto Fredrik Carlberg Trælast Ljusne, Sverige Grimsby, England
Carolina 1850 Kuf Vestkysten Thorsminde


29 06 1850 Ottensen, Hamburg, Tyskland
Ballast

Carolina 1885 Skonnert Vestkysten Hanstholm


10 06 1885 Lerhamn, Sverige



Carolina 1895 Skonnert Brig Østersøen Øst Bornholm - Nexø X

11 11 1895 Mariehamn, Åland A. J. Nyland Trælast Finland Lübeck, Tyskland
Caroline 1810
Nordsøen Nordsøen


21 12 1810
Gerk


Caroline 1814 Fregat Øresund Dragør

X 12 12 1814 England Johnas Harre Jern og planker Stockholm, Sverige Irland
Caroline 1822 Slup Kattegat Frederikshavn - Hirsholm X

15 06 1822 Korsør, Danmark Bøegh Hvede Nakskov, Danmark Amsterdam, Holland
Caroline 1827

Thisted


01 02 1827 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Marlow
Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Caroline 1831 Smakke Vestkysten Harboøre X

23 10 1831 Nykøbing Mors, Danmark Broe Stykgods Altona, Tyskland Aalborg, Danmark
Caroline 1841 Slup Kattegat Sæby - Understed Strand X


12 1841 Drammen, Norge Petter Lund Trælast

Caroline 1845 Slup Jammerbugt Rubjerg X


09 1845 Tyskland
Hør, Pibestaver

Caroline 1847 Brig Kattegat Læsø Rende X


01 1847 Swinemünde, Tyskland Spranger Stykgods, Sukker, Harpix, Bremen, Tyskland
Caroline 1850 Galiot Kattegat Læsø Ø X

10 11 1850 Emden, Tyskland B. Rupl Rug Danzig, Tyskland Bremen, Tyskland
Caroline 1860 Skonnert Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 16 09 1860 Odense, Danmark Lauritzen Kul England
Caroline 1869 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen - Butteren X

30 12 1869 Ueckermünde, Tyskland C. W. Karg Kul Sunderland, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Caroline 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand


13 11 1872 Haderslev, Danmark Th. Hansen


Caroline 1874 Skonnert Kattegat Frederikshavn


21 10 1874 Råå, Sverige Andersen Trælast Kristiansand, Norge Randers, Danmark
Caroline 1875 Skonnert Kattegat Skagen S



10 1875 Ålbæk, Danmark P. C. Christensen Brun Mursten
Skagen, Danmark
Caroline 1878 Jagt Østersøen Vest Lolland - Hyllekrog



10 1878 Odense, Danmark A. E. Nygård Mursten 18.000 stk Egernsund, Danmark Kønigsberg
Caroline 1879 Jagt Kattegat Kjær Herred- Hals - Hou Sogn


25 09 1879 Lohals, Danmark



Caroline 1881 Skonnert Tannis Bugt Hirtshals NØ X

22 07 1881 Stralsund, Tyskland J. Christiansen Kridt London, England Riga, Rusland, (Letland)
Caroline 1886 Skonnert Vestkysten Klitmøller - Hanstholm X

29 09 1886 Nykøbing Mors, Danmark Rasmussen Kul Boness, Nykøbing Mors, Danmark
Caroline 1890 Fiskekvase Østersøen Vest Sildestrup - Elkenøre


27 11 1890 Gudhjem, Danmark Julius Andreas Hansen 700 snese levende torsk Christiansø Kjøbenhavn
Caroline 1894 Skonnert Nordsøen Bortebleven X


12 1894 Næstved, Danmark J. Nielsen Kul Morrison's Haven, Firth of Forth, Scotland Southhampton, England
Caroline 1898 Jagt Kattegat Århus Bugt - Tunø NV X X
01 06 1898 Århus, Danmark H. L. Tofte Søsten Århus, Danmark Århus, Danmark
Caroline 1900 Slup Kattegat Djursland - Hasenøre X

08 05 1900 Århus, Danmark C. Christensen Kalksten Glatved, Danmark Århus, Danmark
Caroline 1901 Jagt Østersøen Vest Falsterbo X X
28 10 1901 Marstal, Danmark H. C. Madsen Sten 45 ton Rønne, Danmark Kolding, Danmark
Caroline 1902 Skonnert Brig Kattegat Skagen Rev

X 03 09 1902 Marstal, Danmark C. H. Eschen Trælast Sundsvall, Sverige St. Valery, Frankrig
Caroline 1907 Jagt Storebælt Hindsholm - Bøgebjerg X

31 10 1907 Svendborg, Danmark J. Brodersen Ballast Århus, Danmark Svendborg, Danmark
Caroline 1908 Skonnert Brig Vestkysten Klitmøller X

25 11 1908 Thurø, Svendborg, Danmark P. Bang Øl på flasker 300.000 stk. Tuborg, København, Danmark London, England
Caroline 1910 Jagt Kattegat As Vig X

01 02 1910 Vejle, Danmark Th. Rasmussen Mursten 10.000 stk Daugaard, Danmark Snaptun, Danmark
Caroline 1912 Skonnert 2m
Skagen - Spirbakken - Gaihede Rende X

01 01 1912 Holbæk, Danmark Jørgen Rasmussen Kul Boness, England Holbæk, Danmark
Caroline 1930 Motor Galease Køge Bugt Køge SØ X

28 05 1930 Køge, Danmark
Ballast Køge, Danmark Höganäs, Sverige
Caroline 1946 Motor Tjalk Kattegat Tidsvildeleje NØ - Rågeleje SV X

13 04 1946 Haderslev, Danmark
Hørfrøkager København, Danmark Horsens, Danmark
Caroline Elisabeth 1867 Tjalk / Evert Østersøen Øst Bornholm - Rønne X

26 11 1867 Hamburg, Tyskland Butendeich Sukker, Kaffe m.m. Bremen, Tyskland Århus ?? / Åhus ??
Caroline & Elisabeth 1838 Jagt Kattegat Læsø - Ndr Rønner X

21 10 1838 Haderslev, Danmark H. Gottfriedsen
Newcastle, England
Caroline & Trine 1863 Skonnert Vestkysten Vestervig - Aalum Strand X

01 11 1863 Fåborg, Danmark H. P. Mogensen Cementler Rochester, England København, Danmark
Caroline Amalia 1861 Brig Tannis Bugt Råbjerg - Skiveren


13 03 1861 Laurvig (Larvik), Norge Wigers Kul Nerwcastle, England København, Danmark
Caroline Cathrine 1848 Slup Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa - Sørå X

22 11 1848 Odense, Danmark Paul Johansen Hvede 174 tdr. og Byg 318 tdr. Odense, Danmark Leith, England
Caroline Cecilie Pauline 1843 Slup Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa


X 06 12 1843 Århus, Danmark H. Jørgensen / Jørgen Jensen Rug 62 tdr Århus, Danmark Frederikshald (Halden), Norge
Caroline Henriette 1890 Skonnert Limfjorden Lemdrup Rev


14 07 1890 Løgstør, Danmark
Mursten 26.000 stk

Caroline Louise 1872 Brig Vestkysten Klitmøller X

15 09 1872 Riga, Rusland (Letland) Frischmuth Kul, Cinders Hartlepool, England Stockholm, Sverige
Caroline Margrethe 1846 Jagt Smålandsfarvandet Stege

X 01 01 1846
H. N. SØrensen ikke specificeret Amsterdam, Holland Stege, Danmark
Caroline Margrethe 1850 Jagt Tannis Bugt Skagen - Højen


19 04 1850 Svendborg, Danmark



Caroline Maria 1922 Galease Limfjorden Aggersund - 4 Sm. Ø.


17 05 1922 Aalborg, Danmark Kirk Grus 50 ton Løgstør/Aggersund, Danmark Aalborg/Hals, Danmark
Caroline Marie 1850 Skonnert Galiot Vestkysten Vorupøre Sdr. Strand X

06 11 1850 Leer, Tyskland Giese Hvede Königsberg, Tyskland Hull, England
Caroline Marie 1859 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Fedlandet - Roholte Sogn


06 06 1859 Rønne, Danmark Andreas Holger Petersen 5.000 muursten og 300 tagsten Slesvig Rønne
Caroline Marie Dorthea 1873 Jagt Vestkysten Thyborøn


30 10 1873 Nykøbing Mors, Danmark O. Hansen StenKul Hartlepool, England Nykøbing Mors, Danmark
Caroline Sainty 1863 Brig Vestkysten Årgab


09 02 1863 Colshester, England
Ballast

Caroline Wilhelmine 1821 Galease Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen - Sælhunderev X

13 11 1821 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Michael Fender Stykgods, Ibenholt, Bomuld, Peber, Blik, Isenkram London, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Carolus 1829 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Listed X

11 11 1829 Ystad, Sverige Peter Öberg Hvede St. Petersburg, Rusland London, England
Carolus 1919 Dampskib Kattegat Skagen Ø X

12 04 1919 Gøteborg, Sverige S. J. W. Ålander Pitprops 114 std Halmstad, Sverige West Hartlepool, England
Castle Tioram 1843 Skonnert Vestkysten Blåvand - Vejrs X

23 11 1843 New Foundland
Sukker 380 kister Matanzas, Cuba Hamburg, Tyskland
Castor 1882 Brig Vestkysten Agger


16 02 1882 Saint Malo, Frankrig
Brædder Vyborg, Rusland Saint Malo, Frankrig
Castor 1894 Dampskib Øresund Trekroner - Stubbegrunden

X 16 06 1894 Kjøbenhavn, Danmark J. C. F. Kruse Stykgods Riga, Rusland (Letland) Kjøbenhavn, Tunis m.m.
Castor 1907 Dampskib Østersøen Vest Falster Ø - Bøtøgaard

X 29 03 1907 Bremen, Tyskland Georg Haesloop Stykgods Danzig, Tyskland Bremen, Tyskland
Castor 1915 Dampskib Nordsøen Helgoland X

10 01 1915 Bergen, Norge
Stykgods Stavanger, Norge Hamburg, Tyskland
Castor 1948 Bugserbåd Kattegat Sjællands Odde X X
06 01 1948 København, Danmark Lægter på slæb Hundested Randers
Castor 1 1918 Skonnert 3m Vestkysten Harboøre - Langerhuse X

07 07 1918 Lillesand, Norge Th. Wikstøl Props Arendal, Norge Tyne, England
Catania R378 1985 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm Ø X



22-02-1985 Nexø, Bornholm, Danmark
Fisk
Catania S188 1988 Fiskefartøj Kattegat Skagen X

06 01 1988 Skagen, Danmark

Fiskeplads Skagen, Danmark
Catarina 1921 Galease Storebælt Romsø SØ X

25 04 1921
Catharina 1813

Jyllands Kyst


07 12 1813
Boyd


Catharina 1818 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X


01 1818 Sverige Blomberg Trælast, Jern

Catharina 1825 Brig Nordsøen Bovbjerg V

X 26 04 1825 Wolgast, Tyskland Wessels Lumpen, Sukker, Farvetræ London, England Stettin
Catharina 1833 Skonnert Bark Vestkysten Harboøre X

07 11 1833 Gävle, Sverige Österberg Stykgods Tobak, Huder, Farvetræ New York, Amerika Gøteborg, Sverige
Catharina 1835 Smakke Østersøen Øst Bornholm - Dueodde X

28 09 1835 Pekela, Holland J. H. Sprik Trælast Dantzig Groningen, Holland
Catharina 1840 Evert Vestkysten Rømø X


06 1840
Fürchtenicht
Grangemouth Rendsburg
Catharina 1842 Kuf Køge Bugt Ved Holtug Land



05 1842
J. H. Djientger


Catharina 1845 Kuf Vestkysten Bovbjerg


02 10 1845
Legger
København
Catharina 1846 Kuf Kattegat Skagen - Sønderstrand X

27 11 1846 Rhauderfehn, Tyskland Kriene Heyenga Oliekager Pillau (Baltiysk), Rusland Lynn, England
Catharina 1848 Kuf Østersøen Øst Bornholm




10 1848
W. B. Socken erter, vikker og bønner Kønigsberg London
Catharina 1860 Galease Jammerbugt Horne Strand X


03 1860 Elsfleth, Tyskland Schumacher Mursten 9.000 stk Elsfleth, Tyskland Libau (Liepaja)
Catharina 1861
Kattegat Anholt



04 1861
Kemper
Stettin, Tyskland Grangemouth
Catharina 1863 Skonnert Galiot Vestkysten Harboøre X

06 11 1863 Leer, Tyskland C. J. Doyen Havre

Catharina 1865 Kuf Vestkysten Fjand


27 05 1865 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge
Ballast

Catharina 1866 Brig Vestkysten Harboøre - Flyvholm


13 03 1866 London, England Harlow StenKul Grimsby, England København, Danmark
Catharina 1868 Galiot Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Hvideodde X

03 10 1868 Großefehn, Tyskland B. De Vries Teglsten, Petroleum Antwerpen, Belgien Kønigsberg, Tyskland
Catharina 1872 Skonnert Bark
Skagen


05 11 1872 Riga, Rusland (Letland) Bitt


Catharina 1873 Galiot Kattegat Læsø - Østerby

X 07 07 1873 Hooksiel, Tyskland Behrens
Hamburg, Tyskland Elbing (Elblag), Polen
Catharina 1877 Skonnert Galiot Vestkysten Agger


01 11 1877 Stiekelkamperfehn, Tyskland E. J. Rinderhagen Havre Stockholm, Sverige West Hartlepool, England
Catharina 1882 Kuf Vestkysten Harboøre


04 08 1882 Westrhauderfehn, Tyskland
Stykgods

Catharina & Johanna 1803
Vestkysten Febbested Strand X


02 1803

Trælast Narva
Catharina Annechiena 1852 Tjalk Kattegat Sæby - Lyngså - Stensnæs

X 27 10 1852 Leeuwarden, Holland Jan Jacobs Bekkering Cikorierødder
Randers, Danmark
Catharina Arendina 1858 Kuf Tannis Bugt Råbjerg Strand


04 09 1858 Delfzijl, Holland J. J. Louis Fyrre tømmer 348 stk Norge Delfzijl, Holland
Catharina Cornelia 1859 Smakke Vestkysten Horns Rev N - Blåvand X

07 11 1859 Uretop, Holland Marinus Beuwarden Sild Peterhead, Scotland Altona og Hamburg, Tyskland
Catharina Elisabeth 1851 Smakke Øresund Helsingør


09 01 1851 Kylwindeweer, Holland J. F. Huusman Hvede 7-800 tdr. Stettin Leith, England
Catharina Elisabeth 1880 Skonnert Vestkysten Husby


12 12 1880 Harlingen, Holland Molenaar Træ Sundsvall Harlingen, Holland
Catharina Hendrike 1862 Kuf Kattegat Jerup


20 10 1862 Bochum, Tyskland Faber Rødder Bochum, Tyskland Randers, Danmark
Catharina Hendrike 1866 Kuf Kattegat Jerup


01 08 1866 Bochum, Tyskland Zeugen Maskindele Antwerpen, Belgien St. Petersborg, Rusland
Catharina Lutgerdina 1880 Skonnert Tannis Bugt Asdal Strand X

30 10 1880 Appingedam, Holland

Memel Groningen, Holland
Catharina Margaretha 1866 Dampskib Kattegat Skagen Ø - Marstrand V X

09 06 1866 Lübeck, Tyskland Voigt Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Catharina Margrete 1858
Vestkysten Horns Rev


01 08 1858 Lemvig, Danmark J. D. Kiær Tømmer Kristiansand, Norge Struer, Danmark
Catharina Maria 1836

Skagen


01 11 1836
Paeplow


Catharina Maria 1843 Skonnert Tannis Bugt Hirtshals - Tornby X

03 10 1843 Stralsund, Tyskland
Indigo, Puddersukker

Catharina Maria 1854 Galease Kattegat Frederikshavn

X
10 1854 Barth, Tyskland C. G. Ahrens


Catharina Maria 1864 Skonnert Kuf Kattegat Frederikshavn - Bangsbo X

23 11 1864 Amsterdam, Holland J. J. de Vries Byg 1.600 tdr. Bandholm, Danmark Amsterdam, Holland
Catharina Maria 1893 Jagt Østersøen Vest Femern V - Hohwachterbugten X

27 06 1893 Rudkøbing, Danmark C. P. Norsk Kalksten 3 7/8 favn³ Faxe, Danmark Lübeck, Tyskland
Catharina Wilhelmina 1852 Tjalk Vestkysten Agger X

29 12 1852 Groningen, Holland Tjaard Willems Pot Kul Leith, England Hamburg, Tyskland
Catharine 1782
Kattegat
X


12 1782
Lorentzon
St. Petersburg, Rusland Ostende, Belgien
Catharine 1814

Jyllands Kyst


07 10 1814
Howes


Catharine 1856 Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 18 10 1856 London, England Alexander Brown Salt Liverpool, England Narva, Estland
Catharine & Margaret 1864 Skonnert Brig Vestkysten Blåvandshuk - Oksby X

26 10 1864 Caernarfon, England Williams Skifertavler/sten 66.500 stk.
Hamburg, Tyskland
Catharine Hannah 1866
Kattegat Skagen

X 05 07 1866
Morrison Kul og Møllesten Shields, England
Catharine Maria 1845 Galease Kattegat Frederikshavn - Napstjert

X 15 12 1845 Odense, Danmark Andreas Hansen Byg 1541 tønder Odense, Danmark Leith, England
Catharine Schumacher 1860 Galiot Jammerbugt Horne


22 03 1860 Elsfleth, Tyskland
Ballast Elsfleth, Tyskland Libau (Liepaja), Litauen
Catharines 1836
Vestkysten Ringkøbing


30 08 1836
MacKenzie


Catherina Elizabeth 1795

Jyllands Kyst


16 10 1795
Sass
Stockholm, Sverige London, England
Catherine 1804
Østersøen Øst Bornholm Ø X

23 11 1804 England

Danzig Kirkcaldy
Catherine Augusta 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand


13 11 1872 Flensburg, Tyskland H. R. Jepsen


Cathinka 1868 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet


16 01 1868 København, Danmark H. Jørgensen Kul Burntisland, England København, Danmark
Cathrina 1825 Brig Østersøen Øst Bornholm - Dueodde

X 01 11 1825
Chr. Bartles Trælast bjælker planker, Pibesteen, Hørfrøe Memel, Tyskland London, England
Cathrina 1872 Kuf Tannis Bugt Råbjerg - ½ mil fra stationen


19 03 1872 Iheringsfehn, Tyskland Baumann Ballast Ostfrisland, Tyskland Fredrikstad, Norge
Cathrine 1780 Skib Øresund Kalveboderne

X

1780 København, Danmark Peter Callsen Hvede Kronstadt Lissabon, Portugal
Cathrine 1838
Kattegat Læsø


08 08 1838




Cathrine 1840 Jagt Kattegat Jerup


17 11 1840 Ærøskøbing, Danmark P. P. Neander Trælast Moss, Norge Ærøskøbing, Danmark
Cathrine 1841 Jagt Øresund Dragør Rev

X 31 10 1841 Bergen, Norge Jacob Watne


Cathrine 1841 Evert Kattegat Hulsig - Tranestederne X

24 10 1841 Holstebro, Danmark G. Sønnichsen Trælast Grimstad, Norge Holstebro, Danmark
Cathrine 1856 Jagt Limfjorden Løgstør grunde



04 1856 Thisted, Danmark
Mursten

Cathrine 1861 Brig Kattegat Hals - Nordmandshage X

15 02 1861 Aalborg, Danmark Andersen Kul 1.200 tdr. Newcastle, England Aalborg, Danmark
Cathrine 1862 Jagt Østersøen Vest Kalkgrunden


19 12 1862 Stege, Danmark Frederik Vilhelm Brandt Stykgods København, Danmark Stege, Danmark
Cathrine 1868 Galease Vestkysten Skallingen - Høje Knolde - Oxby


29 11 1868 Fanø, Danmark H. J. Jessen StenKul Hartlepool, England Fanø, Danmark
Cathrine 1872 Evert Jammerbugt Tranestederne X

24 10 1872 Holstebro, Danmark G. Sønnichsen


Cathrine 1873 Brig Jammerbugt Blokhus


20 09 1873 Sunderland, England



Cathrine 1888 Skonnert Kattegat Mejlgrunden



11 1888 Marstal



Cathrine 1903 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Nordmands Hage - Bøgestrømmen


03 05 1903 Höganäs, Sverige N. Anderson Ballast Kjøbenhavn Frederikshamn, Sverige
Cathrine 1929 Skonnert 3m Kattegat Læsø - NV. Revet


X 05 11 1929 Thurø, Danmark
Træ Härnösand, Sverige Spanien
Cathrine Charlotte 1864 Skonnert Galease Køge Bugt Magleby Kyst

X 30 10 1864 Kalmar, Sverige P. L. Petterson Trælast Kalmar, Sverige Landskrona, Sverige
Cathrine Cornelia 1875 Galiot Vestkysten Trans - Bovbjerg X

11 10 1875 Emden, Tyskland de Jonge Stykgods Hamburg, Tyskland Hammerfest, Norge
Cathrine Kirstine Marie 1835
Vestkysten Thy



12 1835 Fanø, Danmark
Smør, uld, voks, strømper

Cathrine Magdalene 1814 Jagt Østersøen Vest Møn - Nordfields Forstrand

X 17 11 1814
Mathias Schiødt Stykgods Kiel, Tyskland København, Danmark
Cathrine Margrethe 1845 Evert Nordsøen
X

22 12 1845 Blankenese, Tyskland F. Hülsen Byg 870 tdr. Holbæk, Danmark Newcastle, England
Cathrine Margrethe 1857 Kvase Kattegat Frederikshavn - Jerup


09 03 1857 Bangsbostrand, Danmark Christian Larsen
Skagen, Danmark Frederikshavn, Danmark
Cathrine Maria 1809 Jagt Kattegat Frederikshavn - Busserev X

02 02 1809
Poul Nicolai Clausen Kornbrændevin 15.000 potter Flensburg, Tyskland Kristiansand, Norge
Cathrine Marie 1828 Galease Øresund Dragør

X 21 04 1828
Peter Zeplien Hørfrøe og Hamp Libau Amsterdam, Holland
Cathrine Marie 1862 Evert Tannis Bugt Gl. Skagen V X

20 04 1862 Lemvig, Danmark N. Anthonisen Havre 975 tdr Skive, Danmark London, England
Cathrine Marie 1872 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand


13 11 1872 Aarø, Danmark P. P. Nielsen


Cathrine Sophie 1857 Galease Vestkysten Nørre Lyngvig




1857 Ringkøbing, Danmark Bock


Cathrine Wilhmine 1855 Tjalk Vestkysten Nørre Lyngvig


16 10 1855 Danmark
Kul og Mursten

Catinca 1878 Slup Vestkysten Thyborøn Kanal S


02 04 1878 Mandal, Norge Tørresen Rug Lemvig, Danmark Mandal, Norge
Cato 1859 Skonnert Vestkysten Skodborg - Vanderfuld Hd.


20 10 1859 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)



Cato Poulie 1880
Øresund Snekkersten

X 16 11 1880 Holland J. T. Starke
Kroonstad Schiedam
Catrina 1824 Jagt Vestkysten Fanø



11 1824 Fanø Søren Andersen Tygesen


Cearl 1893 Bark Køge Bugt Magleby

X 04 12 1893 Barth, Tyskland Beyer


Cebilla 1847
Tannis Bugt Skagen - Højen


21 05 1847 Kristiansand, Norge W. Balchen St. Ubes Salt Riga, Rusland, (Letland)
Cecil Rhodes 1904 Damptrawler Vestkysten Bovbjerg - Thorsminde

X 10 01 1904 Hull, England J. Gant Ballast Hull, England Fiskeri i Nordsøen
Cecilia 1854 Skonnert Tannis Bugt Hirtshals - Lilleheden X

03 10 1854 Kiel, Tyskland P. D. F. Wahrlich Hvede Danzig, Tyskland Antwerpen, Belgien
Cecilia 1863 Galease Kattegat Anholt - Pakhusbugten - Sønderbjerg X

27 01 1863 Svendborg, Danmark Eilersen Kul Middlesbrough, England Svendborg, Danmark
Cecilia 1864 Galease Jammerbugt Vigsø X



1864 Fanø, Danmark
Trælast, Tjære

Cecilia 1895 Jagt Smålandsfarvandet Grønsund - Harbølle Strand X

05 04 1895 Marstal, Danmark N. H. Nielsen Byg 1.100 cnt. Mullerup, Danmark Tuborg, København, Danmark
Cecilia Margaretha 1836
Nordsøen Nordsøen


30 12 1836




Cecilie 1832 Slup Kattegat Læsø - Vesterø X

12 09 1832 Aalborg, Danmark Hansen Stykgods Altona, Tyskland Aalborg, Danmark
Cecilie 1843 Jagt Kattegat Gilleleje - Smidstrup X

03 12 1843 Humlebæk, Danmark Chr. Christensen Ballast Læsø, Danmark Helsingør, Danmark
Cecilie 1854 Skonnert Brig Tannis Bugt Gl. Skagen V


18 01 1854 Rudkøbing, Danmark N. F. Wulff StenKul Newcastle, England Odense, Danmark
Cecilie 1863
Vestkysten Vigsø


10 12 1863 Fanø, Danmark Hans Jørgen Anchersen Trælast, Tjære Bjørneborg, Finland London, England
Cecilie 1873 Galease Kattegat Sæby

X 12 03 1873 Aalborg, Danmark Nielsen Gødningsstof 1000 sække Ipswich, England Aalborg, Danmark
Cecilie 1876 Galease 2m Nordsøen Borteblevet X


12 1876 Thisted J. Jensen Kul 121½ ton West Hartlepool Thisted
Cecilie 1882 Kvase Kattegat Gilleleje X

01 03 1882 Frederikshavn, Danmark P. J. Nielsen Levende rødspætter Skagen, Danmark København, Danmark
Cecilie 1888 Brig Nordsøen Forladt X

18 11 1888 Rønne, Bornholm, Danmark H. C. Nielsen
Sundsvall, Sverige Grimsby, England
Cecilie 1910 Skonnert 3m Kattegat Tangen X X
20 09 1910 Rudkøbing, Danmark C. Poulsen Ballast Odense, Danmark Göteborg, Sverige
Cecilie Birgitte 1910 Jagt Kattegat Mariager Fjord - Skovbo Hage X

25 01 1910 Mariager, Danmark S. Nielsen Ballast Mariager, Danmark Mariager Fjord, Danmark
Cecilie Marie 1871 Evert Vestkysten Esbjerg - Roborghus


18 06 1871 Sønderho, Fanø Berthel Ditlev Hansen


Cecilie Rom L61 1996 Fiskefartøj Nordsøen
X

223 06 1996
Cecrops 1865 Skonnert Kattegat Skagen

X 27 01 1865 Odense, Danmark P. Ipsen BYG Odense, Danmark Grimsby, England
Celeritas 1872 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Nordmandsand X


11 1872 Oskarshamn, Sverige Carlson


Celurca 1898 Bark Øresund Saltholm

X 12 06 1898 Holmestrand, Norge J. Berg Salt Sant Carles de la Ràpita, Tarragona, Spanien Örnsköldsvik, Sverige
Celurca 1903 Bark Kattegat Sæby - Lyngså - Hjelmkær Syd

X 10 10 1903 Holmestrand, Norge Johan Berg Ballast Rhyl, Wales, England Helsingør, Danmark
Cementsækkevraget
Kattegat Hirsholmen - Frederikshavn Ø X









Censons 1924 Skonnert 3m Tannis Bugt Skagen - Højen X X
20 04 1924 Riga, Rusland (Letland) Ernest Dunkel Kul og Koks 450 ton Rotterdam, Holland Riga, Rusland, (Letland)
Centaurus 1920 Skonnert 3m Kattegat Ålbæk Bugt - Bunken

X 16 01 1920 Svendborg, Danmark Faurskov Kul 173½ ton Dysart (Scotland), England Korsør, Danmark
Centaurus 1930 Tjalk Kattegat Hesselø SØ - Spodsbjerg N X

02 01 1930 Roskilde, Danmark Holger Andersen Kridt Hadsund, Danmark Gilleleje, Danmark
Ceres 1807
Kattegat Læsø X

27 10 1807 England Lundsberg Trælast Riga, Rusland (Letland) Portsmouth, England
Ceres 1809 Jagt Kattegat Fladstrand

X
02 1809 Arnis, Tyskland Friedrick Reich Ost, Kornbrændevin, Honning. Miød, Hvede 19 tdr. Arnis, Tyskland Kristiania (Oslo), Norge
Ceres 1823 Brig Kattegat Aalbæk - Klitlund Strand X

18 12 1823 Montrose, England Thomas Scott Hør St. Petersburg, Rusland
Ceres 1824
Øresund Helsingør


20 12 1824 England

Danzig, Tyskland Aberdeen, Scotland
Ceres 1828 Skib Østersøen Øst Bornholm - Nexø




09 12 1828
J. A. Liedtke Havre, hvede, Ærter og wikker Pillau London, England
Ceres 1831 Brig Kattegat Læsø X

01 09 1831 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Diedrick Peber, Kaffe, Jamaica Rom, Sirup, Sukker London, England Stettin, Tyskland
Ceres 1841 Brig Kattegat Ålbæk - Bunken


28 10 1841 Tønsberg, Norge Thorbjørnsen Tømmer Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Holbæk, Danmark
Ceres 1845 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - ca. 3 km vest for Højen


01 01 1845 Memel (Klaipeda), Tyskland I. G. Kalff Kalksten Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Plymouth, England
Ceres 1848 Skonnert Kattegat Aså

X 04 12 1848 Sønderborg, Danmark C. P. Moldt Oliekager
Hull, England
Ceres 1850 Skonnert Kattegat Anholt - Drev bort

X
02 1850
Bomann
Leith, England København, Danmark
Ceres 1853 Skonnert Østersøen Vest Falster Ø - Bøtø - Gedser X

09 10 1853 Finland J. Sunell Trælast Raumo, Finland Østersøen
Ceres 1854 Galease Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev X

08 11 1854 Rostock, Tzskland J. C. Krauel Tjære Stockholm, Sverige Dordrecht, Holland
Ceres 1855 Brig / Slup Kattegat Frederikshavn

X 29 05 1855 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Gotfred Hansen 45 tdr rug, 10 tdr byg og 5 fjerdinger Odense, Danmark Fredrikstad, Norge
Ceres 1858 Kuf Kattegat Strandby Forstrand

X 28 12 1858 Veendam, Holland Rossinger Rug St. Petersborg, Rusland Amsterdam, Holland
Ceres 1860 Brig Kattegat Udbyhøj - Tangen


19 04 1860 Haderslev, Danmark Holst Hvede 2.000 tdr. Kiel, Tyskland England
Ceres 1867 Skonnert Kuf Kattegat Sæby - Nord for Sæby havn

X 03 12 1867 Carolinensiel, Tyskland Ulrik H. Remmers Hørfrø 200 tdr. Königsberg Groningen, Holland
Ceres 1874 Jagt Østersøen Vest Rødsand


15 04 1874 Stolpemünde, Polen Cecilius Von Krogh Ballast Rügenwalde
Ceres 1880
Øresund Humlebæk

X 16 11 1880 Holland Donkel
Vyborg Weener
Ceres 1893 Brig Nordsøen Whitby - Kettleness X

18 11 1893 København, Danmark C. Jørgensen Ballast Lossimouth, Scotland Danmark
Ceres 1919 Galease Smålandsfarvandet Fejø N - Femø NV X

25 09 1919 Sønderborg, Danmark A. A. Brosolat Kalksten Faxe Ladeplads, Danmark Augustenborg, Danmark
Ceris 1823 Brig
Råbjerg - Klitlund Strand X


12 1823 Montrose, Scotland Thomas Scott Hør St. Petersburg, Rusland
Cesine 1846 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Nexø

X 02 12 1846
R. L. Dahl Trælast ege og bøgestaver Århus, Danmark Bergen, Norge
Ceylon 1888 Bark Vestkysten Agger Tange X

15 11 1888 Rostock, Tyskland P. D. Niemann Petroleum 3.545 tdr Baltimore, Amerika Helsingør, Danmark
Ceylon 1908 Bark 3m Øresund Hven X

21 12 1908 Bergkvara, Sverige Gustaf Nielsson 480 t stenkul West Hartlepool, England Kalmar, Sverige
Ceylon 1929 Motor Galease Kattegat Anholt SV Rev X

14 07 1929 Bovallstrand, Sverige A. W. D. Ferm Granit Kantsten Hunnebostrand, Sverige Fredericia, Danmark
Chabaroff 1790
Tannis Bugt Skagen V




1790 St. Petersburg, Rusland Welle Sølvapostle, Apostelskeer (sølvskeer) mv. Tortosa, Spanien St. Petersborg, Rusland
Chabaroff 1859 Bark Vestkysten Harboøre - Flyvholm X

12 01 1859 St. Petersburg, Rusland Schierbeck Stykgods Bremen, Tyskland Antwerpen, Belgien
Chabral 1907 Dampskib Vestkysten Lyngby - Ud for Lodbjerg Fyr X

10 01 1907 London, England Marsh Oliekager Novorossijsk, Rusland Nyborg, Danmark
Chafe 1851 Brig Kattegat Anholt



07 1851 Memel Thomas Dap Trælast

Challenger 1868 Skonnert Kattegat Anholt


25 11 1868 Kalmar, Sverige Hagemann Jern og planker Stockholm Rio
Chance 1815
Østersøen Øst Bornholm


11 08 1815 England

Memel Irvine, Ayrshire
Chance 1837 Kuf Øresund Hornbæk


19 12 1837 Danzig Johan S. Munck Sild Holmedale / Helmsdale Stettin
Chancen 1939 Restaurationspram Østersøen Vest Jungshoved Ø X

02 10 1939
Chanticleer 1889 Dampskib Nordsøen
X


09 1889 West Hartlepool, England
Kul Blyth, England Sølvesborg, Sverige
Chapman 1847 Skonnert Øresund Helsingør S


29 11 1847 Malmø, Sverige S. Norman Byg Malmø, Sverige Christiania (Oslo), Norge
Chapman 1870 Dampskib Østersøen Vest Hoverup Klint

X 15 12 1870 Gävle, Sverige J. A. Clason Ballastet Stettin, Tyskland Malmø, Sverige
Charles 1807
Øresund København X

30 08 1807 England



Charles 1809
Kattegat Anholt


13 10 1809
Hacket


Charles 1930 Bark
Skagen


16 01 1930 Danmark



Charles & Pauline 1880 Skonnert Vestkysten Fjand


02 12 1880 Merquer



Charles Kahl 1898 Bark Vestkysten Stenbjerg X

01 09 1898 Stralsund, Tyskland E. Leewe Grubetømmer Vyborg, Rusland Hulll, England
Charles Kid 1846 Brig Vestkysten Fjand X

03 05 1846 Dundee, Scotland David Soutar Jernbaneskinner Cardif, England St. Petersburg, Rusland
Charlotta 1909 Fuldrigger Kattegat Skagen Rev


17 12 1909




Charlotta Amalia 1713 Orlogsskib Øresund Gl. Trekroner indgået i




1713 Danmark



Charlotta Frederica 1757
Nordsøen Nordsøen


20 12 1757
Miennert


Charlotte 1801
Vestkysten Blåvand X

13 01 1801 Aberdeen, Scotland
Sytråd, Beklædning, Sko, Sejldug

Charlotte 1814 Brig Tannis Bugt Skagen - Råbjerg Strand X

12 10 1814
Carl Christian Krüger Jern, Staal, Beg, Tjære, Stockholm, Sverige Porto, Portugal
Charlotte 1821 Galease Vestkysten Ringkøbind X



1821 Aalborg, Danmark P. P. Moldt


Charlotte 1822 Galease Kattegat Læsø NV X

02 06 1822 København, Danmark Andreas Marcussen Stykgods, Genever, Flasker, Jernplader, Vin m.m. Amsterdam, Holland København, Danmark
Charlotte 1832 Bark Kattegat Læsø Ndr. Rønner

X 19 10 1832 Swinemünde, Tyskland Meitzner Trælast Memel Leith, England
Charlotte 1834
Nordsøen Nordsøen


31 10 1834
Lind


Charlotte 1835

Jyllands Kyst


03 02 1835
Meitzner


Charlotte 1839 Pinkskib Tannis Bugt Kandestederne - Houkjær - Aalum X

13 11 1839 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Georg Blinch Ballast London, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Charlotte 1840 Bark Vestkysten Aalum X

16 10 1840 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) F. W. Bugs Ballast Calais, Frankrig Newcastle, England
Charlotte 1841 Galease Kattegat Ålbæk - Bunken X

29 11 1841 Demmin, Tyskland Christen Edvard Schuberg Ballast Dundee, Skotland Greifswald, Tyskland
Charlotte 1842 Brig Kattegat Skagen Rev X

21 12 1842 Jacobstad (Pietarsaari), Finland S. Malm Salt Trapani, Italien København, Danmark
Charlotte 1845 Brig Vestkysten Haurvig X

20 10 1845 Karlskrona, Sverige
Stykgods Vin og andet Cette, Belgien Helsingør, danmark
Charlotte 1851 Brig Vestkysten Vrist


26 10 1851 Gävle, Sverige Neumann Sukker 284 kasser Bahia Gøteborg
Charlotte 1856 Slup Øresund Helsingør - Skandsøre Batteri


06 12 1856 Kristiansand, Norge A. Johnsen 400 tdr. byg Stettin Christiania (Oslo), Norge
Charlotte 1859 Skonnert Kattegat Frederikshavn

X 12 01 1859 Nibe, Danmark Nielsen Kul og Stykgods Hull, England Aalborg, Danmark
Charlotte 1867 Skonnert Kattegat Anholt Ø. Rev X

16 11 1867
Beckmann Stenkul Seaham, England Stettin
Charlotte 1872 Skonnert Østersøen Vest Møn - Sandfaldet X


11 1872 Grebbestad, Sverige Johnsson Trælast Bolstad, Sverige West Hartlepool, England
Charlotte 1906 Dampskib Nordsøen Hirtshals V X

26 01 1906 Libau (Liepaja), Rusland (Letland)
Pitprops, træ Riga, Rusland (Letland) Grimsby, England
Charlotte Amalia 1824 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen X

27 11 1824 Sverige
Salt, Frugt St. Ubes, Spanien Gøteborg, Sverige
Charlotte Amalie 1694 Fregat Nordsøen Norges Vestkyst - Stavanger


12 12 1694 København, Danmark
Kanoner 36 stk København, Danmark Ostindien
Charlotte Cold HG255 1988 Fiskefartøj Nordsøen Fanø V X

10 05 1988 Hirtshals, Danmark
Fisk 18-05-1988
Charlotte Hage 1871 Brig Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 21 09 1871 København, Danmark O. B. Petersen Trælast planker Malmø, Sverige Rio de Janiero, Brasilien
Charlotte Knuth 1861 Brig Tannis Bugt Skagen nordstrand


13 01 1861 Bandholm, Danmark J. Jensen Kul Newcastle, England Korsør, Danmark
Charlotte Louise Wilhelmine 1871 Skonnert Storebælt Agersø


13 03 1871 Hobro, Danmark



Charlotte Marie 1810
Kattegat Sæby - Lyngså Sdr. Klit



04 1810 Assens, Danmark



Charlotte of Derby 1870 Bark Kattegat Læsø - Syrodde

X 26 11 1870 Grimstad, Norge August Bie Trælast, Jern Gefle (Gävle), Sverige London, England
Charlotte SG169 1989 Fiskefartøj Vestkysten Tørre Bjælke X

12 04 1989 Svendborg

Charlton 1805
Øresund Dragør X


01 1805 England



Chase 1838 Bark Kattegat Anholt

X
08 1838 Amerika Allcot Jern, Hamp Kronstadt Boston, Amerika
Chatrine 1813
Kattegat Læsø


13 11 1813
Grüner


Chatrine Elisabeth 1800 Skib Øresund Hornbæk


10 01 1800
Niss Bartramsen Islandske varer, Platfisk, Hængefisk, Strømper, Vanter Ólafsvík, Island København, Danmark
Cherub 1829 Brig Østersøen Vest Stevns Klint

X 25 11 1829 England Joseph Winder Hvede, Hamp, Splitholter, Måtter St. Petersburg, Rusland London, England
Cherub 1858 Brig Østersøen Øst Bornholm - Allinge S


19 08 1858 Arbroath, Scotland D. Caird Hør Riga, Rusland (Letland) Belfast, irland
Chesapeake 1882 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen

X 22 04 1882 Shields, England Montgomery Kul Shields, England Kronstadt
Chicago 1996 Uddybningsfartøj Nordsøen
X

16 10 1996
Chieftain 1848 Fregat Vestkysten Blåvandshuk X

20 07 1848 Galway, Irland William M. Donougy Ballast Galway, Irland Riga, Rusland, (Letland)
Chieftain 1862 Brig Jammerbugt Lild Strand - Bragerne X

05 11 1862 Hartlepool, England Jewson Hamp St. Petersborg, Rusland London, England
Chieftain 1869 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen

X 10 10 1869 Mandal, Norge P. Jacobsen Kul Newcastle, England Uddevalla, Sverige
Chimea 1896 Bark Øresund Middelgrunden

X 17 10 1896 Stavanger, Norge M. Samuelson Kul Leith Riga, Rusland, (Letland)
China 1879 Fregat Jammerbugt Nørre Lyngby X

06 05 1879 Bath, England Barker Bomuld 4.501 baller New Orleans, Amerika Reval (Tallin), Tyskland (Estland)
China 1882 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen X

26 10 1882 Rostock, Tyskland M. C. Peipke StenKul Newcastle, England Ystad, Sverige
Cholmley 1888 Brig Vestkysten Fanø - Sønderho yderbanker X

27 07 1888 Newcastle, England Jemmeson Asfalt London Danzig
Chr. Brink 1956 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - SØ. t. Ø. for Frederikshavn Lys og Fløjtetønde


05 01 1956 Frederikshavn, Danmark
Fisk
Fiskeri i Kattegat
Chr. Broberg 1914 Dampskib Nordsøen
X

21 08 1914 København, Danmark P. Larsen Stykgods Portland København, Danmark
Chr. Duus Wrack WK 1304
Østersøen Vest Kieler Bugt - Stollergrund X




Danmark ?



Chr. Rump S244 1979 Fiskefartøj Kattegat Skagen Gren


16 05 1979 Skagen, Danmark Ejnar Jørgensen og Kaj Jensen
Skagen, Danmark
Chrestence S163 1979 Fiskefartøj Vestkysten Hanstholm - 1,8 sm vest for X

15 12 1979 Skagen, Danmark Anker Christensen
Christa 1928 Galease Kattegat Sjællands Odde N X

01 10 1928 Hadsund
Cement
Christabel 1865 Bark Vestkysten Harboøre

X 04 05 1865 Sunderland, England



Christian 1782 Brig Kattegat Læsø Ndr. Rønner
X

08 11 1782 Moss, Norge Andreas Holst Rug, Sukker, Sejldug København, Danmark Moss, Norge
Christian 1801
Kattegat Anholt



12 1801 Danmark

Holland København, Danmark
Christian 1837 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Feddet X


04 1837 København, Danmark Hans C. P. Rydahl Kalksten 9 Kubik favne Faxe Kalkbrud
Christian 1838 Jagt Østersøen Vest Præstø Toldkammers jurisdiktion




1838 København, Danmark

Faxe, Danmark Svendborg, Danmark
Christian 1856 Skonnert Kattegat Skagen Rev

X 15 05 1856 Flensburg, Tyskland John Noble Salt Liverpool, England Kronstadt, Rusland
Christian 1860 Huggert Galease Vestkysten Vedersø - Nymindegab X

06 10 1860 Rostock, Tyskland C. Brüdigam Pommerske bjælker Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Christian 1876 Skonnert 2m Nordsøen Borteblevet X


12 1876 Thisted, Danmark
Palmekerner London, England Aarhus, Danmark
Christian 1883 Skonnert 2m Kattegat Læsø NØ X

04 12 1883 Thurø, Danmark L. Andreasen Byg 1.144 tdr. Mullerup, Danmark Kristiania (Oslo), Norge
Christian 1903 Dæksbåd Øresund Sundet


09 10 1903 København, Danmark N. P. Andersen Søsten 7 ton København, Danmark Øresund, Danmark
Christian August 1882 Brig Vestkysten Hanstholm X

04 08 1882 Tønsberg, Norge Edvard Jacobsen Trælast Moss, Norge Antwerpen, Belgien
Christian Benjamin 1862 Galease Køge Bugt Bøgeskoven - Gørslev

X 20 11 1862 Stolpemünde, Tyskland Bernhardt Brandt Ballast Malmø, Sverige Danzig, Tyskland
Christian d.4 2001 Fiskefartøj
Skagen


13 04 2001 Skagen, Danmark



Christian d.7 1788 Fregat / Ostindienfarer Kattegat Anholt SV X

24 12 1788 Danmark Christen Jensen Gregersen Kanoner København, Danmark Bengal
Christian d.7 1801 Fregat Kattegat Anholt




1801 København Hans Henrik Bruun


Christian d.9 1872 Skonnert Brig
Borteblevet




1872




Christian d.9 1888 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen

X 17 07 1888 København, Danmark Mollerup Stykgods London, England København, Danmark
Christian IX 1897 Jagt Kattegat Sæby - Dvalegrunden

X 09 10 1897 Fejø, Danmark Christensen Byg Sakskøbing, Danmark Göteborg, Sverige
Christian Ludwig 1860 Brig Kattegat Sæby - Dvalegrunden

X 20 04 1860 Tyskland Krüger Rug 3.000 tdr.

Christian Rump S244 1979 Fiskefartøj Kattegat Skagen NØ X

16 05 1979 Skagen, Danmark

Christian Russ 1957 Dampskib Østersøen Vest Møn SSØ X

22 02 1957 Hamburg, Tyskland

Christian Septimus 1801 Fregat Kattegat Anholt


29 12 1801
Brun
Batavia København
Christiana Maria 1798
Kattegat Anholt



11 1798 Danmark Fredenhagen
London, England Baltic
Christiane 1830 Slup Kattegat Anholt S


03 04 1830 København, Danmark

København, Danmark Mariager, Danmark
Christiane 1845 Galease Vestkysten Årgab


02 05 1845 Kristiania (Oslo), Norge G. Monrad Trælast Øster Risør, Norge Altona, Tysskland
Christiane 1850 Skonnert Jammerbugt Tornby Strand X

24 12 1850 Malmø, Sverige Jens Bruse Stenkul Grangemouth, Scotland Malmø, Sverige
Christiane 1866 Galease Kattegat Frederikshavn S


30 12 1866 Hals, Danmark Sørensen Trælast Planker og Brædder Gøteborg, Sverige Ribe, Danmark
Christiane 1882 Skonnert Vestkysten Fjand X

07 03 1882 Christiania (Oslo), Norge Gabrielsen Kul Charlestown, Irland Randers, Danmark
Christiane 1893 Brig Kattegat Djursland - Grenå - Naveren X

05 05 1893 Sandefjord, Norge A. Andersen Stenkul Kings Lynn, England Odense, Danmark
Christiane Cecilia 1845 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Højen


01 01 1845 Præstø, Danmark Petersen


Christiane Dorothea 1853 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Præstø - Maderne - Fed X

13 04 1853
N. C. Weldlund Brændeviin, Øl, Melis, Papir, Flyttegods m.m. København Haderslev
Christiane Fredericha 1808 Brig Kattegat Sæby - Lyngså X

14 01 1808 Flensburg, Tyskland
Stykgods Kristiania, (Oslo), Norge
Christiane Frederikke 1811 Slup Vestkysten Ryssensten X

27 11 1811 Norge
Stykgods Tran, Spegesild,

Christiane Friderikke 1811 Slup Vestkysten Ryssensten


27 11 1811 Bergen, Norge
Spegesild

Christiane Marie Ikke angivet Nordsøen Tynemouth Ø X

06 11 1855 Danmark
Ballast Hamburg, Tyskland Tyne, England
Christiane Marie 1867 Bark Østersøen Vest Holtug - Kalkgrunden X

11 05 1867 Porsgrund, Norge



Christiane Parr 1866 Bark Vestkysten Tuskjær X

17 12 1866 Drøbak, Norge C. M. Hansen Salt 5.000 tdr. Terravecchia, Italien Christiania (Oslo), Norge
Christiania Paquet 1848 Jagt Kattegat Læsø


21 11 1848 Arendal, Norge Søren Kjøstolsen Korn m.m. Løgstør, Danmark Arendal, Norge
Christians Haab 1846 Slup Kattegat Frederikshavns forstrand X

28 11 1846 Flensburg, Tyskland And. Asmussen StenKul Hartlepool, England Flensburg, Tyskland
Christiansborg 1750
Kattegat Læsø Ø - Gøteborgs Skærgård




1750




Christiansborg 1898 Dampskib. Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup

X 18 03 1898 København, Danmark F. Petersen Kul 1500 tons Blyth, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Christianstadt 1782
Kattegat



5 11 1782
Kragh
København, Danmark Trankebar
Christiansunds Prøve 1809 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen Ø



03 1809 Kristiansund, Norge
Sild, Tran, Klipfisk Kristiansund, Norge Danmark
Christiena 1916 Kuf Tjalk Vestkysten Vangså

X 13 10 1916 Groningen, Holland A. Bloemker Planker Norrsundet, Sverige Groningen, Holland
Christina 1834
Vestkysten Thisted


23 12 1834
Manstrom


Christina 1845 Kuf Vestkysten Febbersted


26 10 1845 Veendam, Holland De Jong
Amsterdam Seaham
Christina 1858 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet
X

06 05 1858 Helsingborg, Sverige N. P. Göransson Trælast Drammen, Norge Aalborg, Danmark
Christina 1866 Brig Østersøen Øst Bornholm X

16 11 1866 Groningen, Holland E. P. Voss Hørfrø og Byg Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Christina 1868 Skonnert Vestkysten Hennegård Strand


04 10 1868 Kalmar, Sverige C. F. Brunberg Ballast Fanø, Danmark Kalmar, Sverige
Christina 1893 Dampskib Kattegat Anholt SØ - Kullen NV X

16 01 1893 København, Danmark J. Smith Sild 1.935 kasser Marstrand, Sverige Lübeck, Tyskland
Christina 2004 Fiskefartøj Jammerbugt Thorup Strand N X

11 09 2004 Thyborøn, Danmark

Christina d. 1. 1825 Brig Kattegat Frederikshavn - Apholmen X

30 11 1825 Kristinestad (Kristiinankaupunki), Finland Halle Trælast, Tjære, Potaske,

Christina Dorothea 1808 Skib Øresund Saltholm

X 02 01 1808
Johan Jacob Mundt Pibesteene Stettin Tønningen
Christina Elsabea 1847 Brig Øresund Hornbæk Forstrand

X 09 09 1847 Sundsvall, Sverige J. C. Wenndin Ballast London, England Sundsvall, Sverige
Christina Eugina 1835
Nordsøen
X

06 10 1835
Rolofson


Christina Maiken AS238 2016 Fiskefartøj Kattegat Skagen N - Orust V X

23 04 2016 Grenå, Danmark

Skagen, Danmark
Christina Margaretta 1816
Nordsøen Nordsøen


25 06 1816
Friese


Christina Murray 1849 Brig Smålandsfarvandet Østerhage - Ulfshale


08 10 1849 Kincardine, England G. H. Jackson Sukker London Stettin
Christina Ulrica 1805 Jagt Øresund Dragør

X 19 09 1805 Karlskrona, Sverige Carl Gustav Stridbeck Stykgods, Salt, Sild, Tørfisk, Jern Gøteborg, Sverige Karlskrona, Sverige
Christine 1809
Øresund Helsingør X

25 03 1809 Randers, Danmark Lars J. Thorn Hamp, Blår, Rødvin, Jern, Gryn, Kaffe, Værktøj m.m. København, Danmark Randers, Danmark
Christine 1819
Tannis Bugt Gl. Skagen X

07 03 1819 Sverige Stellstrøm Salt Cadiz, Spanien Gøteborg, Sverige
Christine 1829 Galease Østersøen Vest Stevns Klint - Kalkgrunden


14 10 1829 Karlshamn, Sverige Bendt Nielsen Trælast Karlshamn, Sverige København, Danmark
Christine 1850 Pram Øresund Vedbæk




1850 København, Danmark H. H. Clausen


Christine 1857 Jagt Kattegat Læsø

X 07 10 1857 Lübeck, Tyskland Uppendich Byg Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Moss, Norge
Christine 1860 Kuf Galease Jammerbugt Lild Vestre Strand X

18 10 1860 Vyk, Föhr, Tyskland A. Heibroch Trælast Kristiansand, Norge Wyck, Tyskland
Christine 1861 Galiot Kattegat Randers Fjord - Indløbet Sydsiden


12 03 1861 Flensburg, Tyskland Christiansen Klude og Stykgods Flensburg, Tyskland Randers, Danmark
Christine 1865 Bark Vestkysten Thorsminde - Fjaltring


27 05 1865 Gävle, Sverige Göranson Ballast Plymouth, England Gefle (Gävle), Sverige
Christine 1868 Kuf Vestkysten Sdr. Lyngvig


30 07 1868 Leer, Tyskland Harting Jernbaneskinner 456 stk Antwerpen, Belgien Stettin, Tyskland
Christine 1870 Skonnert Vestkysten Thorsminde - Tranholm X

03 05 1870 Elsfleth, Tyskland Hopster Vin, Olivenolie, Nødder, Mandler Messina, Italien St. Petersburg, Rusland
Christine 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt -


13 11 1872 Marstal, Danmark



Christine 1880 Brig Nordsøen Borteblevet X


02 1880 Frederikshavn, Danmark S. N. Thomsen Kul Sunderland, England Ystad, Sverige
Christine 1881 Bark Kattegat Skagen Rev


15 11 1881 Lerhamn, Sverige Fox Salt Gøteborg, Sverige
Christine 1882 Galease Storebælt Lindeskov Bugt - Skelskør


04 11 1882 Allinge, Bornholm, Danmark Grønbech Ballast Kolding, Danmark Allinge, Bornholm, Danmark
Christine 1885 Brig Vestkysten Bjerregård


11 06 1885 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Gundesen Træ Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Amsterdam, Holland
Christine 1910 Galease Smålandsfarvandet Bøgestrømmen

X 14 10 1910 Mariager N. M. Schiønning Byg Ca. 70 ton Bandholm København
Christine Brockelmann 1873 Bark Tannis Bugt Starholm - Spirbakken X

10 12 1873 Rostock, Tyskland H. Kämpfer Kul Hull, England København, Danmark
Christine Caroline 1802 Ikke angivet Jammerbugt Tornby X

01 03 1802
Harman Citroner, Apelsiner, Bomolie, Citronsaft, Mandler Mesina, Italien København, Danmark
Christine Charlotte 1843 Galease Kattegat Læsø NØ


03 10 1843 Malmø, Sverige Holger Jacobsen Kul Hartlepool, England Malmö, Sverige
Christine Dorthea 1794 Skib Vestkysten Thorsminde




1794 Hamburg, Tyskland
Byg

Christine Elisabeth 1824
Kattegat Læsø - NV. Revet

X 09 01 1824
Prussing Salt Lissabon via Langesund København, Danmark
Christine Elisabeth 1831 Slup Vestkysten Vangså X

12 11 1831 Strømstad, Sverige C. Z. Cavallius Stenkul 430 Tdr. Newcastle, England Malmø, Sverige
Christine Henriette 1879 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Møn - Mandemark


19 08 1879 Stege, Danmark J. H. Houmann
Hesnæs, Falster, Danmark København, Danmark
Christine Magdalena 1809
Øresund Helsingør Havn S


27 03 1809
Jens Christian Wangsøe Stykgods København, Danmark Randers, Danmark
Christine Marie 1862 Galease Storebælt Langelands Bælt - Hou Sand



12 1862 Flensburg, Tyskland
Mursten

Christine Marie 1874 Skonnert Vestkysten Vangså X

22 03 1874 Thisted, Danmark C. Ovesen
England Nykøbing Mors, Danmark
Christine Mathilde 1876 Skonnert Kattegat Læsø S X

06 11 1876 Lerhamn, Sverige A. Fex Trælast, Stangjern Stockholm, Sverige Marseille, Frankrig
Christoph 1871 Brig Tannis Bugt Skagen - Butteren X

09 11 1871 Barth, Tyskland Schönrogg Hvede 3.500 tdr Stralsund, Tyskland Antwerpen, Belgien
Christopher Heulk 1764
Dansk Farvand Jyllands Kyst


21 12 1764


Amsterdam, Holland Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Churchill 2014 Fritidsfartøj Kattegat Tisvildeleje


04 05 2014




Cicilia 1780 Skib Øresund Helsingør X

03 10 1780
Thyge Boyesen Sukker, Cattun, Oxehuder St. Croix, Dansk Vestindien København, Danmark
Cicilie
Kattegat Anholt S X









Cilotas 1971 Fiskefartøj Nordsøen





1971
Cimbria 1858 Hjuldampskib Øresund Helsingør ØSØ X

14 10 1858

Stykgods, Passagerer, kreaturer 80 stk. Randers, Danmark København, Danmark
Cimbria 1902 Damptrawler Kattegat Læsø N - Herthas Flak SØ X

14 12 1902 København, Danmark P. C. Christensen Fisk Fiskeplads i Kattegat Hull, England
Cimbria 1933 Dampskib Kattegat Kattegat X

28 07 1933 Mariager, Danmark Eduard Kristian Andersen af Marstal Cement 135 tons Aalborg, Danmark København, Danmark
Cimbria 1939 Fiskefartøj Vestkysten Hvide Sande


02 12 1939 Hvide Sande, Danmark
Fisk Thyborøn, Danmark Hvide Sande, Danmark
Cimbrishamn 1892 Skonnert 3m Vestkysten Nørre Vorupør - Lyngby X

25 10 1892 Oskarshamn, Sverige J. P. Öselin Salt Littleborough, England Kolding, Danmark
Circassia 1869 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Vemmetofte

X 29 09 1869 Arendal, Norge J. E. Toft Træ Østersøen London
Circassian 1857 Skonnert Kattegat Læsø V


22 05 1857 Dundee, Scotland John Cook Kul Newcastle, England Århus, Danmark
Cita Langø 2006 Fiskefartøj Storebælt Langelands Bælt

X 06 07 2006
Citadel 1870 Skonnert 3m Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 18 11 1870 Inverness, England Steward Jern, Soda Newcastle, England Danzig, Tyskland
Cito 1859 Skonnert Vestkysten Fjaltring


20 10 1859 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
StenKul

Cito 1884 Skonnert Kattegat Ålbæk - Bunken


08 06 1884 Assens, Danmark H. Høyle Kul England Assens, Danmark
Cito 1890 Dampskib Kattegat Læsø Ø

X
10 1890 Gøteborg, Sverige Eneroth Trælast, Tjære Uleåborg (Oulu), Finland London, England
Cito 1895 Dampskib Vestkysten Søndre Trans

X 23 11 1895 Gøteborg, Sverige
Kul, Jern Middlesbrough, England Göteborg, Sverige
Cito 1906 Galease Nordsøen Borteblevet



03 1906 Nordby Fanø, Danmark A. Christensen Foderstof 60 ton Esbjerg, Danmark Thisted, Danmark
City of Antwerp 1887 Fiskesmakke Vestkysten Bjerregård X

21 04 1887 Hull, England Ashlen Fisk

Clansman 1861 Skonnert Øresund Kastrup

X 29 11 1861 England B. Suding Sild Wick Danzig
Clara 1801
Østersøen Øst Bornholm



12 1801 Holland

St. Petersburg Amsterdam
Clara 1829 Galease Kattegat Skagen - 3½ mil NNØ X

23 10 1829 Stralsund, Tyskland J. G. Riedel Hørfrø og rapskager Stralsund, Tyskland Hull, England
Clara 1846 Brig Øresund Sletten

X 06 05 1846 Stockholm, Sverige I. Hjort Jern, Stål, Stykgods Stockholm, Sverige Marseille, Frankrig
Clara 1851 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

18 04 1851 Liverpool, England



Clara 1858 Skonnert Jammerbugt Krage Strand X

14 09 1858 Odense, Danmark Nielsen Zinkblokke Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Clara 1860 Bark Vestkysten Vedersø - Husby Klit X

06 10 1860
M. J. Jessen Trælast bjælker Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) London, England
Clara 1861 Skonnert Øresund Hellebæk S


15 01 1861 Malmø, Sverige Andreas Hansen Lundberg Stenkul 1.200 tdr. Hartlepool, England Malmø, Sverige
Clara 1868 Jagt Østersøen Øst / Vest Borteblevet



09 1868 Allinge, Bornholm, Danmark Johan Olsen Grønbech Drænrør Egernsund, Danmark Allinge, Bornholm, Danmark
Clara 1874 Brig Tannis Bugt Skagen - Butteren X X
18 03 1874 Aberdeen, Scotland William Robertson Jern Middlesbrough, England Göteborg, Sverige
Clara 1877 Brig Vestkysten Vestervig - Aalum X

18 10 1877 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Wolters Kul

Clara 1879 Skonnert Tannis Bugt Skagen N


15 12 1879 Höganäs, Sverige N. Persson Ballast London, England Helsingborg, Sverige
Clara 1897 Skonnert Brig Kattegat Læsø - NV. Revet X

15 06 1897 Skudeneshavn, Norge E. O. Fredriksen Kul 233 ton Burntisland, England Frederikssund, Danmark
Clara 1921 Motor Skonnert Kattegat Bolsax X


01 1921
Clara 1938 Motor Galease Smålandsfarvandet Sevedø X

24 11 1938 Nakskov, Danmark
Superfosfat Kalundborg, Danmark Nakskov, Danmark
Clara & Cathinka 1849 Skonnert Kattegat Læsø S

X 08 15 1849 Næstved, Danmark J. W. Wittusen Byg og ærter Karrebæksminde, Danmark Leith, England
Clara & Mathilde 1882 Brig Nordsøen Borteblevet




1882 Rostock H. Voß
Grangemouth Rostock
Clara Marie 1856 Bark Østersøen Øst Bornholm - Dueodde Ø


14 04 1856 Danzig F. Albrecht Jernbanetømmer Danzig Sunderland
Clara Priis 1859 Brig Vestkysten Fjaltring


19 10 1859 København, Danmark
Stykgods

Clarence 1823
Vestkysten Thisted


05 04 1823 Bristol, England Adams
København London
Clarence 1845 Skonnert Kattegat Sæby - Lyngså - Dvalegrunden X

14 04 1845 Aalborg, Danmark Bolle Petersen Byg 1.420 tdr. Holbæk, Danmark London, England
Clarissa 1827 Brig Vestkysten Lodbjerg - Tolbøl Strand X

04 09 1827 Amerika Watson Tobaksblade 200.000 pund, Bomuld 1.000 pund Providence, Rhode Island, Amerika Göteborg, Sverige
Claudia 1851 Skonnert Kattegat Skagen Rev


27 07 1851 Aberystwyth, England
Jernbaneskinner

Claudia 1954 Motor Skonnert Østersøen Vest Skåne S X

18 12 1954 Bornholm



Claudine 1849 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 10 11 1849 Nykøbing Mors, Danmark P. H. Jensen Trælast Øster Risør, Norge
Claudine Margrethe 1811
Kattegat Læsø X

24 12 1811 Langesund, Norge Chresten Pedersen Lund Ballast

Claus 1897 Brig Vestkysten Fanø


01 12 1897 Nordby, Fanø, Danmark Hans Laurids Hansen Minetømmer Kragerø, Norge Port Talbot, England
Claus Böge 1938 Dampskib Nordsøen Horns Rev NV X

19 03 1938 Hamburg, Tyskland
Ballast Oslo, Norge Vlissingen, Holland
Claus Rickmers 1940 Dampskib Vestkysten Hanstholm

X 22 01 1940




Claus Sylvester 1764
Kattegat Læsø

X
11 1764 Loviisa, Finland
Vin, Brændevin, Sukker Bordeaux, Frankrig Lovisa, Finland
Cleaner 1857 Slup Vestkysten Søndervig


29 12 1857 Lynn, England Thomas Kitringham StenKul Hartlepool, England Lynn, England
Clementina 1803 Brig Kattegat Læsø - Ø under øen X

30 11 1803 Chepstow, England John Hurst / Hurtz Stokke Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Chepstow, England
Clementina 1818

Rødhus


22 10 1818 Antwerpen, Belgien Smith
Bergen / Stavanger, Norge Stettin
Clementina 1903 Bark Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X
11 1903 Neapel, Italien
Træ Kotka, Finland Marseille, Frankrig
Cleveland 1882 Dampskib Nordsøen Borteblevet X


01 1882 Middlesbrough, England
Kul Grimsby, England Århus, Danmark
Clifford 1757
Nordsøen Nordsøen


20 12 1757
Draper


Clinton 1891 Brig Nordsøen Hanstholm N X


11 1891 Gøteborg, Sverige Bengtsson Salt St. Ubes Gøteborg, Sverige
Clio 1844 Skonnert Kattegat Skagen Rev

X 18 04 1844 Blankenese, Tyskland Schade Byg Grenå, Danmark London, England
Clio 1866 Dampskib Vestkysten Fjand


07 12 1866 Hull, England George Macon Ballast London, England Danzig
Clio 1867 Skonnert Kattegat Skagen Sønderstrand


01 12 1867 Inverness, Scotland Fraser Dyreknogler, Ben St. Petersborg, Rusland Port Na Craig, Scotland
Clipperen
Kattegat Anholt X









Clyde 1792
Østersøen Øst Bornholm X


12 1792 England



Clyde 1870 Dampskib Tannis Bugt Kandestederne X

08 01 1870

Havre Ängelholm, Sverige England
Clytia 1943 Motor Skonnert 3m Kattegat Hornbæk Ø - Ellekilde Hage

X 08 04 1943 Køge, Danmark Andersen Brunkul Vejle, Danmark København, Danmark
Coert Cornelis 1858 Kuf Kattegat Skagen Rev

X 02 09 1858 Rotterdam, Holland D. A. Klontje Bly, Ildfaste mursten Newcastle, England St. Petersborg, Rusland
Colberg 1686
Kattegat Læsø Ø


29 03 1686




Colberg 1917 Dampskib Østersøen Øst
X


03 1917 Stettin, Tyskland
Briketter Göteborg, Sverige
Coleridge 1882 Dampskib Vestkysten Thy


04 12 1882
Cooke Kul Newcastle, England København, Danmark
Colin Archer 1911 Bark Kattegat Anholt N


23 04 1911 Åbo (Turku), Finland
Salt La Pallice, Frankrig Helsingfors, Finland
Colon 1858 Bark Kattegat Skagen Rev

X 03 09 1858 Kragerø, Norge Nielsen Ballast London, England Kronstadt, Rusland
Colonist 1861 Dampskib Nordsøen Doggerbank X

16 09 1861
W. Beckett
Königsberg, Tyskland Hull, England
Colonist 1880 Bark Vestkysten Søndervig X

11 12 1880 Christiania (Oslo), Norge
Ballast London, England Christiania (Oslo), Norge
Colonnia 1839
Vestkysten




01 1839 Holland Habbert
Angostura Bremen
Colosus 1883 Bark Kattegat Anholt Ø. Rev


28 08 1883 Lynn, England S. Bullow Kul Newcastle Helsingfors
Columbia 1829 Slup Østersøen Vest Møn X


11 1829 Hull, England

Pillau Newcastle, England
Columbine 1881 Dampskib Vestkysten Horns Rev X

10 08 1881 Hull, England C. C. Rothbart Kul Hull, England Cronstadt
Columbus 1840 Slup Østersøen Vest Rødsand X

10 09 1840 Bergkvara, Sverige G. Lennertson Ballast Eckernförde, Tyskland Ystad, Sverige
Columbus 1857 Skonnert Vestkysten Harboøre


14 02 1857 Flensburg, Tyskland Wrang StenKul Hull, England Flensburg, Tyskland
Columbus 1917 Skonnert Øresund Saltholm Ø - Malmø V X

05 12 1917 Rønne, Bornholm, Danmark C. Nielsen Ballast København, Danmark Ronneby, Sverige
Colvil 1781
Nordsøen Nordsøen


30 11 1781
Davidson


Comet 1825 Brig Vestkysten Ringkøbing X

01 11 1825 London, England Stephen Brown Ballast London, England Frederikstad, Norge
Comet 1871 Brig Kattegat Anholt




1871 Rostock A. Jörk
Grangemouth Rostock
Comet 1882 Dampskib
Skagen


02 04 1882 Amsterdam, Holland P. D. Vicfer


Cometen 1862 Slup Vestkysten Agger


18 04 1862 Mandal, Norge Willumsen Trælast Mandal, Norge Limfjorden, Danmark
Cometen 1906 Bark Tannis Bugt Skagen Fyr - ¾ sømil VtS X

16 11 1906 Landskrona, Sverige O. Jönsson Kul Newcastle, England Helsingborg, Sverige
Comitos 1858 Skonnert Kuf Tannis Bugt Skagen Nordstrand


05 06 1858 Papenburg, Tyskland



Commandör Lilljehöök 1853 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen Ø X

25 12 1853 Gøteborg, Sverige A. F. Lindbom Salt St. Ybes (Setúbal), Portugal Göteborg, Sverige
Commerce 1791
Kattegat Anholt


23 09 1791 Wymes Bassot
Dysart (Scotland), England Anholt, Danmark
Commerce 1804 Bark Øresund Kronborg Fæstnings søbatteri X

12 10 1804 London, England Alldeson Porcelain, Vin, Cambrix, Stog m.m.
St. Petersborg, Rusland
Commerce 1812 Jagt Kattegat Bunken Strand


01 09 1812
Herman Jerning Trælast

Commerce 1837 Brig Kattegat Læsø Ø X

11 11 1837 South Shields, England James Slater Trælast Kronstadt London, England
Commerce 1849 Brig Tannis Bugt Houkjær - Kandestederne X

26 10 1849 Belfast, Irland John Mac Lean Salt Liverpool, England Libau (Liepaja), Litauen
Commerce 1867 Skonnert Vestkysten Harboøre - Nørrelanger X

28 06 1867 Inverkeithing, England Robert M. Laxen Kul Blyth, England Memel
Commissariat 1878 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen X X
07 12 1878 Newcastle, England David Sutherland Kul 1.040 ton Newcastle, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Commodore 1855 Brig Kattegat Læsø - Ndr. Rønner


11 05 1855 Montrose, England George Menzie Hør Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Montrose, England
Como 1867 Skonnert Tannis Bugt Tversted - Uggerby - Tolstrup X

03 12 1867 Montrose, Scotland John Christie Kul Shields, England København, Danmark
Competitor 1898 Skonnert Vestkysten Lyngvig X

19 12 1898 Kalmar, Sverige Hugo Petersson Kul og maskindele West Hartlepool, England Kalmar, Sverige
Comte Roger 1870 Bark 3m Vestkysten Harboøre X

18 09 1870 Le Havre, Frankrig Crusson Ballast Le Havre, Frankrig Härnösand, Sverige
Comtesse Friederike 1830 Schalup Kattegat Læsø NV Rev X

05 10 1830 Marstal, Danmark Claus Christensen Boye Kul, Glas Newcastle, England Flensburg, Tyskland
Conception 1844 Bark Jammerbugt Hirtshals - Lilleheden X

10 03 1844 Stockholm, Sverige Abraham Wilhelm Martinson Sukker, Sagogryn Bahia Stockholm, Sverige
Concord 1787
Nordsøen Nordsøen


21 08 1787
Yaldie
Ayre, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Concord 1832
Vestkysten Thisted


22 05 1832
England


Concord 1835 Brig Øresund Lillegrunden


03 11 1835 England Charles Cobble talg St. Petersburg London
Concord 1860 Brig Vestkysten Fjaltring - Klegod X

04 10 1860  



Concordia 1754 Smakke Vestkysten Harboøre




1754 Emden, Tyskland
Stykgods

Concordia 1790

Jyllands Kyst


09 11 1790
Wickbolt


Concordia 1793 Fløjte Kattegat Læsø - Kobbergrunden - drev bort


12 12 1793 Holland Bonne Broner / Brower Trælast fyrreplanker St. Petersborg, Rusland Cadiz, Spanien
Concordia 1797

Jyllands Kyst


17 01 1797
Sundstrøm
London, England Gøteborg, Sverige
Concordia 1804
Vestkysten Thisted



09 1804 Holland

Köningsberg Amsterdam
Concordia 1805 Skib Øresund Middelgrunden - S enden

X 24 11 1805
Niss Kraps Hvede og manufactur vare Kronstadt Lissabon, Portugal
Concordia 1807 Jagt Jammerbugt Tversted X

04 01 1807 Heiligenhafen Carsten Ruus Sild i tønder Bergen, Norge Stettin
Concordia 1822 Jagt Kattegat Hals X

06 03 1822 Ebeltoft, Danmark Peder Thomsen


Concordia 1825 Skonnert Kattegat Læsø



12 1825
Carl Adolph Plumble Planker Vasa, Finland Shields, England
Concordia 1827 Galease Kattegat Skagen Rev

X 04 05 1827 Båstad, Sverige
Stykgods Hamburg, Tyskland Göteborg, Sverige
Concordia 1834 Slup Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen X

04 03 1834 Randers, Danmark Smidt Huder

Concordia 1839 Brig Kattegat Læsø - Ø under Øen X

13 12 1839 København, Danmark J. K. Juul Byg, Hvede, Havre, Hvedemel, Saltet Flæsk København, Danmark Guernsey, England
Concordia 1844 Kuf Vestkysten Harboøre


12 03 1844 Hamburg, Tyskland
Ballast

Concordia 1847 Tjalk Vestkysten Årgab


17 11 1847 Papenburg, Tyskland
Træ

Concordia 1852 Skonnert Tannis Bugt Råbjerg - Kandestederne X

26 10 1852 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Edvard Christiansen Byg Ornde
Concordia 1855 Skonnert Øresund Kronborg - Julebæk Rev X

12 09 1855 Norge
Trælast Porsgrund
Concordia 1856 Kuf Kattegat Skagen X

22 11 1856 Holland J. J. Balk Kul Newcastle, England Aalborg, Danmark
Concordia 1863 Kuf Vestkysten Lodbjerg - Tolbøl X

13 12 1863 Pekala, Holland B. R. Zeven Trælast Øster Risør, Norge Delfzijl, Holland
Concordia 1864 Galease Kattegat Skagen - Sønderstrand X

04 09 1864 Kalmar, Sverige A. Nielsson Trælast planker, Jern Kalmar, Sverige London, England
Concordia 1865 Kuf Jammerbugt Tranum X

31 05 1865 Ditzum, Emden, Tyskland Wecbbena Ballast Ditzum, Emden, Tyskland Kragerø, Norge
Concordia 1865 Fregat Kattegat Skagen Rev

X 09 04 1865 Windau (Ventspils), Letland J. P. Alrøe Ballast Grimsby, England Windau (Ventspils), Letland
Concordia 1866 Dæksbåd Østersøen Vest Faxe Bugt - Høistrup Forstrand


09 04 1866 Ystad, Sverige
Birkebrænde

Concordia 1868 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Møn - Jydelejet


08 02 1868 Rostock, Tyskland Fr. Eichmann Kul Hartlepool, England Kiel, Tyskland
Concordia 1868 Brig Kattegat Skagen

X 25 10 1868 Sunderland, England Sealand Støbesand Ipswich, England København, Danmark
Concordia 1876 Bark Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

06 11 1876 Skellefteå, Sverige J. H. Lockander Trælast Skellefteå, Sverige Kapstaden
Concordia 1884 Skonnert Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

29 10 1884 Rotterdam, Holland Rieke Trælast Drammen, Norge Pappenburg, Tyskland
Concordia 1884 Bark 3m
Skagen


05 01 1884
Niels Bilder Klæde, øl, tin og meget mere Hull, England
Concordia 1894 Skonnert Nordsøen Helgoland X

05 09 1894 Svendborg, Danmark C. P. Henriksen Palmekager 150 ton Hamburg, Tyskland Ystad, Sverige
Concordia 1896 Skonnert 3m Vestkysten Vestervig - Ørum X

26 12 1896 Stege, Danmark Holst Koks

Concordia 1907 Jagt Smålandsfarvandet Fejø SØ - Lilleø

X 03 07 1907 Lundeborg, Danmark M. Christensen Kalksten Fakse, Danmark Svendborg, Danmark
Concordia 1914 Skonnert Østersøen Vest
X

27 05 1914 Marstal, Danmark F. Olsen Kulbriketter 540 ton Emden, Tyskland Karlskrona, Sverige
Concurent 1874 Skonnert bark Vestkysten Harboøre


11 11 1874 Hannover, Tyskland
Ballast

Condor 1845 Skonnert Kattegat Læsø

X 04 12 1845 Aalborg, Danmark Dam Kul, Tvist i baller England Aalborg, Danmark
Confiance 1894 Tjalk Østersøen Vest Kieler Fjord

X
09 1894
M. Huizenga Mursten Renberg Rendsburg
Confidence 1862 Tjalk Vestkysten Søndervig X

17 10 1862 Ringkøbing, Danmark P. Thuesen Trælast Kristiansand, Norge Ringkøbing, Danmark
Confidencia 1849 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

01 10 1849 København, Danmark L. H. Carl Uld, Uldvarer, Fåretalg, Sild, Tran, Edderdun og Skind Island København, Danmark
Conford 1836 Brig Storebælt Nyborg Fjord


26 12 1836
T. Armstrong
Hull, England Korsør, Danmark
Conja KR61 1997 Fiskefartøj Nordsøen Thorsminde VSV X

30 05 1997 Korsør, Danmark Jan Bech


Conjunctur 1820 Galease Kattegat Læsø SØ X

17 10 1820
Mathias Bergstrøm Jern, Trælast planker og brædder Stockholm, Sverige Calais, Frankrig
Conjuncturen 1814 Skib Øresund Dragør

X 16 11 1814
Ludvig Grøn Trælast planker, brædder og pibesten Danzig Plymouth, England
Conjuncturen 1855 Brig Østersøen Øst Bornholm - Sorthat


25 05 1855 Sverige
Ballast Flensburg, Tyskland Visby, Sverige
Conmark 1970 Motorskib Østersøen Vest Tysk Farvand X

29 05 1970 København, Danmark

Connie 1940 Motor Galease Lillebælt Mommark SØ X

30 05 1940 Egernsund, Danmark
Drænrør Egernsund, Danmark Nykøbing Falster, Danmark
Connie 1949 Fiskefartøj Kattegat Schultzs Grund X X
29 04 1949 København, Danmark

Connie FN304 1952 Fiskefartøj Kattegat
X


02 1952 Frederikshavn, Danmark

Frederikshavn, Danmark Fiskeplads i Kattegat
Connie Vinther RI75 1996 Fiskefartøj Storebælt Egholm Flak S

X 29 01 1996
Conquerer 1840 Brig Øresund Nordre Røse


14 06 1840 England Gifford


Conrad 1846 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Højerup Strand


04 12 1846 Lübeck, Tyskland P. N. Kreinaa Hvede 140 læster Danzig Havre
Conradine Ulricke 1840 Brig Jammerbugt Blokhus - Grønhøj X

12 03 1840 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Ferd. Rüscke Salt Liverpool, England Pillau
Conseicao Defensora 1837 Galease Jammerbugt Klim Strand


06 11 1837 Lissabon, Portugal De Areller Salt, Sukker og Vin Oporto, Portugal Hamburg, Tyskland
Constance 1874 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

11 11 1874 Lillesand, Norge L. Z. Steendahl Trælast Luleå, Sverige Dieppe, Frankrig
Constance 1955 Motorskib




10 12 1955
Constantia 1871 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen Nordstrand X

14 01 1871 Mollösund, Orust, Sverige S. S. Edström Ballast Exmouth, England Göteborg, Sverige
Constantin 1812 Fregat Kattegat Læsø

X 23 09 1812 Amerika William Pearson


Constantin 1856 Skonnert Kattegat Læsø - Ø under øen X

29 04 1856 Stockholm, Sverige A. Wendell Jern 3.829 stænger, Trælast 120 tylt brædder Stockholm, Sverige Saint Brieuc, Frankrig
Constantin 1858 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Rønne X

01 08 1858
J. H. Grünwald Rug Danzig Rotterdam, Holland
Constantin 1879 Dampskib Jammerbugt Hanstholm NV


21 06 1879 København, Danmark Niels Christian Pedersen / Christian Lund? Kreaturer, gods og passagerer København, Danmark Newcastle, England
Constantine 1869 Skonnert Østersøen Vest Gedser Rev

X 22 06 1869 Vestervik, Sverige Carl Alfred Lindgren Ballast Lübeck, Tyskland
Constanza 1919 Dampskib Kattegat Skagen Ø - Stora Pölsan SV X

19 10 1919 Gøteborg, Sverige
Frugt, Vin, tobak, kork Bougie, Algeriet Göteborg, Sverige
Constellation 1864 Bark Kattegat Læsø Ø


05 11 1864 Hartlepool, England
Kul England Østersøen
Constitution 1830 Brig Jammerbugt Hansted Sdr. Strand X

04 04 1830 Gøteborg, Sverige L. L. Hagberg Trælast Gøteborg, Sverige Jersey, England
Consul Horn 1910 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Spirbakken

X 10 03 1910 Lübeck, Tyskland E. Thams Kul Burntisland, England Kiel, Tyskland
Container Container Kattegat Hals Barre - "Cebirien"










Containere ID1973 1997 Containere 5 stk. Nordsøen Horns Rev VNV X

25 02 1997
Content 1882 Brig
Skagen


26 02 1882 Sverige



Contest 1880 Bark 3m
Borteblevet



10 1880 København Th. Frølund Jernballast og Planker 150 std. Skellefteå, Sverige Tyne
Continuation 1841
Vestkysten Thisted - Hassing H.




1841




Copernicus 1842 Brig Østersøen Øst Bornholm - Tejn S




1842




Coquette 1861 Skonnert Brig Kattegat Læsø


07 03 1861 Dragør, Danmark Isbrandt Raagaard Kul Grangesmouth, England København, Danmark
Coquette 1887 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen


17 12 1887 Rønne, Danmark Lauritz Christian Peter Lund (Carl Lund?) Stenkul Goole, England København, Danmark
Cora 1810
Kattegat Anholt


23 02 1810
Mooney


Cora 1844
Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


11 03 1844 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) August Schultz Jern 359 tons Newport, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Cora 1872 Brig Østersøen Vest Stevns - Lund Forstrand



12 1872 Dragør, Danmark



Cora 1880 Skonnert Jammerbugt Bragerne



04 1880 Svendborg, Danmark Petersen Havre Trelleborg, Sverige Stockton, England
Cora 1890 Fregat Tannis Bugt Skagen

X 23 04 1890 Boston, Amerika S. M. Gay Bomuld 5.000 baller, Pibestaver New Orleans, Amerika St. Petersburg, Rusland
Coras 1844
Kattegat Frederikshavn Brun Rev


11 03 1844 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) August Schultz Jernbaneskinner Newport, England Stettin
Cordula 1881 Bark Østersøen Øst Bornholm X


10 1881 Lillesand, Norge Eliasen Ballast Cherbourg, Frankrig Härnösand, Sverige
Cordula Dorthea 1850 Skonnert Kattegat Læsø N

X 27 10 1850 Kristiania (Oslo), Norge Poulsen Ærter, Byg Malmø, Sverige Norge
Corevlau 1892 Bark Jammerbugt Tversted Øster Klit X

12 10 1892

Splitved Sundsvall, Sverige London, England
Coriolan 1882 Bark Tannis Bugt Skagen - Østerklit X X
12 10 1882 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Steen
Sundsvall, Sverige London, England
Cornelia 1701 Skib Vestkysten Husby


17 10 1701 Stockholm, Sverige
Klæde

Cornelia 1790 Fregat Tannis Bugt Skagen - Højen Ø X

26 11 1790 København, Danmark Peder Richard Vin, Brændevin, Kakaobønner, Stykgods Bordeaux, Frankrig København, Danmark
Cornelia 1844 Slup Kattegat Skagen Rev - ca. 2 mil Nord

X 15 11 1844 Ålesund, Norge J. Poulsen Sild Ålesund, Norge København, Danmark
Cornelia 1856
Vestkysten Vangsaa Strand


21 12 1856




Cornelia 1866 Brig Østersøen Øst Bornholm - Christiansø X

19 11 1866 Amsterdam, Holland D. Dekker Trælast Wiborg, Rusland Amsterdam, Holland
Cornelia 1899 Galease 2m Kattegat Oversejlet X


09 1899 Groningen, Holland L. van der Land


Cornelia Eleonora 1803 Bark Kattegat Læsø NV X

28 11 1803 Hamburg, Tyskland Henrich Vulfchen Stykgods Hull, England Lübeck, Tyskland
Cornelia Jantina 1868 Galiot Vestkysten Harboøre X

21 09 1868 Hannover, Tyskland H. H. Kwint Byg London, England Sundsvall, Sverige
Cornelius 1870 Skonnert Vestkysten Husby X

19 11 1870  
Trælast
Bremen, Tyskland
Cornelius Friser 1620 Bøjert Vestkysten Vestkysten


21 11 1620 Holland
Stykgods

Cornucopia 1854 Brig Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev X

07 09 1854 Shields, England G. Weatherhead


Cort 1914 Galease Kattegat Anholt N X


09 1914 Aalborg, Danmark Johannes Levisen Trælast Varberg, Sverige Aalborg, Danmark
Cort Adeler 1871 Galease Kattegat Anholt X

04 12 1871 Haugesund, Norge J. H. Røthing Rug Riga, Rusland (Letland) Schiedam, Holland
Cortina L317 1986 Fiskefartøj Vestkysten Agger - Lodbjerg Fyr


13 05 1985 Thyborøn, Danmark Christian Andersen Rønn Fisk Fiskeplads Thyborøn, Danmark
Corunna 1877 Brig Vestkysten Trans

X 10 08 1877 Whitby, England Pearson Kridt London, England Riga, Rusland, (Letland)
Cosmos 1945 Motor Skonnert Kattegat Læsø SØ - Anholt NNØ X

08 04 1945 Odense, Danmark
Ballast København, Danmark Skagen, Danmark
Cossack 1819 Brig Øresund Dragør X

05 12 1819 England R. Mantrup Planker

Costa Rica 1882 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen X

25 02 1882 Blaney, England James Taylor


Countess of Hopetown 1788
Nordsøen Nordsøen


28 11 1788




Courage 1867 Skonnert Jammerbugt Lild Strand X

03 12 1867 Groningen, Holland K. B. Slotema Byg Fredericia, Danmark Schiedam, Holland
Courage 1869 Skonnert Kuf Tannis Bugt Skagen


14 02 1869 Thisted, Danmark Niels Christian Justesen


Courageux 1797 Corvette Kaperskib Kattegat Kattegat X

26 08 1797 Dunkirk, Frankrig Defraye Kanoner 8 stk

Coureren 1855 Slup Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

15 10 1855 Sandefjord, Norge O. E. Bierke Ballast sand Grenå, Danmark Sandefjord, Norge
Courier 1836 Bark Kattegat Læsø X

23 09 1836 Danzig D. F. Hoppenrath
St. Malo Østersøen
Courier 1853 Skonnert Brig Kattegat Læsø Ø

X 28 08 1853 Visby, Gotland, Sverige J. P. Østerberg Planker Wisby, Sverige London, England
Courier 1854 Brig Øresund Kronborg Pynt - Søbatteriet

X 28 11 1854 Dunkirk, Frankrig Opdeboel Hørfrø og talg Riga, Rusland (Letland) Dunkirk, Frankrig
Courier 1857 Bark Kattegat Skagen Rev


29 05 1857 Arendal, Norge



Courier 1867 Brig Jammerbugt Hanstholm - Vigsø X

24 09 1867 Arendal, Norge S. Jensen Stykgods, Vin og spiritus i lasten Rouen, Frankrig St. Petersburg, Rusland
Courier 1877 Brig
Skagen


11 09 1877 Rostock, Tyskland Krohn


Courier 1878 Skonnert Tannis Bugt Skagen - Starholm X

07 12 1878 Greifswald, Tyskland Pafch Lerjord Shiedam, Holland Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Courier 1880 Bark Jammerbugt Vigsø X

11 12 1880 Stralsund, Tyskland O. Claus Trælast planker Finland Grimsby, England
Courier 1895 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen X

06 10 1895 Wolgast, Tyskland G. Trost Porcelænsjord Fowey, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Courier 1914 Galease Limfjorden Risgårde Bredning X

24 05 1914 Hamburg, Tyskland H. Fahje Havre Rostock, Tyskland Skive, Danmark
Courier 1918 Galease Kattegat Nakkehoved NØ - Svensk farvand X

17 09 1918
Courier de Marseille 1854 Brig Vestkysten Skallingen østen Refshorn
1 1/2 mil fra Blåvand



18 08 1854 Rouen, Frankrig Boisard Proviant til den franske flåde Brest, Frankrig Østersøen
Couriren 1847 Skonnert Østersøen Øst Bornholm Ø

X 07 09 1847 Umeå, Sverige A. Öström Tjære 417 tdr. Rathan, Lapland Kiel
Craigellachie 1905 Dampskib 3497 brt. Kattegat Læsø - NV. Revet

X 11 01 1905 Leith, England R. Linklater Korn Novorossiysk, Rusland Århus, Danmark
Craigievar 1842 Brig Jammerbugt Hansted Strand X

22 11 1842 Montrose, Scotland Lindsay Talg 560 fade St. Petersburg, Rusland London, England
Credo 1872 Bark Køge Bugt Magleby Forstrand X

13 11 1872 Lyngør, Norge C. Pettersen Sylitrad ?? Härnösand, Sverige London, England
Credo 1903 Bark Kattegat Anholt V X

21 08 1903 Porsgrunn, Norge
M. Olsen Kul Hartlepool, England Odense, Danmark
Crefeld PC13 1917 Vagtskib - Minekutter Vestkysten Bjerregård - Holmsland Klit X

01 09 1917 Cranz, Tyskland
Ammunition

Cremon Mogat 1822 Brig Jammerbugt Lønstrup


18 03 1822 Aberdeen, Scotland Alexander Davidson Ballast

Creolen 1876 Brig Kattegat Læsø Nordstrand - 1 km fra stationen X

06 11 1876 Dragør, Danmark Niels Sørensen Præst Trælast Kotka, Finland Newcastle, England
Crescent 1808 Fregat Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup X

06 12 1808 England John Saumarez / Temple Kanoner Yarmouth, England Østersøen
Criterion 1877 Dampskib
Jyllands Kyst


21 07 1877 London, England



Cronborg 1780 Fregat / Orlogsskib Kattegat Skagen - Hulsig - Bunken X

23 11 1780 København, Danmark Henri Gottlieb Ziervogel Kanoner 36 stk København, Danmark Dansk Vestindien
Cronborg 1801 Orlogsskib Øresund Hollænderdybet - Svælget X

02 04 1801 Danmark
Cronshagen 1940 Dampskib Øresund
X

24 04 1940
Cronstadt 1860 Dampskib Kattegat Frederikshavn

X 24 05 1860 London, England Baker

St. Petersborg, Rusland
Crosby 1951 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm - Dueodde Ø X

11 09 1951




Crown 1881 Dampskib Vestkysten Thyborøn - Pælediget lidt V for høfde 52


15 11 1881 Newcastle, England John Tate StenKul Newcastle, England København, Danmark
Cruizer 1866 Brig
Skagen


25 04 1866 Hartlepool, England Oats


Crusader 1843
Kattegat Læsø


01 07 1843 Stockton, England Powell


Cuba 1890 Bark Østersøen Vest Ulslev Strand


27 11 1890 Malmø, Sverige Niels Jonassen Trælast Härnösand, Sverige Lissabon, Portugal
Cuba 1964 Bark Østersøen Øst Bornholm - Christiansø X

01 10 1864 Hartlepool, England John Brocklesby Kul South Shields, England Riga, Rusland
Cunningham Boyle 1817
Kattegat Anholt


20 04 1817 Liverpool, England Pritchard
København, Danmark Aalborg, Danmark
Cupid 1853
Vestkysten Sdr. Lyngvig X

04 10 1853 Yarmouth, England William Stephens


Curage 1795 Brig Kattegat Læsø - NØ under øen


31 12 1795 Norge Peter Jacobsen Brædder og Kakkelovne Lauervig (Larvik), Norge København, Danmark
Cutterværket
Kattegat Anholt NV










Cyclop 1874 Dampskib Østersøen Øst Bornholm Ø


24 10 1874 Amsterdam, Holland
Korn Kronstadt Amsterdam, Holland
Cyrus 1904 Dampskib
Skagen


03 04 1904 København, Danmark



Czar 1893 Bark Vestkysten Thyborøn

X 17 02 1893 Stavanger, Norge O. J. Christophersen Ballast Rotterdam, Holland Stavanger, Norge
Cæsar 1919 Bark Kattegat Skagen Ø - Herthas Flak


17 09 1919 Sverige
Træ

Dacapo 1896 Skonnert Øresund Søndre Røse

X 03 10 1896 Sandefjord, Norge A. Olsen Sild Wick, Scotland Kønigsberg
Dafnis 1967 Fritidsfartøj Øresund Vedbæk Ø X

07 09 1967
Daggry 1893 Skonnert Tannis Bugt Skagen

X 08 06 1893 Sandefjord, Norge Olsen Ballast Macduff, Scotland Härnösand, Sverige
Daggry 1961 Fiskefartøj
Skagen Havn


27 09 1961 Skagen, Danmark



Dagmar 1903 Kvase 2m Vestkysten Skallingen X

27 08 1903 Esbjerg, Danmark J. J. B. Nielsen Fisk Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Dagmar 1904 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Lyngså - Stensnæs


07 02 1904 Sæby, Danmark
Fisk

Dagmar 1920 Skonnert 3m Kattegat Hirsholm - Græsholmen

X 20 02 1920 Svendborg, Danmark

Helsingør, Danmark Dysart
Dagmar 1928 Motor Jagt Kattegat Aså - Sørå

X 04 02 1928 Gilleleje, Danmark

Skagen, Danmark Limfjorden, Danmark
Dagmar 1938 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa - Lyngsaa


07 03 1938 Sæby, Danmark Otto Pedersen
Sæby, Danmark Fiskeplads
Dagmar 1946 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - Simons Rev X

03 10 1946 Frederikshavn, Danmark
Fisk Fiskeplads i Kattegat Frederikshavn, Danmark
Dagmar 1962 Fiskefartøj Vestkysten Husby - Vedersø


30 09 1962 Esbjerg, Danmark
Fisk Fiskeplads i Nordsøen Thyborøn, Danmark
Dagmar & Elisabeth 1896 Galease Kattegat Hals - Nordmandshage

X 04 12 1896 Thisted, Danmark A. Poulsen Fisk Fiskeri ved Anholt Thisted, Danmark
Dagmar E136 1941 Fiskefartøj Vestkysten Ho Bugt X

09 08 1941 Esbjerg, Danmark



Dagmar RI141 1955 Fiskefartøj Vestkysten Lodbjerg X X


1955 Ringkøbing, Danmark

Dagny 1880 Bark Vestkysten Søndervig


14 12 1880 Christiania (Oslo), Norge



Dagny 1929 Fiskefartøj Kattegat Djursland - Bønnerup X

15 01 1929 Bønnerup, Danmark

Ankers ved Bønnerup Strand
Dagny G144 1940 Fiskefartøj Vestkysten Hanstholm X

08 04 1940 Hönö, Sverige Julius Johansson
Hönö, Sverige Fiskeri i Nordsøen
Dagny Kjær AS1 1961 Fiskefartøj Kattegat Helgenæs S

X 31 07 1961 Århus, Danmark


Dagny V 1952 Fiskefartøj Østersøen Vest Falster Ø - Gedser NØ X

10 07 1952 Stubbekøbing, Danmark
Dagny Viola 1908 Fiskefartøj Vestkysten Harboøre - Vrist


13 01 1908 Lemvig, Danmark A. L. Hvass Fisk 3 ton Lemvig, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Daisy 1844 Brig Kattegat Læsø Ndr. Rønner X

20 02 1844 Dundee, Scotland William Young Ballast Dundee, Scotland Memel, Tyskland
Daisy 1855 Brig Tannis Bugt Houkjær - Kandestederne X

06 04 1855 Dundee, Scotland Thomas Miller Kul Dundee, Scotland Helsingør, Danmark
Dakota 1888 Fregat Vestkysten Sønder Lyngvig X

31 01 1888 Bremerhaven, Tyskland Schäfer Ballast Cuxhaven, Tyskland Kristiania (Oslo), Norge
Dakota E374 1943 Fiskefartøj Vestkysten
X

13 04 1943 Esbjerg, Danmark Laurids J. Olesen
Dale 1870 Bark Vestkysten Harboøre X

18 09 1870 North Shields, England W. Araem Kul Newcastle, England Kronstadt (St. Petersburg), Rusland
Dalekarlen 1837

Thisted


06 01 1837
Morck


Dampskib Dampskib Nordsøen Hvide Sande V X









Dampskib 1865 Dampskib Vestkysten Sild - Sylt - Amrum



12 1865




Dampskib 1906 Dampskib Kattegat Læsø -


07 09 1906




Dampskib 1917 Dampskib Vestkysten Stenbjerg 8sm V X

23 01 1917




Dampskib 1945 Dampskib Kattegat Anholt X

06 04 1945




Dampskib ID0999 1919 Dampskib Nordsøen Horns Rev - Slugen X



1919




Damptrawler Damptrawler Kattegat Anholt Ø










Damsterdiep 1926 Dampskib Vestkysten Hanstholm


X 04 02 1926 Rotterdam, Holland
Kul og Koks Methil, Scotland Svendborg, Danmark
Dan 1906 Fiskefartøj Øresund Helsingborg StV X

01 03 1906 Lynæs, Danmark C. Olsen Ledig København, Danmark Kattegat, Danmark
Dan Britt E422 1984 Fiskefartøj Nordsøen Horns Rev S - Fanø VSV X

30 08 1984 Esbjerg, Danmark
Dana Fragtskib Nordsøen
X









Dana 1907 Skonnert 3m Kattegat Gøteborg S. X

12 12 1907 Thurø, Svendborg, Danmark P. A. Jørgensen Støbesand 260 ton London, England København, Danmark
Dana 1922
Kattegat Tistlarnas fyr SVtS X

09 08 1922 Danmark
Kalksten Faxe, Danmark Vänerhamn, Sverige
Dana 1935 Motorskib Nordsøen Hvide Sande V X

22 06 1935
Dana 1946 Motorskib Øresund Helsingør NV X X
23 01 1946
Danae 1877 Dampskib Vestkysten Horns Rev V X

25 12 1877 North Shields, England Thomas Hutchinson Smith Hvede København, Danmark London, England
Dancing Sally 1863 Brig Jammerbugt Hvidbjerg Strand - Hedegaarde X

12 09 1863 Grimsby / London, England Waugh Trælast Riga, Rusland (Letland) Grimsby, England
Dania 1861 Skonnert Kattegat Ø. Hurup - Mariager Fjord

X 12 02 1861
Søberg Kul
Aalborg, Danmark
Dania 1877 Dampskib Kattegat Lysegrund - N side 7 fodspulle X

13 12 1877 København, Danmark Faber Stykgods, Levende dyr, Passagerer Aalborg, Danmark København, Danmark
Dania 1894 Skonnert Brig Nordsøen Mandø V X

28 09 1894 Ærøskøbing, Danmark H. J. Christensen Kul 243 ton Sunderland, England Svendborg, Danmark
Dania 1904 Damptrawler Kattegat Læsø N

X 12 01 1904 Lynæs, Danmark N. K. Krogh Fisk
Fiskeri i Kattegat
Dania 1905 Skonnert 3m Nordsøen Borteblevet X


10 1905 Thurø, Danmark A. C. Hansen Fosfat 320 ton Hull, England Sundsvall, Sverige
Danica Black 1994 Motorskib Nordsøen



19 10 1994
Daniel 1816 Skib Øresund Helsingør - Kronborg pynten


X 29 09 1816
Hans Adolph Holm fisk og tjære København Middelhavet
Daniel 1852 Galease Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen X

08 12 1852 Greifswald, Tyskland Christian Heinrich Vorbrodt Kul Sunderland, England Greifsvalde, Tyskland
Daniel 1896 Jagt Østersøen Vest Falsterbo X

13 11 1896 Rønne, Danmark J. Bertelsen Stykgods 60 ton København, Danmark Rønne, Danmark
Daniel Morris 1837 Skonnert Kattegat Hirsholmen


24 04 1837 Porthmadog, England Robert Perry Ballast Bremen, Tyskland Riga, Rusland, (Letland)
Dankbarheit 1919 Tjalk Kattegat Spodsbjerg N - Grønne Revle X X
02 09 1919 Hamburg, Tyskland Otto Laatz Mursten Refsnæs, Danmark København, Danmark
Dannebrog 1710 Orlogsskib Køge Bugt



04 10 1710 Danmark



Dannebrog 1859 Skonnert Vestkysten Vorupøre


08 03 1859 Rønne, Bornholm, Danmark C. M. Hay frugt Messina St. Petersburg
Dannebrog 1891 Fiskefartøj Kattegat Anholt Østrev X

10 02 1891 Struer, Danmark Anders Andersen Ballast København, Danmark Anholt, Danmark
Dannebrog 1892 Brig Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 14 11 1892 Svendborg, Danmark Hansen Kul Blyth, England Svendborg, Danmark
Dannebrog 1897 Jagt Limfjorden Livø Bredning - Løgstør Grunde

X X
21 08 1897 Aalborg, Danmark N. P. Nielsen Kul 270 tdr Aalborg, Danmark Thisted, Danmark
Dannebrog 1900 Brig Øresund
X X
23 12 1900 Svendborg, Danmark C. N. Børgesen Kul 288 ton Methil, England Bandholm, Danmark
Dannebrog 1910 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Højstrup Grund


13 11 1910 Allinge, Danmark Kap. Jørgensen Brosten Ukendt København
Dannebrog 1923 Jagt Østersøen Vest Gedser SØ X

02 12 1923 Hesnæs, Danmark Andersen Byg Nysted, Danmark København, Danmark
Dannebrog 1942 Fiskefartøj Vestkysten Thorsminde


13 05 1942 Thorsminde, Danmark
Fisk

Dannebrog 1956 Fiskefartøj Vestkysten Hvide Sande


10 07 1956 Hvide Sande, Danmark
Fisk Fiskeplads i Nordsøen Hvide Sande, Danmark
Dannebroge 1710 Orlogsskib Køge Bugt Køge Bugt X

04 10 1710 Danmark Ivar Huitfeldt Kanoner, Soldater og våben

Dannebroge 1861
Kattegat Hals - Nordmandshage


25 04 1861 Porsgrunn, Norge A. Larssen Byg 60 tdr., Kartofler 20 tdr.

Dannebroge L271 1950 Fiskefartøj 12 brt. 25 hk Motor Kattegat Læsø SØ - 9 sm. SØ. for Syrodde fyr X

18 01 1950 Skagen, Danmark Erhard Juul Sørensen

Fiskeri i Kattegat
Danneskiold 1810 Skonnert Østersøen Øst Bornholm V - Rønne Rev


20 12 1810 Danmark Wulffsen


Danneskjold 1936 Motor Jagt Kattegat Juelsminde - Bjørnsknude


28 05 1936 Aalborg, Danmark
Cement Aalborg, Danmark Assens, Danmark
Dannevirke 1847 Skonnert Tannis Bugt Tolstrup X

06 12 1847 Falsled, Faaborg, Danmark H. B. Liberoth Byg 1.975 tdr. Ærter 15 tdr. Bandholm, Danmark London, England
Dannio 1906 Skonnert Kattegat Sejrø Bugt X

12 03 1906 Helsingborg, Sverige P. Andersson Rug Kerteminde, Danmark Holbæk, Danmark
Dansborg 1714 Fregat Tannis Bugt Skagen - Skødelund Strand Skiveren X

15 02 1714 København, Danmark
Kanoner, Guldbarer, Jern, Galanterivarer København, Danmark Ostindien
Dansk skib 1767
Vestkysten Klitmøller - Vester Vandet X

05 10 1767 København, Danmark
Rug 1.300 tdr

Danske Hero 1824 Galease Vestkysten Fanø X


11 1824 Fanø, danmark Hans J. Schmidt


Dantzie 1804
Øresund Dragør



01 1804 Danzig

Danzig England
Danube 1879 Brig Jammerbugt Tranum X

23 08 1879 West hartlepool, England John Granger Kul

Daphne 1862 Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

27 12 1862 Gøteborg, Sverige A. F. Lindbom Trælast planker, Jern Göteborg, Sverige Cette ??
Dario Zerneschoft 1772
Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


14 11 1772 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Christian Bartelt Pibe- og tøndestager, Vinduesglas
Amsterdam, Holland
Darling 1813
Kattegat Anholt


30 11 1813
Hoseason


Daschy König 1882 Dampskib Nordsøen
X



1882 Rostock, Tyskland H. Kaekenmeister
Riga, Rusland Antwerpen, Belgien
Dauntless 1830 Skonnert Kattegat Skagen

X 28 09 1830 Aberdeen, Scotland B. Ayton


Dauphin 1853
Vestkysten Årgab - Søgård X

01 10 1853 Dieppe, Frankrig Picot Ballast Dieppe Riga, Rusland, (Letland)
David 1606

Skagen


28 09 1606 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Jacob Egbartsen


David 1907 Skonnert Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård X

22 04 1907 Gutmannsbach, Rusland (Estland) J. Paju Kul Sunderland, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Davida 1869 Jagt Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

18 12 1869 Aalborg, Danmark L. P. Andersen Byg 344 tdr. Randers, Danmark Norge
Dawdon 1896 Dampskib Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård



X 07 04 1896 Sunderland, England I. B. Thompson Kul Shields, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Dawson 1856 Brig Skagerak Skagerak


12 03 1856 Sunderland, England
Kul Sunderland, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
De 12 Sødskende 1913 Galease Limfjorden N for Livø X

16 05 1913 Aalborg, Danmark W. Christensen Kul 490 hl Aalborg, Danmark Skibsted Fjord
De 2 Brødre 1752 Smakke Vestkysten Husby X

11 11 1752  
Træ

De 2 Brødre 1801 Slup Øresund Saltholmen

X 03 11 1801
Andreas Behring Kobber og Jern Stockholm København
De 2 Systere 1750 Brig Jammerbugt Hanstholm - Vigsø X

09 11 1750 Ipswichs, England John Morton Frø og Silke Riga, Rusland (Letland) Cork, Irland
De 2 Sødskende 1896 Jagt Storebælt Langeland - Stoense X

19 09 1896 Thurø, Danmark Niels Christian Jørgensen Mursten Polleholms Teglværk, Langeland, Danmark Svendborg, Danmark
De 2 Søstre 1851 Jagt Øresund Kronborg Teglværk


05 10 1851 Kjøbenhavn, Danmark Hans Peter Larsen Mursten 5.500 stk Kronborg Teglværk København
De 2 Søstre 1872 Brig Smålandsfarvandet Ulfshale


13 11 1872 Tønsberg, Norge A. Johannsen Træ Hernøsand Caen
De 2 Søstre 1879 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Højerup Klint - Rødvig

X 06 11 1879 Nyborg, Danmark Carl Christian Petersen Mursten Møllerup Havn, Storebælt Køøbenhavn
De 2 Venner 1920 Jagt Kattegat Ebeltoft Vig X

10 05 1920
De 2de Brødre 1874 Slup Tannis Bugt Skagen


04 01 1874 Løkken, Danmark M. Grønbeck Salt Norge
De 3 Broeders 1859 Skonnert Vestkysten Fjaltring


24 06 1859 Groningen, Holland
Jernbaneskinner

De 3 Brødre 1780 Galease Kattegat Djursland - Grenå - Hessel



11 1780 Mariager, Danmark Paulin Hadslund Tran, Tjære, Stangjern, Slibesten, Sukker København, Danmark
De 3 Brødre 1841 Slup Østersøen Vest Jungshoved - Roneklint


24 09 1841 Bergen, Norge P. G. Bredahl Trælast

De 3 Brødre 1856 Jagt Kattegat Læsø


25 06 1856 Tønsberg, Norge S. Andersen Trælast Tønsberg, Norge Frederikshavn, Danmark
De 3 Brødre 1863 Slup Kattegat Hals - Nordmandshage X


11 1863 Øster Risør, Norge N. S. Johnsen


De 3 Fætre 1928 Stenfisker Storebælt Lolland - Tård V X

01 08 1928 Sten
De 3 Sødskende 1839 Jagt Kattegat Djursland - Grenå - Elsegård X

17 04 1839 Fredericia, Danmark J. Johansen Korn Vejle, Danmark København, Danmark
De 3 Sødskende 1843 Skonnert Østersøen Vest Gjedesby - Bøttø Fang


03 04 1843 Kristiansand, Norge Claus N. Olsvieg 416 tdr. sild Kristiansand, Norge Wismar
De 3 Sødskende 1866 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Pederske Forstrand


18 12 1866
C. L. Hansen hvede Rügenwalde Kiel
De 3 Sødskende 1898 Jagt Limfjorden Løgstør


X 10 12 1898 Thisted, Danmark E. Bruun Jernbaneskinner København, Danmark Lemvig, Danmark
De 3 Søskende 1816 Skonnert Øresund Snekkersten


16 10 1816
Michael Nilson ikke specificeret København Bergen
De 3 Søskende 1919 Jagt Limfjorden Haverslev Bredding X X
03 03 1919 Thisted, Danmark O. C. Skaarup Grus 42 ton Aggersund, Danmark Aalborg, Danmark
De 3 Søstre 1786 Brigantine Kattegat Mariager Fjord - Havnø Grund X

01 02 1786 Randers, Danmark Johan August


De 3 Søstre 1797 Skib Kattegat Smidstrup - Gilleleje


29 01 1797
Chr. Hansen Hoyerup tran, oste, sild, klipfisk evt. m.m. Bergen København
De 3 Venner 1882 Bark Jammerbugt Blokhus - Pirrupshvarre X

07 01 1882 Kristiania (Oslo), Norge
Trælast Kristiania (Oslo), Norge Frankrig
De 3 Wenner 1810 Galease Kattegat Læsø - sandsynligvis på nordsiden


07 09 1810 Aalborg, Danmark Nils møller Ballast Kristiansand, Norge Aalborg, Danmark
De 4 Brødre 1783
Østersøen Øst Bornholm - Hasle


18 04 1783
Hans Falck Rug, byg og havre København Kønigsberg (herefter Drammen)
De 4 Brødre 1800 Smakke Kattegat Læsø V

X 30 10 1800 Amrum i Holsteen Nikles Bendix Stykgods, Mursten Amsterdam, Holland Randers, Danmark
De 4 Brødre 1825 Brig Vestkysten Ringkøbing X

02 11 1825 Porsgrunn, Norge Christen Jansen Ballast Hereford, England Porsgrunn, Norge
De 4 Brødre 1830 Galease Jammerbugt Madsbøl Strand X

19 03 1831
P. W, Commrell Trælast fyrretræ, Ege pibestaver Memel, Tyskland Amsterdam, Holland
De 4 Brødre 1853 Skonnert Jammerbugt Lild Strand - Bragen X

05 09 1853 Kragerø, Norge Nielsen Trælast Planker Norge Calais, Frankrig
De 4 Sødskende 1858 Skonnert Kattegat Hirsholmen - Apholmen X

04 04 1858 Bogense, Danmark Rasmussen Kornvarer Bogense, Danmark England
De 4 Søstre 1786 Chalup Kattegat Læsø X

23 09 1786 Dundee, Skotland William Key Ballast Dundee, Skotland Göteborg, Sverige
De 5 Brødre 1833 Jagt Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


28 08 1833 Ebeltoft, Danmark J. M. Knudsen Trælast, Kul Norge Ebeltoft, Danmark
De 5 Søstre 1792 Brig Vestkysten Vejers


08 12 1792 Colberg Martin Boss Bjælker og Hørfrø Pillau Bristol, England
De 5 Søstre 1845 Brig Kattegat Damholmen - Svensk Kyst


30 11 1845 Aalborg, Danmark J. Larsen Jernbaneskinner, Stenkul, Newcastle, England København, Danmark
De 6 Brødre 1808 Brig Tannis Bugt Skagen - Højen


29 04 1808 Drammen, Norge

Lauervig (Larvik), Norge Aalborg, Danmark
De 6 Sødskende 1869 Galease Jammerbugt Lild - kysten Ud for Lild sogn X

16 11 1869 Randers, Danmark J. Andresen Sleepers Tyskland England
De 7 Sødskende 1837 Slup Vestkysten Hurup - Hedegaard X


11 1837 Laurvig (Larvik), Norge Asmussen


De 7 søskende 1843 Jagt Kattegat Frederikshavn


18 04 1843 Drammen, Norge Anders Hauff Brædder Drammen, Norge Aalborg, Danmark
De 8 Sødskende 1824 Galease Storebælt Korsør - Skelskør X


11 1824
Juul Byg Kalundborg, Danmark København, Danmark
De 8 Sødskende 1897 Jagt 13 brt. Eg Limfjorden Livø Bredning - Ejerslev Røn X

11 11 1897 Nykøbing Mors, Danmark O. C. Lauridsen Mursten 13.500 Stk Hostrup Teglværk (Salling). Ejerslev, Danmark
De Baydeva 1839 Kuf Øresund Hornbæk

X

1839
Rossman Stykgods Amsterdam Kønigsberg
De Dageraad 1856 Kuf / Slup Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 11 03 1856 Veendam, Holland Bruim Ballast København, Danmark Kristiansand, Norge
De Frau Himcha 1780 Smakke Kattegat Læsø SØ

X 22 11 1780 Specheron, Holland Edde Ulrich Rug og byg Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Schiedam, Holland
De Frau Licetta 1800 Gammelt træskib Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 08 06 1800 Svensk-Pommern, Tyskland Henrich Ram Hvede Danzig, Tyskland Liverpool, England
De Fænix Galey 1751
Jammerbugt Blokhus X



1751

Huder

De Goede Hoop 1821 Smakke Vestkysten Jyllands Kyst



12 1821 Wildervank, Holland Hindrik Hindriks Top


De Goede Verwachting 1797 Smakke Kattegat Læsø - Trindelen X

13 05 1797 Groningen, Holland Harm Wycher Hvede, hør og hampfrø Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
De Hoop 1770 Skib Vestkysten Husby - Jens Iversens len X

15 12 1770 Wiborg, Rusland Johan Johansen, Lubeck Rug 80 lst, Hørfrø 150 tdr Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
De Hoop 1868 Kuf Jammerbugt Blokhus - Rødhus X

04 11 1868 Delfzijl, Holland J. H. Boompaal Fyrrebjælker Dantzig Delfzijl, Holland
De Jonge Antje 1845
Vestkysten Thorup Strand X

09 10 1845 Emden, Tyskland Grönevold
Brevig (Brivik), Norge Emden, Tyskland
De Juffe Anna & Elisabeth Chalup Vestkysten Husby


22 09 1786 Rømø, Danmark
Tran og Fisk

De Junge Cathrine 1783 Smakke Kattegat Læsø V - Sandknuderne X

22 04 1783 Emden, Tyskland Dirch Andres Swart Ballast London, England Østersøen
De Junge Raffuen 1619 Skib Vestkysten Bovbjerg


22 11 1619 Holland
Hør og hamp

De Jungfer Agatha Philippina
Kattegat Læsø NØ

X 03 10 1783 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Jan Cornelius Woll
Riga, Rusland (Letland)
De Jungfrau Josina 1751
Vestkysten Fanø - Peter Meyers Sand X


09 1751
Peter Meyer Hamp, Pibestaver, Postaske

DE KLEINE LYDIA 1830 Slup Vestkysten Øster Agger kanal munding X

14 08 1830
G. H. Heevema Sild saltede Emden, Tyskland St. Petersburg, Rusland
De Kornbuers 1770 Galliot 3m Kattegat Læsø - Ndr. kant



X 06 04 1770 Amsterdam, Holland Jan Andreasen Bock Sand og Stykgods Amsterdam, Holland Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
De Liefde 1818 Fløjte Vestkysten Bovbjerg


18 01 1818 Amsterdam, Holland Liekle Arjans Kant
Riga, Rusland (Letland) Brest, Frankrig
De Liefde 1823
Vestkysten Sild - Sylt



11 1823
B. J. Boijsen tobak, jernartikler og andet Amsterdam Sild
De Mond 1781
Kattegat Læsø SØ - Stenknuderne


15 11 1781 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Carl Parloe Vin, Vinedike, Cathrineblommer m.m. Bordeaux, Frankrig Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
De Morgenster 1825 Kuf Kattegat Sæby - Voersaa X

02 12 1825 Boom, Holland / Belgien Herman Frederic Veen Trælast, Sædehørfrø i tønder, Sejldugssække Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
De Morgenstern 1786
Kattegat Læsø - NØ X

17 10 1786 Emden, Tyskland Simon Jansen Blank Salt Saint Martin, Frankrig Königsberg, Tyskland
De Morgenstern 1829 Skonnert Brig Kattegat Skagen Rev SØ X

16 06 1829 Papenburg, Tyskland Jan H. Walter Trælast tømmer Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Amsterdam, Holland
De Noordstar 1832 Smakke Øresund Dragør X

25 05 1832 Holland Berend Gerretz Wortelboer Rug Libau Schiedam, Holland
De Ruyter 1904 Dampskib Kattegat Læsø Ø - Flyndergrund

X
10 1904 Rotterdam, Holland Lytz Træ Trångsund/Viborg, Finland Rochefort, Frankrig
De Trende Brødre 1808 Galease Kattegat Skagen Rev


10 12 1808 Nykøbing Mors, Danmark Anders Frost
Frederiksværn (Stavern), Norge Nykøbing ?, Danmark
De Trende Brødre 1810 Jagt Kattegat Skagen Rev X

14 02 1810
John Thorbjørnsen Enge


De Trende Søskende 1791 Jagt Kattegat Gilleleje

X 05 12 1791
Jan Peter Bakker Rug Fladstrand København
De Trende Søstre 1785 Ikke angivet Kattegat Læsø NØ X

07 03 1785 Holland Bøye Ipsen Ballast Amsterdam, Holland Friederichshaven, Finland
De Troue Anna 1792 Smakke Vestkysten Rømø - Havsand X

12 12 1792 Holland Jan Reinders Stykgods Rowan ?? Hamburg, Tyskland
De Tvende Brødre 1796 Jagt Østersøen Vest Møn - Karresbæksminde


11 03 1796
Phillip Hansen Nordmann kornvahre: 90 tdr. hveede og 40 tdr. rug Karesbeksminde København
De Tvende Brødre 1811 Brig Kattegat Læsø


26 12 1811 Trondheim, Norge Hansen Klipfisk, Tørfisk Trondheim, Norge København, Danmark
De Tvende Brødre 1830 Jagt Østersøen Vest Stevns X


12 1830 København, Danmark O. Hansen
København, Danmark
De Tvende Brødre 1835 Galease Østersøen Øst Bornholm




1835 Farsund, Norge Bernt Johannesen


De Tvende Brødre 1839 Skib Østersøen Øst Bornholm - Svaneke


07 01 1839
A. H. Bakke sild i tønder Bergen Stettin
De Tvende Brødre 1846 Slup Kattegat Djursland - Slettehage - Helgenæs Strand X

09 12 1846 Aalborg, Danmark P. Nielsen Ballast Århus, Danmark Aalborg, Danmark
De Tvende Brødre 1849 Slup Tannis Bugt Kandestederne X

04 02 1849 Korsør, Danmark Eegholm Sild 75 tdr. Bergen, Norge Korsør, Danmark
De Tvende Brødre 1855 Jagt Limfjorden Lemvig


01 01 1855 Thisted, Danmark A. Petersen
København, Danmark Lemvig og Ringkøbing, Danmark
De Tvende Brødre 1858 Jagt Kattegat Hals


27 12 1858 Ommel, Ærø, Danmark L. Chr. Christensen Trælast Drammen, Norge
De Tvende Brødre 1861 Jagt Østersøen Øst Bornholm - Allinge


15 11 1861 København, Danmark D. B. Nielsen


De Tvende Brødre 1862 Slup Kattegat Hals


28 09 1862 Øster Risør, Norge N. S. Joensen Ballast Aalborg Øster Risør, Norge
De Tvende Brødre 1877 Slup Øresund Hven X

16 10 1877 Nykøbing Mors, Danmark C. Christensen Neergaard Jernstøbegods, Maskiner Nykøbing Mors, Danmark Køge, Danmark
De Tvende Brødre 1879 Jagt Østersøen Vest Langeland - Nebber Strand


17 11 1879 Nyord, Stege, Danmark Ole Petersen mursten 15.000 stk, 3 retorter til et gasværk

De Tvende Brødre 1888 Jagt Østersøen Vest Møn - Dronningestolen


08 05 1888 Marstal Hans Hermansen Dreimann kalksten Faxe Marstal
De Tvende Brødre 1898 Galease Øresund Søndre Røse - Dragør

X 16 06 1898 Marstal, Danmark J. C. Bøye Kalksten Faxe, Danmark Skien, Norge
De Tvende Brødre 1906 Evert Kattegat Revsnæs N X

19 01 1906 Svendborg, Danmark H. N. T. Eriksen Ballast Randers, Danmark Langeland, Danmark
De Tvende Sødskende 1892 Jagt Kattegat Ebeltoft Vig

X 06 05 1892 Helsingør



De Tvende Sødskende 1893 Jagt Smålandsfarvandet Staalgrunden

X 23 10 1893 Marstal, Danmark R. Raahauge 750 centner Kainit Kiel, Tyskland København, Danmark
De Tvende Søskende 1855 Jagt Vestkysten Harboøre - Nørrelanger X

01 01 1855 Aalborg, Danmark L. C. Lindegaard Smør, Flæsk, Korn Aalborg, Danmark London, England
De Tvende Søskende 1883 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns Klint - Lilledal


06 12 1883 Stege, Danmark Jan Peter Hansen Stykgods København Stege
De Tvende Søstre 1792
Kattegat Læsø - NV. Revet

X 06 09 1792
Jacob Pieters Pibestaver og andet gods Aalborg, Danmark Amsterdam, Holland
De Tvende Søstre 1808 Evert Vestkysten Bjerregaard - Lyngvig

X 04 05 1808 Sønderho, Fanø, Danmark Peder Jensen Callesen Rug Hjerting, Danmark Kristiansand, Norge
De Tvende Søstre 1809 Evert Vestkysten Søgaard Forstrand

X
05 1809

Rug

De Tvende Søstre 1824 Evert Vestkysten Fanø



11 1824 Fanø Niels P. Lassen


De Tvende Søstre 1872 Bark Østersøen Vest Faxe Bugt - Jungshoved X

13 11 1872 Tønsberg, Norge H. Knudsen


De Tvende Søstre 1895 Skonnert Østersøen Vest Møn S - Darserort N X

06 11 1895 Rønne, Bornholm, Danmark Lauritz Hansen Sommer Mursten 34.000 stk Hasle, Bornholm, Danmark Lübeck, Tyskland
De Tvende Venner 1805
Øresund Helsingør X

22 04 1805
Ahrend Johnsen Kød, Genever, Olie, Ost, Blomkaal, Lax, Guld/Sølvtraad Amsterdam, Holland København, Danmark
De Tvende Venner 1826 Slup Kattegat Hals - Nordmandshage X

10 10 1826 Aalborg, Danmark Berg
Mariager, Danmark
De Tvende Venner 1854 Jagt Kattegat Tunø Røn X

03 11 1854 Bogense



De Twee Broeders 1857 Kuf Vestkysten Agger


11 10 1857 Holland Sternberg Sild Wick Hamburg, Tyskland
De Twee Gezusters 1832
Østersøen Vest Rødsand - Nysted X

26 04 1832 Holland B. A. Bonn Hvede, Rug Pillau Amsterdam, Holland
De Twee Vrienden 1821 Kuf / Smakke Vestkysten Fanø


29 11 1821 Holland Reinder Jans Boeling

Amsterdam, Holland
De Twelingen Daniel & Wilco 1854 Kuf Tannis Bugt Tversted - Vester Klit X

04 10 1854 Lemmer, Holland H. Folkers Klein MølleVinger, Stokke og Planker Danzig, Tyskland Groningen, Holland
De Unic 1882 Galiot Vestkysten Lyngby


01 09 1882 Groningen, Holland



De Vier Gebroeders 1860 Kuf Jammerbugt Blokhus - Pirupsvarre



03 1860 Groningen, Holland
Gl. Jern
Rügenwalde, Tyskland
De Vier Gebrüder 1780
Vestkysten Sdr. Lyngvig - Holmsland Klit


26 10 1780 Amsterdam, Holland Henrich Smith ?

De Vrede 1856 Tjalk Vestkysten Hvidbjerg X

07 11 1856 Sappemeer, Holland F. G. Lukje Kul Newcastle, England Slesvig
De Vriendschap 1829
Østersøen Øst Bornholm - Melsted X

11 11 1829 Emden, Tyskland Diderich Jacob Hugg / Hugy Hørfrø i tønder Riga, Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
De Vrouv Elisabeth 1767
Kattegat Læsø Trindel

X 02 01 1767 Makkum, Holland Tvekle Thomas Hørfrø, Potaske, Hampeblår Riga, Rusland (Letland) Amsterdam, Holland
De Vrouw Anna 1835 Kuf Vestkysten Sønderho - Fanø X



1835 Emden, Tyskland Eppe Tammen


De Vrouw Aukje 1835 Tjalk Vestkysten Husby Klit X

08 08 1835 Schiermonnikoog, Holland T. T. Visser


De Vrouw Catharina 1820 Tjalk Vestkysten Fanø


28 02 1820 Emden, Tyskland

Emden, Tyskland Antwerpen, Belgien
De Vrouw Christine 1809 Ikke angivet Vestkysten Fanø X

25 12 1809 Papenburg, Tyskland
Stykgods, Farvetræ, Messingsøm, Puddersukker London, England Emden, Tyskland
De Vrouw Geertina 1835 Smakke Vestkysten Fjaltring - Thorsminde X

08 08 1835 Delfzijl, Holland W. D. Dekker Ballast Delfzijl, Holland Brevig (Brevik), Norge
De Vrouw Johanna 1849 Kuf Vestkysten Thisted


14 01 1849 Norden, Tyskland



De Wakende Hoop 1792 Smakke Kattegat Skagen ØSØ 2 sm X

24 03 1792 Holland Ebbe Siebolds


De Waaksamheid 1857 Skonnert Øresund Helsingør N X

21 09 1857
D. Loues Rug St. Petersburg, Rusland Amsterdam, Holland
De Zwaluiv 1872 Kuf Østersøen Vest Falster Ø - Bøtø - Stavby Ø

X 13 11 1872 Memel, Rusland C. Durow 393 baller klude Memel West Hartlepool
Dean 1857
Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård

X 08 06 1857 Guild, Jardine Kul Perth, Scotland Randers, Danmark
Debora 1892 Fiskefartøj Kvase Kattegat Anholt

X 06 02 1892 Sverige Peterson


Debora 1904 Fiskefartøj 27 brt. Kattegat Læsø

X 08 11 1904 Frederikshavn, Danmark O. Nielsen

Fiskeri i Kattegat
Debora 1939 Fiskefartøj Vestkysten Thorsminde X X
11 09 1939 Fjaltring, Danmark
Fisk

DEBORA & MARIA 1827 Smakke Kattegat Anholt


26 08 1827 Holland C. J. Caspers Hørfrø, Hamp mv. Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Amsterdam, Holland
Decca hold 001
Kattegat Sæby - Voersaa - Lyngså










Decca hold 002
Kattegat Læsø Rende - Dvalegrunden










Decca hold 003
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 004
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 006
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 007
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 009
Kattegat Sæby - Voersaa - Lyngså










Decca hold 045 Ikke angivet Kattegat Læsø Rende










Decca hold 047
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 047a Ikke angivet Kattegat Læsø Rende










Decca hold 050a
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 080
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 121 Ikke angivet Kattegat Læsø Rende










Decca hold 122
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 123a Ikke angivet Kattegat Læsø - NV. Revet










Decca hold 123b Ikke angivet Kattegat Læsø - NV. Revet










Decca hold 126
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 127 Ikke angivet Kattegat Læsø - NV. Revet










Decca hold 128c Ikke angivet Kattegat Læsø Rende










Decca hold 129
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 130
Kattegat Læsø Rende










Decca hold 131 Ikke angivet Kattegat Læsø Rende










Decimar 1889 Dampskib Østersøen Vest Gedser - Schønheyders Pulle


19 11 1889 Flensburg, Tyskland William August Dinse Hvede Novoroscisk, Sortehavet Kiel, Tyskland
Dee 1886 Dampskib Tannis Bugt Skagen

X 20 11 1886 Aberdeen, Scotland



Defence 1811 Orlogsskib Vestkysten Thorsminde - Ca. 600 m ude ved Bletholm X

24 12 1811 Portsmouth, England
Kanoner 74 stk Karlshamn, Sverige England
Defence 1916 Krydser Nordsøen
X

31 05 1916 England



Defencor 1972 Fiskefartøj Vestkysten Hvide Sande X

18 10 1972 Esbjerg, Danmark

Fiskeplads Hvide Sande, Danmark
Defencor RI330 1982 Fiskefartøj Nordsøen Horns Rev N X

06 01 1982 Hvide Sande, Danmark
Fisk Fiskeplads Hvide Sande, Danmark
Dejrø 1945 Motor Galease Kattegat Sjællands Rev NØ X


03 1945 København, Danmark Axel Immanuel Thomassen Stykgods København, Danmark Vejle, Danmark
Delfin 1907 Skonnert Køge Bugt Køge Havn N - På molen


27 12 1907 Riga, Rusland (Letland) G. Martinsson Ballast Køge, Danmark Rusland
Delia 1797
Kattegat Anholt


31 03 1797
Dahl


Deligent 1908 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen fyr

X 09 10 1908 Sunderland, England James Martin Kul South Shields, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Delphin 1789
Østersøen Øst Bornholm


26 07 1789 Rusland Krove


Delphin 1828 Skib Øresund Helsingør


26 12 1828
Hans Jansen Pihl 22 piber brændeviin og 50 tdr. tjære Stockholm via Snekkersten Gøteborg
Delphin 1829
Østersøen Vest Møn - Wittmund X


12 1829




Delphin 1830 Brig Kattegat Skagen - Drev til Svensk Kyst

X 21 08 1830 Ystad, Sverige J. H. Aden Trælast eg & fyrretømmer, Kalveskind Memel Havre de Grace (Le Havre), Frankrig
Delphin 1836 Galease Kattegat Skagen Rev SØ X

02 10 1836 Barth, Tyskland J. H. Kraeft Trælast eg & fyr, Pibestave Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Boulogne, Frankrig
Delphin 1837 Skonnert Østersøen Vest Ulslev Strand


09 04 1837 Arendal, Norge Lars W. Møller 486 tdr. sild Arendal, Norge Østersøen
Delphin 1843 Bark Tannis Bugt Tversted - Øster Klit forstrand X

05 09 1843 Kristianstad, Sjöholm Erik Henrik Livholm Planker Narva, Rusland Antwerpen, Belgien
Delphin 1856 Slup Kattegat Læsø N


12 11 1856 Varberg, Sverige C. A. Andersson Kalk Gotland, Sverige Göteborg, Sverige
Delphin 1861 Brig Kattegat Gilleleje - Kronborg


04 02 1861 Rostock H. Rühmann
Newcastle / Flekkefjord Rostock
Delphin 1864 Skonnert Vestkysten Vorupør Sdr. Strand X

02 02 1864 Libau (Liepaja), Rusland (Letland) W. Boesen


Delphin 1864 Skonnert Vestkysten Vorupøre X

04 02 1864 Libau W. Boesen Kul Dundee, Scotland Libau
Delphin 1867 Skonnert Kattegat Sæby - Ud for Enghus X

02 12 1867 Wismar, Tyskland Bremer Hvede

Delphin 1870 Skonnert Kattegat Læsø NV Rev

X 09 10 1870 Visby, Gotland, Sverige Westerberg Trælast planker Norrköping, Sverige West Hartlepool, England
Delphin 1897 Fiskekvase Kattegat Sæby 2 sm. SSØ


29 11 1897 Hönö, Sverige E. Olauson


Delphinen 1803 Slup Smålandsfarvandet Grønsund


12 08 1803
Hans Nielsen Stykgods København Lübeck
Delphinen 1834 Slup Kattegat Skagen Rev


26 05 1834 Holmestrand, Norge
Tømmer Tønsberg, Norge Danmark
Delphinen 1837 Skonnert Kattegat Hatter Rev X

26 11 1837 Nyborg, Danmark P. Hansen Rug, Byg, Smør Nyborg, Danmark Flekkefjord, Norge
Delphinen 1840 Galease Østersøen Vest Møn - Haarbølle Strand X

14 08 1840 Raumo (Rauma), Finland B. W. Birgstedt Ballast Burg Raumo, Finland
Delphinen 1854 Slup Vestkysten Agger Kanal


22 03 1854 Stavanger, Norge



Delphinen 1855 Jagt Kattegat Rørvig


04 08 1855 Danmark



Delphinen 1900 Fiskefartøj Vestkysten Blåvand


21 06 1900 Hjerting, Danmark



Delta 1916
Østersøen Vest Stevns - Fakse



02 1916




Demokraten 1887 Skonnert Kattegat Læsø - Sdr Rønner


08 10 1887 Drammen, Norge
Ballast

Demuth 1861 Skonnert Vestkysten Harboøre X

12 11 1861 Iheringsfehn, Tyskland D. L. Reuter Byg Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Antwerpen, Belgien
Demuth 1868 Tjalk Jammerbugt Løkken X

24 09 1868 Ostrhauderfehn, Tyskland Rösken W. Straatmann Sild 315 tdr Bergen, Norge Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Den 2. April 1808 Jagt Vestkysten Husby


02 07 1808 Bergen, Norge
Tran og Fisk

Den Blå Nøgle 1685
Vestkysten Klitmøller


25 11 1685 Horn, Holland Wouters Classen
København, Danmark Lissabon, Portugal
Den flyvende Engel 1828 Slup Vestkysten Ferring


14 04 1828 Mandal, Norge
Træ

Den Forgyldte Sol 1673 Orlogsskib Østersøen Øst Bornholm - Tejn X

05 12 1673 Stockholm, Sverige Jacob Plaster kanoner 54 stk Setubal, Portugal Stockholm, Sverige
Den Første Prøve 1881 Jagt Kattegat Frederikshavn - Bangsbostrand


18 04 1881 Arendal, Norge Alexander Trælast Arendal, Norge Frederikshavn
Den Gode Hensigt 1852
Kattegat Hals - Skindsækken


28 09 1852 Øster Risør, Norge
Korn Odense, Danmark Øster Risør, Norge
Den Gode Hensigt 1862
Kattegat Mariager Fjord - ½ mil S for


15 10 1862 Kristiansand, Norge Jacobsen


Den Gode Hensigt 1867 Slup Kattegat Læsø - Vesterø X

08 05 1867 Brevig (Brevik), Norge Thomas Nielsen Trælast Skien, Norge Randers, Danmark
Den Gode Søster 1840 Slup Kattegat Skagen Rev


26 11 1840 Øster Risør, Norge Salomon Olsen
Øster Risør, Norge Aalborg, Danmark
Den Grønne Lund 1735 Galiot Kattegat Læsø


16 12 1735
Biørn Lauritsön Tobak, Seildug, Kakkelovne, Snustobak, Tøj og Sko

Den Kronede Svane 1795
Kattegat Læsø

X 05 10 1795 Kristiansund, Norge
Kornvarer Christiansund Korsør, Danmark
Den Lille Caroline 1813 Slup Kattegat Skagen Rev X

31 10 1813
Jes Johansen Trælast, Stangjern Kragerø, Norge Aalborg, Danmark
Den Lille Tumler 1894 Fiskefartøj Vestkysten Thyborøn Kanal X

13 03 1894 Lemvig, Danmark J. Pedersen Fisk / Ballast Grenå, Danmark
Den Neünte Märtz 1846 Brig Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen Ø X

28 11 1846 Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen) Johan M. G. Zielesch StenKul Hartlepool, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Den Norske Bonde 1879 Brig Vestkysten Houvig X

05 11 1879 Arendal, Norge Ole Olsen Ballast Ankerkæder, Skibsankre, Stenkul Newcastle, England Grimstad, Norge
Den Norske Løve 1872 Jagt Kattegat Læsø S - 2 mil Syd for Øen X

16 10 1872 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge N. Olsen Trælast brædder Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Aalborg, Danmark
Den Nya Pröve 1881 Jagt Kattegat Mariager Fjord - Als Odde X

21 09 1881 Halmstad, Sverige O. Petersen Tagspån 115.000 stk. Landskrona, Sverige Aalborg, Danmark
Den Raske Bonde 1874 Jagt Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

17 04 1874 Mandal, Norge Tobias Askildsen Trælast brædder Mandal, Norge Grenå, Danmark
Den Ringende Jacob 1809 Slup Kattegat Djursland - Grenå - Rugaard X

11 10 1809 Flensburg
Trælast, Stangjern

Den Røde Hane 1600
Vestkysten Vestervig


28 11 1600 København, Danmark
Byg 17 læster

Den Store Ikke angivet Kattegat Anholt










Den Svarte Ørn 1783
Kattegat Læsø

X 14 08 1783 Sverige Gustav Adolf Dammert Brædder, Tjære, beg, Jern, lærred Åbo (Turku), Finland Lissabon, Portugal
Den Unge Christian 1797 Galease Kattegat Hals - Nordmandshage X

09 12 1797 Aalborg, Danmark Søren Jacobsen Salt kød, Salt flæsk, Hvede Aalborg, Danmark Marseille, Frankrig og Barcelona, Spanien
Den Unge Christian 1798 Ukendt Kattegat Hals - Nordmandshage X


02 1798

Fedevarer kød, flæsk, Hvede Aalborg, Danmark Marsailles, Frankrig og Barcelona, Spanien
Den Unge Heinrich Galease Østersøen






København Ole Johan Pedersen


Den Unge Jacob 1807
Kattegat Læsø


03 07 1807
Andreas Petersen Vin Bayonne, Frankrig København, Danmark
Den Unge Jacob 1810 Slup Kattegat Læsø S

X 19 02 1810
Bertel Rick Fisk klip-og stokfisk Bergen, Norge Svendborg, Danmark
Den Unge Lars 1820 Galease Kattegat Læsø X

21 10 1820 København, Danmark Svend Nielsen Kaffe, sukker, vin, huder, horn Jersey, England København, Danmark
Den Unge Peter 1811 Galease Kattegat Sæby




1811
Claus Weiburg


Den Unge Tobias 1797 Slup Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 10 11 1797 Ørefjord, Norge Peder Salvesen Tømmer og bræder Ørefjord, Norge Fladstrand (Frederikshavn), Danmark
Den Unge Tobias 1825 Galease Kattegat Djursland - Elsegaard Strand X

27 11 1825 Sønderborg, Danmark H. C. Frost Ballast Hull, England Sønderborg, Danmark
Den Yndige Kone 1809
Vestkysten Trans - Bovbjerg



11 1809 Danmark
Tællelys, Muskatnødder, Tran, Norske bord (træ)

Dendit HG370 1987 Stålkutter Nordsøen Nordsøen


21 05 1987 Hirtshals, Danmark
Fisk 225 ton Hirtshals, Danmark Skagen, Danmark
Deo Gloria 1871 Skonnert Brig Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 05 05 1871 Rostock, Tyskland C. Brüdigam Kul Grangemouth Danzig
Deodata 1867 Skonnert Vestkysten Klitmøller - Vestervandet X

01 11 1867 Tønsberg, Norge S. Nielsen Kul Grangemouth, England Tønsberg, Norge
Deodata 1875 Bark Øresund Helsingør - Kronborg


16 10 1875 Stavanger, Norge E. Dahlsen Trælast Kotka Barcelona
Deodata 1882 Bark Tannis Bugt Kandestederne

X 22 04 1882 Tvedestrand, Norge A. L. Andersen Salt Torrevieja, Spanien Gefle (Gävle), Sverige
Deodata 1890 Bark Smålandsfarvandet Stubbekøbing - Grønsund


26 11 1890 Delfzijl, Holland L. Veldman Trælast Sundsvall, Sverige Delfzijl, Holland
Dependent 1854 Kuf Vestkysten Harboøre


05 09 1854 Emden, Tyskland E. Schude Ballast
Kragerø, Norge
Depositum 1884 Kuf Tjalk Østersøen Øst Bornholm - Svanneke X


10 1884 Groningen, Holland H. R. Speelman Brosten Allinge, danmark Hamburg, Tyskland
Deptford 1856 Brig Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 15 03 1856 Whitby, England John Pearson Kul Sunderland, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Der Dritte Juli 1886 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen X

02 11 1886 Colberg, Tyskland G. Schultz Kul

Der Friede 1824 Slup Jammerbugt Nørre Tornby X


11 1824 Memel Heinrich Kunde Tran, Ansjoser Bergen, Norge Memel
Der Friede 1845 Bark Vestkysten Harboøre X

22 10 1845 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Zank StenKul Newcastle, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Der Friede 1878 Skonnert Nordsøen Borteblevet




1878 Rosrock H. Kienow
Rostock Antwerpen
Der Frühling 1786 Galliot Østersøen Vest Faxe Bugt - Vemmetofte X



1786
Christian Strøbolt


Der Gute Speculant Galease Øresund Dragør

X



Friderick Ludwig Koordt Trælast - Bygningstømmer Stettin København
Der Junge Otte 1802 Bark Jammerbugt Kærsgaard - Købsted Strand X

06 09 1802 Schiedam, Holland Benjamin Hipler
Königsberg Schiedam, Holland
Der Kleine Stephan 1856 Galease Østersøen Øst Bornholm - Nexø


29 03 1856 Memel, Tyskland H. Nötzke Bræder og Staver Memel Antwerpen
Der Onckel 1834 Sejlskib 3m Tannis Bugt Skagen - Nordkysten


10 03 1834 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Westphal Appelsiner, Citroner, Rosiner, figener og rødVin

Der Pfeil 1856
Vestkysten Sylt



12 1856




Der Pfeil 1863 Brig Østersøen Øst Bornholm - Sorthat X

25 03 1863 Rostock, Tyskland H. Grahl
Rostock, Tyskland Windau
Der Pfeil 1867 Skonnert Vestkysten Ferring - Agger X

02 09 1867 Barth, Tyskland Lemke Stykgods Amsterdam, Holland Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Der Pilzer 1819 Galease Tannis Bugt Skagen X

26 03 1819 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Johan Friederich Schrøder Byg Stettin London, England
Der Pruseing 1786 Galiot Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns X

17 09 1786 Tyskland Christian Stroboldt Stykgods Amsterdam, Holland Stettin, Tyskland
Der Reisende Jacob 1758 Galiot Vestkysten Haurvig - Voldbjerg forstrand X

10 10 1758 Kolding, Danmark Heririch Castens Vin, Svedsker, Eddike Bordeaux, Frankrig Kolding, Danmark
Der Ringende Jakob 1789

Starholm - Råbjerg



12 1789 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Drevitz Trælast Egepiber, Oxehoved tønder, Bundstave Stettin London, England
Der Schwan 1885 Brig Vestkysten Fanø - Sønderho og Mandø


06 10 1885 Lybæk, Tyskland Meggerse Træ

Der Versuch 1797
Vestkysten Vestkysten Nord




1797 Altona



Der Zeitgeist 1852 Bark Kattegat Sæby - Voersaa
Vraget borttaget af isen
X
X 28 10 1852 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) J. Bandkowsky Salt Liverpool, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Derkinne Jantinna 1858 Tjalk / Kuf Kattegat Læsø NØ X

20 11 1858 Groningen, Holland R. Heins Hvede Holbæk, Danmark Leith, England
Desdemona 1848 Skonnert Jammerbugt Lønstrup

X 08 05 1848 Sunderland, England RAlph Watson Stenkul Sunderland, England København, Danmark
Desdemona 1944 Dampskib Kattegat Gilleleje NV X X
04 03 1944 Hamburg, Tyskland Hamburg, Tyskland Oslo, Norge
Desideria 1841 Slup Østersøen Vest Gedser Rev X

23 10 1841 Kalmar, Sverige Eric Höy Ballast
Lübeck, Tyskland Kalmar, Sverige
Desideria 1857 Skonnert Østersøen Vest Rødsand

X 25 09 1857 Visby, Gotland, Sverige N. P. NordstÅm
Eckernførde
Desideria 1870 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Kjøllergård X

09 12 1870 Sverige
Trælast Söderhamn, Sverige Lübeck, Tyskland
Desire 1906 Skonnert Øresund Kronborg Pynt

X 20 08 1906 Lillesand, Norge Tønnesen Trælast Gøteborg, Sverige Rødvig, Danmark
Destinee 1860 Skonnert Vestkysten Hansted - Hanstholm

X 20 07 1860 Nantes, Frankrig H. Tartue Jern, planker og tjære Stockholm, Sverige Nantes, Frankrig
Destroyer
Kattegat Læsø - Ndr. Rønner NV
X



1940 - 45 Tyskland



Det Bette Vrag Lyngså Jagt Kattegat Sæby - Lyngså X



1800-1850

Tagsten

Det Bette Vrag Læsø
Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X









Det Gode Forsøg 1874 Jagt Kattegat Mariager


26 04 1874 Thisted, Danmark



Det Gode Haab 1795
Kattegat Læsø NV. Revet X

25 12 1795
Hans Nielsen Tognæs Korn, Fedevahre, Miød, Brændevin Randers, Danmark Drammen, Norge
Det Gode Haab 1809 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Højen Ø X

30 12 1809 Kristiansand, Norge Bielland


Det Gode Haab 1822 Galease Østersøen Øst Bornholm




1822 København, Danmark J. C. Ballant
Kønigsberg
Det Gode Haab 1833 Jagt Kattegat Skagen Rev SØ X

10 11 1833 Høyvarde, Norge O. P. Drageland Salt Göteborg, Sverige Mandal, Norge
Det Gode Haab 1838 Jagt Kattegat Djursland - Elsegårde - Ørestenen X

15 04 1838 Haderslev, Danmark A. Paulsen Korn og Fedevarer Haderslev, Danmark Christiania (Oslo), Norge
Det Gode Haab 1848 Jagt Vestkysten Amrum


19 07 1848 Bergen, Norge E. A. Paulsen Levertran 450 tdr. Bergen, Norge Bremen, Tyskland
Det Gode Haab 1849 Jagt Kattegat Strandby forstrand X

01 03 1849
Harald Foss Brædder og tømmer Kristiansand, Norge Frederikshavn, Danmark
Det Gode Haab 1857 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Strandgaards - Fed


09 03 1857 Stege, Danmark R. Houmann Kul, Sild, Tran, Olie, Støbegods, Sukker, Vin m.m København, Danmark Stege, Danmark
Det Hvide Lam 1809 Skib Øresund Prøvesteen - Kastrup


18 02 1809
Hans Hendrick Andersen stykgods, ikke udspecificeret København Flensburg
Det Norske Statsraad 1829 Slup Vestkysten Tolbøl Strand X

28 10 1829 Arendal, Norge Even Evensen Trælast Lillesand, Norge Altona, Tyskland
Deus Nobiscum 1883 Galease Kattegat Ålbæk - Bunken

X 24 10 1883 Nakskov, Danmark Brandt Byg Nakskov, Danmark Hull, England
Deux Celine 1862 Skonnert
Skagen

X 08 07 1862 Caen, Frankrig Louis Quemel Trælast Planker, Jern Göteborg, Sverige Caen, Frankrig
Deveron 1851 Skonnert Brig Vestkysten Harboøre


19 04 1851 Macduff, England
StenKul

Deveron 1852 Brig Vestkysten Harboøre X

25 03 1852  



Diamond 1815

Jyllands Kyst



02 1815 England Brown
Glasgow, Renfrewshire, Scotland Hamburg, Tyskland
Diamond 1880 Dampskib Kattegat Anholt Ø Rev X X
29 10 1880 Dundee, Scotland Johnston Kul Burntisland, Scotland København, Danmark
Diana 1817

Skagen


13 03 1817
Meggit
Hull Memel
Diana 1824 Galease Nordsøen Borteblevet




1824 Rostock Gaspar Wöhlert
Rostock London
Diana 1825 Brig Kattegat Skagen Rev

X 27 12 1825 Leith, England Walter Duncan Tømmer og planker Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Dundalk, Irland
Diana 1828 Slup Vestkysten Harboøre X

03 10 1828 Stockholm, Sverige S. A. Holmgreen Ballast Amsterdam, Holland Landskrona, Sverige
Diana 1830 Skonnert Øresund Saltholm


23 11 1830 Sverige



Diana 1834
Vestkysten Thisted


15 04 1834
Christen


Diana 1846 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

05 12 1846 Estebröck, Hannover, Tyskland H. Wettern Vikker Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Aberdeen, Scotland
Diana 1854 Galease Vestkysten Stenbjerg Strand


25 09 1854 Flensburg, Tyskland Petersen Kul Hartlepool, England Nyborg, Danmark
Diana 1861 Skonnert Vestkysten Thorsminde Nord X

15 11 1861 Flensburg, Tyskland Hansen Stykgods

Diana 1865 Galease Kattegat Frederikshavn


08 10 1865 Frederikshald (Halden), Norge



Diana 1866 Skonnert Vestkysten Hvidbjerg Sdr. Strand X

08 12 1866 Leer, Tyskland J. T. Ilsen Byg Farø, Danmark Hull, England
Diana 1868 Kuf Vestkysten Stenbjerg X

03 11 1868 Großefehn, Tyskland Johann Rudolph Assing Trælast Brevik, Norge Norden, Tyskland
Diana 1878 Galease Østersøen Øst Bornholm - Rønne S


03 11 1878 Nyord, Danmark M. Nielsen Ballast Århus, Danmark Karlskrona, Sverige
Diana 1882

Skagen


17 03 1882




Diana 1895 Bark Tannis Bugt Skagen - Batteriet


25 05 1895 Fiskebäckskil, Sverige
Kul

Diana 1901 Jagt Kattegat Ø. Hurup

X 14 11 1901 Rudkøbing, Danmark Pihl
København, Danmark Skarreklit, Bulbjerg, Danmark
Diana 1902 Jagt Smålandsfarvandet Præstø Bugt - Bøgenakke

X 19 12 1902 Svendborg Hans Chr. Rasmussen bomuldsfrøkager 444 stk. Kjøbenhavn Fejø
Diana 1919 Tjalk Østersøen Vest Møn - Hellehavn N X


10 1919
Diana 1921 Jagt Smålandsfarvandet Stavreby


06 11 1921 Neuenfeldt, Tyskland E. Brandt Ballast samt 10 kasser cognac - 120 flasker Rudkøbing, Danmark Lübeck, Tyskland
Diana 1961 Fiskefartøj Smålandsfarvandet Guldborgsund

X 26 01 1961
Diana FN332 1949 Fiskefartøj Kattegat Sæby - 1 sm. S. for X

18 12 1949 Asaa, Danmark Niels Johansen
Fiskeri i Kattegat
Diane 1793 Slup Tannis Bugt Skagen


29 11 1793 Windau Østereick Tøndebånd, Stykgods Amsterdam, Holland Marstrand, Sverige
Dicax 1917 Dampskib Nordsøen Ryvingen 60 sm. V X

26 01 1917 Fredrikstad, Norge
Trælast Fredrikstad, Norge Garston, Liverpool, England
Dice 1850 Galease Jammerbugt Rubjerg Knude X

08 11 1850 Althagen, Rostock, Tyskland Heinrich Westphal Ballast Antwerpen, Belgien Rostock, Tyskland
Dicido 1929 Dampskib
Skagen

X 22 03 1929 Helsingborg, Sverige Nissen Svovlkis Trondheim, Norge Halmstad, Sverige
Dicido 1937 Dampskib Tannis Bugt Skiveren

X 03 02 1937 Helsingborg, Sverige



Diderich 1870 Jagt Kattegat Ebeltoft - Sandhagen



12 1870 Kiel, Tyskland Kallesen Gammelt jern Limfjorden, Danmark Kiel, Tyskland
Diderik Gaarman 1710 Smakke Vestkysten Lyngvig


26 11 1710 Bremen, Tyskland



Dido 1839 Kutter Kattegat Læsø Trindel

X 21 05 1839 Jersey, England Romewill Farvetræ Jersey, England Stettin, Tyskland
Dido 1845 Galease
Borteblevet




1845 Rostock C. Mündt
Hartlepool Kiel
Dido 1863 Kuf Tannis Bugt Kandestederne - Houkjær


11 12 1863 Hamburg, Tyskland P. Heitmann Ærter

Dido 1916 Dampskib Nordsøen
X

19 10 1916 Stavanger / Sandnes, Norge
Skrotjern Stavanger, Norge West Hartlepool, England
Dido 1939 Dampskib Nordsøen
X

08 01 1939 Haugesund, Norge
Rug Odense, Danmark Scotland
Die 3 Enkel 1860 Brig
Skagen


16 11 1860 Geestemünde, Tyskland C. W. Wittenberg Kul Newcastle, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Die Beiden Brüder 1877 Kuf Galease Vestkysten Søndervig - Bjerregaard


21 07 1877 Weener, Tyskland H. D. Dreyer Trælast Frederikstad, Norge Bratte ??
Die Biene 1840 Galease 2m Øresund Saltholm NV X

20 06 1840 Rostock, Tyskland C. F. Kelterer Havre / Hvede Rostock, Tyskland Leith, England
Die Eiche 1837 Brig Køge Bugt Holtug

X 24 02 1837 Wolgast, Tyskland G. C. Woitge Steenkul, nogle tdr. tjære etc. Newcastle, England Østersøen
Die Einigkeit 1821 Galease Tannis Bugt Hirtshals - Lilleheden X

05 12 1821 Fehmern, Tyskland Hans Lindt Kul Newcastle, England København, Danmark
Die Erbprintz 1775 Kuf Galiot Dansk Farvand Skagen X

22 08 1775
Simon Crantz Stykgods bomuld, tobaksblade, isenkram m.m. Amsterdam, Holland Kønigsberg, Tyskland
Die Frau Anna 1835 Kuf Vestkysten Fjand - Nissum Fjord



10 1835 Nessmersiel, Tyskland Harm Claasen Meyer


Die Frau Anne Maria 1810 Jagt Vestkysten Huusby Klit X

11 04 1810
Niels Søren Lauritsen
Ringkøbing, Danmark Kristiansand, Norge
Die Frau Elisabeth 1800 3 mastet Vestkysten Årgab


19 12 1800 Hamburg, Tyskland
Stykgods

Die Frau Henrieth 1793 Galiot Tannis Bugt Skagen X

29 11 1793 Libau Verding Tagsten, Stykgods Amsterdam, Holland Memel, Tyskland
Die Frau Hermina 1810 Galiot Kattegat Læsø -


14 10 1810
Philipus Dirchs Wever


Die Frau Jantie 1797 Skib Østersøen Øst Bornholm - Hasle

X 15 04 1797
Eildert Harnes Mugge Salt Gøteborg, Sverige Königsberg
Die Freunde 1822 Galease





09 1822 Bürgenwald Friderich Beyer


Die Froe Janna 1784 Skib Vestkysten Husby


18 11 1784 Holland
Træ

Die Gute Erwartung 1790 Galease Jammerbugt Nørlev Strand


20 10 1790 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Schmidt Hvede Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Die Gute Erwartung 1823 Galease Jammerbugt Maarup - Lønstrup X

22 12 1823 Tyskland Joachim Krüger Trælast Eg & Fyr, Hør Pillau Laith, England
Die Gute Mutter 1802 Galease Østersøen Vest Stevns X



1802
Cornelis S. Rotgau Hørfrø Kønigsberg Amsterdam, Holland
Die Hoffnung 1843 Smakke Jammerbugt Thorup Strand X


09 1843 Grossenhelde ??, Holland Ostmann Harms Bruns Trælast Kragerø, Norge Oldeshede ??
Die Junge August 1810 Galease Tannis Bugt Skagen - Højen X

20 12 1810 Lübeck R. Petersen Stykgods

Die Junge Jans 1854 Jagt Kattegat Læsø - 2 miil syd


22 04 1854 Dragør, Danmark Jørgensen Kalksten Dragør, Danmark Frederikshavn, Danmark
Die Junge Johanna 1769
Jammerbugt Hansted X

28 04 1769 Rügenwalde, Tyskland Michael Blom Byg 70 læster Königsberg, Tyskland Amsterdam, Holland
Die Junge Margrethe 1847 Tjalk Østersøen Vest Rødsand - 2½ mil fra Nysted


09 04 1847 Veedam, Holland G. B. Snitselaar Hvede 28 læster Stettin Rotterdam, Holland
Die Jungfrau Hanna 1786
Kattegat Læsø - Trindel

X 24 08 1786 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Jacob Grønning Salt Liverpool, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Die Kleine Ivan 1810 Galease Tannis Bugt Skagen - Højen


20 12 1810 Libau Jacob Thomsen Bomuldsgarn, Tvist

Die kleine Liedia 1830 Slup Vestkysten Agger kanal


14 08 1830 Emden, Tyskland H. G. Heerms Sild saltede Riga, Rusland (Letland)
Die Krone 1846 Skonnert Kattegat Ålbæk - Bunken forstrand X

27 11 1846

Ærter, Kirsebær Cognac F. Heering København, Danmark
Die Krone 1896 Bark Vestkysten Blåvands Huk - 3 sm VSV X

07 03 1896 Riga, Rusland (Letland) E. Uedoa Ballast Weymouth, England Seaham, England
Die Liebe 1795 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet - Stokken - "Pladerne" X

29 11 1795 Flensburg, Tyskland Hans Thorsen Trælast m.m. + KornbrændeVin Mandal, Norge Flensburg, Tyskland
Die Liebe 1797 Galease Smålandsfarvandet Vordingborg

X 09 09 1797
Laurentz Rüsing Byg og havre Vordingborg, Danmark Tronheim, Norge
Die Liebe 1811 Bark Vestkysten Bøvling


20 12 1811 Drammen, Norge
Træ

Die Liebe 1833 Tjalk Østersøen Vest Rødby - Saltholm Strand


11 04 1833 Frederikstad, Norge J. B. Dühr Ballast Rendsburg Stralsund
Die Möwe 1866 Skonnert Østersøen Vest Holtug - Kalkgrund


07 01 1866 Liebau, Rusland Peter Heinrich Kruse hørfrø 950 fustager Libau, Rusland Pontrieux, Frankrig
Die Möwe 1872 Bark Tannis Bugt Skagen - Butteren


03 10 1872 Ueckermünde, Tyskland Schakow Kul Newcastle, England Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen)
Die Neutralitet 1794 Huggert Galease Kattegat Læsø NØ - Bortdriver X

10 11 1794 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Ludwig Schwel Sukker i fade, Kaffe, Salt og tobak Liverpool, England Lübeck, Tyskland
Die Ostsee 1847 Bark Kattegat Skagen Rev

X 10 11 1847 Colberg Dobeke Ballast London Danzig
Die Rothe Düna 1808 Galease Kattegat Læsø



03 1808

Trælast

Die Schwan 1864 Bark Østersøen Øst Bornholm - Nexø - Snogebæk - Balka Strand X

24 08 1864 Danzig, Tyskland John Fussey Trælast fyrrebjælker og splitholter Danzig, Tyskland London, England
Die Sonne 1818
Kattegat Skagen Rev X

07 04 1818 Greifswalde, Tyskland J. F. Schultz Rug Königsberg Bremen, Tyskland
Die Vier Geschwister 1842 Kuf Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk - Brorev X

01 11 1842 Emden, Tyskland Keppel Oliekager Kønigsberg, Tyskland England
Die Wohlfart 1818 Galease Østersøen Ikke nærmere angivet.




1818 København, Danmark J. M. Petersen


Die Zufriedenheit 1861 Jagt Kattegat Sæby - Melholt - Hou

X 05 12 1861 Kalundborg, Danmark H. C. Hansen Byg og 3 tdr. Kød Kalundborg, Danmark Kristiania (Oslo), Norge
Die Zwei Gebrüder 1810 Skib Østersøen Vest Falster - Rødsand X

26 08 1810
Joachim Jurges 44 stk. bjælker og 5 favne brænde Stettin København
Die Zwei Gebrüder 1866 Skonnert Kuf Østersøen Øst Bornholm V - Sorthat X

17 04 1866 Flensburg, Tyskland Griksen Mursten 20.000 stk Flensburg, Tyskland Windau (Ventspils), Rusland (Letland)
Die Zwillinge 1840 Brig Vestkysten Hanstholm V - 4 mil



06 1840 Riga, Rusland (Letland)



Diederich 1873 Skonnert Vestkysten Haurvig


19 09 1873 Brake, Tyskland
Træ

Diesella 1943 Motorskib Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Stenhage

X 19 12 1943 Nyborg, Danmark
Solarolie København, Danmark Samsø, Danmark
Dietrich 1860 Skonnert Brig Kattegat Sæby - 1 miil SØ for Sæby - Dvalegrunden X

19 04 1860 Reval (Tallinn), Estland
Rug

Dieuwerdina Alida Pott 1863 Kuf Vestkysten Ferring - Bovbjerg

X 22 04 1863 Groningen, Holland J. Top Tagsten 24.000 stk Schiedam Pernau
Diligence 1791
Nordsøen Nordsøen


22 02 1791 England Lawson
Göteborg, Sverige Borostoness
Dina 1844 Slagskib Kattegat Ålbæk - Bunken forstrand


10 10 1844 Gøteborg, Sverige Strandbjerg


Dina 1903 Skonnert 2m Kattegat Sæby - Sørå - Asaa

X 20 10 1903 Groningen, Holland Hermannus Huizinga Stenkul Bridgeness, Scotland Aså, Danmark
Dina 1915 Kuf Kattegat Skagen

X 15 12 1915 Groningen, Holland D. R. Kajuiter Trælast planker Gøteborg, Sverige Zaandam, Holland
Diogenes 1817 Brig Øresund Hornbæk X

09 04 1817 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Henrik Rathke Rug, Hørfrø, Linsæd Stettin Amsterdam, Holland
Diogenes 1863 Skonnert Kattegat Sæby - Voersaa

X 30 10 1863 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Friderich Anton Trælast Egetømmer Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Aalborg, Danmark
Diogenes 1876 Skonnert Kattegat Læsø - Ndr. Rønner

X 14 09 1876 Swinemünde (Swinoujscie), Tyskland (Polen) Behrens Petroleum Bremen, Tyskland Königsberg, Tyskland
Diomedes 1889 Jagt Kattegat Skagen X

29 11 1889 Halmstad, Sverige Collberg Trælast

Dion 1850 Brig Kattegat Skagen Rev

X 18 05 1850 London, England R. Littlejohn Havre Kerteminde, Danmark London, England
Dirck Winck 1801 Smakke Vestkysten Søgaard


22 11 1801 Papenburg, Tyskland
Korn

Disco 1859 Bark Vestkysten Årgab


24 09 1859 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge
Jern

Disken 1700 Handelsskib Armeret Øresund Helsingør SØ X



1700
Dispatch 1827 Skonnert Brig Jammerbugt Lild Strand X

04 08 1827 Newcastle, England William Scott Hvede Neustadt, Tyskland London, England
Disponibel 1929 Motor Skonnert Storebælt
X

10 11 1929
Dithmarschen 1919 Damptrawler Vestkysten Lodbjerg Fyr S

X
10 1919 Altona, Tyskland
Fisk 50.000 pd.

Ditte HG253 1988 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm - Nexø SØ X

06 02 1988 Hirtshals, Danmark Lars Nielsen Fisk
Ditte Marie 1844
Østersøen Øst Bornholm - Øland


19 06 1844 Fahrsund, Norge



Diva 1948 Fritidsfartøj Nordsøen



19 09 1948
Diver Master 2014 Slæbebåd Vestkysten Esbjerg

X 04 08 2014 Esbjerg



Dixie 1952 Dampskib Østersøen Øst Bornholm - Tjærerenden

X 26 02 1952 Porsgrunn, Norge
kul Gdynia, Polen Rouen, Frankrig
Dixon 1802 Snau Tannis Bugt Råbjerg X

08 06 1802 Frankrig
Trælast Wyborg, Rusland
Doctor Kniep 1884 Brig Vestkysten Harboøre S X

17 10 1884 Wismar, Tyskland Benditte Petroleum Geestemünde, Bremen, Tyskland Stettin, Tyskland
Doggen Concordia 1784
Jammerbugt Lønstrup - Råbjerg X

12 06 1784 Dunkirk, Frankrig



Doggerbank T366 1971 Fiskefartøj Vestkysten
X

29 07 1971 Thisted

Dolfijn 1916 Tjalk Øresund Dragør



02 1916 Groningen, Holland Hendrik Beck
Lübeck, Tyskland Landskrona, Sverige
Dolfijn 1934 Motorskib Vestkysten Hvide Sande


X 31 10 1934 Groningen, Holland
Kalksalpeter kunstgødning 1.100 sække Skien, Porsgrunn, Norge Ringkøbing, Danmark
Dolly 1798
Kattegat Kattegat


19 10 1798
Pearce
London, England Memel
Dolly 1947 Motorskib Kattegat Aalborg Bugt X X
31 10 1947 Oslo, Norge Jørgen Martinussen Cement Mariager, Danmark Isefjorden, Danmark
Dolphin 1801
Kattegat Frederikshavn - Fladstrand X

03 11 1801 England Franks
St. Ybes (Setúbal), Portugal Stockholm, Sverige
Dolphin 1804
Kattegat Anholt X

01 01 1804 England Johnson Trælast Memel
Dolphin 1827

Skagen


23 04 1827 Guernsey, England Washere
Guernsey Riga, Rusland, (Letland)
Dolphin 1849 Brig Østersøen Øst Bornholm - Salthammer Rev X

20 12 1849 Whitby, England R. leng Hvede, Byg, ærter Danzig Leith, England
Don 1895 Dampskib Nordsøen Hanstholm - SV X

25 06 1895 Frederiksværn (Stavern), Norge Hummel Kul Hartlepool, England København, Danmark
Don Juan 1893 Bark / Fullrigger Vestkysten Harboøre - Langerhuse X

21 10 1893 Frederikshald (Halden), Norge B. Øvergaard Petroleum New York, Amerika Göteborg, Sverige
Donea 1865 Slup Kattegat Æbelø - Middelgrunden


20 12 1865 Randers Mosegaard Jernbanerekvisitter
Kolding
Dora 1861 Jagt Kattegat Anholt X

22 11 1861 Ebeltoft, Danmark R. Holbeck Stykgods 22 læster, Tobak, Møllesten 21 stk. Amsterdam, Holland Aalborg, Danmark
Dora 1878 Brig Tannis Bugt Gl. Skagen - Kandestederne X

03 03 1878 Slite, Gotland, Sverige Ohlsson Trælast Bjørneborg, Finland Grimsby, England
Dora 1927 Motor Galease Kattegat Hundested - Grønne revle X

02 10 1927 Thurø
Mel, Cement og Ærter Masnedsund Svendborg
Dora 1928 Motor Galease Kattegat Skagen X X
21 11 1928 Brake, Tyskland Johann Schumacher Brosten Lysekil, Sverige Bremen, Tyskland
Dorcas 1883 Dampskib Storebælt Nyborg N X X
10 04 1883 Sunderland, England Thomas Taylor Kul 800 ton Shields, England Kiel, Tyskland
Dordrecht 1898 Dampskib Øresund Saltholm V - Smaagrundene

X 28 09 1898 Rotterdam, Holland Th. Lehmann Kulbriketter, Klude Antwerpen, Belgien St. Petersburg, Rusland
Dordzechts Welvaren 1780
Østersøen Øst Bornholm X


11 1780 Rusland Koten
Riga, Rusland (Letland) Lissabon, Portugal
Doretes Hæt Fragtskib Jern Kattegat Læsø N - Herthas Flak










Dorette 1872 Brig Kattegat Sæby - Knappen - Sulbæk X

30 11 1872 Rostock, Tyskland W. Hauer Kul Hartlepool, England Lübeck, Tyskland
Dorgit 1989 Fiskefartøj Tannis Bugt Skagen V - Hirtshals NØ


24 09 1989 Skagen, Danmark



Doris 1828 Brig Tannis Bugt Tversted - Højen X

26 12 1828 Sunderland, England Orwin Trælast pibestaver, Rug Danzig, Tyskland London, England
Doris 1850 Skonnert Øresund Helsingør Havn S

X 28 08 1850 Gribbestad, Sverige A. Bohlin Gips Le Havre, Frankrig Rostock
Doris 1868 Galease Nordsøen
X



1868 Rostock, Tyskland Hildebrand
Newcastle, England Flensburg, Tyskland
Doris 1915 Jagt Lillebælt
X

22 09 1915 Middelfart, Danmark M. Bastholm Mursten 14.000 stk Vejle Fjord, Danmark Fredericia, Danmark
Doris Gerdes 1877 Bark Østersøen Øst Bornholm - Hasle S X



1877 Rostock, Tyskland J. Hamann Ballast København, Danmark Riga, Rusland, (Letland)
Dorit Vejen HG196 1988 Fiskefartøj




04 05 1988 Hirtshals, Danmark

Dornbush 1972 Motorskib Østersøen Øst Christiansø X

03 07 1972 Hamburg, Tyskland
Ferrocilicone
Dorothea 1786 Skib Vestkysten Haurvig


11 09 1786 Sunderland, England
Kul

Dorothea 1803 barkskib Kattegat Læsø SØ under øen X

30 11 1803 England Thomas Smith Trælast planker og pryssing m.m. Danzig, Tyskland Hull, England
Dorothea 1807 Galease
Skagen


09 10 1807




Dorothea 1822 Jagt Øresund Dragør X


05 1822 Marstal, Danmark



Dorothea 1824

Jyllands Kyst


23 03 1824
Buckstadius
Danzig, Tyskland Texel and Bilboa, Irland
Dorothea 1906 Galease Øresund Dragør Sandrev


05 12 1906 Laboe, Tyskland Schrøder Hvede Heiligenhafen, Tyskland København, Danmark
Dorothea Catharina 1769 Ikke angivet Kattegat Læsø X


12 1769
F. Rymer
Amsterdam, Holland Colberg
Dorothy 1777 Brig Tannis Bugt Skagen


04 12 1777 Withby, England Phillip Moody Trælast Memel London, England
Dorothy Ann 1851 Brigantine Kattegat Skagen Rev


28 02 1851 Sunderland, England Robert Jewith Stenkul Sunderland, England Danzig
Dorpat 1943 Dampskib




11 04 1943 12-04-1943
Dorte Fiskefartøj Kattegat Ålbæk




1940 - 45




Dorte Tine RI270 1992 Fiskefartøj Nordsøen Hvide Sande V X

05 04 1992 Hvide Sande, Danmark


Dorte Woller HG104 1967
Vestkysten Vangså




1967 Hirtshals, Danmark



Dorthe Marie 1854 Galease Vestkysten Fjaltring


04 10 1854 Fanø, Danmark
Træ

Dorthe T30 1987 Fiskefartøj Jammerbugt Hirtshals - 12 sømil NV


18 03 1987 Hanstholm, Danmark

Fiskeri Hirtshals, Danmark
Dorthea 1824 Paqette Øresund Saltholm

X 14 12 1824
P. Sonne Stykgods Kiel, Tyskland København, Danmark
Dorthea 1833 Slup Kattegat Skagen

X 06 12 1833 Øster Risør, Norge Mathias Pedersen Tømmer Kragerø, Norge Sæby, Danmark
Dorthea 1838 Jagt Kattegat Hals X

04 10 1838 Svendborg, Danmark Niels Hansen Frugt Æbler og Pærer Svendborg, Danmark
Dorthea 1853 Galease Kattegat Skagen Rev NØ X

20 09 1853 Flensburg, Tyskland Christian Henning Jacobsen Kul Dundee, Skotland Flensburg, Tyskland
Dorthea 1870 Skonnert Brig Jammerbugt Ørum - Rotbøl X

21 05 1870 Nordby, Fanø, Danmark Brink Kul Hull, England København, Danmark
Dorthea 1872 Galease Kattegat Sæby - Knappen X



1872

Kul

Dorthea 1876 Skonnert Vestkysten Bjerregård


02 09 1876 Sønderho, Fanø, Danmark



Dorthea 1878
Jammerbugt Vorup Strand



01 1878 Dragør, Danmark



Dorthea 1885 Skonnert Vestkysten Bjerregård


29 09 1885 Nymindegab, Danmark Christen Jessen Nielsen Trælast tømmer 60 - 70 tylt Norge Nymindegab, Danmark
Dorthea 1894 Skonnert Nordsøen Burghead - Firth of Inverness X

06 01 1894 Marstal, Danmark E. Hansen Ballast Fraserburgh, Scotland Lybster, Scotland
Dorthea 1922 Motor Galease Østersøen Vest Rødby Havn


24 08 1922 Thisted
Oliekager 80 ton Harburg, Tyskland Nørre Sundby
Dorthea 1937 Dampskib Kattegat Skagen Ø - Læsø N X

19 03 1937 Marstal, Danmark
StenKul Methil, Scotland København, Danmark
Dorthea 1945 Motor Skonnert Kattegat Hals Barre X X
12 03 1945 Korsør, Danmark Martin Husfeldt Sørensen Raafosfat Fredericia, Danmark Aalborg, Danmark
Dorthea Bertha 1845 Bark Vestkysten Fjaltring - Mærsk X

22 10 1845 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) Domansky Kul Shields, England Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen)
Dorthea Christine 1842 Jagt Tannis Bugt Skagen - Kandestederne X

03 06 1842 Kopervik, Mandal, Norge John Thruelsen Sild 300 tdr. Mandal, Norge Göteborg, Sverige
Dorthea Christine 1891 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Roholte Forstrand


12 10 1891 Marstal, Danmark C. R. Koch


Dorthea Elise 1891 Skude Jammerbugt Vigsø




1891 Thy, Danmark
Træ Norge
dorthea FN38 1944 Fiskefartøj Kattegat Ålbæk Bugt
X X
17 10 1944 Strandby, Danmark Chr. Peter Pedersen
Strandby, Danmark Fiskeri i Kattegat
Dorthea Marie 1863 Kuf
Nørlev


13 12 1863 Fur, Mors, Danmark N. Mortensen Koks

Dorthea RI180 1975 Fiskefartøj Vestkysten
X

23 01 1975 Ringkøbing, Danmark

Dortmund Dampskib Østersøen Vest Langeland - Keldsnor S X





Douglas 1832 Brig Vestkysten Stenbjerg Strand X

22 05 1832 Newcastle, England Trail


Douglas 1888 Dampskib Jammerbugt Hanstholm - Roshage X

20 04 1888 West Hartlepool, England John Franks Havre 940 ton Libau (Liepaja), Rusland (Letland) Antwerpen, Belgien
Douglas 1943 Motor Galease Østersøen Vest Møn NØ - Hellehavns Nakke X

03 12 1943 Gøteborg, Sverige
Kul Rostock, Tyskland Uddevalla, Sverige
Dove 1842 Skonnert Vestkysten Henne Strand X

08 11 1842 Plymouth, England Nicolay Smith Jernbaneskinner 638 stk. Cardiff, England Stettin
Dove 1843 Brig Kattegat Skagen - Bratten

X 03 08 1843
Groot Pibestaver Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) London, England
Dovre 1888 Brig Vestkysten Søndervig X

21 11 1888 Tønsberg, Norge Christoffersen Trælast

Dovre 1901 Dampskib Kattegat Læsø - Nv. revet

X 18 01 1901 Kristiania (Oslo), Norge
Kul Boness, Scotland Grenå, Danmark
Dr. Eichelbaum 1940 Dampskib Storebælt Langelands Bælt X X
13 04 1940 Tyskland



Dragebukken 1861 Skonnert Kattegat Hirsholmen

X 02 11 1861 Grimstad, Norge Hansen Trælast Grimstad, Norge Skive, Danmark
Draken 1677 Orlogsskib Østersøen Vest Stevns Klint - Kalkgrunden X

01 07 1677 Sverige



Draxholm 1857 Slup Østersøen Vest Holtug Strand under klinten


17 03 1857 Holbæk, Danmark L. J. Evertsen Ballastet København, Danmark Faxe, Danmark
Drei Gebroeders 1836 Smakke Vestkysten Harboøre


04 03 1836 Sappemeer, Holland Junker Sild

Drei Gebrüder 1785 Galliot Østersøen Vest Stevns - Sierslev X


01 1785
Christoph Vierek Hvede, Rug

Drei Gebrüder 1865 Kuf Øresund Lynetten - Trekroner


03 07 1865
G. Schultz Tobak Bremen, Tyskland København, Danmark
Drei Gebrüder 1890 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Rødvig


22 11 1890 Grassefehn, Emden, Tyskland H. Eekhoff Fyrrebrædder og -planker Riga, Rusland (Letland) Bremen
Dreizack 1862 Skonnert Brig Østersøen Øst Bornholm - Dueodde X


11 1862 Rostock, Tyskland J. Völschow Trælast fyrretømmer, splitholt Danzig, Tyskland Grangemouth, England
Drejø 1940 Galease




11 09 1940 13-07-1943
Drepanum 1943 Dampskib Kattegat Tistlarna


20 11 1943 England


Göteborg, Sverige
Dresden 1917 Dampskib Nordsøen
X

18 05 1917 Bremen, Tyskland



Drie Gebroeders 1835 Tjalk Vestkysten Sdr. Lyngvig X

24 02 1835 Sappemeer, Holland G. J. Gnodde Cigarer, Tobak, Lærred, Salpeter, Sukker, Honning m.m Bremen, Tyskland Amsterdam, Holland
Drie Gebroeders 1869 Kuf Vestkysten Agger - Thyborøn


19 11 1869 Harlingen, Holland J. J. Dijk Trælast fyrrebrædder 1.500 tylt Sarpsborg / Fredrikstad (Frederiksstad), Norge Amsterdam, Holland
Drie Gebroeders 1878 Fiskefartøj Vestkysten Blåvand Strandlen


12 10 1878 Urk, Holland Hessel van Urk


Drie Gebroeders Amerika 1861 Kuf Galiot 2m Kattegat Læsø NV Revet X

15 11 1861 Martenshoek, Groningen, Holland Teunis Kroos Byg Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Antwerpen, Belgien
DRIE GEZUSTERS 1819 Smakke 2m Vestkysten Thyborøn - Tolbøl strand X

17 03 1819 Appingedam, Holland Pieke Engels Mooij
Groningen, Holland Arendal, Norge
Drie Gezusters 1825 Kuf Vestkysten Vorupøre X

03 05 1825 Amsterdam, Holland Jan Sipkes Ballast Brest, Frankrig Danzig, Tyskland
DRIE GEZUSTERS 1881 Smakke Kattegat Nordlige del X


10 1881 Groningen, Holland H. E. Pluktje Kul Hull, England Nykøbing Mors, Danmark
Dristig 1845 Slup Kattegat Frederikshavn - Bangsbostrand X

06 05 1845 Tønsberg, Norge Ole Hansen Trælast Tønsberg, Norge Randers, Danmark
Dronning af Sverige Lovise Ulrika 1772 Fregat Kattegat Læsø - Kobbergrunden X

27 11 1772 Stockholm, Sverige Adam Dedring Trælast, Jern Stockholm, Sverige Lissabon, Portugal
Dronning Anna Sophia 1726 Fregat Kattegat Læsø

X
11 1726 København Nils Hoffmand
København
Dronning Louise 1876
Kattegat Sæby S





Sverige C. Larsen


Dronning Louise 1897 Bark Nordsøen Leman & Owns Bank NØ X


11 1897 Tvedestrand, Norge A. Andersen Kul Cardif, England Korsør, Danmark
Dronning Louise 1906 Fiskefartøj Vestkysten Horns Rev NNV X

05 10 1906 Fanø, Danmark H. M. Nielsen
Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Dronning Louise 1924 Skonnert 3m Kattegat Læsø NV rev

X 07 12 1924 Svendborg P. Godtfredsen Ballast Frederikshavn Svendborg
Dronning Margretha 1867 Bark Kattegat Skagen Rev X

05 04 1867 Porsgrunn, Norge Claus Knutzen Stangjern Göteborg, Sverige Boston, Amerika
Dronning Marie 1844
Kattegat Anholt X


11 1844 København, Danmark Bierfreund Jern Newport, England København, Danmark
Drot 1902 Bark Vestkysten Hansted søndre Strand
Klitmøller - Hanstholm
X

14 12 1902 Skien, Norge S. Valdusson Kul Blyth, England Langesund, Norge
Dublet af FALKE Skonnert




13 04 1920
Dublin 1829 Bark Østersøen Øst Bornholm - Rønne - Haddinge X

18 08 1829 Dublin, Irland Charles Anderson Trælast Memel Dublin, Irland
Duckwitz 1915 Dampskib Nordsøen
X

30 09 1915 Bremerhaven, Tyskland



Duen Kuf Kattegat
X





Duen 1916 Skonnert 2m Kattegat Læsø - Knobgrund

X 21 01 1916 København, Danmark N. Hansen Kisel Malmø, Sverige Moss, Norge
Duen 1921 Kvase Kattegat Læsø - Ndr. Rønner


04 03 1921 Århus, Danmark
Ballast Horten, Norge Århus, Danmark
Duen 1946 Motorskib Kattegat
X

18 10 1946 Cement
Duen 1946 Motortjalk Kattegat Aalborg Bugt - 14 sømil øst for Ø. Hurup X

18 10 1946 København, Danmark
Cement Rørdal, Aalborg, Danmark Roskilde, Danmark
Duen 1955 Fiskefartøj Vestkysten Thorsminde


16 02 1955 Thorsminde, Danmark
Fisk Nordsøen Thorsminde, Danmark
Duen E43 1919 Fiskefartøj 2m Vestkysten Blåvands Huk - Ulftand Grund


04 04 1919 Esbjerg, Danmark M. P. Lauridsen
Esbjerg Fiskeplads
Duen FN22 1907 Fiskefartøj Kattegat Læsø Rende X

28 08 1907 Frederikshavn, Danmark C. Jensen Fisk Frederikshavn, Danmark Kattegat fiskeri
Dufwan 1816 Brig Øresund Dragør - Sandrevet X

19 11 1816
Johann Ditmer Rug 85 læster Riga, Rusland (Letland) Schiedam, Holland
Duguay Trouin 1837
Kattegat Frederikshavn



10 1837
Roussel


Duisburg 1957 Dampskib Kattegat


X

1957 Rusland



Dukadyk 2006 Fritidsfartøj Storebælt Agersø


27 12 2006 Kolding

Duke 1784
Østersøen Øst Bornholm X


09 1784 Scarborough, England Maxwell


Duke of Athol 1803 Brig Kattegat Læsø SØ X

30 11 1803 Boronstonæss, England Alexander Craig Trælast planker Riga, Rusland (Letland) London, England
Duke of Cambridge 1843 Brig Jammerbugt Blokhus X



1843
John Robson


Duke of Gordon 1848 Brig Øresund


X
11 1848 Glasgow, Scotland Stephenson


Dulcinea 1867 Jagt Kattegat Sæby Syd for havnen

X 21 05 1867 Stavanger, Norge R. J. Berge Ballast

Dunbar Castle 1829
Øresund Dragør


14 12 1829 England

Danzig London
Dunkan 2002 Hjuldampskib Storebælt Kalundborg Fjord

X 26 07 2002
Dunloran 1873 Bark Vestkysten Vester Agger X

4 04 1873 Grimsby, England



Dunquerque 1856 Dampskib 3m jern Vestkysten Lemvig


24 09 1856 Frankrig
Passagerer, Champagne og Vine, frugter og tøj Le Havre, Frankrig St. Petersborg, Rusland
Dunstanborough 1896 Dampskib Øresund Middelgrunden

X 24 10 1896 North Shields, England J. Rumbellow kul Grimsby Kronstadt
Duo 1896 Brig Øresund Nivaa

X 15 10 1896 Vestervik, Sverige I. Østerberg Trælast Vestervik, Sverige Gent, Belgien
Duse 1874 Skonnert Vestkysten Lyngvig


20 04 1874 Sunderland, England
Kul

Dva 1925 Motorskib Kattegat Sæby Sønderstrand

X 21 03 1925 Oslo, Norge Lindeløf Is Oslo, Norge Hamburg, Tyskland
Dwarslöper Fiskefartøj Kattegat Hals Barre










Dwina 1890 Dampskib Tannis Bugt Gl. Skagen

X 18 01 1890 Leith, England Henry S. Nelson Kul Burntisland Eckernförde, Tyskland
Dybdebomber ID2561 Dybdebomber Kattegat
X

15 10 2010
Dygden 1860 Skonnert Østersøen Vest Nysted - Rødsand

X 24 08 1860 Korpo (Korppoo), Finland J. W. Lindquist Ballast Eckernförde, Tyskland Østersøen, evt. Danzig
Dykkeren 1927 Motor Skonnert Østersøen Vest



24 08 1927 Lynæs, Danmark
Mursten Hasle, Bornholm, Danmark Odense, Danmark
Dykkeren Nr149 1971 Motor Galease Kattegat Læsø Ø - Svensk farvand

X 20 03 1971 Grenå, Danmark



Dünaburg 1897 Skonnert Brig Vestkysten Horns Rev - Henne Strand


09 09 1897 Tvedestrand, Norge Juul Jobsen Trælast planker Tvedestrand, Norge Terneuzen, Holland
Dyring 1887 Skonnert Brig Kattegat Læsø - NV. Revet

X 14 04 1887 Vestervik, Sverige Wennerstrøm Pitprops Vestervik, Sverige Sunderland, England
Düsseldorf 1896 Skonnert Tannis Bugt Kandestederne


X 07 04 1896 Düsseldorf, Tyskland I. Krull Kunstgødning Ruhrort, Tyskland Stolpmünde, Tyskland
Düsternbrook 1891 Dampskib Vestkysten Klitmøller


X 29 01 1891 Kiel, Tyskland Oetjeng Kul Blyth, England Oslo, Norge
Dzenis 1930 Skonnert 3m Kattegat Grønne Revle X X
17 09 1930 Kuressaare, Estland

Vejle, Danmark Kihelkonna, Estland
Dæksbåd 1831 Dæksbåd Kattegat Frederikshavn - Hirsholm X

14 11 1831 Arendal, Norge Terjussen Trælast Arendal, Norge Vestkysten
Dæksbåd 1863 Dæksbåd Smålandsfarvandet Omø - Tofterne X

07 09 1863 Tåsinge, Danmark Jacob Jensen Frugt

Dæksbåd Nr. 2 1878 Dæksbåd Kattegat Gilleleje

X 23 07 1878 Landskrona, Sverige A. Jønsson Tagsten 65.000 stk. Landskrona, Sverige Frederiksværk, Danmark
Dødt skib 1619 Skib Vestkysten Nymindegab


21 09 1619  
Træ

Dødt skib 1631 Skib Vestkysten Husby

X 21 10 1631  
Trælast

Dødt skib 1647 Skib Vestkysten Lyngvig


31 10 1647  
Træ

Dødt skib 1770
Vestkysten Ryssensten


08 10 1770

Trælast

Dødt skib 1807
Vestkysten Agger X

29 03 1807 Danmark
Trælast Norge
Dødt skib 1827 Skonnert Vestkysten Fjaltring


15 12 1827  



Dødt skib 1830
Vestkysten Agger kanal - Syd for


09 10 1830 Holland
Tømmer, fyr

Dødt skib 1834 Galease Vestkysten Vorupøre


30 03 1834 Greifswald Christensen Trælast, Havre Gøteborg, Sverige Antwerpen, Belgien
Dødt skib 1843
Jammerbugt Lønstrup X


12 1843

Trælast

Dødt skib 1845
Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


01 08 1845




Dødt skib 1856 Bark Jammerbugt Svinkløv - Kollerup Strand X

27 08 1856 Finland
Salt Spanien
Dødt skib 1861 Bark Tannis Bugt Vester Tversted Strand


20 11 1861

Trælast

Dødt skib 1863 Kuf Vestkysten Kærgård - Børsmose Strand X


09 1863 Tyskland
Trælast

Dødt skib 1863

Skagen


22 12 1863

Træ

Dødt skib 1866
Kattegat Læsø - Nord for øen


20 04 1866




Dødt skib 1874
Vestkysten Stenbjerg X

01 04 1874

Trælast

Dødt skib 1894
Jammerbugt Løkken


31 03 1894




Dødt skib 1906 Skonnert
Skagen


13 11 1906




Dølen 1878 Brig Vestkysten Bjerregård


17 09 1878 Drøbak, Norge



E. Davidsen 1859 Jagt Kattegat Stavnshoved



12 1859 Fredericia, Danmark
Hvede 100 tdr., Tobaksblade og Sukker Fredericia, Danmark
E. E. Petersen 1918 Skonnert 3m Kattegat Skagen

X 02 06 1918 Marstal, Danmark R. E. Rasmussen Planker Gøteborg, Sverige Barcelona, Spanien
E. M. Dalgas 1918 Dampskib Tannis Bugt Kandestedernes Baake

X 02 12 1918 København, Danmark R. W. Caspersen Kul Methil, Scotland København, Danmark
Eagle 1837 Bark Kattegat Læsø Ø

X 19 11 1837 Hull, England William Turnley Jern Stockholm, Sverige Hull, England
Eagle 1866 Dampskib Kattegat Læsø SV X X
11 06 1866 Hull, England John Wrigglesworth Korn, Fedevare, Smør, Kreaturer København, Danmark Hull, England
Earl Dalhousie 1830 Brig Tannis Bugt Skagen - ca. 1 mil vest for Høien


20 09 1830 Hull, England Willemen Raisweck Ballast Hull, England St. Petersborg, Rusland
Earl Grey 1864 Brig / Skonnert Kattegat Læsø - Sdr. Rønner

X 26 11 1864 Hartlepool, England Benjamin Smit Granger Trælast Danzig, Tyskland Dover, England
Earl of Devon 1891 Bark Tannis Bugt Skagen - Butteren

X 25 09 1891 Plymouth, England William Short Fosfat Curaçao, Hollandske Antiller Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Earl of Leichester 1852 Skonnert Kattegat Skagen Rev


12 04 1852 Yarmouth, England



Earl of Surrey 1794

Jyllands Kyst


16 12 1794
Monkman
London, England
Earl of Zetland 1905 Fregat Østersøen Øst Bornholm - Vang S X

05 10 1905 Nystad, (Uusikaupunki), Finland I. Ekholm Trælast Svartvik, Sverige Delagoa Bay , Sydafrika
Earsdon 1860 Dampskib Øresund Höganäs X


04 1860 England
Lokomotiver, Maskiner Le Havre, Frankrig Pillau
Eastern Star 1893 Skonnert Brig Vestkysten Fanø - Gallerevle X

01 03 1893 New York, Amerika Richmüller Petroleum New York, Amerika Göteborg, Sverige
Eaton L660 2002 Fiskefartøj Vestkysten Hanstholm - 15 sm V X

12 08 2002 Harboøre, Danmark



Ebba 1917 Kuf Kattegat Skagen SØ - Fr. Havn NØ X

10 09 1917 Kolding, Danmark N. Laursen Is Kragerø, Norge Frederikshavn, Danmark
Ebba 1924
Kattegat Sjællands Rev X

20 03 1924 Odense, Danmark

København, Danmark Odense, Danmark
Ebba 1942 Motor Galease Kattegat Læsø - Silde Rev / Røn

X 30 08 1942 Ebeltoft, Danmark
Stykgods København, Danmark Aalborg, Danmark
Ebba HG122 1964 Fiskefartøj Tannis Bugt Hirtshals - 300 m nord for havneindsejling


08 12 1964 Hirtshals, Danmark



Eben Ezer E25 1937 Fiskefartøj Nordsøen
X

28 01 1937 Esbjerg, Danmark Harald Kloster


Ebeneser 1775 Galease Kattegat Horsens Fjord - Boller Grund X

18 01 1775 Aalborg, Danmark Søren Offersen


Ebenezer 1749
Dansk Farvand Jyllands Kyst X

16 01 1749




Ebenezer 1840 Galease Vestkysten Fanø - Nordby Forstrand


04 06 1840 Nykøbing Mors, Danmark H. N. Breum Stykgods Altona, Tyskland Nykøbing Mors, Danmark
Ebenezer 1858 Galease Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen

X 28 09 1858 Vejle, Danmark Bech Kul
Kolding, Danmark
Ebenezer 1861 Skonnert Kattegat Læsø Ndr Rønner


20 11 1861 Arnis, Schleswig-Holstein, Tyskland H. A. Petersen StenKul Newcastle, England Flensburg, Tyskland
Ebenezer 1862 Galease Vestkysten Vorupøre Sdr. Strand X

01 11 1862 Vejle, Danmark J. P. Brinch Havre Vejle, Danmark Dartmouth, Devon, England
Ebenezer 1863 Kuf Jammerbugt Lønstrup X

22 12 1863 Pilsum, Tyskland L. Foelrichs Hvede Danzig, Tyskland Leith, England
Ebenezer 1868
Kattegat Sæby - Voersaa - Dvalegrunden




1868 Marstal, Danmark



Ebenezer 1882 Evert Tannis Bugt Gl. Skagen X

04 08 1882 Geestemünde, Tyskland H. H. Kamp Kul Leith, England Riga, Rusland, (Letland)
Ebenezer 1994 Fiskefartøj Smålandsfarvandet Grønsund - Tolkedyb X

15 09 1994




Ebergine 1916 Skonnert Øresund Falsterbo SV X

01 10 1916
Eberhardine 1874 Kuf Vestkysten Harboøre


23 10 1874 Holland ??
Trælast

Eberstein 1897 Dampskib Øresund Saltholm

X 20 05 1897 Bremen, Tyskland F. Løding Trælast Härnösand, Sverige Bona, Afrika
Ebro 1897 Dampskib 1072 brt. Jammerbugt Hirtshals - Lønstrup

X 07 12 1897 Sunderland, England Frederich Brandt Kul Shields, England Libau (Liepaja), Litauen
Eccho 1792
Dansk Farvand Jyllands Kyst


27 03 1792 Margate, England Lutherington

Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Eccosaise 1886 Dampskib
Skagen


25 10 1886 Leith, England



Echo 1803 Brig Kattegat Frederikshavn -


30 11 1803
William George Antony Trælast, Hør, Jern, Talg St. Petersburg, Rusland Rochester, England
Echo 1847 Evertgalease Kattegat Læsø - Ndr. Rønner X

07 02 1847 Blankenese, Tyskland Hans Stehr Ballast London, England Nyborg, Danmark
Echo 1870 Bark Nordsøen Horns Rev X

12 10 1870 Kragerø, Norge S. Svendsen Jernbaneskinner Newport, England Christiania (Oslo), Norge
Echo 1884
Vestkysten Søndervig


18 10 1884 Norge
Ballast England
Eclipse 1872 Bark Østersøen Vest Møn - Hjelm X

14 11 1872 Aasgaard, Norge C. Olsen Planker Sickau D. Yarmouth, England
Ecliptic 1889 Skonnert 3m Kattegat Anholt


14 09 1889 Riga, Rusland (Letland) Willumsen Trælast Bjørneborg (Pori), Finland Bordeaux, Frankrig
Edda 1883 Dampskib Storebælt Sprogø Østerrev



01 1883 Grangemouth, England Morrison Kul Newcastle,, England Korsør, Danmark
Edda 1889 Bark Øresund Kastrup N X


05 1889 Arendal, Norge Jacobsen Kul Hartlepool, England Kronstadt
Edda 1897 Hjuldampskib Østersøen Vest Gedser Sandrev

X 01 02 1897 København, Danmark C. A. Bang Post og passagerer Warnemünde, Tyskland Gedser, Danmark
Edel 1855 Tjalk Jammerbugt Løkken - Furreby


03 05 1855 Løkken, Danmark Rasmussen


Edel 1931 Fiskefartøj Kattegat Skagen Havn

X 07 05 1931 Skagen, Danmark



Edel II 1951 Fiskefartøj Kattegat Odense Fjord X

22 07 1951 Bogense, Danmark Bregnør, Danmark
Edel Kathrine 1876 Skonnert Brig Nordsøen Borteblevet X


12 1876 Fanø, Danmark Meinertz Kul Hull, England Odense, Danmark
Edele & Christian 1866 Jagt Kattegat Skagen

X 15 04 1866 Lillesand, Norge S. Eliassen Trælast
Limfjorden, Danmark
Eden 1838 Bark Vestkysten Sdr. Lyngvig - Aaberg Strand X

16 10 1838 Borgå (Porvoo), Finland Lars Nielson Ballast London, England Borgå (Porvoo), Finland
Eden 1895 Skonnert Galiot Vestkysten Hanstholm

X 03 05 1895 Assens, Danmark N. P. Schmit Kul 246 ton Bridgness Assens, Danmark
Eden 1920 Skonnert 3m Jammerbugt Bulbjerg


06 09 1920 Lavansaari, Finland

Finland Hull
Edgard 1866 Skonnert Jammerbugt Rubjerg


06 06 1866 Colchester, England Georg Death StenKul Shields, England Göteborg, Sverige
Edil 1894 Jagt Smålandsfarvandet Vejrø

X 20 08 1894 Bandholm, Danmark J. P. Rasmussen


Edith 1828 Skonnert Vestkysten Fjand X

10 05 1828 Plymouth, England J. S. Walters
London Königsberg
Edith 1930 Galease Kattegat Ålbæk Ø - Hirsholmen NNØ X

09 10 1930 Vesterø, Læsø, Danmark
Skærver Hirsholmen, Danmark Skagen, Danmark
Edith 1948 Galease Øresund Flinterenden X

12 04 1948 Odense, Danmark
Koks

Edith HG38 1953 Fiskefartøj Tannis Bugt Hirtshals - 8-9 sm NØ X

26 05 1953 Hirtshals



Edmond Gustave 1912 Dampskib Vestkysten Tuskær

X 08 11 1912 Marseille, Frankrig Bellinni Kunstgødning Marseilles, Frankrig Stettin
Edmund Hugo Stinnes 4 1940 Dampskib Vestkysten Thorsminde - V. for indsejling X

23 03 1940 Hamburg, Tyskland Weiss
Nordenham, Tyskland København, Danmark
Edna 1920 Dampskib
Skagen

X 28 03 1920 København, Danmark J. S. Hansen Ballast København, Danmark Leith, England
Edor GG84 1949 Fiskefartøj Kattegat Læsø - Ø X X
09 04 1949 Båtfjorden, Gøteborg, Sverige Johan Herman Pettersson Ballast Lowestoft, England Göteborg, Sverige
Eduard 1833 Brig Kattegat Nykøbing Sjælland - Hesselø Bugt X

31 03 1833 Pillau Jacob Siwertz Trælast Memel Waterford, Irland
Eduard 1838 Slup Tannis Bugt Skagen - Højen


15 06 1838 Kristiansand, Norge David Gundersen Træ og røget laks Kristiansand, Norge Aalborg, Danmark
Eduard 1844 Skonnert / Galease Vestkysten Harboøre X

05 01 1844 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Råjern Wales, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Eduard 1872 Brig Kattegat Skagen Rev

X 05 03 1872 Memel (Klaipeda), Tyskland Mascke Trælast Memel (Klaipeda), Tyskland Grangemouth
Eduard August 1857 Skonnert Smålandsfarvandet Stege - Nyord


24 04 1857
A. Kenkel Trælast Memel Grimsby, England
Eduard Hemptenmacher 1874 Bark Østersøen Øst Bornholm - Gudhjem X

13 01 1874 Danzig, Tyskland R. Zielke Trælast jernbanetømmer Danzig, Tyskland Ostende, Belgien
Edvard 1824
Kattegat Anholt


17 10 1824 England

Grangemouth, England Stettin
Edvard 1840 Brig
Skagen


23 09 1840 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Salomon Kul Newcastle, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Edward 1849 Fregat Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård X

15 02 1849 Øster Risør, Norge Thomas Thiis Salt og Sydfrugter St. Ubes, Portugal Øster Risør, Norge
Eendracht 1764 Smakke Vestkysten Haurvig - Hans Andersens len X

16 10 1764 Groningen, Holland Klaus Meynders Trælast bjælker af fyr og lind Langesund, Norge Groningen, Holland
Eendracht 1874 Kuf Tjalk Tannis Bugt Tversted Østerklit X

24 10 1874 Veendam, Holland Düntjer Havre Ängelholm, Sverige Colchester, England
Eendragt 1838 Kuf Jammerbugt Blokhus X

21 11 1838 Veendam, Holland J. H. Hut Trælast Drammen, Norge Harlingen, Holland
Eendragt 1845 Kuf Vestkysten Blåvand


22 10 1845 Pekela, Holland R. C. de Groot Trælast Larvik, Norge Harlingen, Holland
Eendragt 1872 Tjalk Vestkysten Årgab X

18 07 1872 Groningen, Holland Vuursteen Havre Nykøbing Mors, Danmark Firth of Forth, Scotland
Eenhiørningen 1774 Ikke angivet Kattegat Læsø X


03 1774
Svend Mathiasen Bleichens


Eenigheten 1816
Vestkysten Varde - Honstrup X

01 10 1816 Amsterdam, Holland O. O. Molander
Amsterdam, Holland Norrköping, Sverige
EENSGEZINDHEID 1844 Smakke Vestkysten Stenbjerg Strand X

03 10 1844 Delfzijl, Holland Siccama Smør, Ost, Hvidkål Delfzijl, Holland Brevik, Norge
Eeta 1894 Dampskib Øresund Hollænderdybet X X
04 05 1894 Liverpool, England Rouse Stykgods Liverpool, England Norrköping, Sverige
Effort 1844 Brig Vestkysten Thorsminde - Aaberg Strand X

27 08 1844 Newcastle, England Oliwer Scott Trælast, Hamp Riga, Rusland Glouchester, England
Egen 1962 Motor Skonnert Østersøen Vest Hjelm Bugt X

31 01 1962 Rønne, Bornholm, Danmark
Briketter Stralsund, Tyskland Ballen, Samsø, Danmark
Egenbom 1679
Kattegat Skagen - Rannerød X

31 08 1679 Newcastle, England George Harsley
Newcastle, England
Egenæs 1917 Dampskib Nordsøen Peterhead 10sm S X

22 03 1917




Egerton 1858 Bark Jammerbugt Hirtshals - Robertsknude - Kærsgård


18 05 1858 South Shields, England William Harder Kul South Shields, England Kronstadt, Rusland
Egholm II 2010 Færge Kattegat


X 17 10 2010 Aalborg

Eglinton 1898 Dampskib Kattegat Læsø - NV. Revet

X 14 06 1898 Glasgow, Scotland J. J. Goldsmith Råjern Middlesbrough, England Middelfart, Danmark
Egmond 1861 Skonnert Vestkysten Harboøre X

16 04 1861 Amsterdam, Holland Jahnsen Ballast London, England Østersøen
Egmont 1900 Brig Kattegat Anholt X

26 05 1900 Frederikshald (Halden), Norge J. Olsen Kul Blyth, England Visby, Sverige
Ehe 1874 Skonnert Jammerbugt Ørum - Hedegaarde X

19 04 1874 Stiekelkamperfehn, Leer, Tyskland G. de Vries Kul Goole, England Königsberg
Ehrensvärd 1913 Motor Galease Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa

X 04 07 1913 Marstrand, Sverige A. Högberg Ballast Asaa, Danmark Lysekil, Sverige
Eidanger 1824 Brig Vestkysten Stenbjerg X

16 11 1824 Skien, Norge Petersen Trælast Skien, Norge
Eide 1894 Damptrawler Vestkysten Horns Rev X

23 12 1894 Bremerhaven, Tyskland

Geestemünde, Tyskland Fiskeri i Nordsøen
Eider 1870 Evert Østersøen Vest Falster Ø - Bøtø X

14 10 1870 Haseldorf, Holsten, Tyskland Henrich Kruuse Stykgods, Tobak, Kaffe, Papir m.m. Bremen, Tyskland Kønigsberg
Eider 1887 Skonnert Kuf Tannis Bugt Skagen Nordstrand

X 28 08 1887 Friedrichstadt , Tyskland F. de Wall Tungspat (mineral der består af bariumsulfat) Bremen, Tyskland St. Petersburg, Rusland
Eideren 1872 Brig Øresund Ølsemagle Forstrand


14 11 1872 Sandefjord, Norge H. L. Samuelsen Trælast, Jern som ballast Gävle, Sverige Dunkirk, Frankrig
Eikhaug 1920 Dampskib Kattegat Frederikshavn - Sæby

X 26 09 1920 Haugesund, Norge
Sild Siglufjord, Island Stockholm, Sverige
Einigkeit 1884 Skonnert Østersøen Øst Bornholm, Rønne


27 10 1884 Arnis, Tyskland Eberhardt Kartofler Swinemünde, Tyskland Arendal, Norge
Einigkeit 1921 Tjalk Østersøen Vest Stevns - Holtug NØ X

22 03 1921 Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)

Eirene GY1031 1923 Fiskefartøj Vestkysten Fanø

X 13 09 1923 Grimsby, England
fisk
Esbjerg, Danmark
Eisbär 1944
Kattegat Stora Pölsan - Svensk farvand X

22 08 1944 Wesermünde, Tyskland



Eitik 1903 Skonnert Kattegat Anholt - Skejnæs hage

X 14 12 1903 Riga, Rusland (Letland) F. Lachmann Oljekager 176 ton Riga, Rusland (Letland) Nørresundby, danmark
Eja 1928 Fiskefartøj Tannis Bugt Skagen - Højen


15 12 1928 Hönö, Sverige Lars Otto Eriksson


Ejdern 1907 Bark 3m Kattegat Gilleleje NV - Hesselø ØNØ X

14 10 1907 Skillinge, Sverige
Koks London, England Malmö, Sverige
Ejdern 1910 Fiskefartøj Kattegat Læsø - Stenknuderne


09 05 1910 Öckerö, Sverige A. Utholt Ballast Göteborg, Sverige Læsø, Danmark
Ejdern GG472 1919 Damptrawler Kattegat Skagen Ø X

04 03 1919 Gøteborg, Sverige Nils Olof Nilsson Fisk Fiskeplads Göteborg, Sverige
Ejjam E92 1940 Fiskefartøj Nordsøen Clay Deep X

24 04 1940 Esbjerg, Danmark Anders Jørgen Bækby
Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Ejner S220 1977 Fiskefartøj Kattegat Halmstad V - Svensk farvand X

23 01 1977 Skagen, Danmark Ove Sobbe
Torekov, Sverige Fiskeplads i Kattegat
Ekko 1951 Fiskefartøj Nordsøen Borteblevet X

14 03 1951 Esbjerg, Danmark Karl Ejnar Veglgaard
Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Ekron 2006 Fiskefartøj Kattegat





2006




El Toro 1977 Fritidsfartøj Kattegat Hesselø V X



1977
Elak 1966 Motorskib Storebælt Langeland Ø - Omø SV X X
01 02 1966 Korsør, Danmark
Råjern
Elbing 1818

Jyllands Kyst


11 12 1818
Girard
Elbing, Polen London, England
Elbing 1872 Bark Tannis Bugt Skagen - Batteriet X

03 03 1872 Memel (Klaipeda), Tyskland D. L. Stief Kul Alloa, Scotland Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Elbing 1916 Krydser Nordsøen
X

31 05 1916 Tyskland



Eleanor 1847 Brig Kattegat Skagen Rev


25 09 1847 Harrington, Amerika John Sewell Jernbane tømmer Riga, Rusland (Letland) Liverpool, England
Elefanten 1721 Snau Storstrømmen Stubbekøbing - Grønsund




1721

Kanoner 14 x 4 pd.

Elene 1885 Bark Kattegat Skagen - 2 mil Ø X

07 11 1885 Nexø, Danmark J. Dahl Kul Hull, England Malmö, Sverige
Eleonora 1852 Skonnert
Skagen


13 05 1852 Nantes, Frankrig



Eleonora 1855 Brig Kattegat Skagen

X 25 05 1855 Memel (Klaipeda), Tyskland Becker Ballast Bolougne, Frankrig Memel (Klaipeda), Tyskland
Eleonora 1880 Jagt Kvase Østersøen Øst Bornholm - Østermarie X

07 10 1880 Wolin, Tyskland (Polen) Martin Stevache Levende Ål 11.200 pund Kalmar, Sverige Wolin, Tyskland (Polen)
Eleonora & Pauline 1811 Brig Vestkysten Husby - Søgård - Aaberg X

24 11 1811 Danzig
Trælast Ege og fyrre planker

Eleonora Allegonda 1850 Tjalk Jammerbugt Rubjerg - Lyngby X

29 08 1850 Groningen, Holland A. Van Diepen / A. W. Pot Jernbaneskinner Rotterdam, Holland Stettin, Tyskland
Eleonore 1844 Galease Vestkysten Stenbjerg Strand X


10 1844 Rostock H. H. Frädtlandt Tagsten, Ost, Sild Schiedam, Holland Rostock
Eleonore Sophie 1874 Bark Østersøen Øst Bornholm - Sorthat X

18 03 1874 Marstal, Danmark


Kalmar, Sverige
Elfried 1806 Galease Østersøen Vest Møn

X 04 11 1806
Johan Kryger Trælast Stettin København, Danmark
Elfriede Mumm 1894 Skonnert Øresund Dragør - Søndre Røse - 5 favne

X 02 09 1894 Baltrum, Tyskland R. Ulrichs Sild i tønder Scotland Danzig
Elias 1928 Fiskefartøj Kattegat Læsø - Sjollen


23 11 1928 Frederikshavn, Danmark


Fiskeri i Kattegat
Eliazer 1883 Brig Kattegat Djursland - Bønnerup - Treå Mølle


06 12 1883 Höganäs, Sverige Sonnesen Trælast
Hull, England
Elida 1838 Galease Østersøen Vest Stubbekøbing - Pomle Nakke X

19 10 1838 Malmø, Sverige Peder Dahlström 524 skippund jern etc., 10 tdr. tjære, brædder mm Stockholm, Sverige Haderslev, Danmark
Elida 1856 Slup Kattegat Læsø

X
06 1856 Stavanger, Norge Bie
Grenå, Danmark Norge
Elida 1862 Slup Kattegat Hals


01 12 1862 Fredrikstad (Frederiksstad), Norge David Andersen Trælast Kragerø, Norge Hevringholm, Danmark
Elida 1863 Slup Vestkysten Ålum Strand X

27 03 1863 Lillesand, Norge Larsen


Elida 1866 Jagt Kattegat Læsø - Nord for Østerby


08 10 1866 Lillesand, Norge H. N. Samuelsen Trælast Lillesand, Norge Aalborg, Danmark
Elida 1886 Slup
Skagen


29 10 1886 Haugesund, Norge



Elida 1894 Skonnert 3m Nordsøen Cuxhaven - Kratzsand X

12 02 1894 Thisted, Danmark A. Jørgensen Stykgods, Jernbaneskinner Hamburg, Tyskland Maracaibo, Venezuela
Elida 1898 Bark Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård X

11 12 1898 Tvedestrand, Norge N. O. Olsen Trælast Sundsvall, Sverige East London, England
Elida 1927 Galease Østersøen Vest Møn S X

27 10 1927 Brosten
Elida Christiane 1866 Jagt Tannis Bugt Gl. Skagen



04 1866
Eliasen Trælast Lillesand, Norge Limfjorden
Eliday 1988
Kattegat Anholt




1988




Eliel 1904 Bark Tannis Bugt Gl. Skagen


17 12 1904 Vårdö, Mariehamn, Finland (Åland) G. W. Jansson Ballast London, England Mariehamn, Åland
Elieser 1872 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Møn - Korssletten - Aalebæk X

13 11 1872 Tønsberg, Norge H. L. Larsen


Eliezer 1882 Skonnert Vestkysten Hansted Mellemstrand X


08 1882 Kristiansand, Norge Ole Th. Jensen Trælast

Eliezer 1894 Skonnert Kattegat Læsø - Silde Rev / Røn X

07 02 1894 Svendborg, Danmark C. F. Jensen Byg 2.900 centner Langøre, Samsø, Danmark Antwerpen, Belgien
Eliezer 1942 Galease Østersøen Øst



01 12 1942
Elin 1897 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt -

X 04 11 1897 Helsingborg,Sverige J. W. Cederquist trælast Wiborg (Finland) Rødvig
Elin 1900 Skonnert Kattegat Aalborg Bugt - Hou


14 01 1900 Kalmar, Sverige F. Petterson Ballast Nykøbing Mors, Danmark Kalmar, Sverige
Elin 1992 Fiskefartøj Kattegat SØ for Læsø Rende Fyr


19 10 1992




Elin GG938 1926 Fiskefartøj Kattegat Sæby - Lyngså - Stensnæs - Landgrunden


10 10 1926 Hönö, Sverige Albian Karlsson Ballaston Kiel, Tyskland Göteborg, Sverige
Elina 1882
Jammerbugt Torup Strand - Kollerup Strand X

20 02 1882 Åland, Finland Sjölund Trölast Sverige Honfleur, Frankrig
Eline 1884 Skonnert Kattegat Hals - Nordmandshage


04 11 1884 Kerteminde, Danmark Rudkøbing Sten Frederikshavn, Danmark
Elisa 1851 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

08 12 1851 Århus, Danmark Ginge Stykgods Vin, Rom,Krudt, Isenkram, Farvetræ, Hamp Altona/Hamburg, Tyskland Århus, Danmark
Elisa 1876 Skonnert 3m Kattegat Hirsholm

X
11 1876 Stralsund, Tyskland



Elisa 1884 Dampskib Storebælt Romsø


02 05 1884 Glasgow, England Garrill Kul
Wismar, Tyskland
Elisa GG315 1951 Fiskefartøj
Skagen


09 03 1951 Hönö, Sverige



Elisabeth 1779 Ikke angivet 3m Kattegat Frederikshavn - Apholmen X

29 11 1779 Tønsberg, Norge Chr. Quernheim
Randers, Danmark Norge
Elisabeth 1793 Jagt Kattegat Læsø - S under øen

X 14 12 1793 Sverige Jens Carlsberg Salt og en deel tøndestaver m.m. Karlshamn, Sverige Göteborg, Sverige
Elisabeth 1803 Brig Jammerbugt Nørlev - Lønstrup - Skallerup X

16 03 1802
Johan Ulrich Farrer Stykgods og Vin Bordeaux, Frankrig København, Danmark
Elisabeth 1811 Brig Kattegat Læsø X

29 12 1811 Porsgrunn, Norge Anthoni Norberg Ballast Porsgrunn, Norge Aalborg, Danmark
Elisabeth 1829 Galease Østersøen Vest Faxe Bugt - Stampenborg


14 10 1829
G. Pijltjes Hvede, Måtter Königsberg Amsterdam, Holland
Elisabeth 1831 Jagt Tannis Bugt Skiveren - Inderste revle X

13 11 1831 Vesterklit, Danmark Balzar Larsen Trælast Norge Vesterklit, Danmark
Elisabeth 1838 Slup Øresund Ellekilde

X 17 08 1838 København Hans Chr. Giese Hørfrøkager Pillau Lynn, England
Elisabeth 1840 Brig Østersøen Vest Faxe Bugt - Stevns - Højerup


24 05 1840 Newcastle, England Theodor Blacke Kul

Elisabeth 1846 Skonnert Kattegat Læsø -


27 11 1846 Christiania (Oslo), Norge Tellefsen

Odense, Danmark
Elisabeth 1848 Skonnert Kattegat Skagen Rev X

13 11 1848 Molde, Norge J. F. Lie Byg og rug Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen) Molde, Norge
Elisabeth 1849 Brig Vestkysten Thyborøn X

23 10 1849 Kragerø, Norge J. S. Nordstrøm Træ, fyrretræ, bjælker, planker Svartvik, Sverige Portsmouth, England
Elisabeth 1854 Skonnert Kuf Kattegat Læsø - Nordkysten


06 05 1854 Barßel, Tyskland Meinert Engeln Ballast Altona, Tyskland Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Elisabeth 1855 Galease Jammerbugt Hirtshals - Krage - Tornby


04 12 1855 Stralsund, Tyskland F. E. Lautensach Ballast mursten 49.000 stk. Antwerpen, Belgien Stralsund, Tyskland
Elisabeth 1856 Slup Jammerbugt Hirtshals - Tornby - Kærsgård


26 09 1856 Hull, England George B. Newton Jern 30 ton , Kul 20 ton og Cinders 15 ton Middlesbrough, England Hjarbæk via Agger Kanal, Danmark
Elisabeth 1859 Slup Østersøen Øst Bornholm - Dueodde X

23 12 1859
H. Bruschat Hørfrø, Kløverfrø og Måtter Liebau Stettin
Elisabeth 1861 Jagt Kattegat Norsminde Ladeplads


14 11 1861 Århus, Danmark N. Jørgensen Kul, Jernstøbegods

Elisabeth 1862 Galease Vestkysten Harboøre X

29 05 1862 Warsingsfehn, Tyskland N. Reting Ballast Texel Riga, Rusland, (Letland)
Elisabeth 1865 Kuf Limfjorden Løgstør



12 1865 Blankenese, Tyskland J. Ladiges Havre Thisted København
Elisabeth 1868 Galiot Østersøen Øst Bornholm - Rønne S - Hadding


21 10 1868 Jernigsfehn ?? R. G. Eichhoff Ballast Bremen, Tyskland Windau
Elisabeth 1872 Skonnert Kattegat Djursland - Grenå - Kalkgrund X


10 1872 Århus, Danmark B. C. Hansen


Elisabeth 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand


13 11 1872 Sæby, Danmark Christensen


Elisabeth 1873 Skonnert Tannis Bugt Gl. Skagen


18 06 1873 Drammen, Norge Sørensen Kul Newcastle, England København, Danmark
Elisabeth 1880 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Gudhjem


01 11 1880 Marstal, Danmark
Hørfrø

Elisabeth 1883 Skonnert
Skagen


25 11 1883 Engelholm, Sverige J. P. Gudmundson


Elisabeth 1884 Kvase Limfjorden Hals X

27 10 1884 Hals, Danmark Clausen


Elisabeth 1889 Skonnert Kattegat Anholt NV Rev

X 27 10 1889 Rudkøbing, Danmark R. Nielsen Byg Rudkøbing, Danmark Kristiansand, Norge
Elisabeth 1891 Skonnert Galiot Nordsøen Borteblevet



12 1891 Aalborg, Danmark O. Petersen
Granton, England Aalborg, Danmark
Elisabeth 1892 Bark Vestkysten Horns Rev X

04 01 1892 Malmø, Sverige Johan Jansson Stenkul Grimsby, England Helsingborg, Sverige
Elisabeth 1895 Skonnert Brig Tannis Bugt Uggerby Strand X

27 09 1895 Delfzijl, Holland J. Homan Trælast Lappvik (Lappohja), Finland Delfzijl, Holland
Elisabeth 1896 Skonnert 3m Kattegat Læsø - N for Trindelen X

18 09 1896 Aalborg, Danmark H. C. Jensen Kul 470 ton Burntisland, England Aalborg, Danmark
Elisabeth 1899 Galease Kattegat Sæby - Nord for Sæby Havn


X 05 04 1899 Strynø, Danmark V. Petersen Rug Haderslev, Danmark Göteborg, Sverige
Elisabeth 1921 Motortjalk Kattegat Aalborg Bugt - Anholt V X

31 07 1921 Wilhelmshaven, Tyskland



Elisabeth 1921 Tjalk




31 07 1921 Wilhelmshafen

Elisabeth 1924 Skonnert Brig
Skagen


24 01 1924 Marstal, Danmark



Elisabeth 1946 Galease Kattegat Lysegrund Fyr - 300m NNØ X

02 09 1946 Aarøsund, Danmark
Kul Gdynia, Polen Randers, Danmark
Elisabeth & Juliane 1838 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet


21 10 1838
Gotfredsen


Elisabeth Brodie 1868 Skonnert Vestkysten Horns Rev Ø - Blåvand

X 28 09 1868 Sunderland, England
Jernbaneskinner
Kronstadt, Rusland
ELISABETH CATHARINA 1860 Skonnert
Jyske kyst


26 04 1860 Holland Clausen
Newcastle Gdansk
Elisabeth Charlotte 1840 Jagt Kattegat Klinthuse



10 1840




Elisabeth Christina 1793 Jagt Kattegat Læsø - NV. Revet

X 30 07 1793 Ærøskøbing, Danmark Jeppe Pedersen Trælast Langesund, Norge Nyborg, Danmark
Elisabeth E287 1982 Fiskefartøj Nordsøen Horns Rev VSV X

24 02 1982 Esbjerg, Danmark

Esbjerg, Danmark Fiskeri
Elisabeth Ferguson 1867 Brig Kattegat Skagen Rev X

02 12 1867 Sunderland, England Thomas Ferguson Havre Kronstadt, Rusland London, England
Elisabeth FN501 1926 Fiskefartøj Kattegat Herthas Flak X

07 12 1926 Sæby, Danmark Åge Grundtvig Nielsen Fisk Sæby, Danmark Fiskeri, Herthas Flak, Kattegat
Elisabeth Machtelina 1865 Skonnert Kuf Kattegat Læsø - NV. Revet

X 31 05 1865 Pekela, Holland V. P. Weillers kornvarer Windau Schiedam, Holland
Elisabeth Marie 1701 Skib Vestkysten Ryssensten


22 10 1701 England
Træ

Elisabeth Marie 1881 Slup Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

19 09 1881 Lillesand, Norge S. Johnsen Trælast Lillesand, Norge Aalborg, Danmark
Elisabeth Martin 1038 Fiskefartøj Vestkysten Horns Rev X

22 04 1885 Hull, England Cattrol


Elisabeth Rickmers 1894 Bark Vestkysten Havrvig X

12 02 1894 Bremerhaven, Tyskland J. Pflieger Ballast Bremen, Tyskland Cardiff, England
Elisabeth Rosalia 1844 Dæksbåd / Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt - Faxe Strand

X 03 11 1844 Svendborg, Danmark Carl Olsen 50 tdr. salt, 1 fust. linolie, 10 pd. hør m.m. København, Danmark Svendborg, Danmark
Elise 1837 Skonnert Kattegat Hals - Hou - Sellegaard Strand



10-11 1837
O. C. Nielsen Trælast Frederikstad, Norge
Elise 1860 Skonnert Kattegat Anholt Ø Rev


18 10 1860 Christiania (Oslo), Norge Johannes Rodscou Rug Danzig, Tyskland Christiania (Oslo), Norge
Elise 1863 Galiot Vestkysten Harboøre


07 04 1863 Hannover, Tyskland
Is

Elise 1866 Skonnert Galiot Vestkysten Stenbjerg - Nørhaa X

25 12 1866 Varel, Tyskland
Vikker Königsberg (Kaliningrad), Tyskland (Rusland) Rouen, Frankrig
Elise 1867 Brig Jammerbugt Hirtshals - Nørre Tornby


08 05 1867 Tønsberg, Norge



Elise 1873 Bark Vestkysten Haurvig X

17 12 1873 Helsingborg, Sverige



Elise 1876 Snekke Kattegat Udbyhøj


17 11 1876 Delve, Tyskland Grooss Kridt Aalborg, Danmark Pahlhude, Pahlen, Tyskland
Elise 1877 Bark Jammerbugt Løkken X

29 11 1877 Stralsund, Tyskland Falks Kul

Elise 1878 Kuf Kattegat Als Rev - Helberskov X

26 02 1878 Aalborg, Danmark C. Jensen Stenkul 800 tdr. Frederikshavn, Danmark Hobro, Danmark
Elise 1886 Kuf Vestkysten Thyborøn


14 07 1886 Baltrum, Østfriesland, Tyskland E. H. Evers Ballast Krik Vig, Danmark Baltrum, Tyskland
Elise 1893 Skonnert Nordsøen 70 Kml. Ø for Galloper Fyrskib X

16 09 1893 Odense, Danmark N. P. Hansen Hestebønner 188 ton Danzig/Stettin, Tyskland Bristol, England
Elise 1911 Jagt Kattegat Sæby - Voersaa - Stensnæs X

24 10 1911 Drammen, Norge S. Guldbrandsen Cement Mariager, Danmark Drammen, Norge
Elise 1917 Skonnert 2m
Borteblevet



05 1917 Helsingør, Danmark S. Snorrason Kul 200 ton Hull, England Randers, Danmark
Elise 1918 Tjalk Smålandsfarvandet Vejrø SSØ X

30 09 1918 Hamburg, Tyskland H. Raap Kalksten Fakse, Danmark Odense, Danmark
Elise 1933 Motor Galease Lillebælt Mommark Ø X

30 12 1933
Elise 1940 Motor Galease Kattegat Frederikshavn

X 22 07 1940 Århus, Danmark Haagensen Singles Ørhage, Danmark Frederikshavn, Danmark
Elise 1947 Motor Galease Kattegat Hals

X 09 08 1947 Sæby, Danmark Adolf Schmidt Stykgods København, Danmark Sæby, Danmark
Elise Dyreborg 1898 Skonnert Kattegat Sæby - Nord for Sæby Havn


X 16 04 1898 Fåborg, Danmark H. Larsen Isblokke Kristiania (Oslo), Norge Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Elise Helena 1842 Skib Smålandsfarvandet Lillegrunden


15 10 1842
B. J. Lammers Planker, Fjer, Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Antwerpen
Elise Marie 1867 Skonnert Kattegat Sæby - Sulbæk

X 08 02 1867 Marstal, Danmark K. H. Petersen Kul Newcastle, England Korsør, Danmark
Elise Marie 1897 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Vemmetofte Strand

X 26 08 1897 Marstal, Danmark H. Hermansen kalksten Faxe Skien
Elise Nicoline Sophie 1851 Evert Vestkysten Thyborøn


18 06 1851 Hjerting, Danmark J. Jørgensen Træ Mandal, Norge Hjerting, Danmark
Elise Wilhelmine 1901 Skonnert Østersøen Vest Lolland - Hyllekrog


12 12 1901 Arildsläge, Sverige Månsson Trælast Kalmar, Sverige Flensburg
Elises Minde 1852 Jagt Vestkysten Harboøre X

12 09 1852 Viborg, Danmark Heilschou Ballast Hull, England Kristiansand, Norge
Eliza 1823
Vestkysten Horns Rev



12 1823 England Boyd
Danzig, Tyskland England
Eliza 1834

Thisted


19 12 1834
Joseph Whiteley


Eliza 1838 Skonnert Øresund Helsingør S

X 29 11 1838 Kinkaldy, England J. Johnston Hør, Hørfrø Riga, Rusland (Letland) Belfast, Irland
Eliza 1845 Brig Vestkysten Agger X

01 10 1845 Memel, Tyskland Hallmann Jernbaneskinner Newport, England Swinemünde, Tyskland
Eliza Hunting 1879 Dampskib
Skagen


06 04 1879 North Shields, England



Elizabeth 1740
Dansk Farvand Jyllands Kyst X

13 01 1740
Bateman


Elizabeth 1764
Dansk Farvand Jyllands Kyst


21 12 1764
Arbuthnot
Danzig, Tyskland Montrose, England
Elizabeth 1791
Kattegat Anholt


02 09 1791
Stamper
St. Ybes (Setúbal), Portugal Baltic
Elizabeth 1794
Kattegat Anholt


04 02 1794
Predbiorm
København, Danmark St. Croix
Elizabeth 1805
Østersøen Øst Bornholm


18 08 1815 England



Elizabeth 1824 Fregat Kattegat Læsø - Kobbergrunden

X 22 04 1824 Danzig (Gdansk), Tyskland (Polen) J. D. Koetelhvedt Trælast, Pibestaver, Hvedemel Danzig, Tyskland London, England
Elizabeth 1826 Brig Kattegat Læsø - Stenknuderne X

24 03 1826 Sunderland, England Simon Berry Ballast London, England Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen)
Elizabeth 1833 Brig Kattegat Læsø NØ X

29 10 1833 Plymouth, England Will. Russel Havana sukker 600 kister London, England St. Petersburg, Rusland
Elizabeth 1835 Brig Kattegat Læsø Ø X

10 11 1835 England Cowan Talg 692 fade, Splitholter 1.600 stk. St. Petersburg, Rusland London, England
Elizabeth 1838 Slup Vestkysten Nymindegab X

30 07 1838 Mandal, Norge B. T. Reiersen Kornvarer, Mursten 2.000 stk Nykøbing Mors, Danmark Mandal, Norge
Elizabeth 1874 Bark
Skagen


10 04 1874 Amsterdam, Holland



Elizabeth Friedericke 1833
Kattegat Anholt X

31 03 1833 Tyskland Borschke Kul ? Newcastle, England Danzig
Elizabeth Jantina 1880 Brig Kattegat Skagen

X 17 04 1880 Delfzijl, Holland A. Jaeger Trælast Memel, Tyskland Amsterdam, Holland
Elkana 2011 Fiskefartøj



X 24 08 2011 Sakskøbing

Ella 1897 Skonnert Øresund Saltholm - Holmetunge

X 30 11 1897 Nexø, Danmark P. N. Folkmann Kul 231 ton Grimsby, England Nexø, Danmark
Ella 1898 Dampskib Kattegat Læsø Ø - Flyndergrund

X
12 1898 Helsingborg, Sverige P. Nordfeldt Planker Lappvik, Helsingfors, Finland Calais, Frankrig
Ella 1905 Brig Tannis Bugt Skagen - Ø for Butteren X

05 10 1905 Kalmar, Sverige Axel Berggren StenKul 362 ton Tayport, Scotland Västervik, Sverige
Ella 1918 Skonnert Kattegat Anholt V X

10 11 1918 Thisted, Danmark V. Larsen Mursten 22.000 stk Frederikshavn, Danmark København, Danmark
Ella 1925 Galease Øresund Flinterenden X X
17 08 1925
Ella 1940 Motor Galease Limfjorden Mou

X 24 07 1940 Odense, Danmark
Stykgods Odense, Danmark Aalborg, Danmark
Ella Alexia 1912 Fiskefartøj 2m Vestkysten Søndervig


18 07 1912 Esbjerg, Danmark J. J. Kristensen Fisk Fiskeplads Esbjerg, Danmark
Ella Emil A70 1994 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen N


23 09 1994




Ella Halm 1943 Motor Galease Kattegat Hals Barre

X 22 01 1943 Tyskland



Ellan 2001 Galease Kattegat Gilleje NØ X

25 09 2001
Ellen 1854 Brig Kattegat Sæby - Lyngså


X 18 11 1854 Sunderland, England Harrison Trælast og Finsk Stål Göteborg, Sverige London, England
Ellen 1868 Skonnert Vestkysten Haurvig Syd


28 12 1868 Liverpool, England
Harpiks Bayonne, Frankrig Hamburg, Tyskland
Ellen 1870 Kuf Vestkysten Harboøre X

11 09 1870 Fanø, Danmark Nielsen Kul Hartlepool, England Thisted, Futtrup Teglværk, Danmark
Ellen 1874 Skonnert Vestkysten Vestervig



10 1874 Helsingborg, Sverige Andersson Trælast

Ellen 1881 Dampskib Tannis Bugt Skagen - Højen X

14 11 1881 Grimsby, England Mathew Schmith Ford Kul South Shields, England København, Danmark
Ellen 1895 Evert Øresund Hornbækbugten - Flæskerevet


24 08 1895 København Jens Christensen stenkul 276 tdr. København Kattingeværk i Roskilde Fjord
Ellen 1897 fiskeevert Vestkysten Blåvandshuk N


23 03 1897 Esbjerg, Danmark Jens C. Jensen ballast Nykøbing Mors Esbjerg
Ellen 1915 Skonnert 3m Nordsøen
X

06 07 1915 Marstal, Danmark Nielsen Trælast Tønsberg, Norge Liverpool, England
Ellen 1920 Skonnert Kattegat Skagen Fyrskib X

20 07 1920 Steninge, Halmstad, Sverige
Props Skagen, Danmark Sverige
Ellen 1924 Dampskib Kattegat Skagen - Stokmilen

X 19 01 1924 Gøteborg, Sverige
Træ Ljusne, Sverige London, England
Ellen 1945 Motorbåd Storebælt Langeland Ø X

09 08 1945 Urnen

Ellen 2008 Husbåd Øresund Dragør S - Drogden V X

20 08 2008 København, danmark


Ellen & Mary 1867 Brig Kattegat Hesselø X



1867 Ipswich, England



Ellen Dyer 1876 Bark Kattegat Tunø Ø X

08 08 1876 New York, Amerika Clapp Petroleum
Fredericia, Danmark
Ellen FN60 1939 Fiskefartøj Nordsøen



03 04 1939




Ellen H11 1944 Fiskefartøj Lillebælt Als S - Kegnæs SV X
X 16 02 1944 Sønderborg, Danmark
Fisk Sønderborg, Danmark Fiskeri i Flensborg Fjord
Ellen Katrine 1823
Nordsøen Nordsøen


07 11 1823
Torgerson


Ellen Margrith 1859 Bark Vestkysten Amrum X

08 03 1859
Francis Smith Kul Hartlepool, England Hamburg, Tyskland
Ellen Ring 1857 Jagt Kattegat Læsø -


X
11 1857 Kolding, Danmark Thærøe Havre Göteborg, Sverige Kolding, Danmark
Ellida 1863 Slup Vestkysten Aalum X

27 03 1863 Lillesand, Norge G. N. Larsen Ballast

Ellida 1865 Skonnert Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa X

08 01 1865 Porsgrunn, Norge Isak Gundersen Korn og ferskvarer Århus, Danmark Porsgrunn, Norge
Ellida 1866 Brig Tannis Bugt Skagen - Kandestederne
Senere ved Højen



24 04 1866 Sandefjord, Norge L. Pedersen Ballast Dieppe, Frankrig Østersøen
Ellida 1870 Skonnert Brig Kattegat Hesselø Bugt - Odden


01 07 1870 Tønsberg



Ellida 1873 Brig Østersøen Vest Køge Forstrand


15 10 1873 Lillesand, Norge A. Eliassen Rundtømmer Kronstadt Delfsyl
Ellida 1875 Brig Nordsøen





1875 Rostock Joh. Gallas
Newcastle Lübeck
Ellida 1897 Barket Kattegat Læsø NØ -



21 06 1897 Holmestrand, Norge S. Torgensen Kul Alloa, Scotland Riga, Rusland, (Letland)
Elly 1920 Bugserdamper Kattegat Skagen - Stokmilen

X 23 03 1920 Skien, Norge J. Andersen Westerlund
Århus, Danmark Kristiansand, Norge
Elly 1944 Motor Galease Kattegat Djursland - Fornæs X

07 11 1944 Vejle, Danmark Jensen Stålspåner Helsingør, Danmark Aalborg, Danmark
Elly E33 1916 Fiskefartøj Vestkysten Grådyb Barre V 5sm X

04 11 1923 Esbjerg, Danmark Hans Christian Mortensen


Elma 1866 Jagt Tannis Bugt Skiveren

X 18 09 1866 Höganäs, Sverige N. P. Jönsson Jern Stockholm, Sverige Rotterdam, Holland
Elmaka A550 1988 Fiskefartøj Vestkysten Lodbjerg X

20 02 1988 Aalborg, Danmark

Elna 1897 Skonnert 3m Kattegat Skagen Rev


25 03 1897 Raumo (Rauma), Finland J. Hellstrøm Salt Ivitza Rauma, Finland
Elna 1945 Fiskefartøj Kattegat Frederikshavn - Sæby




20 10 1945 Hadsten, Danmark

Frederikshavn, Danmark Fiskeplads i Kattegat
Elna H203 1945 Fiskefartøj Kattegat Aalborg Bugt X X
23 08 1945 Hornbæk, Danmark Edvard Allan Mogensen Fisk Hornbæk, Danmark Fiskeri i Kattegat
Elnathan 1866 Skonnert Østersøen Øst Bornholm - Bølshavn


08 11 1866 Stavanger, Norge H. Knudsen rug Danzig Christiania
Elnora 1927 Motorskib Kattegat Kattegat


02 08 1927 Trondheim, Norge
blikkavfald København, Danmark Stavanger, Norge
Elof 1854 Skonnert Vestkysten Klegod



10 1854 Sverige
Stykgods

Elsa Martini 1916 Dampskib Østersøen Øst Bornholm N - Ystad X



1916 Rostock R. Brüdigam
Stockholm Bremen
Elsass 1945 Minelægger




05 01 1945 15-07-1965
Elsdon 1925 Dampskib Nordsøen Lodbjerg V X

19 12 1925 Newcastle, England
Kul Immingham, England Odense, Danmark
Else 1875 Galease Limfjorden Aalborg - Rørdal X

10 06 1875 Thisted, Danmark Niels Christian Nielsen Kul, Råjern Grangemouth, England Nykøbing Sjælland, Danmark
Else 1901 Skonnert Limfjorden Venø N



11 1901 Aalborg, Danmark
Mursten 28.000 stk. Hostrup Teglværk Løgstør, Danmark
Else 1907 Jagt Kattegat Issefjord - Grønne Revle X

23 08 1907 Mariager, Danmark S. C. Lassen Cement 35 ton Mariager, Danmark Holbæk, Danmark
Else 1912 Jagt Østersøen Vest Præstø Fjord

X 25 04 1912 Kalundborg Lars T. Hansen Soyakager og majs København Præstø
Else 1924 Motor Skonnert Kattegat Hals Barre - Nordmandshage X

04 12 1924 Aalborg
Hørfrøkager 120 ton København, Danmark Struer, Danmark
Else 1930 Motorskib Kattegat Djursland - Hjelm NØ X X
15 11 1930 Assens, Danmark
Svovlkis Aalborg, Danmark Hamburg, Tyskland
Else 1942 Dampskib Kattegat Samsø S X X X 24 08 1942 Raumo (Rauma), Finland Trælast Åbo, Finland Århus, Danmark
Else 1942 Motor Galease Østersøen Vest Faxe Bugt - Jungshoved X X
14 01 1942
Else Catharina 1782 Jagt Østersøen Vest Stevns Klint - Feldskov Rev X

04 10 1782
Jens Hansen Juul Ikke oplyst København Rostock
Else Cathrine 1818 Galease Tannis Bugt Uggerby X


10 1818 Helsingborg, Sverige Corfitzson Stangjern, Søm, Ege spigger

Else Dahl 1984 Fiskefartøj Østersøen Øst Bornholm - Sandhammaren SØ X

25 02 1984
Else Elisabeth 1796 Smakke Kattegat Læsø N - Nordre side af øen


15 10 1796 Aalborg Niels Bertelsen Dam StenKul, beeg og hestehuder Aalborg, Danmark Amsterdam, Holland
Else Hvid L343 1967 Fiskefartøj Nordsøen Bovbjerg Ø X

25 05 1967 Lemvig

Else Johanne Elisabeth 1810 Jagt Kattegat Liseleje


26 12 1810
R. Huus
København, Danmark Aalborg, Danmark
Else Kathrine 1892 Skonnert Brig Vestkysten Harboøre X

13 08 1892 Sandefjord, Norge Gert Halvorsen Kul 197 ton Newcastle, England Nivå, Danmark
Else Lis 1948 Fiskefartøj 20 brt. Bygget 1946 af eg Nordsøen Thyborøn 60 sm. V


30 06 1948 Skagen, Danmark


Fiskeri i Nordsøen
Else Marie 1809 Jagt Kattegat Skagen Rev X

14 12 1809 Århus, Danmark Lars Hansen


Else Marie 1837 Slup Østersøen Vest Faxe Bugt - Feddet - Roholte Sogn


21 03 1837 Drammen, Norge Morten Guldbrandsen
Norge
Else Marie 1929 Fiskefartøj 30 brt. Bygget 1925 af Eg og Bøg
Skagen - 1 Sm. N. for Skagen Fyr


21 01 1929 Skagen, Danmark

Skagen, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Else Marie 1984 Fiskefartøj

X

25 06 1984
Else Marie 1999 Fiskefartøj Kattegat Hundested N X

07 09 1999
Else Marie 2008 Fiskefartøj Kattegat Roskilde Fjord

X 29 05 2008 Thisted, Danmark

Else Munk 1977 Trawler 91 brt. Nordsøen Lille Fiskebanke


15 01 1977 Hanstholm, Danmark


Fiskeri
Else NF155 1942 Fiskefartøj Storebælt Nyborg SØ - Sprogø S X

24 10 1942 Stubbekøbing, Danmark

Stubbekøbing, Danmark Fiskeri i Storebælt
Else O115 2000 Fiskefartøj Storebælt Romsø Ø X

03 08 2000 Kerteminde

Else Priess 1967 Motorskib Nordsøen Borkum N X

23 02 1967 Nykøbing Mors, Danmark
Kali i sække Hamburg, Tyskland Scarborough/Hull, England
Else Vrist L624 1994 Fiskefartøj Nordsøen Thyborøn SV X

02 08 1994
Elsie Wilhelmine 1848 Galease Kattegat Hirsholmen

X 12 11 1848 Flensburg, Tyskland L. C. Schörgen Kul Newcastle, England Flensburg, Tyskland
Elsiena Afiena 1904 Tjalk Kattegat Fynshoved - Lillegrund X

01 04 1904 Groningen, Holland Jacob Mellema Klugkist Majs Bremerhaven, Tyskland Odense, Danmark
Elsina 1872 Galiot Vestkysten Horns Rev


29 09 1872 Warsingsfehn, Tyskland
is
Papenburg, Tyskland
Elsine Marie 1863 Jagt Limfjorden Hals Bro X

13 10 1863 Nibe, Danmark Søren Nielsen Grus
Hals, Danmark
Elsje 1858 Kuf Østersøen Øst Bornholm - Snogebæk


21 10 1858 Frisland, Holland H. T. Heitman
Kønigsberg Leith
Eltje Heidema 1857 Kuf Vestkysten Stenbjerg Strand X

18 08 1857 Groningen, Holland R. J. Stomp Bleghvidt og soda Newcastle, England St. Petersborg, Rusland
Elu 1867 Skonnert Kattegat Sæby - Enghuset X

29 04 1867 Anclam, Tyskland A. Preuss Trælast Kristiania (Oslo), Norge Fredericia, Danmark
Elvdall 1911
Østersøen Vest Stevns - Fakse



01 1911




Elven 1938 Motorskib Nordsøen Horns Rev 30sm NNV X

18 09 1938 Haugesund, Norge
Støbesand Erith, England Drøbak, Norge
Elvina 1903 Kvase 2m Kattegat Sæby - Stensnæs - Voersaa

X 01 12 1903 Esbjerg, Danmark J. N. S. Sørensen Fisk Anholt, Danmark Frederikshavn, Danmark
Elvine 1897 Slup Smålandsfarvandet Femø SØ


29 11 1897 Wolgast, Tyskland J. Pust brosten Halmstad, Sverige Itzehoe, Tyskland
Elvington 1929 Dampskib 795 brt. Tannis Bugt Skagen - Højen Fyr

X 22 07 1929 Goole, England
Kul og Koks Hartlepool, England Göteborg, Sverige
Elvy 1950 Motorskib Østersøen Vest Falsterbo SSV X

21 06 1950
Ema 1861 Brig Vestkysten Hjerting

X

1861




Emanuel 1781 Skib Østersøen Vest Rødsand - Nysted


28 09 1781 København, Danmark Niels Jordt Nogle foustager stykgods Travemünde (Kønigsberg) Lübeck, Tyskland
Emanuel 1791 Galease Øresund Helsingør - Kronborg


X 13 12 1791
David Cold Stokfisk, Tran, Deike, Sild, Brændeviin Bergen Königsberg
Emanuel 1802 Bark Kattegat Læsø - Ø under øen

X 03 11 1802 Bergen, Norge Joachim Knagenhielm Heiberg Hvede, Rug, Byg, Hamp Memel (Klaipeda), Tyskland (Litauen) Bergen, Norge
Emanuel 1806 Jagt Smålandsfarvandet Tolken X

24 10 1806 Sønderborg, Danmark Peter Nøleff ? Ukendt Sønderborg, Danmark København, Danmark
Emanuel 1814 Jagt Øresund Sønden for Amagerland


17 11 1814 Marstal, Danmark Niels Erichsen 283 tdr. rug. 107 tdr byg (Kgl. magasin) Rudkøbing, Danmark København, Danmark
Emanuel 1818
Jammerbugt Rubjerg Knude X

17 11 1818
E. H. Kratz
Bordeaux, Frankrig København, Danmark
Emanuel 1822

Skagen


11 12 1822
Bengt Pihl
Randers, Danmark Drammen, Norge
Emanuel 1851 Kuf / Slup Kattegat Frederikshavn - Hirsholmen


14 03 1851 Oldenburg, Tyskland Johan Heinrich Menke Stykgods Bremen, Tyskland København, Danmark
Emanuel 1855 Skonnert Øresund Dragør


X 29 09 1855
H. Kittelsen Sild i tønder Wick Danzig
Emanuel 1856 Jagt Kattegat Sæby - Asaa - Gerå

X 10 11 1856 Thurø, Danmark N. J. Larsen Byg 485 tdr. Korsør, Danmark Skien, Norge
Emanuel 1859 Kuf Galease Vestkysten Fjaltring


12 09 1859 Stiekelkamperfehn, Tyskland
Træ

Emanuel 1860 Skonnert Kuf Vestkysten Harboøre - Flyvholm X

04 10 1860 Iheringsfehn, Tyskland Buss Trælast Riga, Rusland (Letland) Varel, Tyskland
Emanuel 1861 Jagt Vestkysten Fanø - Sønderho - Nordkilsand


04 12 1861 Fanø, Danmark Jensen Stykgods København, Danmark Varde og Fanø, Danmark
Emanuel 1862 Skonnert Kattegat Hals - Sønderhagen X

22 11 1862 Sandefjord, Norge Chr. Christensen Trælast 290 tylt lægter, 50 tylt bord, 127 stk. træer Sandefjord, Norge Odense, Danmark
Emanuel 1863 Evert Galease Vestkysten Klitmøller Mellemstrand X

05 11 1863 Nykøbing Mors, Danmark J. B. Breum
Hartlepool, England Aalborg, Danmark
Emanuel 1866 Jagt Kattegat Læsø NV Revet


06 11 1866 Vejle, Danmark Lauritsen Kul Grimsby, England Vejle, Danmark
Emanuel 1870 Slup Østersøen Øst Bornholm - Hasle S X

01 12 1870 Vestervik, Sverige Kindborg Jern Stockholm, Sverige Memel, Tyskland
Emanuel 1872 Jagt Østersøen Vest Faxe Bugt


13 11 1872 Marstal, Danmark Christen Mortensen Clausen


Emanuel 1874 Brig Vestkysten Fjaltring


04 12 1874 Dragør, Danmark Palm Træ Lowisa England
Emanuel 1875 Åben båd Østersøen Vest Borteblevet X


01 1875 Søby, Ærøskøbing, Danmark H. M. Fabricius Færgemand
Søby, Danmark Kiel, Tyskland
Emanuel 1875 Galease Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

09 03 1875 Ærøskøbing, Danmark Hans Nielsen Dreiøe Kul Methil, Scotland Kappeln, Tyskland
Emanuel 1876 Skonnert Vestkysten Fjand X

19 09 1876 Schiedam, Holland Sliep Ballast Schiedam, Holland Memel
Emanuel 1876 Skonnert Kattegat Skagen

X 05 04 1876 Arendal, Norge H. Bugge Trælast Arendal, Norge Frederikshavn, Danmark
Emanuel 1877 Skonnert Østersøen Vest Stevns - Fakse


14 08 1877 Rusland



Emanuel 1878 Skonnert Vestkysten Klitmøller


15 11 1878 Landskrona, Sverige Normann Havre Helsingborg, Sverige England
Emanuel 1880 Brig Kattegat Læsø NØ pynt X

12 12 1880 Dragør, Danmark Jan Nielsen Magleby Trælast Sundsvall, Sverige Frankrig
Emanuel 1882 Skonnert Kattegat / Skagerrak Borteblevet X

19 11 1882 Marstal, Danmark Johan Nicolai Hansen Byg 1.000 tdr. Rudkøbing, Danmark Arendal, Norge
Emanuel 1884 Brig Kattegat Læsø NV. Rev X

26 08 1884 Kristiansand, Norge Petersen
Roskilde, Danmark Kristiansand, Norge
Emanuel 1890 Skonnert 3m Tannis Bugt Skagen N X

07 03 1890 Vänersborg, Sverige J. A. Haglund Pitprops Gøteborg, Sverige Cardiff, England
Emanuel 1894 Tjalk Østersøen Vest Sønderborg Bugt X

07 10 1894 Hoogezand, Holland E. Weers Mursten Egernsund, Danmark Libau
Emanuel 1896 Kuf Køge Bugt Køge Bugt X

13 08 1896 Ommel, Marstal, Danmark M. H. Stærke Mursten 35.000 stk. Eckernförde, Tyskland København, Danmark
Emanuel 1897 Skonnert 3m Øresund Middelgrunden

X 18 12 1897 Brantevik, Sverige J. Larsson Kul Shields, England Ystad, Sverige
Emanuel 1898 Skonnert Østersøen Vest Faxe Bugt - Feddet X

24 03 1898 Oskarshamn, Sverige C. A. Lønquist Trælast Oskarshamn, Sverige København, Danmark
Emanuel 1903 Kvase 2m Vestkysten Sønderho X

20 07 1903 Esbjerg, Danmark A. N. Ebsen
Esbjerg, Danmark Fiskeri i Nordsøe
Emanuel 1904 Skonnert Smålandsfarvandet Bøgestrømmen - Bønsvig

X 23 03 1904 Ærøskøbing, Danmark P. Nielsen Kalksten Fakse, Danmark Ærøskøbing, Danmark
Emanuel 1916 Skonnert 3m Øresund Kronborg NNØ - Landgrunden X

14 09 1916 Thurø, Svendborg, Danmark L. Larsen Kaolin porcelænsjord 228 ton Rønne, Bornholm, Danmark Kristianssand, Norge
Emanuel 1919 Skonnert Kattegat Skagen Havn


X 25 11 1919 København, Danmark H. P. M. Hansen


Emanuel 1944 Fiskefartøj Vestkysten Klitmøller V X

04 08 1944 Klitmøller, Danmark Anders Andersen Fisk Klitmøller, Danmark Fiskeri i Nordsøen
Emanuel 1945 Motor Jagt Smålandsfarvandet Femø N X



1945 Ærøskøbing, Danmark



Emanuel Kant 1856 Fregat Tannis Bugt Skagen Nordstrand X

08 03 1856 Königsberg, (Kaliningrad) Tyskland Domke Guano, Cement London, England Stettin (Szczecin), Tyskland (Polen)
Emanus 1933 Fiskefartøj Kattegat Anholt V X

26 04 1933 Gilleleje

Gilleleje Hadsund
Embla 1874 Skonnert Vestkysten Horns Rev

X 13 03 1874 Mandal, Norge J. Gresberg Kul Hartlepool, England Esbjerg, Danmark
Embla 1875 Skonnert 2m Vestkysten Harboøre X

22 12 1875 Nakskov, Danmark Jørgen Emanuel Mikkelsen Guano kunstgødning 150 ton London, England Helsingborg, Sverige
Emelie 1898 Brig Østersøen Vest Rødsand

X 26 03 1898 Oskarshamn, Sverige L. B. Sjöstrand Trælast grubetømmer Oskarshamn, Sverige England
Emerald 1849 Brigantine Tannis Bugt Skagen Nordstrand - Batteriet X


12 1849 Belfast, Irland Thomas Stevenson Hørfrø, Hør Riga, Rusland (Letland) Belfast, Irland
Emil 1866 Galease
Hirtshals


15 10 1866 København, Danmark Palle Byg Køge, Danmark Hartlepool, England
Emil & Gustav 1868 Brig Nordsøen
X


05 1868 Rostock, Tyskland Fr. Ahlström Jern, Kul Grangemouth, Scotland Rostock, Tyskland
Emil R. Retzlaff 1904 Dampskib Øresund Kronborg fyr


23 05</